Sari la conținut

Postări Recomandate

În cel mai bun caz, păreri subiective sau cel puțin bazate pe piața din US. În Europa, cererea pentru așa ceva este limitată/de nișă. Chinezii nu au însă nimic de pierdut: la fel ca și în cazul mașinilor electrice, sunt obligați să intre pe nișe noi, în care nu prea există competiție. Altfel nu au cum să prindă din urmă fabricanții consacrați.

 

În rest, următoarele replici demonstrează că băiatul ăsta fie nu are habar despre subiect, fie potrivește lucrurile în stilul în care să-i iasă lui narativa.

  • "(...) era of Chinese innovation and disruption (...)"
  • "China is doing exactly what Japan was doing in the 1970's (...)"
  • "(...) it's not that China is incapable of producing high-end, premium products - because they do: like iPhones, XBoxes, Volkswagens (...)"

 

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 333
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 18 ore, PzKpfW a spus:

În cel mai bun caz, păreri subiective sau cel puțin bazate pe piața din US. În Europa, cererea pentru așa ceva este limitată/de nișă. Chinezii nu au însă nimic de pierdut: la fel ca și în cazul mașinilor electrice, sunt obligați să intre pe nișe noi, în care nu prea există competiție. Altfel nu au cum să prindă din urmă fabricanții consacrați.

 

Parerile astea subiective abunda inclusiv din partea europenilor, arunca un ochi pe grupurile de pe FB.

Sincer oamenii cu care am vorbit live pe tema asta sunt oarecum pe aceeasi lungime de unda, dar oamenii aia fac genul de ture pentru care mobra asta a fost conceputa [TET si chestii asemanatoare], probabil tu nu faci asa ceva si de aia nu intelegi de ce e sexy mobra asta.

 

Acum 18 ore, PzKpfW a spus:

 

În rest, următoarele replici demonstrează că băiatul ăsta fie nu are habar despre subiect, fie potrivește lucrurile în stilul în care să-i iasă lui narativa.

  • "(...) era of Chinese innovation and disruption (...)"
  • "China is doing exactly what Japan was doing in the 1970's (...)"
  • "(...) it's not that China is incapable of producing high-end, premium products - because they do: like iPhones, XBoxes, Volkswagens (...)"

 

 

Asta este parerea ta, pe care personal nu o impartasesc, de fapt sunt mai aproape de parerea lu' nenea youtuberul. Culmea este ca sunt multi motociclisti mai in varsta cu state vechi de plata care isi aduc aminte de vremurile alea cand japonezii erau in aceasi pozitie. Cuvma ajuta sa stii istorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

45 minutes ago, ERU said:

Sincer oamenii cu care am vorbit live pe tema asta sunt oarecum pe aceeasi lungime de unda, dar oamenii aia fac genul de ture pentru care mobra asta a fost conceputa [TET si chestii asemanatoare], probabil tu nu faci asa ceva si de aia nu intelegi de ce e sexy mobra asta.

 

Nu am spus că nu este "sexy", doar că nișa de cumpărători este foarte redusă. Unul dintre principalele motive probabil pentru care niciun producător major nu oferă deja așa ceva. În rest nu umblu pe FB și alte prostii, dar știu ce războinici de tastatură mișună pe acolo. Când vine vorba de pus banul jos, se subțiază la mijloc. Vezi ce s-a întâmplat cu Aprilia Tuareg.

 

48 minutes ago, ERU said:

Culmea este ca sunt multi motociclisti mai in varsta cu state vechi de plata care isi aduc aminte de vremurile alea cand japonezii erau in aceasi pozitie.

 

În aceeași poziție, au fost - novici în fabricatul motocicleteleor, față de americani și europeni.

 

Abordarea lor a fost însă complet diferită. Japonezii s-au impus prin cultura de lucru, investiții în inovație și metode de producție (vezi toyotism), și motorsport. Astfel au reușit să ofere produse mai bune, mai fiabile și mai performante. Cu tot respectul pentru chinezi, ceea ce fac ei în momentul de față se rezumă doar la copiere și producție în masă - susținută indirect tot de către americani și europeni. 

 

Nu trebuie să fii motociclist ca să pricepi asta, trebuie însă să cunoști puțin cultura de producție și procesele de muncă industriale. Cunoștințe pe care băiatul ăla de pe YT se pare că le are. Dar lumea se identifică ușor cu părerile similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.01.2023 la 17:59, hora09 a spus:

Concurență e ce mi-as dori și eu, de obicei e câștig pentru toată lumea (aproape).

 

Citeam într-o publicație poloneză că cove (lăsați cacofonia la locul ei) face parteneriat cu ktm.. lumea devine doar mai mică. 

 

Uitându-mă la modelele lor naked, înainte sa citesc, mie îmi bat prea tare la ochi a fi huskiuri.

dacă te uiti atent la chinezarie, vezi foarte multe elemente care seamnana cu 690

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

 

Eu văd mult 450 Rally Replica.

 

image.thumb.png.6878c09c57a8bc10cfcfe9ff3542a6bc.png image.thumb.png.8d25f295504ef20b6bd9a71aadefe056.png

 

În același timp, nici Fantic nu e departe, deci poate fi vorba (și) de design convergent.

 

image.thumb.png.c5f73999826a8ac7dbc4a64436122c96.png

daca te uiți cu atenție la forma basculei, a rezervorului spate, a roții din fata, etrieri, furcă, etc, vezi ca asemanarea este evidentă. Zic de arhitectura exterioara.

