Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 319
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este aceeasi speta ca la inscriere (numar rosu - provizoriu, apoi negru - definitiv), ori schimbarea de proprietar pana primeste noul numar...se merge pe seria caroseriei (cadrului), lucru pe care va trebui sa-l arati organului (arati seria de pe cadru si cea de pe asigurare ca sa vada ca sunt identice).👍

Daca nu vrea, ii spui ca ai vorbit cu mine (posibil sa fie chiar ginerele meu, care-i aci, la circulatie)!😋

L.E. - In baza de date a asiguratorilor cat si a poterei se pot face cautari dupa numarul de inmatriculare sau dupa seria caroseriei (cadrului), asa ca soliciti organului sa caute dupa seria cadrului, fiindca...rRomania, fiindca multa birocratie, fiindca multi agatati in functii fara pregatirea necesara...si lista poate continua la nesfarsit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.10.2022 la 20:58, Speedy.K a spus:

Daca ai dovada ca ai anuntat brokerul despre modificarile survenite esti in regula, tu ti-ai facur treaba.

Nu cred ca exista asa ceva (ma refer la dovada). O eventuala informare a brokerului nu are nicio valoare in fata politistului. In plus ipotetica "informare" pleaca de la broker la asigurator iar aici poate sa dureze se la o ora la cateva zile pana se modifica sau completeaza polita.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, MirceaB a spus:

Nu are nici o valoare juridica aceasta dovada. In plus nici nu cred ca exista asa ceva.


Eu stiu ca singura ta datorie in caz ca iti schimbi domiciliul este sa anunti brokerul. Daca poti face dovada ca ti-ai indeplinit-o nu vad de ce n-ar avea " nicio (nu nici o) valoare juridica". 
Si, daca nu are, cam ce ar trebui tu sa faci ca sa aiba valoare juridica? Sa faci o polita noua? Sa-l strangi de gat pe broker pana o modifica pe aia veche? Sa te duci la Haga cu polita in dinti? Ce-mi place cand dati cu "nu", dar solutie alternativa oha!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vorbesti fara sa cunosti toate datele problemei. Cum faci dovada in fata politistului ca ai anuntat brokerul? Ce treaba are brokerul cu modificarea efectiva a politei? El poate in cel mai bun caz sa trimita cererea mai departe. Nu el este cel care-si asuma riscurile si nu poate modifica efectiv polita. El doar a emis-o in numele unui asigurator si doar acesta din urma are dreptul sa aduca modificari asupra ei.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brokerul este intermediarulintre tine si asigurator. Tu practic n-ai nicio relatie contractuala cu asiguratorul. Chitanta o ai de la broker, nu de la asigurator. Dar o sa ma uit pe polita daca scrie ceva cu stelute sau litere mici.

La 07.10.2022 la 20:17, TrekOut a spus:

Am schimbat domiciliul (judet), am schimbat numarul de la moto, insa broker-ul nu a reusit inca sa treaca noua adresa si nr. moto pe asigurarea veche valabila :) (recent s-a intamplat asta).

Cat de legal este sa circul asa? Asigurarea este pe aceeasi moto, nume. Difera adresa si nr moto.

 


Chiar, tu ai adresat intrebarilea astea brokerului si/asiguratorului tau? Nu ar fi asta cea mai simpla cale de a afla raspunsurile? De ce sa intrebi pe forum, in loc sa intrebi direct la sursa?! Si daca o faci, zi-ne si noua ce ti-au raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Speedy.K a spus:

Brokerul este intermediarulintre tine si asigurator. Tu practic n-ai nicio relatie contractuala cu asiguratorul. Chitanta o ai de la broker, nu de la asigurator. Dar o sa ma uit pe polita daca scrie ceva cu stelute sau litere mici.


Chiar, tu ai adresat intrebarilea astea brokerului si/asiguratorului tau? Nu ar fi asta cea mai simpla cale de a afla raspunsurile? De ce sa intrebi pe forum, in loc sa intrebi direct la sursa?! Si daca o faci, zi-ne si noua ce ti-au raspuns.

Mircea este broker

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


 

Bun, din "cercetarile mele de pe net" concluzia este ca legal n-ai nicio obligatie, ca asigurat daca ti-ai schimbat nr de inmatriculare. Singurele probleme pe care le poti avea ar fi daca iti cere RCA la trecerea frontierei. In rest, in caz de control de la rutiera sau accident nu esti legalin culpa atata timp cat seria de sasiu este corecta.

