Sari la conținut

Muntenegru, mai-iunie 2022


Marius '95

Postări Recomandate

Are cineva chef de o iesire in Muntenegru? Ideea ar fi cam asa:

Plecare in aprilie, inainte de Pasti, aprox. 1 saptamana, maxim 10 zile.

Iesire prin Drobeta-TS, mers pe drumurile cele mai intortocheate si mai inalte, vazut absolut tot ce se poate vedea in materie de peisaje, facut rafting, dat cu tiroliana, poze, etc.

Apoi vazut marea, o bucata mica de Croatia, Sarajevo, retur.

Cazare la hotel / motel cu rezervari in avans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de 2 ori cu moto in zona aia, recomandarea e sa mergeti in luna mai. Data trecuta erau 4 sau 6 grade dimineata la Zabljak pe 20 mai, in aprilie e si mai rau, mai ales pentru rafting. Daca vrei sa iti povestesc despre ceva locuri, suna-ma. In orice caz recomand zona Zabljak (Lacul Negru), soseaua spre Niksic era buna de un mini-GP, drumul prin munti de langa Bijeli Potok - Bolesestra si drumul spre Kotor prin Parcul Lovcen. Mie mi-a placut si Kotor, am stat peste noapte acolo, unora le place Budva si Sveti Stefan, dar desi am trecut prin Macedonia de 5-6 ori nu am ajuns prin Budva.

 

Anul asta aveam in plan urmatoarea tura prin Europa, cu trecere prin Muntenegru, dar cu siguranta nu va fi in aprilie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot să ajut și eu cu sugestii, am fost o săptămână vară trecută și mi-a plăcut maxim! 

Din start îți spun că Žabljak pt perioada în care vrei este destul de frig. Poți trece prin zonă și în aprilie, dar este păcat să nu vezi tot ce e pe acolo fără grabă. 

Dacă vrei, pot face o mică listă cu ceva drumuri/obiective. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam sa merg la inceputul lui iunie cand avem 1 si 13 parca libere. 17 zile de concediu cu doar 9 zile de luat de la munca.

 

Dar avand in vedere pandemia, nu stiu ce o sa fie atunci. Daca vor 3 doze sau bani pe pcr, o sa profit sa vizitez nordul romania ca nu am trecut de brasov niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, DiarM a spus:

inceputul lui iunie cand avem 1 si 13 parca libere. 17 zile de concediu cu doar 9 zile de luat de la munca.

 

Dar avand in vedere pandemia, nu stiu ce o sa fie atunci. Daca vor 3 doze sau bani pe pcr, o sa profit sa vizitez nordul romania ca nu am trecut de brasov niciodata

Iesi din capul meu satana!!

Am bagat deja zilele in sistem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abonat. La fel , exclus aprilie, chiar si mai. Si in 2021 aveam in plan Serbia  Muntenegru, s-a nenorocit cu pandemia. Acum cu Omicronul vietii, nici nu fac planuri. Iunie suna bine, raman pe receptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in 2018, daca nu iti cumperi cartela de telefon pentru net de acolo(cred ca merge si aia din Serbia) si activezi roaming, vinzi casa in Romania ca sa platesti :)) Baietii au moneda Euro, dar nu sunt in UE ca sa ai roaming.

 

Desi tara e mica, doar 200 km de la granita cu Serbia pana la iesirea de la mare, sa te astepti la 2-3 radare pe drum. Sunt portiuni de curbe unde poti merge lejer cu 70-80 dar limita este 40-50 si te prind baietii acolo. Atentie la animale, mi-a sarit o oaie in fata de nicaieri.

 

Vremea e belita rau, am fost vara, am plecat pe 30 grade din buc si m-am oprit in belgrad. A 2-a zi din Belgrad pana aproape de mare la ei m-a tinut in 12 grade cu ploaie (10ore 500km). Dupa ce am trecut printr-un tunel mai lung, am iesit spre mare si brusc temp a sarit la 26.

 

Cazare in avans nu merita, anul trecut in iunie a plouat in draci si nu am putut pleca in concediu, bine ca nu am avut cazarea platita si am putut sa o aman lejer. Plus pandemia, pot oricand sa intre in lockdown.

 

Faci 2 zile dus, 2 zile intors, din 10 zile daca mai prinzi si o zi naspa, nu ai facut nimic in concediu. Daca tot ajungi in zona, o zi o pierzi in Dubrovnik, o zi poate in Mostar.

