Sari la conținut

Cersit Like, Share, Subscribe canal YouTube


frigider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai sa spun si eu parerea mea.

Din ce am inteles eu ai in plan sa faci video nr.3 si trebuie bani pt locatie, bani care vrei sa iti vina in urma unei sponsorizari, care sponsorizare sa aibe la baza nr de like-uri si abonati la canalul respectiv.

Parerea mea este ca ai 3 optiuni:

- sa cresti usor usor (nimic nu vine peste noapte) dar asta cere timp si alte video-uri inainte de nr.3, caz in care probabil o sa iti ia cel putin 1 an sa ajungi la un nr corespunzator de like/abonati ca sa te poti baza pe ele cand vei cere o sponsorizare.

- poti sa iti impachetezi povestea frumos si sa ceri sponsorizare fara sa ai nr corespunzator de like/abonati.....faci frumos un clip intr-o locatie gratis si bati la usile brandurilor care ar putea avea legatura cu subiectul.....pepsi, sprite, coca cola, ape minerale, energizante, etc (astea mi-au venit in cap acum)....cand trimiti mailurile cu clipul pt sponsorizare poti de exemplu, la sfarsitul clipului, sa bagi ceva genul "potoleste setea" "rezerva de energie" sau altceva legat de produsul in cauza. Asa e posibil sa primesti mai repede sponsorizarea dorita, nu trebuie sa astepti cresterea sanatoasa de la optiunea de mai sus.

-poti sa faci crestere nesanatoasa a nr. de like/abonati. Nu stiu exact tehnicalitatile care dau voie la like/abonari la un clip pe youtube, dar pot banui ca e legat de adresa de email. Cateva amanunte : netul de la RDS prin cablu are (din cate stiu eu) ip dinamic adica de cate ori te deconectezi si reconectezi vei avea alt ip. Daca ai o adresa de gmail de genul popescuion@gmail.com ai de fapt cateva zeci de adrese care pot fi "citite" (sau nu) ca adrese diferite (p.opescuion@, po.pescuion@, p.o.escuion@, etc). Stiu ca asta nu este o metoda prea cuser dar este o metoda. Ai fi uimit sa aflii cate like/abonari/vizualizari/etc sunt pe "naspa" pe FB sau Youtube (in tinerete participam la multe concursuri online cu votari/like/etc si dupa strofocari de a strange pe bune voturi mi-am dat seama ca de fapt este o lupta cu morile de vant asa ca am inceput sa sap si sa inteleg cum se invart rotitele). Existau la un moment dat un nr de persoane care asta faceau toata ziua, asta era jobul lor, si aveau vacante in strainatate, masini, haine, etc etc, tot ce era oferit ca si premii...se stia deja ca daca apare concurentul X la o promotie nici nu mai are rost sa participi pt premiul cel mare (sau primele 3 premii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. schimba cadrul/imaginea pe beat. Adica nu lasa muzica sa cura asa indiferent. Muzica are un impact major.
2. gaseste o nisa pentru canal. Adica nu posta filme despre "de toate". Gaseste un subiect, maxim doua si stai pe ele. Sa stie omu' care vine ca la tine pe canal gaseste DOAR X sau Y.
3. posteaza cel putin odata pe saptamana. Eu am luat o pauza in 2020 - n-am avut ce posta si m-a penalizat algoritmul. Daca am postat 6 video-uri tot anul 2020.
Daca inainte aveam si 1000 de vizualizari in 2 saptamani, acum sunt filme la care ma chinui sa scot 200.
4. nu face asta ptr bani. Acestia sunt inexistenti. Daca n-o faci din placere nu vei avea "rezistenta" sa continui atunci cand muncesti mult la video-uri si constati ca nu se uita nici dreaq. 
Nu este un spint ci o activitate de termen lung.
Ca sa vina sponsorii trebuie sa ai audienta si engajement.
Degeaba ai 100 de mii de abonati daca nu scoti nici 5000 de vizualizari in prima saptamana de la postare.
Nu uita ca rata de conversie este de sub 5%, chair sub 3% in unele cazuri.
Deci si daca faci un video tip reclama ptr un sponsor, acesta ce primeste? 3% din?...

Daca te oferi sa faci gratis ptr "sponsori", acestia tot pot refuza pentru ca inca nu ai o imagine formata.
Nu prezinti incredere. Marca ta nu exista. Prezinti un risc de asociere.

Deci ptr sponsorizari trebuie sa te "transformi" intr-un brand si sa vinzi imaginea / expunerea acestuia viitorilor investitori (sponsori).
Reclama este o investitie, nu o cheltuiala.
Daca bagi 10mii de euro in reclama si scoti 1000 de euro vanzari in urma reclamei, se numeste "investitie proasta", nu cheltuiala.
Cheltuiala este doar acea suma in care stii cat bagi, dar nu stii cat ai scos. Sau si mai rau, nu stii daca esti pe minus sau pe plus.