 

De fapt probabil ca de-aia nu ne-a luminat nici MirceaB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Brokerul este intermediarulintre tine si asigurator. Tu practic n-ai nicio relatie contractuala cu asiguratorul. Chitanta o ai de la broker, nu de la asigurator. Dar o sa ma uit pe polita daca scrie ceva cu stelute sau litere mici.


 

Cum poti sa spui asa ceva !? Tocmai ca ai o relatie contractuala cu asiguratorul prin polita respectiva. Aceasta polita este emisa de o companie autorizata sa creeze si sa emita diverse tipuri de asigurari printre care si RCA. Brokerul nu are o astfel de autorizatie, el facand parte din categoria intermediarilor principali.

In ceea ce priveste brokerul, tu ca si asigurat, in cel mai bun caz ai semnat un contract de mandat in brokeraj ( daca se face totul ca la carte), prin care el este desemnat de catre tine sa te reprezinte in relatia cu asiguratorul. 

 

P.S. Nu am raspuns intrebarii initiale intrucat nu am rabdare sa scriu doua pagini aici cu toate aspectele ce pot sa apara, incepand de la propriile interpretari ale companiilor (uneori nelegale) si pana la tot felul de ciudatenii de care am auzit sau m-am lovit.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am vrut sa spun relatie comerciala, nu contractuala. De-aia am si mentionat chitanta. 
 

Caz concret acum vreo doua luni. Am accident in bulgaria cu un bulgar, vina mea, scot RCA sa facem amiabila si constat nr de inmatriculare gresit pe polita (masina nu era a mea). Telefon la proprietar, el telefon la broker, in juma de ora am avut pe mail polita corectata, facut amiabila, plecat linistit. Bineinteles ca a corectat-o asiguratorul, dar eu nici acum nu stiu cine e si nici nu ma intereseaza.

PS Despre cocluzia mea de mai sus ce parere ai? Exista articol de lege prin care sa fiu tras la raspundere ca n-am facut nimic in legatura cu polita daca am schimbat nr de inmatriculare? Hai, sacrifica un minut si zi-ne, sa nu murim prosti...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Speedy.K a spus:

Scuze, am vrut sa spun relatie comerciala, nu contractuala. De-aia am si mentionat chitanta. 
 

Caz concret acum vreo doua luni. Am accident in bulgaria cu un bulgar, vina mea, scot RCA sa facem amiabila si constat nr de inmatriculare gresit pe polita (masina nu era a mea). Telefon la proprietar, el telefon la broker, in juma de ora am avut pe mail polita corectata, facut amiabila, plecat linistit. Bineinteles ca a corectat-o asiguratorul, dar eu nici acum nu stiu cine e si nici nu ma intereseaza.

PS Despre cocluzia mea de mai sus ce parere ai? Exista articol de lege prin care sa fiu tras la raspundere ca n-am facut nimic in legatura cu polita daca am schimbat nr de inmatriculare? Hai, sacrifica un minut si zi-ne, sa nu murim prosti...

Răspund punctual.

Nu am nici o părere despre concluzia ta, întrucât nu ai exprimat una ci doar ai descris o întâmplare la care ai fost părtaș.

Cu siguranță că ști cine este asiguratorul întrucât i-ai scris numele cu mâna ta pe formularul de constat amiabil (punctul 8 de pe acest document). Că nu i-ai dat atenție, este altceva.

In momentul când s-a depus dosarul la înmatriculări, pentru modificarea numărului de înmatriculare și a adresei, deținătorul a trebuit să atașeze o polița RCA in valabilitate. Nu se cere nimic în plus. Atât timp cât pentru ei este bun acest document chiar daca are trecută alta adresa sau număr de înmatriculare, este bun și pentru cei care verifică pe drumurile publice.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Speedy.K a spus:


 

Bun, din "cercetarile mele de pe net" concluzia este ca legal n-ai nicio obligatie, ca asigurat daca ti-ai schimbat nr de inmatriculare. Singurele probleme pe care le poti avea ar fi daca iti cere RCA la trecerea frontierei. In rest, in caz de control de la rutiera sau accident nu esti legalin culpa atata timp cat seria de sasiu este corecta.

 

De fapt probabil ca de-aia nu ne-a luminat nici MirceaB.


