Sari la conținut

Ajutor - nevoie de Profil U sau L semicerc raza 1m


frigider
 Share

Postări Recomandate

salut oameni,

 

as avea nevvoie de un profil U/L de genul asta ca in poza, raza 1m.

poate sa fie si ... ieftin :D 

 

sa fie din metal probabil e cel mai simplu, am tot cautat pe net dar nu prea gasesc, din lemn gasesc mici.

am vazut ca unii fac pe arc de cerc profil de termopan - la o adica merg pe solutia asta dar ala stiu ca e cam greu, as vrea sa fie usurel / portabil.

 

la suport renunt, n-am nevoie.

doar profilul ala.

 

am vaut profil L din plastic pentru colturi arcade pt .. nush ce facut arcade la case dar nu cred ca e rigid la modul sa isi pastreze forma aia de semicerc.

 

sau daca aveti idee unde gasesc sa cumpar un astfel de profil care sa-si pastreze forma.

 

 

profil U raza 1m.png

cand zic sa isi pasterze forma ma refer la atunci cand e tinut asa ca in poza, in picioare.

 

nu se poate sa am gen "intaritura" structurala care sa uneasca capetele arcului de cerc.

 

*da, am si alte probleme in viata dar o am si pe asta :D 

 

 

**nu am carnet verde altfel ma duceam in mag de bricolaj si intrebam angajatii, dar in oline nu am gasit mare lucru pe magazine de gen - poate pt ca nu stiu ce sa caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam orice firma de confectii metalice care are masina de roluit ti-l poate face din teava metalica patrata si ii tai tu latura de la suprafata cu flexul. Cele pentru arcade, daca sunt cele pe care le stiu, sunt prea moi si trebuie ranfortate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Unreal2 a spus:

Cam orice firma de confectii metalice care are masina de roluit ti-l poate face din teava metalica patrata si ii tai tu latura de la suprafata cu flexul. Cele pentru arcade, daca sunt cele pe care le stiu, sunt prea moi si trebuie ranfortate.

tare, nu mi-am imaginat ca si din profil patrat il poate face direct cerc.

la o adica pot sa-l si las patrat in sect. 

nu am flex si daca aveam si incercam sa dai latura imi taiam si o mana gen.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios pentru ce e nevoie de asa ceva... poate exista solutii mai elegante si eficiente.

 

Poti sa faci si din doua straturi de platbanda pe care le curbezi individual tu cat vrei si le prinzi intre ele radial (prinse din loc in loc cele doua semicercuri la o distanta de 1-2 cm unul de altul pentru a-si pastra forma de arc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inclusiv profilele de tip U se pot curba prin roluire, T, U, corniere, tevi. Depinde de masina folosita. Vezi pe net,confectii metalice, roluire bucuresti, gasesti sigur la firmele care vand profile/confectii metalice. 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, frigider a spus:

tare, nu mi-am imaginat ca si din profil patrat il poate face direct cerc.

la o adica pot sa-l si las patrat in sect. 

nu am flex si daca aveam si incercam sa dai latura imi taiam si o mana gen.

Exista masina de roluit pentru profile U

 

Cat de frumoasa sau nu trebuie sa fie roluirea?

Va avea si rol de rezistenta mecanica ceva? Roluirea iti strica valorile statice ale profilului.

In rest nu este greu de roluit, fiind curbat dupa axa slaba.

Sa rezolvi problema ta cu o teava pe care apoi sa o tai la flex 🤦‍♂️. E munca de sisif.

 

Uite aici standardul de profile UNP: http://www.b2bmetal.eu/u-sections-unp-specification

Alege ce vrei, da-mi de stire si luni am ceva treaba pe la niste prieteni cu pravalie maaaare de prelucrare fiare.

Au masina de roluit profil UNP pina la UNP160 (cam asa ceva, oricum mai mult decat ai tu nevoie).

Poate te pot ajuta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, shztecker a spus:

Sunt foarte curios pentru ce e nevoie de asa ceva... poate exista solutii mai elegante si eficiente.

nu pot divulga :D 

Acum 17 minute, shztecker a spus:

Sunt foarte curios pentru ce e nevoie de asa ceva... poate exista solutii mai elegante si eficiente.

