Sari la conținut

Totul despre rabla auto si moto


The_Sin_Eater
 Share

Postări Recomandate

Si eu sunt interesat de subiect. In special  pentru achiziţionarea de motociclete. Anul trecut prima era de 5500, anul acesta ajunge la maxim 9000. Ce am inteles pana acum!

În ceea ce priveşte Programul Rabla Clasic, prima de casare este de 6.000 lei, respectiv 9.000 lei în cazul predării a 2 autovehicule uzate, la care se pot adăuga următoarele ecobonusuri, astfel:

ecobonus în valoare de 1.500 lei, pentru autovehiculul nou, exceptând motocicletele, al cărui sistem de propulsie generează maximum 120 g CO2/km în sistem WLTP;

ecobonus în valoare de 1.500 lei, pentru autovehiculul nou, exceptând motocicletele, echipat cu motorizare GPL/GNC;

ecobonus în valoare de 3.000 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, exceptând motocicletele, echipat cu sistem de propulsie hibrid;

ecobonus în valoare de 1.500 lei, pentru casarea fiecărui autovehicul uzat cu o vechime de cel puţin 15 ani de la data fabricaţiei şi care are norma de poluare Euro 3 sau inferioară.

O altă modificare se referă la vechimea autovehiculului uzat eligibil în cadrul programului, care trebuie să fie de cel puţin 6 ani de la data primei înmatriculări în România.

 

Pentru achiziţionarea de motociclete noi în schimbul predării spre casare a unui autovehicul uzat, se acordă o primă de casare de 6.000 lei, la care se pot adauga:

ecobonus în valoare de 1.500 lei, pentru autovehiculul nou motocicletă al cărui sistem de propulsie generează maximum 90 g CO2/km în sistem WMTC;

ecobonus în valoare de 1.500 lei, pentru casarea unui autovehicul uzat cu o vechime de cel puţin 15 ani de la data fabricaţiei şi care are norma de poluare Euro 3 sau inferioară.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, The_Sin_Eater a spus:

+1 

La sfarsitul lui Octombrie exact cu atat am luat de la dealer si am facut comanda. Am prins si cu ecobonusul de 1500 pentru masina mai veche de 15 ani sau <Euro 3, deci in total 7500 lei. Termen estimat de livrare: in luna februarie.

Intre timp a aparut o editie limitata, asa ca pe 20 Ianuarie am anulat comanda si am facut alta pentru editia limitata. Voucherul s-a reportat pe noua comanda. Azi am primit instiintare: termen 21 februarie. 💪

BTW, dealerul mi-a spus ca nu merita al 2 lea voucher. Pretul acum este undeva la 3000-3500 la dealer, iar AFM iti da pe al 2 lea voucher doar maxim 4500 lei, nu maxim 7500 ca la primul. 

 

PS: Vorbesc de auto nu de moto.

 

21 februarie?Esti noroc, presupun ca iei ceva din stoc/sau care trebuie sa ajunca pentru ca in zilele astea nimeni nu mai produce masini mai devreme de 4-12 luni. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu iau nimic din stoc. Cum spuneam, la prima comanda imi dadusera timp 4-5 luni.

Au scos o editie limitata de 1000 de buc si am avut noroc sa rezerv una cu livrare in martie. Dar azi dealeru' mi-a dat vestea cea buna. Bine, 21 februarie e data cand e programata la fabricatie. Mai face 2-3 zile pana la dealer. :laugh:

 

Estimez ca pana vineri pe 25, intru in posesie. :bandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Duster Extreme edition. L-au lansat oficial pe 10 ianuarie si ziceau ca primele vor fi livrate in martie, dar se pare ca va fi mai repede.

 

Apropo, si Fordul face intre 10 si 15 zile de la Craoiva pana la Bucuresti. :lol:

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Bulldog46 a spus:

Sa te bucuri de masina

Sar'na!

 

Revenind on topic: mi se pare putin ciudata fraza asta:

Acum 2 ore, Ionut26 a spus:

O altă modificare se referă la vechimea autovehiculului uzat eligibil în cadrul programului, care trebuie să fie de cel puţin 6 ani de la data primei înmatriculări în România.

 

....pe de o parte o inteleg, in sensul ca statul roman nu vrea sa dea bani din propriul buget ca sa scoata din circulatie toate gioarsle de jermanea & co. care au peste 15 ani dar care circula in Ro de mai putin de 6 ani. Pe de alta parte, mi se pare ciudat ca programul rabla e facut sa scoata din circulatie masini vechi si poluante, dar tu refuzi sa le scoti pe motiv ca nu au 6 ani de circulatie in Ro. Adica mai accepti sa-ti mai polueze goarsele 2-3-5 ani ca abia apoi sa le scoti.

