Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

Acum 11 minute, Flower-Power a spus:

Nu știu de când îți permiți sa îmi spui ca nu trebuie sa trag concluzii dar ..dacă vrei să te îmbeți cu apa rece, go ahead. O sa trec cu vederea" sfatul tău", de data asta..

Iti citez mai jos, probabil nu ai avut timp sa citești tot articolul..

"Deoarece conducerea unui vehicul de catre un sofer cu o concentratie de peste 0,80 g/l de alcool pur sau alte substante in sange este o infractiune savarsita cu intentie, sanctionata prin legislatia in vigoare, asiguratorul se va indrepta impotriva asiguratului pentru recuperarea sumei platite drept despagubire, atat pentru daune materiale, cat si morale."

Nu mai bine te pastrezi pt topicuri unde ai vreo sansa sa intelegi ceva?

Asta te depaseste

hint: ce ma freaca pe mine de unde recupereaza asiguratorul banii cat timp mie  imi plateste dauna indiferent daca autorul e alcoolizat sau nu? Complicat?

Excludere inseamna ca de la inceput, daca autorul e cu spritzul in nas…..ala cu dauna a strans-o

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, Contabil a spus:

Mai simplu spus, pentru toti :), rca-ul este pentru cel pagubit ..... ca si principiu. Pentru cel care face dauna, poate avea clauze .... in functie de costul acesteia.

Ia gândește-te la varianta în care păgubitul este alcolizat ,ce zici, se mai aplica ce spui tu? 

Acum 3 ore, Tzitzicat a spus:

Nu mai bine te pastrezi pt topicuri unde ai vreo sansa sa intelegi ceva?

Asta te depaseste

hint: ce ma freaca pe mine de unde recupereaza asiguratorul banii cat timp mie  imi plateste dauna indiferent daca autorul e alcoolizat sau nu? Complicat?

Excludere inseamna ca de la inceput, daca autorul e cu spritzul in nas…..ala cu dauna a strans-o

 

 

 

Se pare ca insiști sa îmi arăți cât vrei sa o dai ca la Ploiești. Zici: "ce ma freaca pe mine de unde recupereaza asiguratorul banii cat timp mie  imi plateste dauna indiferent daca autorul e alcoolizat sau nu? Complicat?" Cred ca cel depășit de ce citește ești chiar tu , chiar dacă ții nasul pe sus crezând ca pe alții ii depășește subiectul. Dar din postura mea , în care nu declar vreo secunda ca le știu pe toate ,la postura ta crezând ca le știi pe toate, cum sa zic, ma prefer rezervata ca să îți arat cât de deplasat ești.

Cu alte cuvinte, asiguratorul la care avem polita RCA il va despagubi pe cel caruia i-am lovit masina, dar ulterior ne va da in judecata pentru a recupera de la noi banii platiti. Ca o consecinta, la reinnoirea politei RCA, prima de asigurare se va majora ca urmare a daunei pe care am provocat-o.

 

 

Nici RCA si nici Casco nu te despagubesc daca te urci baut la volan!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Flower-Power a spus:

Ia gândește-te la varianta în care păgubitul este alcolizat ,ce zici, se mai aplica ce spui tu? 

Se pare ca insiști sa îmi arăți cât vrei sa o dai ca la Ploiești. Zici: "ce ma freaca pe mine de unde recupereaza asiguratorul banii cat timp mie  imi plateste dauna indiferent daca autorul e alcoolizat sau nu? Complicat?" Cred ca cel depășit de ce citește ești chiar tu , chiar dacă ții nasul pe sus crezând ca pe alții ii depășește subiectul. Dar din postura mea , în care nu declar vreo secunda ca le știu pe toate ,la postura ta crezând ca le știi pe toate, cum sa zic, ma prefer rezervata ca să îți arat cât de deplasat ești.

