Sari la conținut

Cersit Like, Share, Subscribe canal YouTube


frigider
 Share

Postări Recomandate

Salutare oameni,

Nu credeam ca o sa ajung sa cersesc vizualizari dar viata se intampla uneori.

Pana acum 1-2 zile nu imi pasa de nr de views - caci nu traiesc din asta, nici nu vreau - sa fiu "constrans" sa fac "continut" ca sa am ce manca bla bla bla, felicitari celor care au reusit dar nu e de mine.
Drept pt care nu am "spamat" internetul cu ... mizeriile mele :)

Unde mai pui ca scot 1 clip la 2-3-4-6 luni. Si asta vara.
Am trimis clipurile la o mana de cunoscuti si aia a fost tot.
In general cu feedback pozitiv dar si cu ocazionalul "esti retardat".
Ok l-am pus si pe topic dedicat de biciclete aici ca na, era ON TOPIC.

Brusc imi pasa de nr de views.

De ce?
Pentru ca locul unde vreau sa filmez Productia 3 e pe bani, multisori si fara sponsor/i am doar 1 alternativa cred eu imposibil de materializat dupa termenii si conditiile mele.
Exista un user de aici care s-a oferit sa ma ajute, il las anonim ca nu stiu daca se doreste a fi asociat cu mine, explorez si acea posibilitate si ii multumesc pe aceasta cale.

Sure shot = doar cu 1 sponsor ceva.

No views = No sponsor

Am mai trimis mailuri de "colaborare" cu vloggeri de succes dar pana acum au fost ignorate cu succes :D

Productia nr 3 este deci amenintata. Scenariul este 99% gata, il pot filma si acum. Dar nu pot :))
Ce va pot spune este ca aceasta a 3-a productie va fi net superioara din toate punctele de vedere si sper eu ca imi va aduce un "Nobel pentru Pace", sau cel putin nominalizare.


Ce va rog:
daca starneste cea mai mica emotie in voi vreunul din cele 2 clipuri de mai jos: dati acolo un share, like, subscribe?

Personal ii urasc pe cei care la fiecare clip cersesc Like&Share&Subscribe dar cum ziceam sunt cam fortat sa o fac - pentru a vedea filmata, editata si lansata Productia 3.
Vreau sa strig si eu cum o facea Dexter: "At last! My greatest work is completed!”

Ca va ofer in schimb intrebati?

Promit sa nu mai creasca ROBOR-ul.

 

Multumirile mele (care nu valoreaza nimic) si evident sa va delectati cu Productia 3. :D daca oi reusi sa o fac.

Noroc!

Si primele 2 productii:

 

 

 

O sa fac si versiuni EN ca sa spamez si international :grinbandit:


Cum zicea un clasic:

"Hate me now."
 

 

 

 

 

*nu vreau sa fac nici 1 leu, daca am noroc sa gasesc sponsor voi inainta ideea de donatie a profitului catre "patronii" locului unde filmez.

eu vreau doar sa fac filmarea aia.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

36 minutes ago, frigider said:


In general cu feedback pozitiv dar si cu ocazionalul "esti retardat".

 

Booon !  :))))

 

36 minutes ago, frigider said:

Vreau sa strig si eu cum o facea Dexter: "At last! My greatest work is completed!”

 

boi giniăs: astea desene, ba!

 

36 minutes ago, frigider said:

"Hate me now."

 

36 minutes ago, frigider said:

dati acolo un share, like, subscribe

 

Done!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu Kanal De youtube dar evit sa zic share like subscribe. Personal ma simt jignit cand aud asta, indiferent ca ma uit la un video in RO, FR sau EN. Nu trebuie sa iti zica unu' ce sa faci.

Ai rabdare si o sa vezi ca vei creste usor usor, organic.

Conteaza calitatea video si calitatea audio.

Bonusul este ca inveti ceva nou, sa editezi etc, descoperi lumea asta a camerelor video si a metodelor de filmare.

