Sari la conținut

Amortizoare spate pot fi reconditionate?


Postări Recomandate

Am avut ER5, n-am observat să poată fi recondiționate. Chiar și așa, te costă minim 150 lei bucata + transport dus + întors. Sunt grele, te costă. In plus, presupune niște modificări și nu prea merită efortul financiar.

Sfatul meu: cumpără un set nou, cu garanție, chiar și YSS. La actuala motocicletă era praf amortizorul spate, stil barcă, l-am înlocuit cu unul mai performant, servisabil. Nu a fost ieftin, dar confortul oferit merită banii.

Colegii te pot lămuri mai bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

absolut toate amortizoarele pot fi reconditionate! unele usor, altele foarte greu, dar pot fi reconditionate! la er5 nu merita neam reconditionate, un meserias BUN sub 1000 de lei nici nu se va uita la ele, e mult de munca pentru niste amortizoare submediocre! ia-ti ceva aftermarket care poate fi desfacut usor si la care gasesti si simeringuri si bucse, nu ca la cele stock de trebuie sa faci la strung inventii! si da, amortizoarele spate se serviseaza la 2 ani sau 10-15.000 de km ca si cele fata, folosesc acelasi ulei si sunt supuse aceleiasi uzuri ca si cele fata! nu baga in seama sfaturile de genul "incalzeste amortizoarele", sunt niste cretinisme sinistre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, MotoS Garage a spus:

absolut toate amortizoarele pot fi reconditionate! unele usor, altele foarte greu, dar pot fi reconditionate! la er5 nu merita neam reconditionate, un meserias BUN sub 1000 de lei nici nu se va uita la ele, e mult de munca pentru niste amortizoare submediocre! ia-ti ceva aftermarket care poate fi desfacut usor si la care gasesti si simeringuri si bucse, nu ca la cele stock de trebuie sa faci la strung inventii! si da, amortizoarele spate se serviseaza la 2 ani sau 10-15.000 de km ca si cele fata, folosesc acelasi ulei si sunt supuse aceleiasi uzuri ca si cele fata! nu baga in seama sfaturile de genul "incalzeste amortizoarele", sunt niste cretinisme sinistre!

Salut,

te ocupi cu asa ceva?

am moto din noiembrie 2019, la carte zice sa fac revizie la furca fata la 2 ani sau x km.

Daca tot as umbla, as schimba si arcurile cu altele mai de doamne ajuta :)

Tr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Adrian M. said:

Salut,

te ocupi cu asa ceva?

am moto din noiembrie 2019, la carte zice sa fac revizie la furca fata la 2 ani sau x km.

Daca tot as umbla, as schimba si arcurile cu altele mai de doamne ajuta :)

Tr

 

salut! da, dar nu sunt din bucuresti! :)

Just now, Asimplu said:

Salut! Esti sigur de asta? Te intreb in contextul in care am un XSR900(acelasi amortizor pe gaz ca la MT09) si nu prea vad cum ai putea umbla in el. Am mai intrebat pe grupuri din afara, deoarece as fi vrut sa-l fac mai moale si toti mi-au spus ca nu se poate.

 

sunt convins! :) problema e ca te costa cam o treime sau pe acolo din pretul unui amortizor aftermarket nou si mult peste cel original... de exemplu la o cautare rapida un ohlins pt. mt09 costa vreo 2800 de lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, MotoS Garage a spus:

 

sunt convins! :) problema e ca te costa cam o treime sau pe acolo din pretul unui amortizor aftermarket nou si mult peste cel original... de exemplu la o cautare rapida un ohlins pt. mt09 costa vreo 2800 de lei...

Atât m-a costat Hyperpro pentru V-strom 650, din care 50 cererea pentru greutate sporită (450 kg). Te bagi la o recondiționare? E modelul cu reglaje simple, preload la arc (cu cheie) și rebound jos, pe tijă. Inițial mă gândeam să-l fac la RAMS, dar dacă ești meșter bun...🍺

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Lucian_M said:

Atât m-a costat Hyperpro pentru V-strom 650, din care 50 cererea pentru greutate sporită (450 kg). Te bagi la o recondiționare? E modelul cu reglaje simple, preload la arc (cu cheie) și rebound jos, pe tijă.

 

ma bag fara probleme la orice reconditionare, dar imi place sa le spun clientilor cand nu merita sa dea banii, cum ar fi in cazul op-ului si al baiatului cu xsr. 

 

zi-mi te rog ce model de hyperpro este ca sa iti pot spune si un pret total. de multe ori la aftermarketurile astea gen hyperpro/yss piesele sunt destul de ieftine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

43 minutes ago, Lucian_M said:

Am încredere că știi ce faci, contez pe tine.

 

am sunat la moto gear si mi-au spus ca nu exista kituri de reparatie pentru amortizorul tau, deci si eu tineam minte de la alt amortizor. in schimb merge desfacut si vazut ce simering(uri) exista pe acolo si ce bucse, daca este cazul, si cumparate de la skf de exemplu. fara sa vad jucaria in fata nu am de unde sa stiu dimensiunile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, Lucian_M said:

Dau mesaj mai târziu, și eu mă gândeam să ne mutăm în privat.

Spor!

Am vorbit cu Tiberiu Troia, să văd dacă îmi găsește dumnealui un kit de reparație original, că tot are legături la fabrică.

 

haha, a fost coleg de facultate cu tata! :) daca gaseste ar fi super, cei de la reprezentanta din ro au spus ca nu se fac kituri de reparatie...

 

7 hours ago, Adrian M. said:

Dar de unde? Nu ai profilul completat, cred ca ar ajuta sa pui detalii si acolo :)

 

 

scuze, intru de pe tel, o sa imi fac timp sa intru de pe pc si sa completez! galatzburg, lagarul civilizatiei e locatia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mihai c a spus:

e vreun test (obiectiv) pt amortizoarele de spate,sa stim sigur daca trebuie schimbate sau nu? cazul particular e Honda SH300i...

scoti amornizorul de pe motor, scoti arcu si vezi cum functioneaza telescopul daca e pilaf nu revine  sau o face incet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...