Puteau a de bani proportional: la 6 ani, suma 100%, la 3 ani suma 50%, etc.

Ok, tu ca stat ai fost prost si ai scos taxa de mediu astfel ca toate ciurucurile poluante din vest au fost inmatriculate aici, dar de ce sa mai inghiti poluarea pentru ca ai fost prost o data? Nu dai dovada de prostie si acum?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, The_Sin_Eater a spus:

Nu, nu iau nimic din stoc. Cum spuneam, la prima comanda imi dadusera timp 4-5 luni.

Au scos o editie limitata de 1000 de buc si am avut noroc sa rezerv una cu livrare in martie. Dar azi dealeru' mi-a dat vestea cea buna. Bine, 21 februarie e data cand e programata la fabricatie. Mai face 2-3 zile pana la dealer. :laugh:

 

Estimez ca pana vineri pe 25, intru in posesie. :bandit:

Esti norocos atunci, pentru Logan, Spring, se sta 5-7 luni.Tocmai ce vorbeam cu un prieten ce si-a luat o Skoda si a stat 6 luni si era fericit ca a asteptat putin.Sincer si eu tot cam atat mi-e ca am de aspteptat pana o ridic. Sa o stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Minu a spus:

Esti norocos atunci, pentru Logan, Spring, se sta 5-7 luni.Tocmai ce vorbeam cu un prieten ce si-a luat o Skoda si a stat 6 luni si era fericit ca a asteptat putin.

 

La Spring s-a mai reglat situatia. Am comandat pe 15 decembrie, am platit avansul, pe 15 ianuarie era deja produsa, mi s-a comnicat seria de caroserie. Doar ca dureaza pana in aprilie pana cand ajunge cu vaporul din China pana la noi.

Oricum, e mult mai bine decat ce auzeam pana acum, oameni care au dat avansul in mai-iunie anul trecut si de-abia acum in ianuarie au luat masina.

 

Cred ca nu e doar la Spring, se poate sa se mai fi reglat situatia cu chipurile peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Minu a spus:

Esti norocos atunci

Am mizat pe faptul ca este serie limitata si se vor grabi sa o produca si sa o livreze pentru  a atrage cumparatori. Bine, am fost si sfatuit de dealer sa procedez asa.

 

In plus, am mai "castigat" 2 avantaje: la vreo 3-4 zile de la comanda, nu au mai dat voie persoanelor fizice sa acceseze prin Rabla ci doar celor juridice. Apoi, de la 1 februarie au marit pretul cu vreo 250 E. 

 

Acum 9 ore, XorX a spus:

ce dealeri moto participa la programul rabla?

Lista mărcilor și a dealerilor înscriși în program

APRILIA – The Bike Hub București
BMW – BMW România, APAN Motors (Iaşi), Automobile Bavaria (Otopeni), Grup West Premium (Oradea), Moto-Hub (București) (în curs de autorizare)
DUCATI – Metrotehnica International (București)
KTM – ATV Rom (București)

MOTO GUZZI – The Bike Hub (București)
HONDA – Motor Team (București), Honda Nord (București), Casa Auto (Iași), Mazzara (Timișoara), Autosincron (Cluj), Est Bike Adventure (Constanța)
ITALJET – Metrotehnica International (București)

PIAGGIO – The Bike Hub (București)
SUPER SOCO – evoMAG (București), Electric is Better (București), EVMotorbike (București), e-scutere (Timișoara), Paul Moto (Timișoara), 070 (Cluj-Napoca), Open Auto Center (Iași), Tomas (Ploiești), Electrip (Brăila)

SYM – Sym future mobility (București)
SUZUKI – Motor Team (București)
ROYAL ENFIELD – Ural România
YAMAHA  – Motodynamics (București), Dual Motors (București)
VESPA – The Bike Hub (București)
URAL – Ural România
ZERO – Zeno Electric (București)

 

sursa: https://rablamoto.ro/motociclete-acceptate-in-programul-rabla/

 

Poate sunt si altii. Trebuie verificat

Acum 9 minute, The_Sin_Eater a spus:

ci doar celor juridice

https://prnt.sc/26qguns

 

Acum 10 minute, The_Sin_Eater a spus:

au marit pretul

https://prnt.sc/26qgv88

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, mircea.cazachevici a spus:

 

La Spring s-a mai reglat situatia. Am comandat pe 15 decembrie, am platit avansul, pe 15 ianuarie era deja produsa, mi s-a comnicat seria de caroserie. Doar ca dureaza pana in aprilie pana cand ajunge cu vaporul din China pana la noi.

Oricum, e mult mai bine decat ce auzeam pana acum, oameni care au dat avansul in mai-iunie anul trecut si de-abia acum in ianuarie au luat masina.

 

Cred ca nu e doar la Spring, se poate sa se mai fi reglat situatia cu chipurile peste tot.