Apoi, mai e problema din pct de vedere al audientei tale si felul in care le prezinti si ei percep reclama...

Dar sa ajungi tu acolo.

5. calitatea sunetului este INAINTEA calitatii video. Asta daca te decizi pe viitor sa ne delectezi cu vocea ta. Evident iti vei lua critici ca n-ai o voce placuta 🤣 
6. editarea... simplu este cel mai bun. doar schimbarea imaginii pe beatul muzicii creeaza un mare efect.
7. dezantuieste-ti creativitatea din tine si distreaza-te.
Pe youtube nu exista concurenta. Tu esti concurentul tau. Tre sa faci mai bine cu fiecare video.
8. rezolutie minima: 1440p. Mai jos de atat youtube nu-ti da codecul VP9 si imaginea va fi la un bitrate mic pe youtube.

PS: daca vrei sa cresti trebuie sa faci "ce trebuie", nu ce vrei.
Dar mai intai gaseste-ti directia. Subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, frigider said:

Brusc imi pasa de nr de views.

 

Treaba grea, la un moment dat am inceput si eu sa fiu interesat de numarul de abonati si vizualizari pentru canalul meu de reparatii moto vechi. Pe youtube merg bine anumite chestii de care sunt interesate milioane de persoane (muzica, moda, vacante, hack-uri, etc), daca esti pe o nisa cresti greu si atingi un numar de abonati dar vizualizari putine pentru fiecare clip in parte. M-am abonat la canalul tau ca sa te ajut, nu sunt pasionat de ciclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Bigfoot said:

Am si eu Kanal De youtube dar evit sa zic share like subscribe. Personal ma simt jignit cand aud asta, indiferent ca ma uit la un video in RO, FR sau EN. Nu trebuie sa iti zica unu' ce sa faci.

Ai rabdare si o sa vezi ca vei creste usor usor, organic.

Conteaza calitatea video si calitatea audio.

Bonusul este ca inveti ceva nou, sa editezi etc, descoperi lumea asta a camerelor video si a metodelor de filmare.

"Productia nr.3" implica o bicicleta scumpa de 3000e? de ce ai nevoie de un sponsor?

Ai un subscribe. Mult succes!

 

 


Ai fi surprins numarul celor care le-a placut videoul tau insa uita sa dea like. E o chestie de atentie pe care multi n-o au.
Uita pur si simplu.
Dau frecvent de videouri care-mi plac si uit sa mai dau like.
Mereu ma uit la reviews de camere, microfoane etc. Si uit sa dau like.

Calitatea video mai putin. Ce audio da, conteaza. Sigur, n-o ducem la extreme. Dar dac-ar fi sa apara de la Pentagon un video cu o nava extraterestra, nu te-ai uita la video daca-i 720p?
Sunt canale care filmeaza EXCLUSIV in 1080p si au zeci de mii de vizualizari.
Conteaza subiectul, captarea si mentinerea audientei.
Asta se face si c-un telefon, vezi "cazul" Marian Adventures.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

1. Danny MacAskill se sinucide daca le vede.

vai de mine, pai daca o pui asa le sterg repede, pacat de baiat. :grinbandit:

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

2. Nu dau like , share sau link altcuiva daca nu ajungi macar la 10% din skillurile lui Danny. Acum te apropii de 0,1%, mai exerseaza, macar cateva mii de ore.

tine bine de ele (like, share , subscribe) ca nu avansez prea curand. eu abia am timp sa filmez iesirea tu vb de mii de ore.

doar sa-mi dai de la tine, altfel nu vad de unde. :) 

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

Dar macar a fost un moment frumos sa vad al doilea clip, mi-am adus aminte de singura data cand am fost in parcul ala, eram prin clasa a 6 sau a 7-a si eram cu o prietena foarte speciala care m-a invatat niste chestii foarte misto, in ziua aia a fost sa vaslesc.

total neasteptat zic.

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

Ai batut campii pana i-ai umplut de sange tot postul ala, dar bucata citata e de pomina: ce vrei sa demonstrezi, ca nu stii despre ce vorbesti?

nu inteleg ce nu intelegi:

colegu big a zis ca OLED e bun pt ochi.

eu am zis ca am IPS si ca imi crapa ochii, ca mi se pare un gunoi de ecran cand in teorie ar fi mai bun de LCD

in final am zis ca eu (ochii mei) prefera LCD.

Acum 1 oră, Penetru a spus:

Like mai big dă la mine... Și subscris bienșur.

cum se zice la pomana - sa fie primit.

 

trebuia sa fi facut campanie sa lasati adresele si sa va trimit mar si lumanare. parca asa era?

Acum 58 minute, marauder a spus:

Hai sa spun si eu parerea mea.

Din ce am inteles eu ai in plan sa faci video nr.3 si trebuie bani pt locatie, bani care vrei sa iti vina in urma unei sponsorizari, care sponsorizare sa aibe la baza nr de like-uri si abonati la canalul respectiv.

