Sari la conținut

Manusi pentru sezonul rece


Vlad Barla
 Share

Postări Recomandate

Salut! Datorita faptului ca inca circul pe vremea aceasta am nevoie de o recomandare de manusi care sa reziste la temperaturi scazute. Ale mele nu mai fac fata frigului si de multe ori ajung sa am mainile inghetate dupa cativa km parcursi. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea mea e sa-ti cumperi manusi incalzite.Ale mele sunt alimentate din priza de bord 12 V si mentin mainile calde pentru 25 km dus 25 intors   naveta zilnica ( sub2-3 grade nu circul cu motorul).Sunt mai eficiente decat manerele incalzite,parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Vlad Barla a spus:

Salut! Datorita faptului ca inca circul pe vremea aceasta am nevoie de o recomandare de manusi care sa reziste la temperaturi scazute. Ale mele nu mai fac fata frigului si de multe ori ajung sa am mainile inghetate dupa cativa km parcursi. Multumesc!

https://www.tucanourbano.com/en/pl/man/gloves/gloves

De 4 sezoane folosesc modelul acesta: https://www.urbanrider.co.uk/tucano-urbano-winter-penna-gloves-black.html. Anumite modele le gasesti la distribuitorul lor (The Bike Hub). 
Ce mai poti sa faci este sa iti iei si mansoane incalzite. Eu folosesc Oxford HotGrips Premium, tot de atatea sezoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Farfuridi a spus:

Recomandarea mea e sa-ti cumperi manusi incalzite.Ale mele sunt alimentate din priza de bord 12 V si mentin mainile calde pentru 25 km dus 25 intors   naveta zilnica ( sub2-3 grade nu circul cu motorul).Sunt mai eficiente decat manerele incalzite,parerea mea.

Pentru 25 km la peste 3 grade sunt suficiente manusi de iarna clasice. 

Alea incalzite nu merita banii decat daca mergi km aia sub -5 grade.

Eu am si ceva probleme de circulatie periferica si in 10 km la 0 grade tot nu imi ingheata mainile cu manusi normale. De iarna, textile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Pentru 25 km la peste 3 grade sunt suficiente manusi de iarna clasice. 

Alea incalzite nu merita banii decat daca mergi km aia sub -5 grade.

 

Depinde de organismul fiecaruia.Eu unul le folosesc cam de 4 sezoane incoace si nu as renunta la ele.Sunt relativ subtiri si mai calduroase fata de cele de "iarna" care imi diminueaza mobilitatea.Depinde  si de la produs la produs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Farfuridi a spus:

Depinde de organismul fiecaruia.Eu unul le folosesc cam de 4 sezoane incoace si nu as renunta la ele.Sunt relativ subtiri si mai calduroase fata de cele de "iarna" care imi diminueaza mobilitatea.Depinde  si de la produs la produs.

Absolut! Am prieteni care merg iarna cu manusi normale, de primavara-toamna.

dar eu sunt foarte fruguros, mai ales la extremitati.

Ale mele sunt cam asa:

https://www.motostorm.it/en/clothing/gloves/held-polar-2-gloves-black.html?gclid=Cj0KCQiAi9mPBhCJARIsAHchl1zNFXzEmSUeWlthrLuW9KWLziwjnh5WRnZjvPyaKpUpTXNVr3APM_oaAnphEALw_wcB

, doar ca model vechi, de acum vreo 10 ani.

Acum 2 minute, Farfuridi a spus:

Depinde de organismul fiecaruia.Eu unul le folosesc cam de 4 sezoane incoace si nu as renunta la ele.Sunt relativ subtiri si mai calduroase fata de cele de "iarna" care imi diminueaza mobilitatea.Depinde  si de la produs la produs.

Faza misto e ca ale tale sunt mai subtiri si ai mai mult control.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu dau sute de € pentru manusi profi pentru ca nu merg racheta cu trotineta mea,si astea pe care le am le-am luat second defecte  cu 25€ ,i-am cositotit un fir uneia si iaca, de 4 ani merg fara probleme.Pentru cine se deplaseaza mai sportiv poate merita manusi de clasa ,eu ma multumesc si cu putin.