"Productia nr.3" implica o bicicleta scumpa de 3000e? de ce ai nevoie de un sponsor?

Ai un subscribe. Mult succes!

 

 

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, VyXxer a spus:

boi giniăs: astea desene, ba!

da man, nu se mai fac ca pe vremuri... :) 

 

 

mersi oameni care dati clic. chiar nu imi face placere sa cer. 

speram totusi sa merite cersitul 😐 

 

o sa va mai tin la curent.

tre sa estimez cam cate ore dureaza filmarea sa vad cam de cat Delaco e nevoie.

 

am mai zis eu ca la Marginalizat filmez in 30 de min si am stat 2 ore in soare de m-am ars ca naiba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frigider, trebuie mai întăi să te documentezi cum funcționează youtubul. Nu merge așa. Crești când nu te aștepți, treaba ține de conțintul clipului respectiv. Am și eu clipuri la care am ore de editare, cu peisaje, figuri... dar cel mai vizualizat este unul în care asamblez o triciletă de copii, cu camera pe frunte și dat nițel pe rapid :D 

Ca să îndeplinești condițiile cu vizualizarile, abonații și traficul pe canal, trebuie să ai multe clipuri, unul săptămânal cel puțin. Să aiba un titlu atractiv, adicătelea să fie în topul căutărilor și pe un segment unde se uită lumea. Filmulețele astea "artistice" nu au succesul scontat. Mai degrabă fă ceva tutoriale. Uită de sponzorizări și alte visuri. Alea vin doar când ești deja mare, nu la început. Fă chestii care nu te costă, sau mă rog, nu prea mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Bigfoot a spus:

Am si eu Kanal De youtube dar evit sa zic share like subscribe. Personal ma simt jignit cand aud asta, indiferent ca ma uit la un video in RO, FR sau EN. Nu trebuie sa iti zica unu' ce sa faci.

Ai rabdare si o sa vezi ca vei creste usor usor, organic.

Conteaza calitatea video si calitatea audio.

Bonusul este ca inveti ceva nou, sa editezi etc, descoperi lumea asta a camerelor video si a metodelor de filmare.

"Productia nr.3" implica o bicicleta scumpa de 3000e? de ce ai nevoie de un sponsor?

Ai un subscribe. Mult succes!

 

 

total de acord cu cerutul, observi ca nici eu nu am zis nimic.

vorba ta: lasi munca sa vorbeasca.

 

eu nu ii spun munca pt ca na, presupun ca si tu o faci din placere.

a, ca dureaza ore multe sa editezi etc - asta e, nu se vede. de fapt tre sa se vada in "continut" <<< urasc cuvantul asta!!! :D 

 

Ref de ce terbuie sponsor:

este vorba de locul in care vreau sa filmez, nu e "public" la modul sa ma duc sa filmez ca in scara blocului :grinbandit: 

oamenii aia imi cer bani / ora de filmat. Bani multisori pe care nu ii am. Daca era suma mica gen 200lei / ora ii dadeam.

 

Am zis ca nu vreau 1 leu pt mine, am tot ce trebuie: o bici obosita, 2 gopro obosite, imi cumpar eu props si ce mai trebuie :D 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mersi pt succes, la fel iti doresc.

 

repet: NU IMI place sa "depind" de cineva, de 1 om, apoi de ... zeci-sute-mii pe care nici nu ii cunosc si care nu imi datoreaza nimic, ma simt prost.

 

dar pentru binele productiei o fac si pe asta.

 

*maine poimaine sper sa nu ma vand pentru 1 review pozitiv la un bat de scarpinat in c*r :crack:

 

**problema cu sponsor e ca imi este teama de coloana sonora. Scenariul e facut pe o coloana sonora. Daca e problema cu asta...... o sa fie rau. Ca tre sa caut alta si sa adaptez scenariul.

Acum 1 minut, vis-a-vis a spus:

Și ți s-a pus pata pe locația aia scumpă?