Parerea mea este ca ai 3 optiuni:

- sa cresti usor usor (nimic nu vine peste noapte) dar asta cere timp si alte video-uri inainte de nr.3, caz in care probabil o sa iti ia cel putin 1 an sa ajungi la un nr corespunzator de like/abonati ca sa te poti baza pe ele cand vei cere o sponsorizare.

- poti sa iti impachetezi povestea frumos si sa ceri sponsorizare fara sa ai nr corespunzator de like/abonati.....faci frumos un clip intr-o locatie gratis si bati la usile brandurilor care ar putea avea legatura cu subiectul.....pepsi, sprite, coca cola, ape minerale, energizante, etc (astea mi-au venit in cap acum)....cand trimiti mailurile cu clipul pt sponsorizare poti de exemplu, la sfarsitul clipului, sa bagi ceva genul "potoleste setea" "rezerva de energie" sau altceva legat de produsul in cauza. Asa e posibil sa primesti mai repede sponsorizarea dorita, nu trebuie sa astepti cresterea sanatoasa de la optiunea de mai sus.

-poti sa faci crestere nesanatoasa a nr. de like/abonati. Nu stiu exact tehnicalitatile care dau voie la like/abonari la un clip pe youtube, dar pot banui ca e legat de adresa de email. Cateva amanunte : netul de la RDS prin cablu are (din cate stiu eu) ip dinamic adica de cate ori te deconectezi si reconectezi vei avea alt ip. Daca ai o adresa de gmail de genul popescuion@gmail.com ai de fapt cateva zeci de adrese care pot fi "citite" (sau nu) ca adrese diferite (p.opescuion@, po.pescuion@, p.o.escuion@, etc). Stiu ca asta nu este o metoda prea cuser dar este o metoda. Ai fi uimit sa aflii cate like/abonari/vizualizari/etc sunt pe "naspa" pe FB sau Youtube (in tinerete participam la multe concursuri online cu votari/like/etc si dupa strofocari de a strange pe bune voturi mi-am dat seama ca de fapt este o lupta cu morile de vant asa ca am inceput sa sap si sa inteleg cum se invart rotitele). Existau la un moment dat un nr de persoane care asta faceau toata ziua, asta era jobul lor, si aveau vacante in strainatate, masini, haine, etc etc, tot ce era oferit ca si premii...se stia deja ca daca apare concurentul X la o promotie nici nu mai are rost sa participi pt premiul cel mare (sau primele 3 premii)

ai inteles perfect situatia mea.

Prima optiune ramane in picioare by default - daca nu cresc cu cerseala/spam idiot si agresiv de care nu sunt mandru. Dar trebuie sa o incerc si pe asta. In ideea ca ajuta putin pe optiunea de la nr 2. 

A doua - pe asta ma bazez (stiu ca un boom de views e putin probabil - totusi le multumesc celor care se obosesc ca e plin netu de "cersetori".)

A 3-a e not for me. :) am si eu onoarea mea de cersetor :)) 

 

o sa raspund in citat ca imi ies ochii din cap sa raspund la bucati din citate :D 

1 oră în urmă, Kosh a spus:

1. schimba cadrul/imaginea pe beat. Adica nu lasa muzica sa cura asa indiferent. Muzica are un impact major. 

de acord, nu prea am facut asta la primele 2, a 3-a e pe beat cum zice lautarul.
2. gaseste o nisa pentru canal. Adica nu posta filme despre "de toate". Gaseste un subiect, maxim doua si stai pe ele. Sa stie omu' care vine ca la tine pe canal gaseste DOAR X sau Y.

pai man, se vrea ca ma dau asa mai aiurea, adica nu regulamentar. Adica ori ma dau, ori stau acasa. Ma dau si eu la nivelul meu. :) 
3. posteaza cel putin odata pe saptamana. Eu am luat o pauza in 2020 - n-am avut ce posta si m-a penalizat algoritmul. Daca am postat 6 video-uri tot anul 2020.
Daca inainte aveam si 1000 de vizualizari in 2 saptamani, acum sunt filme la care ma chinui sa scot 200.

Nu se poate man. Eu am niste idei sa ma dau in niste locuri si sa editez la modul stupid/amuzant. Daca incerc sa o fac des ori raman fara idei ori nu stiu, imi explodeaza capu? 
4. nu face asta ptr bani. Acestia sunt inexistenti. Daca n-o faci din placere nu vei avea "rezistenta" sa continui atunci cand muncesti mult la video-uri si constati ca nu se uita nici dreaq. 
Nu este un spint ci o activitate de termen lung.
Ca sa vina sponsorii trebuie sa ai audienta si engajement.
Degeaba ai 100 de mii de abonati daca nu scoti nici 5000 de vizualizari in prima saptamana de la postare.
Nu uita ca rata de conversie este de sub 5%, chair sub 3% in unele cazuri.
Deci si daca faci un video tip reclama ptr un sponsor, acesta ce primeste? 3% din?...
la cat de rar scot un clip - cateva luni si sa visez la asta si degeaba.

