Sari la conținut

Transfer clasa bonus/malus de la autovehicul vandut (pentru PJ)


XaeL
 Share

Postări Recomandate

A reusit cineva sa transfere clasa bonus de pe auto/moto vanduta pe una nou cumparata, pe firma?

Brokerul meu nu reuseste dar uneori pare mai .... prostuț. Legea e asta, o găsesc peste tot, doar ca am nevoie de cineva care o poate si aplica.

428718821_Screenshot_20220114-203519_SamsungInternet.thumb.jpg.050891acd55385c763b8fb43798f6ddc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, XaeL a spus:

A reusit cineva sa transfere clasa bonus de pe auto/moto vanduta pe una nou cumparata, pe firma?

Brokerul meu nu reuseste dar uneori pare mai .... prostuț. Legea e asta, o găsesc peste tot, doar ca am nevoie de cineva care o poate si aplica.

428718821_Screenshot_20220114-203519_SamsungInternet.thumb.jpg.050891acd55385c763b8fb43798f6ddc.jpg

Da, eu am reusit. Cand am vandut masina anterioara am discutat cu broker-ul si am intrebat / solicitat exact ce doresti tu. Mi-a zis ca se poate. La inmatricularea urmatorului vehicul i-am amintit si s-a rezolvat. Deci, prin broker, care vrea sa te aibe de client, nu sa iti cumperi RCA prin pint.ro sau asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, anpetre a spus:

Da, eu am reusit. Cand am vandut masina anterioara am discutat cu broker-ul si am intrebat / solicitat exact ce doresti tu. Mi-a zis ca se poate. La inmatricularea urmatorului vehicul i-am amintit si s-a rezolvat. Deci, prin broker, care vrea sa te aibe de client, nu sa iti cumperi RCA prin pint.ro sau asa ceva...

 

eu cu cei de la pint.ro am imi fac asigurarile. ei m-au ajutat sa transfer bonus malus cand am vandut motoru si am luat masina dar si sa imi recuperez o parte din valoarea asigurarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, GoodKat said:

Imi scapa ceva...

Faptul ca pe persoana juridica clasa B/M este separata pe fiecare pereche CUI/VIN, in timp ce pe persoana fizica e una singura pe CNP.

La persoana fizica se face automat totul. La PJ e procedura asta in care isi prinde urechile brokerul meu.

 

Intre timp am descoperit ca nu expirase RCA la masina vanduta. Dar expira maine, deci luni poate totusi reușește si brokerul transferul. Daca nu si nu, apelez la al lui @anpetre 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile stau cam așa:

- in cazul persoanelor fizice, indiferent de numărul vehiculelor deținute anterior, se preia în mod automat clasa B/M actuala, in cazul in care se achiziționează un nou autovehicul, tariful fiind calculat in funcție de perechea CNP - VIN.

- in cazul persoanelor juridice, in momentul in care in parcul auto apare un nou autovehicul, acesta are in mod automat clasa B0, cu excepția cazului de mai sus in care se cumpără un vehicul și se radiază un altul. Tariful este calculat in funcție de perechea CUI - VIN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...