Sari la conținut

2022 GSX-S1000GT


marcone
 Share

Postări Recomandate

MCN zice despre acest model ca nu-si aminteste de cand nu a mai scos Suzuki o motocicleta interesanta si le dau dreptate.

Nu are cric central, nu are IMU, in rest numai de bine. Astept sa ma sui pe ea sa vad cum mi se potriveste ergonomia.

 

Am un Vstrom de 650 care pana in momentul in care am iesit la drum lung prin Europa civilizata a fost mobra potrivita (pentru mine),  acum insa  ar merge ceva sport touring cu care sa faci mia de km pe autostrada si apoi sa te pierzi prin munti. Astia prin vest au "prostul" obicei sa betoneze tot ce-nseamna drum montan si te intrebi de ce toti vesticii sunt calare pe adventure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat si eu vanzatorii de la noi; zic ca nu gasesc in Europa.

Planul era cu 13.000, dar avand in vedere cererea, se  va duce in sus!

E cam mult 150 CP si 2.8 s/suta pt. soselele actuale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mie mi-a părut o motocicletă super decenta + ca în parcarea de la Eicma oamenii făceau lejer flic fleacuri cu ea (=parea f manevrabila, la înclinații serioase, în ace de par f strânse, parcurs similar unui cartodrom). 

Z1000Sx stătea sensibil mai bine la design și calitatea materialelor/componentelor dar cred ca și la preț este puțin mai scumpa. 

Suzuki era mai confortabil, poziția în sa nu era atât de aplecata ca și la Kawa. Asta asa, încălecata acolo la salon, static. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, _Raul_ said:

Z1000Sx stătea sensibil mai bine la design și calitatea materialelor/componentelor dar cred ca și la preț este puțin mai scumpa. 

 

Cam asta era nelămurirea mea legată de afirmația cu cât de "interesantă" este GSX-S 1000GT: exact rețeta urmată de către Kawasaki, cu un naked carenat și pregătit de touring. Nimic nou din punctul ăsta de vedere.

 

Sunt curios însă dacă este foc de paie cu modelele astea sau dacă sport touring-ul "clasic" (Honda VFR, Ducati ST, Triumph Sprint ST, etc.) are o șansă să revină. Nișa a fost practic abandonată de când au apărut aventurierele de asfalt, dar parcă în ultimii ani au început să reapară ceva modele - de la Kawa (care are chiar două modele), KTM, Ducati și acum Suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, PzKpfW a spus:

 

Cam asta era nelămurirea mea legată de afirmația cu cât de "interesantă" este GSX-S 1000GT: exact rețeta urmată de către Kawasaki, cu un naked carenat și pregătit de touring. Nimic nou din punctul ăsta de vedere.

 

Sunt curios însă dacă este foc de paie cu modelele astea sau dacă sport touring-ul "clasic" (Honda VFR, Ducati ST, Triumph Sprint ST, etc.) are o șansă să revină. Nișa a fost practic abandonată de când au apărut aventurierele de asfalt, dar parcă în ultimii ani au început să reapară ceva modele - de la Kawa (care are chiar două modele), KTM, Ducati și acum Suzuki.

 

ce au Ducati la sport-touring?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, SenorPink said:

ce au Ducati la sport-touring?

 

SuperSport 939/950

 

image.thumb.png.8115394d4840abe14a36e5072caf8d20.png

 

2 minutes ago, GoodKat said:

Multistrada 1200 nu este ST? Ca ala numa' adventure nu este...

 

Aventurieră de asfalt. În stilul S1000XR, NT1100, Tracer 9, etc. La astea mă refeream aici:

 

30 minutes ago, PzKpfW said:

Nișa a fost practic abandonată de când au apărut aventurierele de asfalt

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O expresie oximoronică prin care personal definesc acea clasă de motociclete: poziție verticală gândită pentru comoditate, suspensii înalte pentru confort, multe opțiuni, greutate mare, posibilitatea de a căra bagaje, etc. - toate antagonice cu sportivitatea, deși unele poate se descurcă admirabil având în vedere ceea ce sunt. Dacă ar fi să fac o paralelă cu lumea auto, ar fi niște suv-uri sportive.

 

image.thumb.png.e808ecc26d56dc51e2d5db8549475acb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Off-topic:

Desi dpdv obiectiv compar mere cu pere, dpdv subiectiv Ktm Super Duke GT baga în buzunar Z1000Sx într-un mod dincolo de discuții. Dacă ar fi sa aleg pt mine, alegerea este no brainer. Și nu as pune banii pe japoneza. 

Acum 3 ore, GoodKat a spus:


Multistrada 1200 nu este ST? Ca ala numa' adventure nu este...

MTS este, cel mai important dpdv al ergonomiei, un adventure turism. 

Are o poziție ce pare bland (cuvântul englezesc = șters, ilogic) in primul km (ghidonul prea jos dar se poate ajusta) însă ajungi sa faci niște flic flacuri cu el și are un ghidon atât de lat încât îți dai seama ca astea doua chestii nu se pupa sub nicio forma cu un ST.

Ca de obicei, doar părerea mea și nu am nici o problema sa/dacă greșesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Acum 16 ore, _Raul_ a spus:

Suzuki era mai confortabil, poziția în sa nu era atât de aplecata ca și la Kawa

 

Experienta mea de "Suzukar" zice ca Suzuki are cele mai mari motociclete din punct de vedere al gabaritului la clasa naked dintre Japoneze; si cele mai ieftine. Sunt convins ca GSX-S va fi mai mare, deci mai comfortabil pentru oameni inalti, decat Z, CB/CB-F sau MT.

 

Cand esti inalt, 180 cm+, ai da orice ca sa faci motocicleta mai mare daca ai de gand sa pleci la drum lung.

 

Sanatate tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki ar trebui sa fie mai ieftina, cu ceva rabat la calitatea plasticelor pe care ti le asumi la cumparare, insa ma astept la fiabilitate tinand cont ca motorul e model 2005 cu 17 ani de imbunatatiri incrementale. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...