Sari la conținut

Cod Rutier 2022


ionutpm
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

astept sa ii amendeze pe cei ce nu circula pe banda 1 desi e libera si pe urma sa ii amendeze pe cei ce dau flashuri/claxoane ca cei de pe banda 2 sa o elibereze.

 

cel mai bun exemplu, cum se circula pe autostrada de la Ploiesti spre Bucuresti pe 3 benzi : banda 3 arhiplina, abia poti sa depasesti banda 2; banda 2 pe jumate plina, merge lumea fara stres; banda 1 goala. 

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, ERU said:

Nu pot sa ii inteleg pe babuinii care aplauda fiecare inasprire a legilor.  Neam de oi, in loc sa ii deranjeze orice ingradire a libertatilor si asa putine, sufera de sindrom stockholm.

 

Libertate? Hai sa ne lase sa dam in cap altora, ca asta intelegeti voi prin libertate, sa faceti ce va taie capul. Libertatea ta se termina unde incepe libertatea celor din jur, asta nu intelegeti voi. 

 

Partea cu inasprirea pedepselor este descrisa aici: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/se-modifica-codul-rutier-noi-sanctiuni-pentru-soferii-agresivi-1816873

Care sunt libertatile care iti sunt ingradite?

- libertatea de a merge cum si cand vrei pe banda de urgenta? Oameni au murit pe banda de urgenta fara nici o vina.

- de a merge pe contrasens pe autostrada? Nu stiu daca la noi au fost accidente, dar au fost filmate multe cazuri care in cazul unui accident... 

- de a depasi pe linie continua? Nu mai are rost sa comentez, probabil principala cauza de decese (nu doar linie continua, dar depasirile idioate)

- de a nu acorda prioritate ca esti superior celorlalti? Ha! Cuvinte mari de la un motociclist, data viitoare cand o masina are cedeaza/stop si nu opreste sa iti aduci aminte ca nu poate un semn de circulatie sa ii ingradeasca libertatile

- ca mergi cu peste 70kmph peste limita? Numerele alea nu au nici un scop, nu exista pietoni si alti participanti la trafic, esti in desert si nimeni nu pateste nimic. 

 

Lucrurile astea omoara oameni. Omoara motociclisti. Spune-le motociclistilor care au fost loviti pentru ca bizoni smecheri au depasit neregulamentar sau nu au acordat prioritate sa protesteze pentru inasprirea legilor.

Nu ma intelegeti gresit, nu spun ca legislatia este perfecta si ca tot ce e mentionat acolo trebuie sa rezulte in sanctiuni. Dar nu vad unde e problema cu insasprirea acestor pedepse. Daca circulati civilizat nu aveti de ce sa iti faceti griji. Daca vreti sa faceti pe zmeii, nu o faceti pe drum public, poate nu va dati seama, dar nu e al vostru sa faceti ce vreti pe el. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Mariusik85 a spus:

astept sa ii amendeze pe cei ce nu circula pe banda 1 desi e libera si pe urma sa ii amendeze pe cei ce dau flashuri/claxoane ca cei de pe banda 2 sa o elibereze.

 

cel mai bun exemplu, cum se circula pe autostrada de la Ploiesti spre Bucuresti pe 3 benzi : banda 3 arhiplina, abia poti sa depasesti banda 2; banda 2 pe jumate plina, merge lumea fara stres; banda 1 goala. 

 

Exact! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Mariusik85 a spus:

cel mai bun exemplu, cum se circula pe autostrada de la Ploiesti spre Bucuresti pe 3 benzi : banda 3 arhiplina, abia poti sa depasesti banda 2; banda 2 pe jumate plina, merge lumea fara stres; banda 1 goala. 

Cum arata prima banda pe Bucuresti-Ploiesti, tot Bucuresti-Pitesti care este ca dupa o ploaie de meteoriti? Pe DN1 intre Academia de Politie si Aeroportul Otopeni nu se poate merge pe benzile 1 si 2 din cauza gurilor de canal care nu sunt la nivel.

Inteleg ce vrei sa zici, dar daca drumul este rupt chiar nu pot sta pe banda 1. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahahahah ce se agita babuinii ca pepsi, incearcând disperati sa-si justifice obedienta, ascunzandu-se in spatele unei aprente civilizate si a unei logici cu care nu imresionezi nici macar o liceanca beata. Pfffff penibili ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ERU a spus:

unei logici cu care nu imresionezi nici macar o liceanca beata.