de la inceput mi-am spus ca o fac pentru mine dar apoi zic daca ma cenzurez le pun publice si aia e. 

acum e problema cu Productia 3.
Daca te oferi sa faci gratis ptr "sponsori", acestia tot pot refuza pentru ca inca nu ai o imagine formata.
Nu prezinti incredere. Marca ta nu exista. Prezinti un risc de asociere.
pai eu as vrea sa o fac gratis dar ... sponsorul tre sa plateasca pe ora de filmat... nu e chiar gratis, nu?
Deci ptr sponsorizari trebuie sa te "transformi" intr-un brand si sa vinzi imaginea / expunerea acestuia viitorilor investitori (sponsori).
Reclama este o investitie, nu o cheltuiala.
Daca bagi 10mii de euro in reclama si scoti 1000 de euro vanzari in urma reclamei, se numeste "investitie proasta", nu cheltuiala.
Cheltuiala este doar acea suma in care stii cat bagi, dar nu stii cat ai scos. Sau si mai rau, nu stii daca esti pe minus sau pe plus.
Eu citisem in fuga pe net ca banii astia "sponsorizati" si-i recupereaza de la stat firma respectiva (nu stiu in cate zeci de ani) plm.
Apoi, mai e problema din pct de vedere al audientei tale si felul in care le prezinti si ei percep reclama...

Dar sa ajungi tu acolo.

5. calitatea sunetului este INAINTEA calitatii video. Asta daca te decizi pe viitor sa ne delectezi cu vocea ta. Evident iti vei lua critici ca n-ai o voce placuta 🤣 

slabe sanse :) las imaginile sa vb :D 
6. editarea... simplu este cel mai bun. doar schimbarea imaginii pe beatul muzicii creeaza un mare efect.

corect, sunt pe asta.
7. dezantuieste-ti creativitatea din tine si distreaza-te.

tocmai ai definit productia 3 :)) 
Pe youtube nu exista concurenta. Tu esti concurentul tau. Tre sa faci mai bine cu fiecare video.

asta mi-am propus, ultimu mai bun decat penultimul, ma tem ca daca-l fac pe 3..ma las :) ca nu pot sa-l bat.
8. rezolutie minima: 1440p. Mai jos de atat youtube nu-ti da codecul VP9 si imaginea va fi la un bitrate mic pe youtube.
nu esti primul care zice asta... ma gandeam la 1080 din motive obiective dar imi schimb niste "setari" si o sa urmez sfatul asta.

mai am o problema cu rez mare  - nu mai am 120fps slo mo..
PS: daca vrei sa cresti trebuie sa faci "ce trebuie", nu ce vrei.

vreau sa cresc doar ca sa maresc sanse pt Productia 3. Altfel nu ma interesa. Dar am ajuns atat de departe cu scenariul (practic e gata) incat nu prea mai pot renunta la el.
Dar mai intai gaseste-ti directia. Subiectul.

credeam ca am una - ori ma dau, ori stau acasa.  nu?

 

Acum 44 minute, mobiletron a spus:

 

Treaba grea, la un moment dat am inceput si eu sa fiu interesat de numarul de abonati si vizualizari pentru canalul meu de reparatii moto vechi. Pe youtube merg bine anumite chestii de care sunt interesate milioane de persoane (muzica, moda, vacante, hack-uri, etc), daca esti pe o nisa cresti greu si atingi un numar de abonati dar vizualizari putine pentru fiecare clip in parte. M-am abonat la canalul tau ca sa te ajut, nu sunt pasionat de ciclism.

e fix cum spui - tutoriale etc.

eu am plecat pe drumul asta necautand nimic.

glorie sau mai stiu eu ce.

buba cu Productia 3 ma omoara incet.

ideea este ca voi incerca anul asta ceva si daca nu iese, n-am ce sa fac, imi mai fac 1-2 productii pe vara si poate am vreun boom neasteptat ori mai stiu eu ce?

 

voi estima si nr de ore pt filmare poate nu ajung la 30.000.000.000 de euro.

 

dar stii cun e: graba strica treaba.

apreciez clicul. speram sa si conteze.

Acum 41 minute, Kosh a spus:


Ai fi surprins numarul celor care le-a placut videoul tau insa uita sa dea like. E o chestie de atentie pe care multi n-o au.
Uita pur si simplu.
Dau frecvent de videouri care-mi plac si uit sa mai dau like.
Mereu ma uit la reviews de camere, microfoane etc. Si uit sa dau like.

Calitatea video mai putin. Ce audio da, conteaza. Sigur, n-o ducem la extreme. Dar dac-ar fi sa apara de la Pentagon un video cu o nava extraterestra, nu te-ai uita la video daca-i 720p?
Sunt canale care filmeaza EXCLUSIV in 1080p si au zeci de mii de vizualizari.
Conteaza subiectul, captarea si mentinerea audientei.
Asta se face si c-un telefon, vezi "cazul" Marian Adventures.
 

nu zici tu rau.

eu unul mai degraba dau dislike daca e ceva f enervant in clip.

in ultimul timp cand am zis ca poate ajut omu ala daca e ok continutul si ma ajuta de ca sa nu dau clic - dar e cum zici tu - a trebuit sa ma educ.