 

da?

 

dupa cum vezi ma dau in locuri mai tampite asa. :D 

din pacate asta e "privat".

 

cand vine vara mai am 1 scenariu pt exterior, 0$ ma costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, vis-a-vis a spus:

Frigider, trebuie mai întăi să te documentezi cum funcționează youtubul. Nu merge așa. Crești când nu te aștepți, treaba ține de conțintul clipului respectiv. Am și eu clipuri la care am ore de editare, cu peisaje, figuri... dar cel mai vizualizat este unul în care asamblez o triciletă de copii, cu camera pe frunte și dat nițel pe rapid :D 

Ca să îndeplinești condițiile cu vizualizarile, abonații și traficul pe canal, trebuie să ai multe clipuri, unul săptămânal cel puțin. Să aiba un titlu atractiv, adicătelea să fie în topul căutărilor și pe un segment unde se uită lumea. Filmulețele astea "artistice" nu au succesul scontat. Mai degrabă fă ceva tutoriale. Uită de sponzorizări și alte visuri. Alea vin doar când ești deja mare, nu la început. Fă chestii care nu te costă, sau mă rog, nu prea mult...

cred ca e fix cum ai pus-o.

 

problema e ca eu nu vreau/pot sa incep cu tutoriale si alte chestii cautate si sa le urc saptamanal.

 

pentru ca:
1. nu imi place

2. as fi obligat, deci nu imi place

3. putinul timp pe care il am ar fi folosit

4. nu ar mai ramane timp pt ce mi-ar face placere sa realizez.

 

Eu m-am gandit asa: mie scenariul mi se pare smeker. sukar. #partikip

Banii din sponsorizari am inteles ca in 20-30 de ani si-i recupereaza cumva firma.

Sa fie un fel de reclama pt sponsor gen.

 

CUm zicea un om - sa se vada in clip ca am chiloti gucci. sau poseta.

 

adica un fel de troc: "munca" si ideile mele in schmb sponsorizare deci "reclama"...habar nu am????

 

 

Acum 2 minute, Muretto Grundieg a spus:

Lucruri din astea am mai văzut, ce aduce nou?

m-ai inchis.

presupun ca nimic.

incerc sa nu ma las influentat de alte clipuri-idei-oameni in ideea de a ramane original.

 

ok ce am vazut pana acum nu am cum sa uit.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, frigider said:

 

 

O sa fac si versiuni EN ca sa spamez si international :grinbandit:

Parcă circulaţia bicicletelor prin parcuri era interzisă, nu cea a pietonilor.

S-a schimbat (smintit) şi lejea asta? :D

 

"Art.161

(1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau de mopede:

k) să circule pe aleile din parcuri sau din grădini publice, cu excepţia cazurilor când nu stânjenesc circulaţia pietonilor;

s) să conducă vehiculul fără a menţine contactul roţilor cu solul."

 

bicicleta_parc_2009.thumb.jpg.39efa0445524c6e3774d5ced7c71d159.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

un mic istoric:

eu ies cu bici F F F F F F F F rar gen de 5-6ori pe an si cand zic "ies" adica afara :) nu in Alpi, nu la Predeal pe trasee etc.

zic sa fac jurnal video cum ma dau, sa ma uit peste ani in urma

tot filmez zic sa editez putin la modul (cuvant urat)

tot editez- cenzurez fata - punem public.

 

ca orice om care face ceva - as vrea sa vada lumea ce fac, nu stiu de ce. ca de-aia picteaza unii , sa se uite altii. lol nu ca are treaba pictura cu ce fac eu.

planul meu era sa incep cu "postat" in mai multe locuri Productia 3 pentru ca de ea as fi cel mai mandru, nu primele 2 unde am filmat aiurea/in graba etc.

 

sa placa ochiului, mie in primul rand ca il fac dupa gustul meu, apoi daca place si altora, de ce nu?

 

eu oricum raman anonim.