 

Neaparat de mers pe p14, Durmitor - din zabliak(unde e si canionul tara) pana in pluzine, apoi mers pana la barajul de la granita cu bosnia, dupa care cobori spre mare Kotor

https://goo.gl/maps/HxB7Ub5Rvtnjzqwr8

 

Si niste poze facute un s7 edge, acum ca ma uit pe ele au iesit chiar naspa.

20180828_095940.jpg

20180831_110145.jpg

20180902_115843.jpg

20180902_133901.jpg

20180906_092515.jpg

20180906_105553.jpg

20180908_082638.jpg

20180908_104902.jpg

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! 

 

Ma abonez si eu la topic. Muntenegru mi a suras anul trecut in luna septembrie dar, deja nu mai era cazul de o asemenea tura. 

Cred ca aprilie sau mai e putin in afara intervalului meu dpdv timp liber, avantajos ar fi iunie insa, pe masura ce creste discutia pe subiect, incerc sa ma mulez deciziile grupului care se va forma sau poate chiar decidem impreuna. 

Momentan trebuie sa pun la punct acaretul de ture lungi insa ... ar trebui sa fie gata pana in februarie... sau daca nu, alta :)) 

 

Cele bune, 

Alex. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartela de Muntenegru mai am eu, o pot dona cui o doreste. 

De cumparat cel mai simplu este de la chioscul de ziare din Zabljak, cred ca a fost 5E sau pe acolo. Se instaleaza aplicatia, se face cont si se activeaza.

 

Pe langa altele, de neratat este Parcul National Lovcen cu Njegos Mausoleum. Drumul este foarte misto, se plateste si o taxa mica.

Recomand si drumul P15 (foarte ingust, liber, se merge incet, dar frumos) si P1.

 

In Durmitor, pe P14, de neratat este Durmitor Ring, P14 combinat cu drumul virajat de deasupra lui. De departe cred ca a fost cel mai frumos drum din Muntenegru.

https://goo.gl/maps/ZqMbbBuoRsWssLzP8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este 100% asfalt, bun. Drumul este ingust spre foarte ingust in unele locuri, trebuie avut grija. Am intalnit si rulote, dar ca in tarile cu apa cald, nu fortati ca fac ei loc negresit cu prima ocazie. 

In prima jumatate o sa fie urcare-coborare-urcare apoi plat. Pe coborare mai erau locuri cu nisip. Cam tot traseul este tehhnic, dar spectaculos pe masura.

Pun cateva poze:

- poza 1, cazarea, o pot recomanda daca se doreste: locatie buna, parcare, curte cu masute etc., am fost multumit

- poza 2 drumul de iesire din Zabljak catre Durmitor Ring, a se vedea si poza 3

- poza 8, cea cu indicatorul. pentru a face Ring-ul complet,  urmariti sageata

1.jpg

2.JPG

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, hai ca ma bag si eu in seama

Am făcut deja de 3 ori Muntenegru cu moto, dar de fiecare data venind din Croaţia. O data la sfarsit de iunie si de doua ori in septembrie. 

Prima trecere prin Muntenegru a fost si cea mai lunga, intrând prin golful Kotor si ieşind in Albania spre Shkodër. in mare cam aşa (mergând cat se poate mai mult pe drumuri secundare)

 image.thumb.png.74829a62ac0c7538a5720de587e9d83d.png

 

Şi ultima anul a fost trecut în septembrie (în plină pandemie, Serbia era în portocaliu când am trecut spre Croaţia, Muntenegru era în zona roşie, şi şerbia la întoarcere trecuse şi ea în roşu). Doar la sârbi am fost avertizaţi la intrarea dinspre România că trebuie să ieşim în 12 ore din ţară, dar când am arătat certificatul de vaccinare ni să zis bine puteţi sta cât vreţi.