 

Crezi că o logică mai de doamne ajută ar impresiona numita liceancă?!? Neahhh... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, therocketscientist1 a spus:

Cum arata prima banda pe Bucuresti-Ploiesti, tot Bucuresti-Pitesti care este ca dupa o ploaie de meteoriti? Pe DN1 intre Academia de Politie si Aeroportul Otopeni nu se poate merge pe benzile 1 si 2 din cauza gurilor de canal care nu sunt la nivel.

Inteleg ce vrei sa zici, dar daca drumul este rupt chiar nu pot sta pe banda 1. 

nu zic ca nu ai dreptate. dealtfel, tocmai de aia se circula numai pe banda 2/2 respectiv 3/3 si lumea a devenit agresiva cu flashuri si claxoane pentru ca nu se dau aia la o parte. problema e ca nu se dau la o parte nici cand e drumul bun, nici pentru ca "nu imi bag eu masina prin gropi ca sa ma depaseasca ala " sau " de ce sa merg mai tare pe banda asta ?! sa ma depaseasca ala prin dreapta daca vrea !! "  . e corect asa, nu ?  adica, nici nu te dai la o parte ca sunt gropi domnle' , dar nici nu mergi in ton (viteza) cu banda respectiva. ci merge ca "calu' " cu viteza de banda 1 pe banda 2, ca practic asa vrei tu. sincer, consider ca asta este tot agresivitate in trafic (mai nou) .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, therocketscientist1 a spus:

Cum arata prima banda pe Bucuresti-Ploiesti, tot Bucuresti-Pitesti care este ca dupa o ploaie de meteoriti? Pe DN1 intre Academia de Politie si Aeroportul Otopeni nu se poate merge pe benzile 1 si 2 din cauza gurilor de canal care nu sunt la nivel.

Inteleg ce vrei sa zici, dar daca drumul este rupt chiar nu pot sta pe banda 1. 

 

Mariusik nu s-a referit la situatia in care prima banda este praf sau e plina de canale prost facute ci la situatia in care toti dobitocii si aici ii mentionez in mod special pe prahoveni, damboviteni si argeseni merg pe a doua banda sub limita de viteza maxima desi prima banda este libera si soseaua buna. Ultima patanie am avut-o cu doua camioane care mergeau paralel pe centura Bucurestiului cu 55km/h iar cretinul de AG care mergea pe banda a doua nu avea nimic in fata, dar absolut nimic. Dupa ce l-am claxonat si flashuit la un moment a trecut pe prima banda... un (cuvant urat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Mariusik85 a spus:

nu zic ca nu ai dreptate. dealtfel, tocmai de aia se circula numai pe banda 2/2 respectiv 3/3 si lumea a devenit agresiva cu flashuri si claxoane pentru ca nu se dau aia la o parte. problema e ca nu se dau la o parte nici cand e drumul bun, nici pentru ca "nu imi bag eu masina prin gropi ca sa ma depaseasca ala " sau " de ce sa merg mai tare pe banda asta ?! sa ma depaseasca ala prin dreapta daca vrea !! "  . e corect asa, nu ?  adica, nici nu te dai la o parte ca sunt gropi domnle' , dar nici nu mergi in ton (viteza) cu banda respectiva. ci merge ca "calu' " cu viteza de banda 1 pe banda 2, ca practic asa vrei tu. sincer, consider ca asta este tot agresivitate in trafic (mai nou) .

 

Din acest motiv intrebam daca si A3 este la fel de rupta ca A1 sau DN1. Eu merg pe 2/2 sau 3/3 in spiritul traficului din jur.

Suna a whataboutism, dar pachetele de legi trebuie sa vizeze toate partile implicate. Este foarte bine sa scapam de giboneala, dar este la fel de bine ca cineva sa plateasca pentru capacele alea de canal de pe DN1 sau prima banda de pe A1 (probabil administratorul drumului). 

Acum 23 minute, Nguyen a spus:

 

Mariusik nu s-a referit la situatia in care prima banda este praf sau e plina de canale prost facute ci la situatia in care toti dobitocii si aici ii mentionez in mod special pe prahoveni, damboviteni si argeseni merg pe a doua banda sub limita de viteza maxima desi prima banda este libera si soseaua buna. Ultima patanie am avut-o cu doua camioane care mergeau paralel pe centura Bucurestiului cu 55km/h iar cretinul de AG care mergea pe banda a doua nu avea nimic in fata, dar absolut nimic. Dupa ce l-am claxonat si flashuit la un moment a trecut pe prima banda... un (cuvant urat).