Acum 1 minut, patrick1 a spus:

Parcă circulaţia bicicletelor prin parcuri era interzisă, nu cea a pietonilor.

S-a schimbat (smintit) şi lejea asta? :D

 

"Art.161

(1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau de mopede:

k) să circule pe aleile din parcuri sau din grădini publice, cu excepţia cazurilor când nu stânjenesc circulaţia pietonilor;

s) să conducă vehiculul fără a menţine contactul roţilor cu solul."

 

bicicleta_parc_2009.thumb.jpg.39efa0445524c6e3774d5ced7c71d159.jpg

pai nici in parc nu ai voie cu bici? :D serios intreb.

semnul asta e din Carol?

 

sa stii ca sunt multe biciclete in parcul ala :) si oameni. si trotinete etc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, patrick1 a spus:

k) să circule pe aleile din parcuri sau din grădini publice, cu excepţia cazurilor când nu stânjenesc circulaţia pietonilor;

ha ca am gasit o portita :D 

Chiar acum, Asimplu a spus:

De la mine ai subscribe si like la toate video-urile.

 

Inainte de a te gandi la sponsori, parteneriate, etc, intreaba-te ce poti oferi tu. Concentreaza-te pe creat si imbunatatit.

Legat de treaba cu banii si locatia, daca nu cumva planuiesti sa filmezi in area 51, dezamagirea este aproape garantata.

Locatia in sine nu va schimba mare lucru, daca nu ai subiecte pe care le cauta publicul.

 

Oricum, succes!

mersi man, 

 

pai nu am nimic de oferit decat ideile si munca mea in filmat si editat. 😐  chiar nimic. Sperantele stau in scenariu care sper sa fie apreciat.

sincer daca e sa iasa o sa fie un 1 time gig. 

pare mare bataia de cap. 

Acum 1 minut, Asimplu a spus:

Locatia in sine nu va schimba mare lucru,

ref citat trunchiat: sper sa iti schimbi parerea asta daca fac clipul.

 

Acum 2 minute, Asimplu a spus:

Locatia in sine nu va schimba mare lucru, daca nu ai subiecte pe care le cauta publicul.

aici nu te contrazic :D 

 

Cum ziceam - am pus suflet in scenariu si chiar mi-ar parea rau sa raman cu schita clipului. 😐 

sa ma gandesc "cum ar fi fost sa? "

 

de-aia , vezi ca am ajuns sa cersesc si sa fiu criticat :D 

dar aia e, imi asum.

 

TOTUL pentru Productia 3.

Acum 6 minute, Asimplu a spus:

Concentreaza-te pe creat si imbunatatit.

asta e scopul nr. 1 - productia n sa fie peste productia n-1.

sper ca se vede un pas de la clip 1 la clip 2.

dar de la 2 la 3 e , sper eu - o prapastie imensa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

e frig afara, nu pot filma acum, fac pneumonie si mor.

si ar fi pacat. :D 

Acum 9 minute, patrick1 a spus:

Nu ştiu, verifică ... eu nu am ales pe nimeni în CGMB iar ăştia nu interzic circulaţia cu mopede sau tractoare :crack:

Nah' ... parcul sportiv "Tractorul" chiar există pe undeva :D

resize.thumb.jpg.61f83be94d79782b9be54e97ef8f6eca.jpg

nu stiu man, dar vara in parcurile din buc sunt multe bici.

 

apropo - e un parc nou - Sticlariei gen ? amenajat natural - m-as da acolo dar chiar ma tem ca nu ai voie cu bici, pare special parcul ala.

vine vara si aflu eu.

