Sari la conținut

Totul despre rabla auto si moto


The_Sin_Eater
 Share

Postări Recomandate

Cica incepe din 8 februarie pentru persoane fizice.

 

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/a-inceput-programul-rabla-2022-pentru-persoanele-juridice-cand-demareaza-rabla-pentru-persoanele-fizice-1827183

 

Pare interesant...pana la 9000 lei pentru o mobra noua care emite putin.

...si 27500 lei pentru mobre electrice.

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 minute, The_Sin_Eater a spus:

Mai baga o fisa!

Pffff....

 

Corect ..... Pfff.... Mai rarisor se poate. :)

 

Acum 6 minute, apriliacluj a spus:

Sau se poate preda si masina la schimb cu mobra?

 

Din ce inteleg eu .... numai masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Cavaleru a spus:

nu, dar poti sa ti yey harli electric la pret de soco :P

 

Ce harli parkinson mai e și ăla care nu pârțâie, nu zbârnâie și nu se scutură ca toate alea?!? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept data de 8, sa inceapa programul si pentru persoane fizice. Am dat 3000 de lei la dealer pe un voucher, dar nu a putut sa imi zica daca o sa fie pentru o masina mai veche de 15 ani si cel mult euro3. Mobra se incadreaza la emisii, si sper la o reducere prin voucher de minim 7500 de lei, poate chiar 9000 lei daca am noroc de voucher bun. Macar atat, deoarece la reprezentanta nu au vrut sa lase nici macar 1 cent, nu mai vorbesc de celebrul 5% . Am incercat macar prima revizie de 1000 km sa fie gratis(valoare 500 lei) , dar mi s-a zis clar, daca vreau bine, daca nu altul la rand, ca ei oricum vand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu rabla nu va asteptati sa lase dealerul nimic, ba chiar ma tem ca salta preturile.

Oricum e pret bine 3000ron pentru un tichet considerant ca poti lua 3500ron ducand rabla la casat fara a  achizitionat masina noua.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, marcone a spus:

Oricum e pret bine 3000ron pentru un tichet considerant ca poti lua 3500ron ducand rabla la casat fara a  achizitionat masina noua.

Informatia cu 3500 o ai de undeva?

 

A spus ministrul mediului ceva acum vreo luna, ca se doreste sa scoata masini mai vechide 15 ani de pe strada fara obligativitatea cumpararii uneia noi. El spunea ca AFM-ul va veni cu 1500 lei si spera ca autoritatile locale sa vina cu restul pana la 3000. Dar aici depinde de acele autoritati locale. Plus ca inca nu a aparut nimic oficial, daca masinile vechi vor trebui sa aiba ITP, RCA, etc. Si nici cand va incepe acest program, cate masini vor fi scoase, etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind faptul ca motocicletele nu-si pierd instant din valoare cand ies pe poarta dealerului, nu cumva e loc de facut bani folosind Rabla?

De ex. un CB500F ABS costa 6290E si emisii 80g. Daca cumperi o rabla de peste 15 ani cu 2000lei (gasesti si mai ieftina) si primesti voucher de 9000lei, asta inseamna 7000lei adica 1400E, deci ramane motocicleta la 4890. O vinzi cu 5500E cu 0km, in tipla. Mi se pare win win si pentru tine si pentru cumparator.

Apoi repeat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

Nu vreau să-ți stric afacerea, dar parcă scria pe undeva că nu-i voie să o vinzi decât după o anumită perioadă. In plus, rabla trebuie să fie pe numele tău de ceva vreme. Informează-te.

 

Pai mna, am judecat strict dupa articol, am zis ca acolo sunt toate detaliile. Daca ar trebui sa fie rabla mea de x timp atunci cum de se poate sa cumperi de la dealer? Practic iti gaseste el o rabla si de-asta mai primesti doar o parte din ticket, restul e onorariul lui.

Apoi la treaba cu nevandutul..nu cred ca ai cum sa impui asta. E bunul meu si il vand daca am nevoie. Plus ca cine verifica daca mai am motorul in garaj? N-o sa poata viitorul proprietar sa-l inmatriculeze pt ca figureaza ca e luat recent cu Rabla?

