Sari la conținut

Totul despre RCA


foxbat

Postări Recomandate

Exact cum spune si GoodKat mai jos, practic tot la judecata cu Euroins se ajunge (doar pentru anumite exceptii enumerate mai jos de poti judeca direct cu persoana vinovata de accident)

 

Cu toate acestea, in ce priveste raspunderea civila delictuala a persoanei vinovata de producerea accidentului, aceasta poate fi atrasa numai in cazurile si in conditiile expres si limitativ prevazute de art.25 din Legea nr.132/2017, anume cand:

a) accidentul a fost produs cu intentie;

b) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie;

c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savarsite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmarire;

d) persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului a condus vehiculul fara consimtamantul contractantului;

e) asiguratul a refuzat in mod nejustificat indeplinirea obligatiilor sale impiedicand in acest fel asiguratorul RCA sa desfasoare propria investigatie conform prevederilor legale, iar asiguratorul este in masura sa probeze ca acest fapt a condus la plata nejustificata a despagubirii.

 

https://www.legalconsult.ro/raspunderea-conducatorului-auto-in-caz-de-accident-–-dosar-dauna-rca/80.htm

Editat de s_cristi
completare/link
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 317
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

in tribunal fara probleme castiga pagubitul impotriva ta, tu apoi poti sa-l dai in judecata pe asigurator (ca, de ce nu i-a reparat pagubitului masina)..

Cunosti vreun caz? Ar fi interesant sa il prezinti.

Oricat des stramba este justitia din RO, nu am vazut asa ceva.

Ar insemna sa anuleze utilitatea si functionarea RCA-ului.

Daca apar situatiile enumerate de @GoodKat este alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Silver Arrow a spus:

Cunosti vreun caz?

da, prin 2008-2010 o cunostinta a avut un accident cu masina de firma

vinovatul era asigurat la Carpatica, care au lalait-o mai bine de jumate de an

cu un avocat a dat in judecata persoana care a produs accidentul, a cerut si daune pentru perioada cat nu a putut lucra cu masina respectiva si a castigat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Silver Arrow a spus:

Cunosti vreun caz? Ar fi interesant sa il prezinti.

Oricat des stramba este justitia din RO, nu am vazut asa ceva.

Ar insemna sa anuleze utilitatea si functionarea RCA-ului.

Daca apar situatiile enumerate de @GoodKat este alta treaba.

Vrei tu sa vezi ca altfel nu exista motive sa desparti firul in paispe.:ok: Carcotasule!

De la atata tik-tok nu mai credeti nimic, nici ca s-au scumpit toate de un an incoa.

 

Era logic sa creasca pretul asigurarilor atata timp cat curentul electric s-a triplat. Curentul din birourile asiguratorilor trebuie platit, chiria s-a dublat pentru ca e in voga biznisu urakian si ca sa vezi.. serviceurile consuma curent la reparatie mai scump. Euroins nu a dat faliment, a fost inghitit de restul companiilor ce dau vina pe mort. 

 

Singura solutie reala pentru un RCA corect e ca polita sa se faca pe conducator auto si nu pe bun. Pana atunci inghitim prosteala messmediei.:box:

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit acum de la pint.ro:

 

"In acest moment aproximativ una din trei masini din Romania sunt asigurate rca prin Euroins. Aceste polite raman valabile in continuare. Despagubirea pentru eventualele daune nu se va mai face de catre Euroins ci de catre Fondul de Garantare a Asiguratilor.
Acest lucru inseamna ca va dura mai mult procesul de despagubire, cel putin in urmatoarele 2 luni. Un alt aspect important este ca suma maxim asigurata/despagubita va fi de maxim 500.000 lei. O suma considerabila dar sensibil mai mica fata de sumele maxime conform legislatiei europene pentru rca si anume de 1,22 mil eur pentru daune materiale si 6.07 mil euro pentru vatamari corporale si deces."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, MirceaB a spus:

Pai și atunci vor fi polițele scumpe pentru cei tineri sau fără istoric.

istoric este pe baza CNPului. Cei tineri le au scumpe si acum.

 

Cei din conducerea ASF au 16 salarii pe an, de zeci de mii de euro.

Rezultate: falimentele asigurătorilor RCA și țepe de sute de milioane pe spatele plătitorilor de taxe și impozite.:box:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, MirceaB a spus:

Pai și atunci vor fi polițele scumpe pentru cei tineri sau fără istoric.

Haide mai intai sa vedem ce se intelege prin istoric:

Istoric = ai avut o masina pe numele tau.

Nu conteaza de cat timp ai carnetul.

Masina este cea asociata soferului.

Cand in 2018 mi-am luat Nissan-ul XTrail, si-a cumparat si un coleg din firma una identica.

