Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

Acum 59 minute, mircea.cazachevici a spus:

Lamuriti-ma si pe mine cu o chestie paralela cu subiectul. Cum transfer bonus-malus-ul pe un agregat nou?

 

La PF ia clasa pe care o ai automat (indiferent ca-i moto sau masina). :)

Calci pe bec, platesti rca-ul mai scump la tot ce detii, nu calci, platesti la tote mai putin ..... cu limita la b8.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 317
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 minute, Bulldog46 a spus:

 

Casco sau cel cu decontare directa...iti repari masina, apoi se ocupa asiguratorii de infractori

Merge la fel de bine ca un Casco daca sunt indeplinite conditiile, evident

Si vezi ca la decontare directa trebuie ca "partenerul" sa aiba RCA valabil

Posibil si la Casco, neavand pe cine sa faca regres sa iti majoreze costul politei la prelungire, dar nu stiu sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai aflat o aberatie, tipica de statul comunist:

 

Vineri, 18 februarie 2022 pe site-ul Ministerului Finantelor Publice, a fost pus in dezbatere publica  proiectul de Hotărârea privind stabilirea tarifelor de primă maxime aplicabile de către societățile de asigurare care practică asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terțelor persoane prin accidente de vehicule și de tramvaie, in cuprinsul careai a fost strecurata o prevedere la articolul 1 alin 4 a care ne va afecta dramatic activitatea, si va conduce la disponibilizari de personal  si poate chiar la incetarea partiala a activitatii. “Art 1 (4) Având în vedere faptul că asigurările RCA sunt obligatorii, comisioanele de distribuție se limitează la maximum 5% din prima brută încasată.”

 

Pe scurt, statul s-a decis sa hotareasca el cat are voie sa castige un broker 🤦‍♂️.

 

La cat castiga un om repede s-a bagat statul sa limiteze, dar ca sa limiteze cat castiga chiar el statul din preturile aberante la curent electric (in calitate de cel mai mare producator) , acolo "stai domne, ca vezi ca este piata libera, plm ..." 🤮

 

Daca doriti puteti semna o petitie , sa ajutam niste oameni sa nu ramana fara o sursa de venit:

https://www.petitieonline.com/stop_distrugerii_pietei_romanesti_de_distributie_in_asigurari?uv=42207038#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia se intampla de mult asa ceva. Practic ai voie sa urci dupa un paharel, dar daca erai baut si faci accident nu iti mai este activata asigurarea, fie RCA, fie medicala. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.02.2022 la 10:19, GoodKat a spus:


Tu ai idee cati merg fara RCA? :) Ghici ce, vor fi si mai multi. Sa te tii bine!

lol

La 22.02.2022 la 11:16, Tzitzicat a spus:

Si vezi ca la decontare directa trebuie ca "partenerul" sa aiba RCA valabil

ups!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Excludere inseamna ca asiguratorul nu plateste

Regres pe autorul accidentului fiindca era cu alcool la purtator e altceva

Intai plateste si pe urma face regres

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MirceaB, îmi poți spune te rog cum se obține hârtia fără atâtea țări barate după înmatricularea unui autovehicul? Am făcut RCA în vederea înmatriculării (fără număr de înmatriculare) și ieri am ridicat documentele. Nu vreau să deranjez brokerul 👧 în weekend și mă roade curiozitatea. 🙊

Mulțam. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ENEOS a spus:

@MirceaB, îmi poți spune te rog cum se obține hârtia fără atâtea țări barate după înmatricularea unui autovehicul? Am făcut RCA în vederea înmatriculării (fără număr de înmatriculare) și ieri am ridicat documentele. Nu vreau să deranjez brokerul 👧 în weekend și mă roade curiozitatea. 🙊

Mulțam. 