Fun fact: stiu pe cineva care a facut accidente doar cu prahoveni, cel mai departe de Bucuresti accident cu un prahovean fiind in Constanta :)). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abaterile din acest update de cod rutier puteau fi amendate si anterior modificarii. Ce au incercat ei acum este o clarificare. INUTILA ORICUM. Exista cod rutier. DIn pacate nu exista cine sa l APLICE, astfel incat sa fie RESPECTAT. 

Politia romana nu face preventie. SI in ritmul acesta, nu va face niciodata.

Sa va aduc aminte de marea modificare de COD RUTIER, cu utilizrea telefoanelor? Si cat tam tam la tv? Ei, se intampla ceva? Pe naiba, tot un mare fass. E sport national la volan, checkinul pe fb, sau scroll scroll pe tiktok mai nou. Cine este sanctionat? Nimeni. 

La fel va fi si acum probabil.

Problema este reprezentata de sistem, in sine. Pana la legi. 

 

Zicea cineva de cum se circula in Ro pe autostrada, toti pe banda 3 si 2,1 libera spre Ploiesti. Exista cadrul legal anterior pentru asta, dar nimeni cu a fost sanctionat. Implicit, rezultatul. Eu am fost oprit acum 2 ani, era ora 7.30 dimineata, mergeam pe banda 2 din 2, spre Ploiesti, pe autostrada. De ce pe 2? Sincer, de tantalau probabil, obisnuinta, ca eram singura masina. M-a oprit politia, buna ziua, stiti de ce v-am oprit. Atunci mi-am dat seama, zic,de prost ce sunt. A ras, mi-am cerut scuze, m-a intrebat de curiozitate de ce, eu, iar, de prost, ca alt motiv nu gasesc. Avertisment.

 

Cu babuinii care dau flashuri si se proptesc fix in spatele tau, e alta poveste

Sunt  favoritii mei, vin in spate, lipit, flashuri, stau gramada, te dai pana la urma sa i lasi pe babuini, si dupa 10 minute il ajungi si depasesti, ca merg iar ca mortul-consuma jipu/limuzina  cam mult probabil. Rinse and repeat, de minim 3 ori, la drum lung. 

Noi sa fim sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, XaeL a spus:

esti sigur ca e o diferenta?

Practic da. Exista riscul sa incerce sa amendeze motociclistii care merg printre siruri de masini pentru "slalom", in schimb masinile nu pot face o asemenea manevra. Circulatia vehiculelor cu 2 roti printre sirurile de masini e vast tolerata prin Europa, in unele tari e legal iar in altele nu e legal dar e tolerata. Sper ca legislatia noua sa nu schimbe asta.

 

Uneori cand circulatia e blocata si masinile sunt oprite aleator am avut nevoie sa fac slalom cu motocicleta printre ele daca nu puteam merge printre benzile pe unde eram si ocoleam prin stanga sau dreapta. Tehnic ala e slalom, dar nu in sensul in care l-au gandit legiuitorii. Chestia asta o fac si cu bicicleta la orice semafor, e anormal sa fie interzisa, mai ales ca se discuta (si se dorea) ca bicicletele si scuterele sa se regrupeze la semafor in fata sirului de masini si asta inseamna sa te strecori cum poti ca sa ajungi acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

De ce pe 2? Sincer, de tantalau probabil, obisnuinta

Deci? Numai ăia cu flash-uri sunt babuini? 🧐

Eu dau flash-uri și cu auto și cu moto, recunosc, când dau de babuini care merg pe banda 2 mai încet decât mine când 1 e liberă. Scrie în legislație că benzile se ocupă în ordine, iar obișnuința e să merg pe 1 indiferent de viteza de deplasare dacă nu devansez pe nimeni (atunci când banda 1 nu e denivelată). 

Încadrarea pe benzi corespunzătoare în funcție de direcția de mers e altă prevedere degeaba, nu respectă nimeni. Mult mai civilizați sunt castravecki de la sud de Dunăre, și acolo am vz de mai multe ori șoferi opriți de poliție pt viraj efectuat de pe banda greșită. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Deci? Numai ăia cu flash-uri sunt babuini? 🧐

Eu dau flash-uri și cu auto și cu moto, recunosc, când dau de babuini care merg pe banda 2 mai încet decât mine când 1 e liberă. Scrie în legislație că benzile se ocupă în ordine, iar obișnuința e să merg pe 1 indiferent de viteza de deplasare dacă nu devansez pe nimeni (atunci când banda 1 nu e denivelată). 