Editat de Farfuridi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Farfuridi a spus:

Recomandarea mea e sa-ti cumperi manusi incalzite.Ale mele sunt alimentate din priza de bord 12 V si mentin mainile calde pentru 25 km dus 25 intors   naveta zilnica ( sub2-3 grade nu circul cu motorul).Sunt mai eficiente decat manerele incalzite,parerea mea.

Am cautat niste variante de manusi incalzite, dar cel putin la noi in tara nu am gasit ceva care sa se incadreze in bugetul meu, mai exact 300-400 de lei. 

 

1 oră în urmă, pierrotlefou a spus:

https://www.tucanourbano.com/en/pl/man/gloves/gloves

De 4 sezoane folosesc modelul acesta: https://www.urbanrider.co.uk/tucano-urbano-winter-penna-gloves-black.html. Anumite modele le gasesti la distribuitorul lor (The Bike Hub). 
Ce mai poti sa faci este sa iti iei si mansoane incalzite. Eu folosesc Oxford HotGrips Premium, tot de atatea sezoane.

O sa ma uit dupa ele, as dori sa le cumpar din tara si daca se poate cat mai repede :)). M-am gandit la mansoane incalzite, dar sincer m-am gandit sa fie un upgrade pentru urmatoarea motocicleta. Momentan circul doar in oras si nu cred ca si ar merita banii pentru naveta de 20 de km pe zi.

 

Acum 47 minute, Speedy.K a spus:

Pentru 25 km la peste 3 grade sunt suficiente manusi de iarna clasice. 

Alea incalzite nu merita banii decat daca mergi km aia sub -5 grade.

Eu am si ceva probleme de circulatie periferica si in 10 km la 0 grade tot nu imi ingheata mainile cu manusi normale. De iarna, textile.

Pe site-urile din Romania am gasit cateva modele de la RST, Speedy si Furygan care par ok, insa am zis sa intreb in cazul in care a mai folosit cineva un model consacrat care inca se comercializeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Vlad Barla a spus:

Am cautat niste variante de manusi incalzite, dar cel putin la noi in tara nu am gasit ceva care sa se incadreze in bugetul meu, mai exact 300-400 de lei. 

 

O sa ma uit dupa ele, as dori sa le cumpar din tara si daca se poate cat mai repede :)). M-am gandit la mansoane incalzite, dar sincer m-am gandit sa fie un upgrade pentru urmatoarea motocicleta. Momentan circul doar in oras si nu cred ca si ar merita banii pentru naveta de 20 de km pe zi.

 

Pe site-urile din Romania am gasit cateva modele de la RST, Speedy si Furygan care par ok, insa am zis sa intreb in cazul in care a mai folosit cineva un model consacrat care inca se comercializeaza.

La bugetul de 300-400 găsești sigur. Inclusiv de la Tucano Urbano. Recunosc că sunt fan, am multe echipamente de la ei, cumpărate fie din București, fie online.

Manșoanele sunt bune în combinație cu o pereche de mănuși. Pentru că în traficul din oraș, contactul cu manșoanele este destul de redus și degetele sunt expuse frigului. La drum întins e altceva. Până la urmă, merită investiția, mai ales pentru un scuter. Eu circul cu scuterul indiferent de anotimp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat niște Modeka de la cei din club Fabrica, uit mereu cum le zice. Mănuși de iarnă groase, fără încălzire, vreo 240 lei parcă acum câteva luni, în toamnă. Băgat azi aproape 200 km, mulțumit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mansoanel incalzite nu prea te ajuta pe distante scurte. Pana apuca sa se incalzeasca si sa simti tu caldura prin manusi ai ajuns la destinatie. Ca sa nu mai vorbesc de degetele care stau mai mult pe ambreiaj si frana, in oras. Si alea sunt primele care ingheata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O recomandare in buget , eu le am si sunt ok cu ele:

https://www.moto24.ro/produse/strada/manusi-touring/furygan-manusi-touring-must-all-season-black.html