 

Poti sa faci si din doua straturi de platbanda pe care le curbezi individual tu cat vrei si le prinzi intre ele radial (prinse din loc in loc cele doua semicercuri la o distanta de 1-2 cm unul de altul pentru a-si pastra forma de arc).

am nevoie de cerc perfect, eu unul nu as putea sa il fac sa iasa bine :)  

unde mai pui ca din cate spune colegul poate sa-mi faca cineva rapid si precis. 

Acum 19 minute, Adrian M. a spus:

Inclusiv profilele de tip U se pot curba prin roluire, T, U, corniere, tevi. Depinde de masina folosita. Vezi pe net,confectii metalice, roluire bucuresti, gasesti sigur la firmele care vand profile/confectii metalice. 

dap, am gasit ceva langa mine, atat sa isi bata capul cu mine si 1 profil amarat. 😐 

Acum 13 minute, Silver Arrow a spus:

Exista masina de roluit pentru profile U

 

Cat de frumoasa sau nu trebuie sa fie roluirea?

cerc perfect, o sa alunece ceva pe el.

Va avea si rol de rezistenta mecanica ceva? Roluirea iti strica valorile statice ale profilului.

deloc rezist mecanica, doar sa isi mentina forma dar fiind din FeR nu o sa fie o problema.

In rest nu este greu de roluit, fiind curbat dupa axa slaba.

Sa rezolvi problema ta cu o teava pe care apoi sa o tai la flex 🤦‍♂️. E munca de sisif.

true. pot sa o las si patrata, prefer totusi U.

 

Uite aici standardul de profile UNP: http://www.b2bmetal.eu/u-sections-unp-specification

Alege ce vrei, da-mi de stire si luni am ceva treaba pe la niste prieteni cu pravalie maaaare de prelucrare fiare.

Au masina de roluit profil UNP pina la UNP160 (cam asa ceva, oricum mai mult decat ai tu nevoie).

Poate te pot ajuta.

o sa ma uit sa vad cat de lat sa fie etc.

iar de subtire vreau subtire sa fie usor de manevrat.

multumesc pentru sprijin ideea e ca intai trebuie sa obtin o aprobare si daca o obtin = vreau. deci nu e graba.

ideea e sa stiu ca pot procura toate "materialele" de care am nevoie, asta fiind unul critic.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Silver Arrow a spus:

Exista masina de roluit pentru profile U

 

Cat de frumoasa sau nu trebuie sa fie roluirea?

Va avea si rol de rezistenta mecanica ceva? Roluirea iti strica valorile statice ale profilului.

In rest nu este greu de roluit, fiind curbat dupa axa slaba.

Sa rezolvi problema ta cu o teava pe care apoi sa o tai la flex 🤦‍♂️. E munca de sisif.

 

Uite aici standardul de profile UNP: http://www.b2bmetal.eu/u-sections-unp-specification

Alege ce vrei, da-mi de stire si luni am ceva treaba pe la niste prieteni cu pravalie maaaare de prelucrare fiare.

Au masina de roluit profil UNP pina la UNP160 (cam asa ceva, oricum mai mult decat ai tu nevoie).

Poate te pot ajuta.

 

ma ajuta f mult tabelul ala caci initial am zis ca nu imi pasa dimensiunile ca ii dau eu de cap la ce vreau sa fac (secret)

dar avandu-l o sa fac niste masuratori poate simplific niste treburi.

Chiar acum, Adrian M. a spus:

E clar, reinventezi dansul la bara, nu va mai fi verticala, ci...ca in schita ta :))))

 

avand 2m inaltime = se prea poate

Acum 4 minute, ninel60 a spus:

Bună ziua,am dispozitiv de roluri țeavă 15x15,20x20.20x30,20x40.Te pot ajuta când vrei,sunt din Buzău.

ms de ajutor, cam departe BZ. :) 

 

deocamdata nu stiu daca intra in Logan... asta chiar poate sa fie o problema. 😐  

Acum 55 minute, Silver Arrow a spus:

Exista masina de roluit pentru profile U

 

Cat de frumoasa sau nu trebuie sa fie roluirea?