 

oricum, probabil si views ajuta mult.

 

spre exemplu voi de ce va doriti views?

 

ca bani nu prea se fac, faima? femei? :D 

 

1 oră în urmă, marauder a spus:

Hai sa spun si eu parerea mea.

Din ce am inteles eu ai in plan sa faci video nr.3 si trebuie bani pt locatie, bani care vrei sa iti vina in urma unei sponsorizari, care sponsorizare sa aibe la baza nr de like-uri si abonati la canalul respectiv.

Parerea mea este ca ai 3 optiuni:

- sa cresti usor usor (nimic nu vine peste noapte) dar asta cere timp si alte video-uri inainte de nr.3, caz in care probabil o sa iti ia cel putin 1 an sa ajungi la un nr corespunzator de like/abonati ca sa te poti baza pe ele cand vei cere o sponsorizare.

- poti sa iti impachetezi povestea frumos si sa ceri sponsorizare fara sa ai nr corespunzator de like/abonati.....faci frumos un clip intr-o locatie gratis si bati la usile brandurilor care ar putea avea legatura cu subiectul.....pepsi, sprite, coca cola, ape minerale, energizante, etc (astea mi-au venit in cap acum)....cand trimiti mailurile cu clipul pt sponsorizare poti de exemplu, la sfarsitul clipului, sa bagi ceva genul "potoleste setea" "rezerva de energie" sau altceva legat de produsul in cauza. Asa e posibil sa primesti mai repede sponsorizarea dorita, nu trebuie sa astepti cresterea sanatoasa de la optiunea de mai sus.

-poti sa faci crestere nesanatoasa a nr. de like/abonati. Nu stiu exact tehnicalitatile care dau voie la like/abonari la un clip pe youtube, dar pot banui ca e legat de adresa de email. Cateva amanunte : netul de la RDS prin cablu are (din cate stiu eu) ip dinamic adica de cate ori te deconectezi si reconectezi vei avea alt ip. Daca ai o adresa de gmail de genul popescuion@gmail.com ai de fapt cateva zeci de adrese care pot fi "citite" (sau nu) ca adrese diferite (p.opescuion@, po.pescuion@, p.o.escuion@, etc). Stiu ca asta nu este o metoda prea cuser dar este o metoda. Ai fi uimit sa aflii cate like/abonari/vizualizari/etc sunt pe "naspa" pe FB sau Youtube (in tinerete participam la multe concursuri online cu votari/like/etc si dupa strofocari de a strange pe bune voturi mi-am dat seama ca de fapt este o lupta cu morile de vant asa ca am inceput sa sap si sa inteleg cum se invart rotitele). Existau la un moment dat un nr de persoane care asta faceau toata ziua, asta era jobul lor, si aveau vacante in strainatate, masini, haine, etc etc, tot ce era oferit ca si premii...se stia deja ca daca apare concurentul X la o promotie nici nu mai are rost sa participi pt premiul cel mare (sau primele 3 premii)

mai am eu o a 4-a optiune:

am contactat niste vloggeri de succes - in ideea unei colaborari etc stiu eu?

daca oamenii doresc sa -mi ofere 5 secunde de expunere ar insemna enorm. 

presupun eu.

 

dar e ca la sponsori, eu nu prea am ce sa le ofer lor, decat poate sa facem un clip impreuna?

dar se inchide cercul - Cine sunt eu? Nimeni :)) 

 

 

sa fim noi sanatosi, eu si cu 5 views scriu mail etc. incerc sa ma vad cu niste oameni.

poate-poate le place scenariul.

 

 

O mare problema - am mai zis e muzica aleasa. Daca o dam in sponsori si branduri mi-e ca am probleme cu muzica ceea ce m-ar afecta puternic emotional.

 

Ce compromisuri sunt dispus sa fac?

- sa cersesc online views/share/subsc? - da

- sa ma fac frate cu satana - da

- sa schimb muzica? ......mmmmmmmmmmmmmmmmmm f#ck me, asta e greu de inghitit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, e plin youtube-ul de biciclisti care ori se dau ori stau acasa.
Ce vroiam eu sa-ti spun este sa-ti stabilesti maxim 2/3 subcategorii din biciclism si sa te tii de ele.
Uita-te si tu la alte canale mari din domeniul tau, vezi cum stau cu Ana si cu Liza (adica fa o analiza) si apoi vino cu ceva specific tie si continua sa imbunatatesti.
Eu nu ma uit nici la video-urile unde bicicistii mai iau o bara intre picioare incercand un slide. Devine obositor dupa ce vezi cateva.
Vezi ce nu fac altii si fa tu.