Cum la el era prima masina pe numele lui, a platit aproape dublu decat mine.  Nu a contat ca aveam amandoi carnetul cam cu aceeasi vechime si nu a avut un accident in viata lui.

Asadar, tanar sau batran, femeia sau barbat, pe de-a dreptul sau gay/lesbi, neomarxist sau nu, cat timp nu ai istoric adica masina pe numele tau, platesti de te rupi.

Ma gandesc asa la un caz ipotetic: sofer RATB, cu milioane de km fara accident (in Bucuresti 🙈) isi ia si omul la batranete masina pe numele lui si plateste un RCA de vorbeste singur, ce deh, nu are istoric.

 

@nike nu e carcoteala, este vorba ca daca te poate da unul in judecata desi tu ai respectat legea, atunci nu mai inteleg nici utilitatea RCA-ului si nici obligativitatea de a-l avea. Si sa mai fi si gasit vinovat de instanta si pus sa ii platesti omului paguba.

 

Da asigurarea trebuie sa fie pe sofer si pe masina.

 

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Da asigurarea trebuie sa fie pe sofer si pe masina.

 

 

Chiar nu inteleg ce ai postat. Esti confuz rau.

 

Nu masina face accident omule, soferul provoaca asta. Masina daca are ITP este asigurata ca functioneaza, nu ii trebuie asigurare decat cea CASCO care este 'facultativa'

Daca ai platit 5 ani degeaba acest RCA si nu l-ai folosit, explica-mi ce s-a intamplat cu acei bani si de ce platesti in continuare. Unde sunt banii pe care i-ai platit in anii respectivi fara sa ai nevoie sa despagubesti pe careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Ma gandesc asa la un caz ipotetic....

Eu ma cam incadrez in cazul asta teoretic. N-am avut niciodata masina pe numele meu. La inceput am folosit masina parintilor, apoi masini de la munca. La un moment dat am avut o masina personala dar si aia a fost inmatriculata pe numele mamei (care nu are permis) pt ca nu aveam timp sa alerg dupa acte. Am casat-o pt ca nu o mai foloseam, masina de la munca fiind mai noua si mai economica.

N-am avut niciodata daune cu masina in +20 ani, dar daca ma intrebi de istoric nu stiu cum sa-l dovedesc desi am adunat vreo juma de milion de km...

Daca imi voi lua o masina personala sper sa tina cont de istoricul de la moto ca si acolo stau bine, doar 2 daune mici pe la inceputuri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, nike a spus:

 

Daca ai platit 5 ani degeaba acest RCA si nu l-ai folosit, explica-mi ce s-a intamplat cu acei bani si de ce platesti in continuare. Unde sunt banii pe care i-ai platit in anii respectivi fara sa ai nevoie sa despagubesti pe careva?

Banii sunt in conturile asiguratorului sau asigurătorilor, depinde de caz și au devenit profit. Este ceva anormal aici?

 

Acum 8 minute, binox a spus:

 

Daca imi voi lua o masina personala sper sa tina cont de istoricul de la moto ca si acolo stau bine, doar 2 daune mici pe la inceputuri.

 

Dacă îți cumperi acum mașina, o sa ai aceeași clasă de bonus pe care o ai și la motocicleta. Nu contează ce tip de autovehicul ai avut înmatriculat pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, binox a spus:

Eu ma cam incadrez in cazul asta teoretic. N-am avut niciodata masina pe numele meu. La inceput am folosit masina parintilor, apoi masini de la munca. La un moment dat am avut o masina personala dar si aia a fost inmatriculata pe numele mamei (care nu are permis) pt ca nu aveam timp sa alerg dupa acte. Am casat-o pt ca nu o mai foloseam, masina de la munca fiind mai noua si mai economica.

N-am avut niciodata daune cu masina in +20 ani, dar daca ma intrebi de istoric nu stiu cum sa-l dovedesc desi am adunat vreo juma de milion de km...

Daca imi voi lua o masina personala sper sa tina cont de istoricul de la moto ca si acolo stau bine, doar 2 daune mici pe la inceputuri.

 

Dupa ceva ani in care ai fentat toate darile catre asigurari, acum te plangi ca nu se mai poate si ca ai putea plati mult pentru ca nu ai cum sa demonstrezi ca esti ok la volan?

Suna de parca ai fi avut credit in franci elvetieni si acum nu-ti mai convine 👌

 

 

Acum 6 minute, MirceaB a spus:

Banii sunt in conturile asiguratorului sau asigurătorilor, depinde de caz și au devenit profit. Este ceva anormal aici?

 

Banii mei nu au fost folositi, de ce sa mai platesc atata timp cat X ani am facut-o degeaba? Sau.. gata, au plecat ca la pacanele/s-au evaporat

 

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, nike a spus:

 

Chiar nu inteleg ce ai postat. Esti confuz rau.