Despre concluzia asta vorbeam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a merge la DRPCIV am intrebat daca trebuie alt rca in vederea inmaticularii sau se modifica cea actuala. Mi s-a spus ca se modifica, sa ii trimit poza cu noul certificat de inmatriculare. S-a intamplat vineri. Mi-a spus ca pot sa circul linistit ca e valabila si sa ii explic celui ce ma opreste situatia. Oamenii sunt diferiti si de aceea aveam ceva retineri. 

Citisem si stirea asta mai veche, ma gandeam ca pe aici au mai fost cazuri si de aceea am intrebat.

Intre timp am facut tura propusa, nu m-a oprit nimeni, totul ok.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/consumatori/obligatii-privind-rca-dupa-schimbarea-numarului-de-inmatriculare-1075481

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi chestie si la mine. Cand am schimbat adresa, la DRCPIV am mers cu asigurarea veche si a fost valabila. Dupa ce am primit certificatul nou am trimis un mail la broker si mi-au reemis polita cu adresa noua, insa au mentionat ca trebuie sa verifice cu asiguratorul daca pretul ramane acelasi sau va fi o diferenta. In functie de zona unde te muti, prima de asigurare poate fi diferita. In cazul meu pretul a ramas si au emis asigurarea noua cu adresa noua.

 

Nu stiu sa fie vreo lege (in sensul sa te amendeze ca nu ai schimbat RCA-ul), dar mi se pare firesc sa modifici si RCA-ul daca ai si certificatul de inmatriculare schimbat. Te costa doar un mail si te scapa de discutii degeaba in caz de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.10.2022 la 22:47, zo10000 a spus:

Aceeasi chestie si la mine. Cand am schimbat adresa, la DRCPIV am mers cu asigurarea veche si a fost valabila. Dupa ce am primit certificatul nou am trimis un mail la broker si mi-au reemis polita cu adresa noua, insa au mentionat ca trebuie sa verifice cu asiguratorul daca pretul ramane acelasi sau va fi o diferenta. In functie de zona unde te muti, prima de asigurare poate fi diferita. In cazul meu pretul a ramas si au emis asigurarea noua cu adresa noua.

 

Nu stiu sa fie vreo lege (in sensul sa te amendeze ca nu ai schimbat RCA-ul), dar mi se pare firesc sa modifici si RCA-ul daca ai si certificatul de inmatriculare schimbat. Te costa doar un mail si te scapa de discutii degeaba in caz de accident.

Eu stiam ca e obligatoriu sa inchei RCA nou daca ai certificat nou. Am citit mai demult ghidul asta  https://www.odat.ro/asigurari-rca-ghid-despre-asigurarea-auto-obligatorie/ ca am si motor si masina. Regulile sunt reguli pt ambele categorii. Da, pretul difera de zona, de varsta, etc. Am mai citit si ca in caz de accident cine circula fara RCA valabil poate primi pana la 2000 lei amenda anul asta, plus retinerea certificatului. Nu mai stiu unde am citit asta, nu pe odat ce-i drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, tatu28 a spus:

Eu stiam ca e obligatoriu sa inchei RCA nou daca ai certificat nou. Am citit mai demult ghidul asta  https://www.odat.ro/asigurari-rca-ghid-despre-asigurarea-auto-obligatorie/ ca am si motor si masina. Regulile sunt reguli pt ambele categorii. Da, pretul difera de zona, de varsta, etc. Am mai citit si ca in caz de accident cine circula fara RCA valabil poate primi pana la 2000 lei amenda anul asta, plus retinerea certificatului. Nu mai stiu unde am citit asta, nu pe odat ce-i drept.

Pt lipsa RCA intr-adevar, amenda este usturatoare si organul are dreptul sa iti retina certificatul si numerele de inmatriculare. Codul rutier art 112

Dar RCA-ul ramane valabil daca se schimba certificatul de inmatriculare. Chiar anul asta m-am mutat si a trebuit sa schimb taloanele si la motoare si la masini. La toate 3 mi-au reemis RCA-ul pe baza unui mail, trimis la broker si o copie dupa talonul nou. Iar la DRPCIV am depus dosarul cu RCA-ul vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De prin septembrie se pot emite polite rca direct de pe site-ul asiguratorului, fara comisionul de intermediere (cca 10% +/-)

Tot de atunci cotatiile intermediarilor nu mai trebuie sa fie egale (au posibilitatea sa puna tarife diferentiate in functie de comisionul negociat de fiecare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...