Despre partea inchinarii insa, Doamne sa ne ierti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi am vb cu borkerul meu se asigurări să-mi facă polițe RCA pt cele două conserve (una e  in garaj,cealaltă vine zilele următoare). Am strâns din dinți așa puțin cu emoție înainte să-mi spună tarifele(nu citesc presa,nu mă uit la tv,dar nah,am prieteni care "mă țin la curent cu scumpirile").

 

Auto 1

1600 cmc-550ron/12 luni fara decontare directa EUROINS 

 

Auto 2(autoutilitara N1)

2498cmc-786ron/12 luni fara decontare directa EUROINS 

 

Anul trecut am platit la Euroins pe auto 1 suma de 386ron/12 luni.

 

La ce citeam pe aici pe topic parca,mă așteptam la auto 1 sa plătesc peste 700ron,deci e acceptabil. 

 

Sunt puțin mai tânăr de 40 și clasa B8(șofer cuminte fara incidente/accidente).

 

Daca s-au plafonat tarifele eu sunt fericit. Până nu plătesc pt conserva mica egalul valorii ei,e bine.

 

PS:pt moto nu am întrebat pt că sunt sensibil la frig și încep sezonul mai încolo.

 

 

 

 

Editat de SMF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face diferenterea pretului la acelasi autovehicul daca este in oras aglomerat,deci cu risc mai mare de evenimente,decat in unul mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Lucian_M said:

Probabil a renunțat la un procent din onorariu, am câțiva ani în plus, iar motorul mai mic (1,5), 671 lei pe 12 luni. Deci ai ieșit chiar bine.

Nenea mi-e broker de muuuuulti ani,întotdeauna mă uimește cu tarife bune. Ambele mașini sunt vechituri de 15 ani(același an de fabricație),orașul e mărunțel fara aglomerație. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil de asta și prețurile bune. 👍

Acum 4 ore, foxbat a spus:

fata de un fiat panda din 2007 ce ai tu e Bentley

si eu traiesc(mai rau ca la tara chiar, in gunoiul numit Bucale)

Merge blană, am ajuns să nu mai fiu așa pretențios la brand sau dimensiuni, importantă e starea tehnică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, apriliacluj a spus:

ce motorizare si la ce pret??

Moto 1300, 271.xx lei pe 9 luni cu B6 în București, am scris cred mai sus. Ideea e că la moto nu diferă funcție de capacitate, cel puțin la astea mici până în 1.3 l. 😇

Cel mai important e că are valabilitate în toate țările din tabel, inclusiv Ucraina și Rusia. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Acum 12 minute, bykes_toxlemo a spus:

Buna seara,

 

Am nevoie de asigurare pentru motocicleta înmatriculată în Spania pe numele meu, ca să pot circula cu ea în Romania...Îmi puteti oferi niste variante, sfaturi?

Mulțumesc !

 

 

Sigur ca da. Trebuie facuta o asigurare in Spania. Este foarte greu sa gasesti la noi un asigurator care sa-ti ofere servicii transfrontaliere de asigurare

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am schimbat domiciliul (judet), am schimbat numarul de la moto, insa broker-ul nu a reusit inca sa treaca noua adresa si nr. moto pe asigurarea veche valabila :) (recent s-a intamplat asta).

Cat de legal este sa circul asa? Asigurarea este pe aceeasi moto, nume. Difera adresa si nr moto.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, TrekOut a spus:

Am schimbat domiciliul (judet), am schimbat numarul de la moto, insa broker-ul nu a reusit inca sa treaca noua adresa si nr. moto pe asigurarea veche valabila :) (recent s-a intamplat asta).

Cat de legal este sa circul asa? Asigurarea este pe aceeasi moto, nume. Difera adresa si nr moto.

 

Daca ai dovada ca ai anuntat brokerul despre modificarile survenite esti in regula, tu ti-ai facur treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu suna prea convingator pt mine.:) In trafic poti intalni oameni ai legii ok sau mai putin ok. II arat militianului ca i-am oferit poze broker-ului pe whatsupp cu noul talon si CI sa imi modifice, il intereseaza? Nu cred.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...