 

Nu masina face accident omule, soferul provoaca asta. Masina daca are ITP este asigurata ca functioneaza, nu ii trebuie asigurare decat cea CASCO care este 'facultativa'

Daca ai platit 5 ani degeaba acest RCA si nu l-ai folosit, explica-mi ce s-a intamplat cu acei bani si de ce platesti in continuare. Unde sunt banii pe care i-ai platit in anii respectivi fara sa ai nevoie sa despagubesti pe careva?

Corect, soferul face accidentul. Dar nivelul de pagube pe care le poti produce precum si riscul este vazut de cei de la asigurare si ca fiind determinat de masina. Si nu pare chiar lipsit de logica.

 

Pai banii pe care tu i-ai platit ''degeaba'' au ajuns in mod normal aici:

- despagubirea celor accidentati de catre cei care au asigurare

- cheltuieli de functionare a pravaliei (salarii, sedii, reclame, etc)

- ciorba patronilor/investitorilor in firma de asigurari

- plus cota parte la FGA

 

Asa ca banii tai au fost folositi.

 

Eu sunt convins ca stii unde ar trebui sa ajunga banii tai , doar te faci ca nu ai inteles.

 

Dar uite, de dragul discutiei, haide sa facem un calcul pentru a avea un ordin de marime:

- numar asigurati: 3.000.000

- dosare de dauna: sa spunem 150.000 pe an

- Valoare medie dauna; sa spunem 3000 €

Rezulta despagubiri totale: 450.000.000 €

Deci numai partea de daune din prima de asigurare ar trebui sa fie de 450.000.000 € : 3.000.000 polite = 150 €/polita.

Daca punem niste cheltuieli de functionare de 30% din prima de asigurare si inca 20% ciorba parvaliei rezulta ca o prima de asigurare anuala ar trebui sa fie cam de 234 €, adica vreo 1.170 Lei. Si imi pare ca am facut o apreciere relativ corecta.

 

Cat timp firma de asigurari va cere prime de asigurare sub 1.170 Lei, este evident ca va incepe in tziganeala cu bara care se lipeste cu poxipol, cu 100 g de vopsea sa iti vopseasca toata masina, cu piese de schimb la preturi de Aliexpress si manopera de 30 Lei cum mi-a dat mie la despagubirea pentru reparatia motocicletei 🤦‍♂️.

 

Cand firma de asigurari cere sa zicem 600 Lei, incepe sa intinda pelteaua cu plata despagubirilor si achita dosarele de dauna intarziate din incasarile pe politele noi. Un fel de Caritas. Si uite asa cresc de la luna la luna numarul de dosare nesolutionate, numarul de procese , si pana la urma de sparge buba. Cand patronii dispar cu ce bani mai gasesc prin conturi si pulimea plateste oalele sparte.

 

@binox in ochii asiguratorilor esti debutant, la fel precum colegul meu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, s_cristi a spus:

Exact cum spune si GoodKat mai jos, practic tot la judecata cu Euroins se ajunge (doar pentru anumite exceptii enumerate mai jos de poti judeca direct cu persoana vinovata de accident)

 

Cu toate acestea, in ce priveste raspunderea civila delictuala a persoanei vinovata de producerea accidentului, aceasta poate fi atrasa numai in cazurile si in conditiile expres si limitativ prevazute de art.25 din Legea nr.132/2017, anume cand:

a) accidentul a fost produs cu intentie;

b) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie;

c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savarsite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmarire;

d) persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului a condus vehiculul fara consimtamantul contractantului;

e) asiguratul a refuzat in mod nejustificat indeplinirea obligatiilor sale impiedicand in acest fel asiguratorul RCA sa desfasoare propria investigatie conform prevederilor legale, iar asiguratorul este in masura sa probeze ca acest fapt a condus la plata nejustificata a despagubirii.

 

https://www.legalconsult.ro/raspunderea-conducatorului-auto-in-caz-de-accident-–-dosar-dauna-rca/80.htm

 

Vinovatul a făcut stânga fara sa se asigure și a trecut și  pe roșu. Am făcut amiabila că nu am avut suferințe fizice, deși acum imi pare rau că o trag cu încheietura de 1 luna și încă nu e 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Escanor a spus:

 

Vinovatul a făcut stânga fara sa se asigure și a trecut și  pe roșu. Am făcut amiabila că nu am avut suferințe fizice, deși acum imi pare rau că o trag cu încheietura de 1 luna și încă nu e 100%

Daca chemai Militia, va lua permisele la amandoi. Asa e procedura, si vorba lui nenea Iancu ''procedura este cu tipicul ei''

Va dadea dovada 15 zile, si apoi faceai poteca la Politie sa iti prelungeasca dovada luna de luna pana termina procororu' de investigat. Adica niste luni sau ani daca este omu' ocupat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, MirceaB a spus:

Pai și atunci vor fi polițele scumpe pentru cei tineri sau fără istoric.