 

 

 

pot oferi sfaturi ref editare in After Effects daca nu stiti eng. :D 

sau sfaturi cum sa iti faci Workstation (refurbished evident) de editat video - mergeti pe Lenovo cred ca -s mai ieftine decat Hp si Dell. idiot mai sunt. :) 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, patrick1 a spus:

Treaba cu stânjenul (stânjenitul pietonilor) rămâne la aprecierea organului. Poate că îi stânjeneşti pe cei aflaţi în alt parc, la mai mulţi stânjeni distanţă (legiuitorul nu precizează distanţa minimă în stânjeni). Orice este posibil, nu? :crack:

Fireste, daca vine organul si-mi spune ca am alta treaba altundeva eu ma supun.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider,eu ti-am vazut munca demult,dar m-am abonat la canal abia acum.

Multamn fain daca faci la fel. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca problema este neaparat cu editarea. Acum dureaza 2h sa editezi un film de 10 min. Dupa ceva timp vei reduce timpulnla 1h de editare.

O sa ai nevoie de camere, multe le vei sparge. Eu am spart 3 camere de actiune, sunt la 4-a, iti mai trebuie o camera video (nu foto dslr) care sa aibe un stabilizator bun.

Ai nevoie si de un ajutor/prieten care sa te filmeze din lateral sa tina cursiv imaginea raportat la traiectoria ta.

Este o intreaga logistica in spatele unui clip.

 

Cu 2 camere de actiune ce filmeaza on board. Nu vei avea nici macar 10% lipici.

 

Apoi mai prezinti si tu una alta, iti trebuie o lavaliera, pt ca daca te bazezi strict pe microfonul camerei iti pierzi timpul tau si secundele celor ce vor deschide pt putin timp clipurile filmate cu un audio slab.

Sculele de bun simt camere microfoane un laptop bun (ca sa nu astepti mult in procesul de editare) costa minim 2500euro.

 

Cum a spus un coleg. Sponsori😃 acum ZERO asteapta sa cresti.

 

Avantajul tau principal este ca tu inveti ceva nou si apoi daca ai rabdare te vei perfectiona.

50% conteaza imaginatia in cum filmezi si ce prezinti, cum.pui problema.

Filmeaza minim 2k, exclus 720p sau 1080p astea sunt stadarnde preistorice, nu te uiti la picturi/desene te uiti la un clip in 2022.

Evita sa pui clipuri de actiune sau de prezentare, mai lungi de 10minute.

Ramai pe subiect in astea 10min, fara paranteze, devieri, omul acceseaza acel clip pt ca il intereseaza strict acel subiect.

Nu sta nimeni sa isi piarda timpul mai mult de 8-10minute, daca nu e interviu/podcast.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, frigider said:

Fireste, daca vine organul si-mi spune ca am alta treaba altundeva eu ma supun.

 

Da, dar organul să fie abilitat şi specializat rutier :crack:

"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

 

Ideea este preventivă, pentru că am ceva prieteni la care s-a întâmplat să cadă (cu motocicleta) şi s-a găsit un binevoitor care să sune la 112, a apărut meleţia şi s-au ales cu dosar penal pentru (auto)vătămare corporală din culpă (şi toată "frecangeala" subsecventă) deşi ei nu au depus plângere împotriva lor înşişi şi nu s-au prezentat la niciun medic pentru a se constata oarece vătămări.

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Kristian K a spus:

@frigider,eu ti-am vazut munca demult,dar m-am abonat la canal abia acum.

Multamn fain daca faci la fel. :)

hehe ms man, da, pai vreau sa raman TRU.

dar acum alerg dupa sponsor 😐 nu ma vedeam aici.

 

Acum 18 minute, Bigfoot a spus:

Nu cred ca problema este neaparat cu editarea. Acum dureaza 2h sa editezi un film de 10 min. Dupa ceva timp vei reduce timpulnla 1h de editare.

ma refer la modul ca mai iti vine o idee si tre sa o imlementezi, nu neaparat cat dureaza sa dai Render ci cat iti ia sa o faci sa arate cum vrei tu. tweak la efect, etc.