Si, ca sa-ti raspund la intrebare, vreau ca sa am un loc unde sa-mi tin safe amintirile din plimbarile moto. La batranete, fiecare video va valora foarte mult pentru mine, gen, "pusca si cureaua lata..."
De facut bani din asta, mai dificil ptr mine ptr ca-s foarte ciufut si incapatanat.
S-ar rezolva rapid insa trebuie sa fac ce nu-mi place, ce nu-mi sta in caracter.
Multi isi dezvolta un caracter in videouri si in realitate sunt complet alti oameni.

Frumusetea cu youtube-ul este ca-ti deschide usi catre multe lucruri. Nu zic de sponsorizari si beneficii de tip "eu sunt influencer, vreau sa stau gratis la voi in hotel", ci complet alte posibilitati de monetizare chiar si cu abonati putini.

Views "ajuta" doar daca-s peste 50-100 de mii la fiecare video si ai 4-5 video-uri pe saptamana asa.
Daca te referi strict la monetizarea adsense, treaba e complicata rau.
La 1000 de views monetizabile primesti intre 0.2 si 1.5 dolari. Monetizabile adica doar cele pe care au intrat reclame (pentru ca multi au adblock instalat).
Nu mai pun in calcul Youtube Premium ptr ca asta e o alta discutie.

Si vizualizarile, degeaba-s multe daca sunt incomplete, adica userul nu se uita decat o portiune, sau da skip prin video.

Scade engagement-ul, youtube vede asta si te scoate din recomandari.

D'aia nu mai merge click bait-ul. Omu intra pe video (in baza titlului si a thumb-ului (poza initiala)) si isi da seama c-a fost pacalit. Iese rapid si youtube vede asta.
Dar cickbait-ul inca functioneaza daca stii sa-l faci "cum trebuie".

E mult de "spovedit"...
 



Pana la urma urmei trebuie s-o gandesti si realist.
Multi cred ca daca nu faci milioane nu esti tru.
Dar nu se gandesc ce-ar insemna daca, in viata lor ar intra asa, subit, un 1500 - 2000 de lei lunar.
Adica nu trebuie sa faci mii de dolari ca sa ti se schimbe viata in mai bine.
Ca tot a crescut pretu' la benzina si curent...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

nu inteleg ce nu intelegi:

colegu big a zis ca OLED e bun pt ochi.

eu am zis ca am IPS si ca imi crapa ochii, ca mi se pare un gunoi de ecran cand in teorie ar fi mai bun de LCD

in final am zis ca eu (ochii mei) prefera LCD.

IPS e LCD. OLED e LCD. TN e LDC, VA e LCD. De la televizoarele cu tub catodic (CRT), toate laptopurile au ecrane LCD. Si pentru cine are chef de comentat: a existat "laptop" cu CRT, am vazut un Compaq (parca) cu asa ceva, model de prin anii '80, ecranul avea vreo 5-6" diagonala.

 

Deci nu stiu cum preferi cu LCD in loc de IPS cand IPS este LCD. Nu are sens ce zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, AdrianB1 a spus:

IPS e LCD. OLED e LCD. TN e LDC, VA e LCD. De la televizoarele cu tub catodic (CRT), toate laptopurile au ecrane LCD. Si pentru cine are chef de comentat: a existat "laptop" cu CRT, am vazut un Compaq (parca) cu asa ceva, model de prin anii '80, ecranul avea vreo 5-6" diagonala.

 

Deci nu stiu cum preferi cu LCD in loc de IPS cand IPS este LCD. Nu are sens ce zici.

Mulțumesc pentru lărgirea orizontului tehnic.

Sunt o victimă a marketingului.

Te uiți la laptop urî și scrie IPS, nu LCD-IPS. 

 

E o tehnologie diferita, îmbunătățită față de cea inițială, tu având astfel de cunoștințe vaste puteai sa înțelegi (daca doreai) că ochii mei prefera vechea tehnologie TN fata de noua IPS.

 

 

 

Te văd așa amabil, nu vrei să mă ajuți să vand un z440?

Nu spun ce este, sa nu greșesc iar. :)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, florinelu07 a spus:

Done

Sa fie primit.

Daca îl fac prima oara aici îl pun.

Ok, link de pe yt :), înțelegeți voi.

 

Acum 10 ore, Kosh a spus:

Man, e plin youtube-ul de biciclisti care ori se dau ori stau acasa.

 

Acum 10 ore, Kosh a spus:

Vezi ce nu fac altii si fa tu.

^^^ in primul rand rand asta fac eu - filmez cum mă dau eu, la skillul meu de se sinucid aia Profi dacă mă văd .

 

Pe langa asta nu sunt 1%er ca skill sa inventez...ce? Un trick nou?

Deci ce sa analizez? 

Cum ziceau multi - se caută tutoriale etc. 

Eu vreau sa fac ce vreau sa fac, pt mine in primul rand.

Doar că acum nu pot filma.

Incerc marea cu degetul - bump la views apoi incep sa abordez oameni poate îl filmez.