Ceea ce mi se pare corect. Incepatorii au mult mai multe sanse sa provoace daune. Asta in caz ca RCA ar fi strict pe sofer, nu pe masina.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Silver Arrow a spus:

Daca chemai Militia, va lua permisele la amandoi. Asa e procedura, si vorba lui nenea Iancu ''procedura este cu tipicul ei''

Va dadea dovada 15 zile, si apoi faceai poteca la Politie sa iti prelungeasca dovada luna de luna pana termina procororu' de investigat. Adica niste luni sau ani daca este omu' ocupat.

Doar vinovatului i-l lua.

Sau daca e culpa comuna, la amandoi. Sau daca cazi singur si te "autovatamezi", ti-l ia tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Silver Arrow a spus:

Daca chemai Militia, va lua permisele la amandoi. Asa e procedura, si vorba lui nenea Iancu ''procedura este cu tipicul ei''

Va dadea dovada 15 zile, si apoi faceai poteca la Politie sa iti prelungeasca dovada luna de luna pana termina procororu' de investigat. Adica niste luni sau ani daca este omu' ocupat.


Da, dar daca te duceai la accidente usoare si declarai ca ai doar pagube era altceva.


Eu am invatat asa: sunt vinovat, fac amiabila, daca vrea si celalalt; e celalalt vinovat, nu fac amiabila in veci, direct la accidente usoare daca nu am vatamari.

Acum 5 minute, Geo_ZGA a spus:

Doar vinovatului i-l lua.

Sau daca e culpa comuna, la amandoi. Sau daca cazi singur si te "autovatamezi", ti-l ia tie.


Prin a lua, Silver intelege "a retine", nu "a suspenda dreptul de a conduce". Se retin ambele permise daca e cu vatamare, chiar daca doar vinovatului i se suspenda dreptul de a conduce. Nevinovatul circula cu dovezi prelungite luna de luna pana la solutionarea dosarului de cercetare penala de catre procuror.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Geo_ZGA a spus:

Doar vinovatului i-l lua.

Sau daca e culpa comuna, la amandoi. Sau daca cazi singur si te "autovatamezi", ti-l ia tie.

Pai asta trebuie sa stabileasca ala de investigheaza. Cine e vinovat. Cat timp ''se investigheaza'' circuli cu dovada.

 

Am cunoscut doua situatii:

- prima, baiatului sotie i-a luat carnetul cand i-a intors unul in fata cu un fel de motoreta electrica, au facut poc si a venit ambulanta.

Moto neinmatriculata, posesorul fara permis de moto, tot tacamul.

Baiatul nevinovat dupa cum a stabilit procuroru dupa 5 luni. Timp in care a tot mers sa ia prelungirea dovezii. Treaba de acuma 2 ani

- al doilea: un prieten ramas un an cu dovada, dupa ce 2 berbeci s-au tamponat si unul a ricosat in el, prietenul complet nevinovat. Treaba de acuma vreo 10 ani

Deci nu vad sa se fi schimbat obiceiurile

 

Acum 9 minute, Speedy.K a spus:


Da, dar daca te duceai la accidente usoare si declarai ca ai doar pagube era altceva.

Diferenta intre amiabila si Accídente usoare este ca la amiabila cel vinovat nu se alege cu puncte amenda, amenda si eventual masuri administrative (adica permis suspsendat daca e cazul) pe cand la accidente usoare se pot intampla astea.

In ambele situatii vorbim de accident fara victime. Cand e  cu victime nu cred ca mai este vorba de accidente usoare.

Te rog sa ma corectezi daca am spus gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, nike a spus:

 

 

Banii mei nu au fost folositi, de ce sa mai platesc atata timp cat X ani am facut-o degeaba? Sau.. gata, au plecat ca la pacanele/s-au evaporat

 

De ce sa mai platesti taxele aferente Casei de Sanatate daca pana acum, timp de X ani nu ai beneficiat de concediu medical sau spitalizare? Simplu...pentru a fi asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, MirceaB a spus:

De ce sa mai platesti taxele aferente Casei de Sanatate daca pana acum, timp de X ani nu ai beneficiat de concediu medical sau spitalizare? Simplu...pentru a fi asigurat.

Chiar ș-așa, am depășit 10 ani de când nu le-am mai dat nici un leu! De ce? Pt că atunci când cotizam (mult) și am avut nevoie de ORICE serviciu medical tot a trebuit să plătesc, altfel s-ar fi prestat la sfântu așteaptă! Și atunci?!? Dacă e vreo treabă groasă există posibilitatea de a achita banu Jan cote pe 3 luni din urmă și ești asigurat. Ia mai dă-i în plm cu birurile lor! 🤬

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...