 

Acum 30 minute, Bigfoot a spus:

O sa ai nevoie de camere, multe le vei sparge. Eu am spart 3 camere de actiune, sunt la 4-a, iti mai trebuie o camera video (nu foto dslr) care sa aibe un stabilizator bun.

am 2 , fingers crossed sa nu se buseasca 1 ca-s in pom.

de aparat foto bun am nevoie pt un cadru anume, NOT DISCLOSING :D 

Acum 31 minute, Bigfoot a spus:

Ai nevoie si de un ajutor/prieten care sa te filmeze din lateral sa tina cursiv imaginea raportat la traiectoria ta.

din pacate da. doream sa fac totul singur dar este imposibil, e nevoie de cameraman.

Acum 31 minute, Bigfoot a spus:

Este o intreaga logistica in spatele unui clip.

din pacate da. recuzita etc.

Acum 31 minute, Bigfoot a spus:

Cu 2 camere de actiune ce filmeaza on board. Nu vei avea nici macar 10% lipici.

am camerama, deci da, evit.

Acum 32 minute, Bigfoot a spus:

Apoi mai prezinti si tu una alta, iti trebuie o lavaliera, pt ca daca te bazezi strict pe microfonul camerei iti pierzi timpul tau si secundele celor ce vor deschide pt putin timp clipurile filmate cu un audio slab.

o sa fie mai special clipul asta. fara vorbaraie, doar fapte :))

Acum 32 minute, Bigfoot a spus:

Sculele de bun simt camere microfoane un laptop bun (ca sa nu astepti mult in procesul de editare) costa minim 2500euro.

da....am intrat intr-o spirala periculoasa.. tot desktop e baza :D 

Acum 32 minute, Bigfoot a spus:

Cum a spus un coleg. Sponsori😃 acum ZERO asteapta sa cresti.

 

 

asa e dar nu ma lasa inima sa renunt/astept 5 ani. la vara o sa mai scot 1-2 productii deci ....dar niciuna ca asta. jur. :D 

Acum 34 minute, Bigfoot a spus:

Avantajul tau principal este ca tu inveti ceva nou si apoi daca ai rabdare te vei perfectiona.

50% conteaza imaginatia in cum filmezi si ce prezinti, cum.pui problema.

Filmeaza minim 2k, exclus 720p sau 1080p astea sunt stadarnde preistorice, nu te uiti la picturi/desene te uiti la un clip in 2022.

Evita sa pui clipuri de actiune sau de prezentare, mai lungi de 10minute.

Ramai pe subiect in astea 10min, fara paranteze, devieri, omul acceseaza acel clip pt ca il intereseaza strict acel subiect.

Nu sta nimeni sa isi piarda timpul mai mult de 8-10minute, daca nu e interviu/podcast.

 

asa e, dupa primu clip deja stiam ca gresisem ceva, am gresit altceva la al doilea etc.

 

uf da... ma gandeam la 2K, sa vedem...

 

Clipurile mele se doresc la subiect. All action. No bullshit :)) 

 

mersi man pt sfaturi.

succes si tie , se pare ca faci asta de ceva timp.

Acum 33 minute, patrick1 a spus:

Ideea este preventivă, pentru că am ceva prieteni la care s-a întâmplat să cadă (cu motocicleta) şi s-a găsit un binevoitor care să sune la 112, a apărut meleţia şi s-au ales cu dosar penal pentru (auto)vătămare corporală din culpă (şi toată "frecangeala" subsecventă) deşi ei nu au depus plângere împotriva lor înşişi şi nu s-au prezentat la niciun medic pentru a se constata oarece vătămări.

clasica auto-vatamare :D 

 

e ceva exclusiv romanesc in asta sau e si prin afara? 

1 oră în urmă, Bigfoot a spus:

un laptop bun (ca sa nu astepti mult in procesul de editare) costa minim 2500euro.

apropo de asta:

 

eu nu am "birou" ca ar fi prins bine, gen desktop si 2 monitoare.

asa ca abordarea mea e laptop de 17 si desktop undeva dupa canapea. 

si lucrez in "remote".