Acum 10 ore, Kosh a spus:

ca sa-ti raspund la intrebare, vreau ca sa am un loc unde sa-mi tin safe amintirile din plimbarile moto. La batranete, fiecare video va valora foarte mult pentru mine, gen, "pusca si cureaua lata..."
De facut bani din asta, mai dificil ptr mine ptr ca-s foarte ciufut si incapatanat.

Idem.

Vreau jurnal al meu, cenzurandu-ma am zis sa l fac public, poate mai place cuiva. Fac oamenii să zâmbească, lumea un loc mai bun.

 

Vorba aia, am stârnit un sentiment și în colegul AdrianB1 care pare f critic și rece. :grinbandit: chiar daca indirect.

Acum 10 ore, Kosh a spus:

Frumusetea cu youtube-ul este ca-ti deschide usi catre multe lucruri. Nu zic de sponsorizari si beneficii de tip "eu sunt influencer, vreau sa stau gratis la voi in hotel", ci complet alte posibilitati de monetizare chiar si cu abonati putini.

Nu cunosc, nu mă interesează acest aspect.

Acum 10 ore, Kosh a spus:

Views "ajuta" doar daca-s peste 50-100 de mii la fiecare video si ai 4-5 video-uri pe saptamana asa

Nu pot avea debit asta decât forțat.

Nu vreau sa o fac obligat forțat.

 

Eu cred că mă va ajuta și pe mine să ajung la Nr mai mare când stau la masa cu sponsorul...că așa zic colegii - sponsorul vrea expunere probabil, reclama?

Acum 10 ore, Kosh a spus:

D'aia nu mai merge click bait-ul. Omu intra pe video (in baza titlului si a thumb-ului (poza initiala)) si isi da seama c-a fost pacalit. Iese rapid si youtube vede asta.

Moarte click baituitorilor.

Și report.

 

Problema la mine e cu titlurile.

Sunt date (scuze pentru cuvânt) "artistic" la modul că îmi vine brusc ideea in cap și aia e.

Ăla rămâne.

Acum 10 ore, Kosh a spus:

Pana la urma urmei trebuie s-o gandesti si realist

Vreau sa trag Producția 3.

So help me god.

Acum 10 ore, Kosh a spus:

Eu nu ma uit nici la video-urile unde bicicistii mai iau o bara intre picioare incercand un slide. Devine obositor dupa ce vezi cateva.

Haha eu nu mă mai satur de asta :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calcă și tu o babă,pune un vibrator în loc de far,să vezi atunci vizualizări,sponsori😁Asta se vinde,la tv,sau pe youtube...anormalul,țigănia.Nu interesează pe nimeni,cum te dai cu bițigla,educat...civilizat.😪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, frigider a spus:

E o tehnologie diferita, îmbunătățită față de cea inițială, tu având astfel de cunoștințe vaste puteai sa înțelegi (daca doreai) că ochii mei prefera vechea tehnologie TN fata de noua IPS.

E o varianta de tehnologie, iar ochii tai nu prefera tehnologia, ci implementarea: exista TN mai bine construite decat IPS proaste, dar asta e foarte rar in zilele noastre. Bine, exista monitoare de 500 de lei si monitoare de 2000 de lei cu aceleasi caracteristici (diagonala, rezolutie, tehnologie) si diferenta de pret nu e doar din adaosul producatorului, dar cine da banii pe un monitor bun cand poate sa dea banii pe unul ieftin si dupa aia se plange ca "lu' ochii mei nu-i place"?

Acum 9 ore, frigider a spus:

Te văd așa amabil, nu vrei să mă ajuți să vand un z440?

https://e-deseu.ro/, vin si il ridica direct de acasa gratuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, AdrianB1 a spus:

cine da banii pe un monitor bun cand poate sa dea banii pe unul ieftin si dupa aia se plange ca "lu' ochii mei nu-i place"?

Vezi tu, monitorul era "legat" de o tastatură, e un concept nou, ii zice laptop.

Din păcate nu a fost ieftin.

Bine, conceptul asta variază în funcție de venituri.

Acum 27 minute, AdrianB1 a spus:

https://e-deseu.ro/, vin si il ridica direct de acasa gratuit.

:crack:

Acum 54 minute, pinnochio a spus:

Calcă și tu o babă,pune un vibrator în loc de far,să vezi atunci vizualizări,sponsori😁Asta se vinde,la tv,sau pe youtube...anormalul,țigănia.Nu interesează pe nimeni,cum te dai cu bițigla,educat...civilizat.😪

Haha credeam că e puțin huliganism in clipuri, se pare că nu e sau e prea puțin.

Greu uneori sa judeci cat sa fie sa nu fie prea prea sau foarte prea. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

 

update:

 

am facut o estimare si zic intr-o ora reusesc sa filmez tot.

am discutat si cu cei de acolo - nu am cum sa nu platesc (desi am incercat cu o propunere) deci tre sa fac rost de suma de 1900 iepurasi, ceea ce e mult dar nu e exagerat de mult. :D  

o sa ma pun sa incerc sa caut "sponsori".