Nu poti tu

Dai asiguratorului talonul si iti da o polita in care apare numarul de inmatriculare si fara tari barate

Vor ramane unele barate, functie de asigurator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Tzitzicat a spus:

Nu poti tu

Dai asiguratorului talonul si iti da o polita in care apare numarul de inmatriculare si fara tari barate

Vor ramane unele barate, functie de asigurator

Știu că nu pot eu, luni oricum vb cu doamna, voiam să știu ce documente trebuiesc și dacă e complicat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, ENEOS a spus:

@MirceaB, îmi poți spune te rog cum se obține hârtia fără atâtea țări barate după înmatricularea unui autovehicul? Am făcut RCA în vederea înmatriculării (fără număr de înmatriculare) și ieri am ridicat documentele. Nu vreau să deranjez brokerul 👧 în weekend și mă roade curiozitatea. 🙊

Mulțam. 

Dupa ce inmatriculezi vehiculul, trimiti brokerului o copie dupa dovada de circulatie (sau dupa talon daca ai rabdare pana il primesti) si acesta o trimite mai departe spre asigurator. Se fac modificarile si primesti polita RCA. Probabil ca ti-ai facut asigurare la Euroins, pt ca ei au prostul obicei sa bareze toate tarile pe cartea verde atunci cand se emite polita in vederea inmatricularii. 

Daca am dreptate ( cu Euroinsul) mai trebuie completata si semnata o cerere tip, dar cred ca asta o sa faca brokerul in locul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, MirceaB a spus:

Pai nu este. De la 125 pana la 1800 am incheiat polite si nu exista diferente de pret.  

La Asirom, cartea verde este valabila peste tot, inclusiv Macedonia si Rusia. Mai ales Rusia! 😆

Eu am la Allianz si e valabila peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Tzitzicat a spus:

Baratul cartii verzi nu e din cauza asiguratorului 

Vehiculele inmatriculate provizoriu nu pot iesi din Romania

La momentul emiterii politei vehiculul nu este inmatriculat

Cu iesitul din tara este asa cum spui tu. Insa la emiterea politei in vederea inmatricularii, nu toti asiguratorii bareaza cartea verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, MirceaB a spus:

Cu iesitul din tara este asa cum spui tu. Insa la emiterea politei in vederea inmatricularii, nu toti asiguratorii bareaza cartea verde.

Corect,stiam si eu tot de la broker.Mie doar dupa transcriere pe numele meu,cand mi-a fost retiparita asigurarea si am aparut ca owner,mi-au aparut toate:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Tzitzicat a spus:

Excludere inseamna ca asiguratorul nu plateste

Regres pe autorul accidentului fiindca era cu alcool la purtator e altceva

Intai plateste si pe urma face regres

Asa este dar pana la urma tot individul  plătește daunele. Firma și le recuperează de la el. Așadar RCA nu acoperă daunele în astfel de cazuri, dacă tragi linie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Flower-Power a spus:

Asa este dar pana la urma tot individul  plătește daunele. Firma și le recuperează de la el. Așadar RCA nu acoperă daunele în astfel de cazuri, dacă tragi linie. 

Asta vrei tu sa intelegi

Uita-te pe o polita rca, vezi limitele de despagubire si pe urma gandeste-te cam ce patrimoniu trebuie sa execute o societate de asigurari ca sa recupereze o dauna maxima

Asadar…..nu mai trage concluzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de când îți permiți sa îmi spui ca nu trebuie sa trag concluzii dar ..dacă vrei să te îmbeți cu apa rece, go ahead. O sa trec cu vederea" sfatul tău", de data asta..

Iti citez mai jos, probabil nu ai avut timp sa citești tot articolul..

"Deoarece conducerea unui vehicul de catre un sofer cu o concentratie de peste 0,80 g/l de alcool pur sau alte substante in sange este o infractiune savarsita cu intentie, sanctionata prin legislatia in vigoare, asiguratorul se va indrepta impotriva asiguratului pentru recuperarea sumei platite drept despagubire, atat pentru daune materiale, cat si morale."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...