Pt cazări iti recomand cu încredere booking.com Găseşti fără probleme cazare ok cu 2 ore înainte să ajungi unde vrei să stai peste noapte.
Grijă la roaming, anul trecut am avut surpriza neplăcută cu Vodafone, care a refuzat să funcţioneze în Muntenegru, dar sa rezolvat cu un sim luat de la o gheretă de ziare la 5 euro cu 50,000Mb dar fără minute (a mers până am intrat în România, merge şi la sârbi fără probleme)

PS. Fereste drumul Novi Pazar (Serbia)-Rožaje (Muntenegru) e in constructie (nu pot spune reconstructie ca e un dezastru acolo) inclusiv cele 10  tunele, exista semafoare dar nu sunt respectate, oprind la semafor era de cel putin 3 ori sa dea masina din spate peste mine pe principiu de ce opresti, nu mai zis ca daca prinzi verede sigure te vei trezesti cu minim 5 din sens opus care au intrat pe rosu inclusiv politie si tiruri.

 

Editat de Simpson_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as paria ca gasesti cazare cu doua ore inainte decat daca nu duci grija bugetului.

Am avut problema asta chiar in Podgorita unde pretul minim era 200 euro (in momentul acela, altfel fiind si preturi convenabile), dar am rezolvat dupa ceva cautari la una din  carciumile din periferia orasului, unde oamenii au eliberat in mod special o camera pentru noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, trasan said:

Nu as paria ca gasesti cazare cu doua ore inainte decat daca nu duci grija bugetului.

Am avut problema asta chiar in Podgorita unde pretul minim era 200 euro (in momentul acela, altfel fiind si preturi convenabile), dar am rezolvat dupa ceva cautari la una din  carciumile din periferia orasului, unde oamenii au eliberat in mod special o camera pentru noi.

oi fi avut eu noroc de fiecare data cand am procedat asa din 2017 pana azi, am uitat sa specific nu am cautat niciodata la 1 km de centru, am preferat langa orasul care vroiam s al vizitez (cu cateva excepti) si in general cazari cu parcare privata, wifi, baie in camera si cel mai mult am dat 50E in Kotor (o garsoniera la 500m de cetate, complet utilitata,cu o curte mare, liniste). Si ca alt exemplu a facut Coasta de Azur de la un capat la altu, am vrut sa vizitez Saint-Tropez dar nu am fost nebun sa iau cazare acolo asa ca am stat cu 35E/noapte la 30Km mai pe continent la un conac vechi. (asa dintr-o tura bucuresti - barcelona - amsterdam - bucuresti )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Kristian K changed the title to Muntenegru, mai-iunie 2022
  • 1 month later...
Acum 1 oră, Marius '95 a spus:

Dat fiind situatia actuala, se amana pentru anul viitor.

Nu stiu cum este anul acesta dar anul viitor are mari sanse sa fie mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma abonez si eu, dar maxim pana pe 28 Mai. Sunt hotarat la o tura mai lunga, am la dispozitie toata luna Mai.Daca nu iese treaba cu Muntenegru, parca m-as orienta spre o Turcie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.01.2022 la 22:04, Lucian_M a spus:

Abonat, că vreau iar în MNE, plus Albania și Macedonia, pe care anul trecut nu le-am putut bifa.

O sa regreti probabil Albania. In afara de zona de litoral dinspre greci, nu prea merita.

Mie nu mi-a placut (mizerie, aglomeratie in marile orase, nu accepta carduri doar cash,etc).

In Macedonia, Serbia si Macedonia insa am fost de cateva ori si mi-a placut de fiecare data.

Croatia e foarte frumoasa, dar extrem de scumpa (mai scumpa decat Grecia).

Turcia e ieftina (am stat pe litoral cu 75 lei pe noapte, in august, fara rezervari prealabile).

La 11.01.2022 la 21:38, Marius '95 a spus:

Are cineva chef de o iesire in Muntenegru? Ideea ar fi cam asa:

Plecare in aprilie, inainte de Pasti, aprox. 1 saptamana, maxim 10 zile.

Iesire prin Drobeta-TS, mers pe drumurile cele mai intortocheate si mai inalte, vazut absolut tot ce se poate vedea in materie de peisaje, facut rafting, dat cu tiroliana, poze, etc.

Apoi vazut marea, o bucata mica de Croatia, Sarajevo, retur.

Cazare la hotel / motel cu rezervari in avans.

O sa ingheti prin portiunile montane din Serbia (am inghetat eu si mai ales pasagera, vara) ...cand traversezi tara spre Muntenegru.

Dar ai si avantaje, preturi bune de extrasezon (eu nu vad rostul ca sa iti faci rezervari dinainte).

As merge dar prefer sa am concediu lung vara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...