 

Daca esti foarte friguros,atunci poti lua manusi de iarna pentru atv/asnowmobil. Chiar si de ski, cu goretex. Aia e, renunti la protectii...iti asumi asta dar iti e cald :)

https://www.moto24.ro/produse/snowmobil/manusi-snowmobil/klim-manusi-snow-insulated-inversion-insulated-black-2022.html

De exemplu, de atv.

https://www.moto24.ro/produse/snowmobil/manusi-snowmobil/fxr-manusi-snow-helium-gauntlet-black-char-2021.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Vlad Barla a spus:

Am cautat niste variante de manusi incalzite, dar cel putin la noi in tara nu am gasit ceva care sa se incadreze in bugetul meu, mai exact 300-400 de lei. 

 

O sa ma uit dupa ele, as dori sa le cumpar din tara si daca se poate cat mai repede :)). M-am gandit la mansoane incalzite, dar sincer m-am gandit sa fie un upgrade pentru urmatoarea motocicleta. Momentan circul doar in oras si nu cred ca si ar merita banii pentru naveta de 20 de km pe zi.

 

Pe site-urile din Romania am gasit cateva modele de la RST, Speedy si Furygan care par ok, insa am zis sa intreb in cazul in care a mai folosit cineva un model consacrat care inca se comercializeaza.

Daca te stii friguros sau cu circulatia periferica  deficitara poti sa-ti cumperi in buget manusi incalzite cu acumulatori precum cele linkuite de userul Bart Bz .Dezavantajul e ca trebuie incarcate periodic ,dar important e ca iti vor tine mainile calde pana iesi din iarna. Un prieten si-a comandat unele pecum cele din link-ul de mai jos,in cateva zile le va primi.

https://www.amazon.de/dp/B09BCYKN6D/ref=sspa_dk_detail_3?pd_rd_w=i9kVg&pf_rd_p=4f2ceb27-95e9-46ab-8808-db390b56ec01&pd_rd_wg=02sFi&pf_rd_r=XWCW6MRH9XTMK1RXKN80&pd_rd_r=ac5315d7-7de0-4deb-9a46-c2139130c20f&s=sports&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExU0FSNzIzSFBRUjQwJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMjcxNzIzSkRWWFlBVzZaNFMzJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA4MDU5NzAxQlcwUjhLTDdPREZEJndpZGdldE5hbWU9c3BfZGV0YWlsJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ&th=1&psc=1

Daca nu ai problemele enumerate mai sus comanda-ti unele de iarna sugerate mai sus de ceilalti useri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, Farfuridi a spus:

Daca te stii friguros sau cu circulatia periferica  deficitara poti sa-ti cumperi in buget manusi incalzite cu acumulatori precum cele linkuite de userul Bart Bz .Dezavantajul e ca trebuie incarcate periodic ,dar important e ca iti vor tine mainile calde pana iesi din iarna. Un prieten si-a comandat unele pecum cele din link-ul de mai jos,in cateva zile le va primi.

https://www.amazon.de/dp/B09BCYKN6D/ref=sspa_dk_detail_3?pd_rd_w=i9kVg&pf_rd_p=4f2ceb27-95e9-46ab-8808-db390b56ec01&pd_rd_wg=02sFi&pf_rd_r=XWCW6MRH9XTMK1RXKN80&pd_rd_r=ac5315d7-7de0-4deb-9a46-c2139130c20f&s=sports&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExU0FSNzIzSFBRUjQwJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMjcxNzIzSkRWWFlBVzZaNFMzJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA4MDU5NzAxQlcwUjhLTDdPREZEJndpZGdldE5hbWU9c3BfZGV0YWlsJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ&th=1&psc=1

Daca nu ai problemele enumerate mai sus comanda-ti unele de iarna sugerate mai sus de ceilalti useri.

Probleme de circulatie nu am, asa ca o pereche normala cred ca este suficienta pentru mine. Oricum, multumesc de recomandare!