 

in ideea ca am mobilitate, ecran decent, tine bateria 8-10 ore ca nu doar vad ecran de la desktop si nici nu se incalzeste.

cu sunetul e problema ca e delay (dar vad waveform si ma prind de zonele cheie) - doar sa iau casti wireless pe care sa le "infig" in desktop si cu asta cred ca scap si de problema lag sunet.

 

In felul asta laptop poate sa fie "slab"/ieftin fiind nevoie de fonduri pt desktop.

 

 

acum, nu trebuie sa ne sperie sumele.

pentru ca REFURBISHED! sau pe romaneste - second hand!!

 

iei un xeon din ala de 7 ani cu 10-12-14-16-18 Core si umileste laptopul meu de gaming cu i5 gen 10 :)

oricum deskt e by default mai rapid decat laptop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

 

 

ma refer la modul ca mai iti vine o idee si tre sa o imlementezi, nu neaparat cat dureaza sa dai Render ci cat iti ia sa o faci sa arate cum vrei tu. tweak la efect, etc.

 

am 2 , fingers crossed sa nu se buseasca 1 ca-s in pom.

de aparat foto bun am nevoie pt un cadru anume, NOT DISCLOSING :D 

din pacate da. doream sa fac totul singur dar este imposibil, e nevoie de cameraman.

 

in ideea ca am mobilitate, ecran decent, tine bateria 8-10 ore.

acum, nu trebuie sa ne sperie sumele.

pentru ca REFURBISHED! sau pe romaneste - second hand!!

 

iei un xeon din ala de 7 ani cu 10-12-14-16-18 Core si umileste laptopul meu de gaming cu i5 gen 10 :)

oricum deskt e by default mai rapid decat laptop.

50% din editarea clipului este facuta inainte de a-l filma. Planul il ai. Mai departe te adaptezi din mers si inveti din experienta.

 

Vezi la capitolul cameraman trebuie sa ii dai indicatii TU de la inceput. Multi, foarte multi NU simt, ei tin camera si aia e. Asa va pierdeti timpul reciproc.

 

Cat despre laptop-uri. Un laptop bun din 2021 tine in proportie de 85% piept unei statii PC din 2021.

In regim de google si mail te tine bateria 8h. In regim de editare strict pe baterie nu ai cum sa depasesti 1h30, resursele de curent unui laptop fiind limitate ca baterie.

De asemenea un laptop va edita foarte incet cand e pe baterie vs cand e plugged in.

Deja daca tu te gandesti sa cumperi SH ceva mai vechi de 2019.....nu stiu cum sa zic dar mai bine cumperi ceva din 2022.

3ani inseamna enorm. E ca si cum ai compara un Bmw boxer din anii 90 vs un Bmw boxer din 2022.

 

In prezent toate camerele filmeaza 4k.

Un PC/Laptop din 2015-2016 se chinuie sa proceseze atat de multa informatie 4k. Alea din 2015-2016 zboara cu HD 1080 (standardul vremii lor), standard "de pictura" nu de video, in prezent raportat la evolutia tehnologiei.

Un PC/Laptop din 2022 zboara cu 4k.

Lasa vechiturile, cumpara ceva actual in pas cu evolutia standardelor tehnicii din prezent.

 

Eu am editat 4k cu un laptop bun la vremea lui in 2015. Acum editez cu un laptop bun din noiembrie 2021 care merge bine, incomparabil mai rapid.

 

Inca o chestie, ecranul, daca ai ecran Oled este foarte ok si odhinitor sa zicem vs un ecran normal, cand stai seara sau inainte de culcare si mai editezi una alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Bigfoot a spus:

50% din editarea clipului este facuta inainte de a-l filma. Planul il ai. Mai departe te adaptezi din mers si inveti din experienta.