Va avea si rol de rezistenta mecanica ceva? Roluirea iti strica valorile statice ale profilului.

In rest nu este greu de roluit, fiind curbat dupa axa slaba.

Sa rezolvi problema ta cu o teava pe care apoi sa o tai la flex 🤦‍♂️. E munca de sisif.

 

Uite aici standardul de profile UNP: http://www.b2bmetal.eu/u-sections-unp-specification

Alege ce vrei, da-mi de stire si luni am ceva treaba pe la niste prieteni cu pravalie maaaare de prelucrare fiare.

Au masina de roluit profil UNP pina la UNP160 (cam asa ceva, oricum mai mult decat ai tu nevoie).

Poate te pot ajuta.

 

asta m-ar interesa:

image.thumb.png.1386f0159fa2032161c9b70d89a6a9da.png

ca e cea mai usoara.

in practica as fi vrut sa fie mai lata gen 65mm dar e grea rau.

 

poti sa-mi spui cat ma ajunge?

 

 

daca profilul ar fi mai subtire as merge pe una mai lata.

dar vad ca in tabel ala toate pleaca de la 5mm grosime in sus.

5 mm mi se pare enorm de gros  :D  

 

sau interpretez eu gresit tabelul ala ? 

Acum 57 minute, frigider a spus:

in practica as fi vrut sa fie mai lata gen 65mm dar e grea rau.

65mm sa fie D-ul, spatiul util minim.

 

dar presupun ca exista si profile mai putin groase? de ..2mm gen?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frigider a spus:

ma ajuta f mult tabelul ala caci initial am zis ca nu imi pasa dimensiunile ca ii dau eu de cap la ce vreau sa fac (secret)

dar avandu-l o sa fac niste masuratori poate simplific niste treburi.

avand 2m inaltime = se prea poate

ms de ajutor, cam departe BZ. :) 

 

deocamdata nu stiu daca intra in Logan... asta chiar poate sa fie o problema. 😐  

asta m-ar interesa:

image.thumb.png.1386f0159fa2032161c9b70d89a6a9da.png

ca e cea mai usoara.

in practica as fi vrut sa fie mai lata gen 65mm dar e grea rau.

 

poti sa-mi spui cat ma ajunge?

 

 

daca profilul ar fi mai subtire as merge pe una mai lata.

dar vad ca in tabel ala toate pleaca de la 5mm grosime in sus.

5 mm mi se pare enorm de gros  :D  

 

sau interpretez eu gresit tabelul ala ? 

65mm sa fie D-ul, spatiul util minim.

 

dar presupun ca exista si profile mai putin groase? de ..2mm gen?

Profilele pot fi: extrudate cum sunt cele din tabel sau din tabla ambutisata.

Ce vrei tu probabil ca gasesti din tabla ambutisata. Doar ca va fi mai greu de roluit in sensul in care sa fie frumos.

Cauta pe net profile U din tabla ambutisata si vei gasi cate ceva.

Uite eu am dat peste asta:

https://mesterumanole.ro/metalurgice/profile-laminate/profil-u-ambutisat-60x40x3-mm-6-m

Sapa pe net si vei mai gasi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Silver Arrow a spus:

Ce vrei tu probabil ca gasesti din tabla ambutisata. Doar ca va fi mai greu de roluit in sensul in care sa fie frumos.

nu neaparat esteticul ma intereseaza - din motive tehnice nevoie sa fie arc de cerc lin .

 

daca tu poti intreba la oamenii tai cat ma ajunge un profil 40x20 semicerc de raza 1m as aprecia. 

asta daca sunt prin bucuresti oamenii.

ca nu stiu daca intra in masina :D 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.01.2022 la 0:04, shashka a spus:

?????

boy-hanging-moon-heavens-dream-shadows-129285809.jpg

Nu ai ghicit 😀

Dar buna încercare

Acum 23 minute, patrick1 a spus:

Din profil cornier (L) de vreo 3,5m lungime, pe o nicovala si cu un ciocan bati progresiv pe o singura muchie (devine cea exterioara) pana obtii semicercul dorit. Poate fi aluminiu sau otel cornier.