 

Acum 10 ore, Adrian M. a spus:

O recomandare in buget , eu le am si sunt ok cu ele:

https://www.moto24.ro/produse/strada/manusi-touring/furygan-manusi-touring-must-all-season-black.html

 

Daca esti foarte friguros,atunci poti lua manusi de iarna pentru atv/asnowmobil. Chiar si de ski, cu goretex. Aia e, renunti la protectii...iti asumi asta dar iti e cald :)

https://www.moto24.ro/produse/snowmobil/manusi-snowmobil/klim-manusi-snow-insulated-inversion-insulated-black-2022.html

De exemplu, de atv.

https://www.moto24.ro/produse/snowmobil/manusi-snowmobil/fxr-manusi-snow-helium-gauntlet-black-char-2021.html

 

Am pus ochii acum ceva timp pe o pereche de la Furygan, dar acum au ajuns la un pret exagerat si nu prea se mai gasesc. Cele de ski ar fi minuntate din punct de vedere al temperaturii, dar vreau sa am protectii in caz de orice.

 

Acum 11 ore, Bart Bz a spus:

https://www.revzilla.com/motorcycle/highway-21-7v-radiant-heated-gloves 

Eu de-astea am. Sunt excelente, recomand cu căldură. 😁

 

 

Depasesc cu mult bugetul meu, dar sunt convins ca-si fac treaba excelent.

 

Acum 11 ore, ENEOS a spus:

Ale mele sunt Modeka Makabi. 

A, au și ștergător de parbriz pe arătătorul stâng. 😎

 

 

IMG_20220131_083724.jpg

IMG_20220131_083708.jpg

IMG_20220131_083702.jpg

N-am vazut pana acum manusi de la Modeka, dar stiam ca fabrica echipamente moto. O sa ma informez putin despre ele. Multumesc de recomandare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, eu am dat fix 10 lei pe astea de la sh, m-am dus special sa caut manusi

cu astea orice si face nu simti frigul

e urat ca nu au degete dar ma descurc cu ele, la banii astia nici 2l de benzina nu mai iei:))

IMG_20220202_191835.jpg

IMG_20220202_191843.jpg

IMG_20220202_191903.jpg

Editat de Daviddd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
La 31.01.2022 la 8:39, ENEOS a spus:

Ale mele sunt Modeka Makabi. 

A, au și ștergător de parbriz pe arătătorul stâng. 😎

 

 

IMG_20220131_083724.jpg

IMG_20220131_083708.jpg

IMG_20220131_083702.jpg

Salut, ai iesit cu ele si pe ger ? Eu plec dimineata la si de la serviciu, am unele de iarna pe louis insa la 0 grade imi ingheata mainile, am gasit Modeka Makari pe  fc-moto dar nu stiu cat de bune sunt la 0 grade sau cu - , multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut Buc - Brașov cu 4° la plecare și 2° Azuga - Predeal și a fost chiar OK. Dar cu mânere încălzite și 🏍 cu protecție bună la vânt, oglinzile fiind proiectate să devieze curentul din zona mâinilor. Depinde însă și de circulația periferică a fiecăruia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea folosi manusi incalzite ,eu merg aproape zilnic 50 km condus extraurban tot fara protectie la vant la viteza  90-110 km`\h ,pentru mine  e  o diferenta de confort semnificativa fata de manusile fara incalzire.  Bine ,momentan nu le pot folosi pentru ca anul asta am schimbat motocicleta si dintr-un motiv care mie imi scapa manusile(alimentate pe cablu ) nu functioneaza optim pe noua motocicleta ,dar ideea e ca dupa circa 4 ani de folosire pot spune ca sunt recomandate in anumite cazuri si mai ales  dupa o anumita varsta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am niste manusi BMW de iarna, mwi am o pereche imi scapa numele acum, toate groase, frumoase dar ingheata degetele de te ia dracu mai ales in afara orasului, asa ca am cumparat niste Garibaldi sotozerro incalzite(pe baterii), altceva din start,asta pe Hornet cu protectie la vant cu minus🤪 sa mentionez ca nu sunt un friguros

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...