 

 

 

La 14.01.2022 la 13:11, Bigfoot a spus:

Acum editez cu un laptop bun din noiembrie 2021 care merge bine, incomparabil mai rapid.

zi mi pls de curiozitate ce model spec etc. 

intrasem intr-o spirala din asta fara sfarsit de ma gandeam la highest specs dar f#ck it, e money pit si merge si pe ce am acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 15.02.2022 la 10:38, frigider a spus:

 

zi mi pls de curiozitate ce model spec etc. 

intrasem intr-o spirala din asta fara sfarsit de ma gandeam la highest specs dar f#ck it, e money pit si merge si pe ce am acum.

Assus Vivobook Pro 15 Oled. Este foarte ok pt 4k si lejer pt ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde.s multi subscriberii crestE si algoritmu chiar sporeste. Hai sa ai spor si drum frumos.

 

Idea e cine face poll pentru locatia 3? (Hint, era un bug in algoritmu, daca folosesti polls si bagi comentarii in sectiunea de community, explodeaza canalul, nu stiu daca au fixat sau trebuie un prag minim de views)

 

E la modu inchiriezi tot therme? :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Bigfoot a spus:

Assus Vivobook Pro 15 Oled. Este foarte ok pt 4k si lejer pt ochi.

Mersi, o sa arunc un ochi, daca are "pro" in nume cred că prețul o sa fie "bombă" :)

Și am așa un feeling că o să aibă ecran din ăla lucios? Vad eu.

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

Unde.s multi subscriberii crestE si algoritmu chiar sporeste. Hai sa ai spor si drum frumos.

Mersi man.

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

Idea e cine face poll pentru locatia 3? (Hint, era un bug in algoritmu, daca folosesti polls si bagi comentarii in sectiunea de community, explodeaza canalul, nu stiu daca au fixat sau trebuie un prag minim de views)

Nu am înțeles aproape nimic din ce ai zis :D am zis că nu fac manevre.

 

Cine face poll pt locație? E deja stabilită, asta e printre multe din ce nu înțeleg din citat :D

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

E la modu inchiriezi tot therme? :)))

Haha am un feeling că sare cu mult de 1600 iepurași fara TVA (1900 cu TVA) in locul ăla.

 

Ce e totuși clar pt mine e că nu mă voi mai gândi să filmez unde nu e gratis sau unde nu vorbesc din prima și oamenii spun că mă lasă așa, de fun / f putina reclama?

 

Daca Totuși reușesc să fac producția 3 se vor deschide niste uși poate mai ușor?

 

Trăim și vedem.

Eu continui sa vb cu oameni, poate-poate.

Acum 10 ore, Bigfoot a spus:

15

Asta e cam turn off, minim 17 îmi trebe mie :D și iti dai seama că ăla e și mai scump, evident.

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

Unde.s multi subscriberii

Am mai făcut topic de genul asta pe încă 2 siteuri.

 

Nu cred că va exploda nimic, 1-2 zile e sus topicul apoi coboară în lista fiind destinat uitării, am incercat, nu a mers, aia e.

 

Fara regrete.

 

Macar suma de care am nevoie nu e ridicol de mare, poate găsesc sponsor.

Acum 10 ore, Bigfoot a spus:

Este foarte ok pt 4k

Te cred, șanse mari să merg tot pe combo desktop puternic pe care sa intru de pe laptop.

 

Gen desktop ryzen 9 și laptop cu ecran ok pt ochi, de 17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

 

 

Ce mod mai bun sa dezgropi un topic mort și inutil decât cu o noua producție pe cât de cretina și inutilă pe atât de scurtă?

 

Incepem sezonul '22 în forță cu ultima producție (nu garantez ca nu e și cea din urmă): "Zorii Omenirii".

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, frigider said:

 

 

Ce mod mai bun sa dezgropi un topic mort și inutil decât cu o noua producție pe cât de cretina și inutilă pe atât de scurtă?

 

Incepem sezonul '22 în forță cu ultima producție (nu garantez ca nu e și cea din urmă): "Zorii Omenirii".

 

 

 

subscribed

 

nu stiu de ce, dar am primit a strong vibe de 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, drujbex a spus:

 

subscribed

 

nu stiu de ce, dar am primit a strong vibe de 

 

poate de la muzica aia cum s-o numi? minimalista? 

eu cautam una din aia tehno agresiva cu ritm f alert dar am dat peste aia care avea versurile fix-pe-fix si aia a ramas.

 

creepy tare si interesant clipul ala.

 

cum de nu stiam de el nu mi  explic ca vad ca era dat pe Atomic.

Acum 39 minute, drujbex a spus:

nu stiu de ce,

e ok, nici eu nu stiu exact de ce fac clipurile astea.

poate ca sa se mai potoleasca vocile alea din cap? :grinbandit:

 

 

dati acolo daca va place, la dusmani macar :crack:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...