O sa caut legea sa vad exact. Parca era un svon de 2 rable; nu se aplica si la moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, marcone a spus:

Undeva am auzit-o si eu, daca nu e adevarata, mea culpa.

Cred ca aici:

https://www.g4media.ro/antal-arpad-programul-dam-valoare-rablei-tale-ar-putea-fi-extins-la-nivel-national-compensatii-pentru-proprietarii-de-masini-mai-vechi-de-15-ani-care-vor-sa-renunte-la-ele-dar-nu-doresc-sa-cu.html

 

...dar este doar la nivelul orasului Sf. Gheorghe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Wav3 a spus:

Dat fiind faptul ca motocicletele nu-si pierd instant din valoare cand ies pe poarta dealerului, nu cumva e loc de facut bani folosind Rabla?

De ex. un CB500F ABS costa 6290E si emisii 80g. Daca cumperi o rabla de peste 15 ani cu 2000lei (gasesti si mai ieftina) si primesti voucher de 9000lei, asta inseamna 7000lei adica 1400E, deci ramane motocicleta la 4890. O vinzi cu 5500E cu 0km, in tipla. Mi se pare win win si pentru tine si pentru cumparator.

Apoi repeat.

Poti vinde auto/moto achizitionat cu tichet rabla mai devreme de 1 an, insa trebuie sa returnezi statului valoarea ecotichetului ;)  Iar tichet rabla cu 2000 lei nu gaseai anul trecut cu atat mai putin acum cand nu se mai incadreaza chiar orice masina.Anul trecut cu mult noroc luai cu 2500 lei, realistic cam 3000 lei.Iti zic asta pentru ca in noiembrie am comandat o masina prin programul rabla, care ar trebui sa ajunga undeva la sfantul asteapta cu criza asta de semiconductori si cam asta era piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.02.2022 la 3:57, Lucian_M a spus:

Nu vreau să-ți stric afacerea, dar parcă scria pe undeva că nu-i voie să o vinzi decât după o anumită perioadă. In plus, rabla trebuie să fie pe numele tău de ceva vreme. Informează-te.

Nu ai voie sa o vinzi 1 an.

(sunt unii care fac asta cu contract de comodat, dar nu recomand).

Acum 23 ore, Wav3 a spus:

Apoi la treaba cu nevandutul..nu cred ca ai cum sa impui asta. E bunul meu si il vand daca am nevoie. Plus ca cine verifica daca mai am motorul in garaj? N-o sa poata viitorul proprietar sa-l inmatriculeze pt ca figureaza ca e luat recent cu Rabla?

Din ce stiam eu, nu se poate vinde 1 an (asa am inteles de la un dealer auto) sau daca o vinzi trebuie sa returnezi contravaloarea rabla...

Acum 21 ore, Minu a spus:

Poti vinde auto/moto achizitionat cu tichet rabla mai devreme de 1 an, insa trebuie sa returnezi statului valoarea ecotichetului ;)  Iar tichet rabla cu 2000 lei nu gaseai anul trecut cu atat mai putin acum cand nu se mai incadreaza chiar orice masina.Anul trecut cu mult noroc luai cu 2500 lei, realistic cam 3000 lei...

Corect.

Cu 2500 le cam gaseai direct la dealer(spre sfarsitul anului cand probabil exista teama ca raman cu ele)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Leon a spus:

Cu 2500 le cam gaseai direct la dealer

+1 

La sfarsitul lui Octombrie exact cu atat am luat de la dealer si am facut comanda. Am prins si cu ecobonusul de 1500 pentru masina mai veche de 15 ani sau <Euro 3, deci in total 7500 lei. Termen estimat de livrare: in luna februarie.

Intre timp a aparut o editie limitata, asa ca pe 20 Ianuarie am anulat comanda si am facut alta pentru editia limitata. Voucherul s-a reportat pe noua comanda. Azi am primit instiintare: termen 21 februarie. 💪

BTW, dealerul mi-a spus ca nu merita al 2 lea voucher. Pretul acum este undeva la 3000-3500 la dealer, iar AFM iti da pe al 2 lea voucher doar maxim 4500 lei, nu maxim 7500 ca la primul. 

 

PS: Vorbesc de auto nu de moto.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre rabla auto si moto
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...