Construiam d'astea (didactic) in atelierul mecanic de la Casa Pionierilor, pe la vreo 13-14 ani,

pentru asa ceva (cercul exterior):

image.thumb.png.f7f5dfcd015279b1342a1126592d37ca.png 

Adica ... "ad labam" si iese perfect.

Dar fara secera, numai cu ciocanul! :D

Exclus lucrul manual :D

Tre să iasă perfect, cum doar mașina de îndoit o poate face :)

La 07.01.2022 la 23:05, Silver Arrow a spus:

Profilele pot fi: extrudate cum sunt cele din tabel sau din tabla ambutisata.

Ce vrei tu probabil ca gasesti din tabla ambutisata. Doar ca va fi mai greu de roluit in sensul in care sa fie frumos.

Cauta pe net profile U din tabla ambutisata si vei gasi cate ceva.

Uite eu am dat peste asta:

https://mesterumanole.ro/metalurgice/profile-laminate/profil-u-ambutisat-60x40x3-mm-6-m

Sapa pe net si vei mai gasi.

 

 

Caut caut, mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.01.2022 la 16:48, Adrian M. a spus:

E clar, reinventezi dansul la bara, nu va mai fi verticala, ci...ca in schita ta :))))

 

Nope,e suportu telecomenzii de la barieră😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Nope,e suportu telecomenzii de la barieră😁

ahaha

Acum 2 ore, ninel60 a spus:

Bună ziua,am o mașină de roluit platbandă și țeavă de diferite dimensiunui pentru arcade și lucrări de fier forjat.Îl pot ajuta pe colegu cu o piesă de 2 m diametru.

apreciez ca te oferi dar esti in Buzau.

Gasesc aici in comuna cu mertrou unde sa o fac eu cumva. :)  

intai sa primesc o aprobare.

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

E ori ceva șină pt o cameră de filmat ori șablon de vreo arcadă. Propun un poll cu premii pt identificarea destinației fierului. 😜

ai ghicit, fac o casa :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, frigider a spus:

ahaha

apreciez ca te oferi dar esti in Buzau.

Gasesc aici in comuna cu mertrou unde sa o fac eu cumva. :)  

intai sa primesc o aprobare.

ai ghicit, fac o casa :D 

Sa stii ca de fapt, solutia reala ti-a fost aratata de Patrick. Daca citesti cu atentie ce a scris, si faci cum spune, iese. Materialele sunt moi, dar mai era un coleg, Silver cred, care ti-a prezenat diferenta intre laminat si ambutisat. Tie ambutisat iti trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, patrick1 a spus:

Maşina de îndoit ... îndoaie ţevi sau profile (nu le curbează la diametru de 2 m).

O ţeavă se poate curba uniform prin roluire succesivă. Poate şi un profil cu secţiune pătrată sau dreptunghiulară.

Profil U sau L ... nu cred.

Ar trebui construite role speciale pentru forma profilului.

Merge. Se ezista masini pentru asa ceva, adica profile U sau cornier.

Cei mai tari scule de roluire la fac elvetineii.

Astia sunt unii dintre taticii masinilor de prelucrare: https://www.stierli-bieger.com/https://haeusler.com/profilbiegen/https://www.pbt-ag.com/produkte/profilbiegemaschinen

Bani sa ai, ca masini gasesti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, patrick1 a spus:

Şi-a oferit bunăvoinţa (şi roluirea) un coleg-biker din Buzău dar e prea departe ...

Iar tu îl trimiţi la elveţineii tari :crack:

Nu tata, se ezista masinilii acilea in Bucuresti. Adica fierari seriosi dotati cu astfel de masinarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, shashka a spus:

Un caldarar iti face aia in 30 de minute...

Muahahahaha! Baro. 

Căldărar elvețian presupun. 🤭

Acum 53 minute, Silver Arrow a spus:

Nu tata, se ezista masinilii acilea in Bucuresti. Adica fierari seriosi dotati cu astfel de masinarii.

Dacă ar fi și ieftini, și ar livra și la easybox... 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...