Este copiere.

Totuși, nu au clonat cadrul cu zăbrele.

Am avut un  690 2-3 ani, e fain, nu mai vreau! 😁

IMG_20190908_181026.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Adrian Gabor (Wolverine) a spus:

dar cei de la Daytona care aduc Kove in Romania

Au văzut că au doar un posibil client care visează cai verzi pe pereți și care are deja 2 KTM-uri noi :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibilul client visator de cai verzi pe pereti se descurca sa si le aduca singur din alta tara cand va decide/avea nevoie, in alta ordine de idei, nu ma deranjeaza ca te iei de mine, pentru ca tot ce se scrie pe forum ramâne aici, ca dovada a inteligentei/ineptiei autorului peste ani. 

Dar e imbucurator ca exista un dealer de Kove deja in România. 

@Wolverinepoti sa imi dai mai multe detalii despre acest dealer te rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, PzKpfW said:

 

Exact. Pare interesantă pe hârtie, dar cam atât deocamdată. Să-i lăsăm pe alții să fie cobai și să vedem ce se întâmplă.

 

54 minutes ago, ERU said:

Posibilul client visator de cai verzi pe pereti se descurca sa si le aduca singur din alta tara cand va decide/avea nevoie, in alta ordine de idei, nu ma deranjeaza ca te iei de mine, pentru ca tot ce se scrie pe forum ramâne aici, ca dovada a inteligentei/ineptiei autorului peste ani. 

Dar e imbucurator ca exista un dealer de Kove deja in România. 

@Wolverinepoti sa imi dai mai multe detalii despre acest dealer te rog?

Ti-a oferit colegul, eu am citit mai tarziu🥲. Le-am dat mail in ianuarie afland ca dealerul din Grecia e tot Daytona, cel care aduce Kove, si mi-au spus ca nu aduc modelul, doar 500 le care e alta mancare de peste intr-u totul.

8 hours ago, Adrian Gabor (Wolverine) said:

Macar la test daca ar aduce, dar cei de la Daytona care aduc Kove in Romania mi-au zis ca nu vor aduce. Grecii, lituanienii si francezii deja le-au importat. 

Concurenta vine din Italia prin Atvrom.

Fantic 450 Rally 16.500€

https://www.facebook.com/groups/1184774472435978/permalink/1289485338631557/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.02.2023 la 23:12, vis-a-vis a spus:

Nici google nu știi să folosești?

https://daytona-romania.ro/motociclete/

Nu-ti bate tu capul cu ce stiu sau nu stiu eu sa folosesc[BTW folosesc alt motor de cautare pentru ca google sucks].

Daca te uitai pe site-ul ala inainte sa scrii, ai fi vazut ca nu exista, cel putin pana la acest moment nici o mentiune despre Kove acolo, si nu vorbesc doar de modelul pe al carui topic suntem.

Cum spuneam, mai scrie ca nu faci rau, asa poate vedea toata lumea cam cat stii si poti 😉.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Cavaleru a spus:

 

bing? :D

Duck, era mai pe privacy asa, dar ar trebui sa caut altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

bing? :D

:)))))))))

La 27.02.2023 la 23:12, vis-a-vis a spus:

Nici google nu știi să folosești?

https://daytona-romania.ro/motociclete/

Adica de fapt Sym Romania. Ca ei aduc si Daytona/Zontes. Deci au deja legatura cu patria chineza. 

Proprietarul Sym e om misto, poti avea 2 vorbe cu el, poate stie una alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine-l urmărește pe Bucharestbiketraffic știe despre zona asta de Zontes, Sym, Daytona. Altfel, nu-i nicio rușine să nu știi să cauți pe internet chestii. Probabil că ai alte calități... Sau? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/27/2023 at 5:34 PM, Adrian Gabor (Wolverine) said:

Macar la test daca ar aduce, dar cei de la Daytona care aduc Kove in Romania mi-au zis ca nu vor aduce. Grecii, lituanienii si francezii deja le-au importat. 

Concurenta vine din Italia prin Atvrom.

Fantic 450 Rally 16.500€

https://www.facebook.com/groups/1184774472435978/permalink/1289485338631557/

 

On 3/1/2023 at 8:36 PM, Speedy.K said:

Ce tare, chinezaria copiata dupa CB500x e mai scumpa decat originalul.

https://www.facebook.com/groups/1184774472435978/permalink/1291783825068375/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.03.2023 la 18:15, vis-a-vis a spus:

Cine-l urmărește pe Bucharestbiketraffic știe despre zona asta de Zontes, Sym, Daytona. Altfel, nu-i nicio rușine să nu știi să cauți pe internet chestii. Probabil că ai alte calități... Sau? 

Tu crezi ca eu urmaresc toti nesemnificativii ? Cat despre cautat pe net, la un fost job se zicea ca google cand nu stie ceva ma intreaba pe mine ;) .

Acum 13 ore, Adrian Gabor (Wolverine) a spus:

Nu arata rau nici Fantic, insa @EICMA nu te lasau sa te sui pe mobrele lor asa ca nu am putu sa imi fac o idee despre ergonomie si fata de Kove pe varianta civila, nu am vazut ABS, ce-i drept nu stiu daca era varianta de productie sau prototiptil, pentru ca la ei in stand in afara de niste modele care stateau pe mobre nu era nimieni cu care sa poti schimba o vorba.

Ca si plus, parea ca vine in standard [adica asa era prezentat] cu Carpe Iter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to KOVE 450 Rally

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...