 

dap, asta am invatat dupa primul clip :D 

 

Acum 15 minute, Bigfoot a spus:

Vezi la capitolul cameraman trebuie sa ii dai indicatii TU de la inceput. Multi, foarte multi NU simt, ei tin camera si aia e. Asa va pierdeti timpul reciproc.

clar. sper sa nu fiu prea BOSSY cu el. 

 

Acum 16 minute, Bigfoot a spus:

Lasa vechiturile

prea tarziu :))

procesorul are 6 sau 7 ani DAR e cu 14 core 28 threads bla bla , e intr-un workstation hp, facut test de randare pe efect ce merge doar pe procesor 100% si e de 3 ori mai rapid decat lapt de gaming din 2021.

si au costat ambele cam aceeasi bani.

 

deci 3x performance bang for buck pe sh? da, te rog :D

 

plus ca acum am 40Gb RAM pe care ii umplu 😐 si max duce 256 Gb.

 

Laptop in teorie suporta maxXx 16Gb dar pe net ziceau baietii ca poate mai mult asa ca are 24Gb acum.

 

dupa mine e NO CONTEST.

 

A, ok ca e Threadripper de la AMD acum cu 12 core - cel mai ieftin e 3000 de lei? Si cel mai scump 300mil? ..... ala nu zic ca nu e rapid.

dar asta spun - bang for buck - sh m-a salvat.

^si pe langa asta am ceea ce laptop nu prea ofera - posibilitate de upgrade, ma duc in Xeon V4 pana la 22 cores bla bla . :) 

 

 

 

spre ex la sfarsit cand zici ca ai terminat si asculti cap=coada clip si mai umbli la nivel la sunete - unele se aud prea tare, altele prea incet - faci 3-5-7 randari cap-coada pana TOTUL e cum terbuie.

si stai dupa el pana randeaza tot iar si iar si mori langa el :) 

Acum 24 minute, Bigfoot a spus:

Inca o chestie, ecranul, daca ai ecran Oled este foarte ok si odhinitor sa zicem vs un ecran normal, cand stai seara sau inainte de culcare si mai editezi una alta.

pfff punct sensibil rau pentru mine.

lapt are IPS = UN GUNOI DE ECRAN frate. pentru ochii mei cel putin.

LCD nu ma deranjeaza, IPS asta ma omoara.

 

 

 

nu zic nu, daca vand workstation curent (salbe sanse ca nu prea sare lumea) voi analzia si optiunea de "nou".

 

e ceva cu produsele astea non-consumer-grade. care noi au fost gen 1-2-3-4000 $ un procesor la vremea lui.

si workstationurile gandite cu performanta in cap vs "hai  sa imi fac eu un desktop pe componente"

 

ceva imi spune ca tot SH profi e peste "nou" consumer grade - atentie - la aceeasi bani.

 

 

ajungem iar la eterna si fascinanta discutie "nou vs sh".

eu am NEVOIE de performanta max.

SH imi ofera asta. nu pot face rabat la performanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, frigider a spus:

In general cu feedback pozitiv dar si cu ocazionalul "esti retardat".
[..]daca starneste cea mai mica emotie in voi vreunul din cele 2 clipuri de mai jos: dati acolo un share, like, subscribe?
[...]Si primele 2 productii:

1. Danny MacAskill se sinucide daca le vede.

2. Nu dau like , share sau link altcuiva daca nu ajungi macar la 10% din skillurile lui Danny. Acum te apropii de 0,1%, mai exerseaza, macar cateva mii de ore.

 

Dar macar a fost un moment frumos sa vad al doilea clip, mi-am adus aminte de singura data cand am fost in parcul ala, eram prin clasa a 6 sau a 7-a si eram cu o prietena foarte speciala care m-a invatat niste chestii foarte misto, in ziua aia a fost sa vaslesc.

Acum 4 ore, frigider a spus:

LCD nu ma deranjeaza, IPS asta ma omoara.

Ai batut campii pana i-ai umplut de sange tot postul ala, dar bucata citata e de pomina: ce vrei sa demonstrezi, ca nu stii despre ce vorbesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...