Încadrarea pe benzi corespunzătoare în funcție de direcția de mers e altă prevedere degeaba, nu respectă nimeni. Mult mai civilizați sunt castravecki de la sud de Dunăre, și acolo am vz de mai multe ori șoferi opriți de poliție pt viraj efectuat de pe banda greșită. 

Nasolie! Se considera mers agresiv. Nu mai da flashuri ca e de porc :P

Cand merg pe banda 2, de regula, am deja suficienta viteza. Dar mai vine cate un babuin cu ambitii mai mari. Eu, babuin mai mic. 

Vrei sa ma dau la o parte, pune semnal :P daca imi dai flashuri, de babuin ce is, ma ambitionez si mai tare si nici mort nu ma dau la o parte. Sac!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu ambiția chiar e babuinismul suprem! 

Ăia care se dau la o parte când văd semnal înseamnă că folosesc oglinzile, caz în care s-ar da la o parte și fără semnal. 😉

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fim intelesi, pe autostrada, drumuri interurbane, drumuri expres - banda 2 sau 3 sau care o fi ultima si cea de langa axul drumului este pentru depasit! Daca tu mergi pe autostrada cu 130 (maxim legal) si vine unul cu 240, te dai si il lasi sa treaca - nu esti nici radar, nici de la politie nici procuror, judecator etc

 

Treaba asta este valabila acolo unde sunt 2 sau mai multe benzi pe sensul de mers.

 

Acolo unde este o singura banda - daca vrei sa depasesti, pui semnal, te asiguri si depasesti prin stanga pe sensul celalalt de mers - fara flash-uri ca la o banda pe sens nu e nimeni obligat sa se dea in boscheti.

Editat de SenorPink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai forta e cand sunt 2-3 in fata ta pe b2, tu stai dupa ei (eu nu dau flashuri decat foarte rar) apoi vine un bezmetic cu stroboscop si incepe sa ma futa cu 3000 de flashuri pe minut.
EVIDENT ca ma dau la o parte si trec imediat in spatele lui, pentru ca imi place sa respect cand sunt respectat si invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca "refugiu" e termenul corect, dar raspunsul tau este corect!

Si totusi cu cate flash-uri se dau anual pe bucata aia de drum, ai putea alimenta un oras mic timp de o luna! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, TETEA. a spus:

Nu stiu daca "refugiu" e termenul corect, dar raspunsul tau este corect!

Si totusi cu cate flash-uri se dau anual pe bucata aia de drum, ai putea alimenta un oras mic timp de o luna! 

 

Pai aia acolo sunt sifilitici cu flash-urile lor 😤 tocmai de aceea e si denumit "drumul mortii".

 

Pe E85 - vrei sa depasesti, te asiguri, dai semnal depasesti, daca iti permite portiunea de drum si ai vizibilitate te bagi. Dar plm nu stiu ce s-o invata prin scolile de soferi sau chiar si pe acasa (cum au condus parintii ca niste descreierati asa vor conduce si copiii). 

 

Anyways mai e aici LucianM care ca si mine prefera sa mearga pe la fratii bulgari ca ei e mai lenti si nu ie atat de de debili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cât calm am văzut la bulgari, n-am văzut decât la polonezi. Azi mi-am luat flash când veneam spre casă, mergeam regulamentar, vine gibonul din spate și îmi trage flashuri de la 3 metri, apoi depășește. L-am întrebat prin stație care e faza cu flash-urile, nu a răspuns (avea stație). Am vrut să văd dacă pot merge zen, adică cu 58 in localitate și 98 afară, pus pe tempomat, muzica în boxe, țigara în gură. Nu ai cum să mergi legal, stau ăștia in fundul tău. Unii probabil scuipă semințe pe Fiesta mea, când aveam Octavia nu eram depășit așa agresiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Lucian_M a spus:

Cât calm am văzut la bulgari, n-am văzut decât la polonezi. Azi mi-am luat flash când veneam spre casă, mergeam regulamentar, vine gibonul din spate și îmi trage flashuri de la 3 metri, apoi depășește. L-am întrebat prin stație care e faza cu flash-urile, nu a răspuns (avea stație). Am vrut să văd dacă pot merge zen, adică cu 58 in localitate și 98 afară, pus pe tempomat, muzica în boxe, țigara în gură. Nu ai cum să mergi legal, stau ăștia in fundul tău. Unii probabil scuipă semințe pe Fiesta mea, când aveam Octavia nu eram depășit așa agresiv.

 

Planeta maimutelor nu ai ce sa ceri...... si observ ca lumea e din ce in ce mai agitata si mai agresiva ceea ce va duce si la mai multe evenimente in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...