E posibil sa fi renuntat cineva la comanda de au reusit sa o produca asa repede, sunt foarte multi pe grupul marcii care au renuntat/vor sa renunte pentru ca din cauza noului program rabla 2022 banii pe care trebuie sa ii scoti din buzunar sunt mult mai multi comparativ cu cel din 2021.

Criza semiconductorilor e departe de a se sfarsi, situatia e din ce mai nasoala, la VAG am inteles ca s-a ajuns la 1 an timp de asteptare, Kia-Hyundai din ce am inteles stateau ceva mai bine pentru ca au avut stoc mare de semiconductori, chiar ei produc, insa se pare ca nici ei nu mai pot face fata am deja 3 luni de cand astept pentru o Kia si nici macar serie de sasiu nu am, nu a intrat in productie, nu stiu absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Minu a spus:

nici macar serie de sasiu nu am, nu a intrat in productie, nu stiu absolut nimic

...hmmm...nasol!

 

Mie mi-au dat seria de sasiu imediat ce am platit rezervarea aceea de 500 E. 

 

Mai multi producatori au probleme. Am un coleg care sta dupa un Ford Puma din iunie. A facut comanda pe 5 iunie si abia pe 5 februarie i-au produs-o. Cica o livreaza pana pe 19 februarie.

Auzisem si eu de Skoda care e tot VAG ca dureaza pana la 1 an. 

 

 

...ar fi interesant de aflat ce termene de livrare se dau la moto. Dpmdv, maxim 6 luni ar acceptabil. Faci comanda in ferbuarie si iti vine agregatul in august. Mai ai vreo 2 luni sa te bucuri de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
6 hours ago, The_Sin_Eater said:

 

...ar fi interesant de aflat ce termene de livrare se dau la moto. Dpmdv, maxim 6 luni ar acceptabil. Faci comanda in ferbuarie si iti vine agregatul in august. Mai ai vreo 2 luni sa te bucuri de el.

 

Singurul lucru acceptabil este ca au incetat sa mai minta cu nerusinare doar ca sa-ti ia avansul si sa te duca cu zaharalul mai tarziu, cand intervin prelungirile de termen. Unii au devenit destul de "onesti" sa spuna ca nu pot oferii niciun termen momentan.

 

Si la moto e catastrofa , in special pentru modelele mai scumpe si mai aproape de premium . La ieftinaturile facute prin Thailand, Malaezia si Brazil nu e chiar asa de rau.

Am fost in persoana la un dealer Ducati unde am auzit niste povesti horor despre intarzieri in livrare .

Separat am discutat si cu o persoana care are motoreta noua comandata de cca 6 luni si inca astepta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, deci e groasa si la moto.

Ma gandeam ca ar fi mai ok termenele dat fiind ca nu se vand asa multe anual precum autoturismele.

 

Vestea "buna" e ca ai aceleasi termene fie cu rabla fie "la liber", deci merita sa iti iei o mobra cu rabla, pentru ca oricum astepti.

 

Nu ne mai miram ca au crescut asa mult preturile la Sh-uri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Intreba cineva mai sus despre dealerii care ofera moto prin programul rabla ...

Nu stiu despre restul , dar am observat de ceva timp ca preturile  de pe site Motorteam ( Honda si Suzuki) includ deja reducrea prin rabla , pentru anumite modele. In prima faza nu-mi dadeam seama de ce nu prea corespund cu ce stiam ca era pretul normal pentru modele respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, GoodKat a spus:

Babaeti, deci pe siteul rablamoto.ro apare SuperCub 125, dar la MotorTeam si Honda Nord nu apare nici macar pe site. Aveti careva inside info pentru care nu apare?

Din pacate, acesti dealer-i nu prea sunt seriosi. Si eu imi doresc de mult un super cub, insa de fiecare data cand am fost la ei s-au purtat foarte ciudat...

Sper sa nu trezim ca s-a scumpit super cub-ul cu 20%... "gratie" programului rabla implementat de ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 saptamani, am platit avansul, a platit tichetul si am dus certificatul fiscal de la primarie. In seara asta ma suna dealerul ca mai are nevoie si de certificatul fiscal de la anaf. Habar nu aveam ca exista asa ceva, si nu stiu de unde sa il scot. A mai patit oare cineva ?

Sa nu fie o neintelegere la mijloc, si fiscalul de la primarie, sa fie trecut ca fiscal de la anaf. Nici la cumpararea de imobil, nu ai nevoie decat de fiscalul de la primarie, dar la rabla ........ Romania=birocratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iau pe firma, si mi s-a cerut, pe langa certificat locale, si certificat fiscal ANAF, si cazier ANAF. Probabil se cere si la persoane fizice.

Certificatul se poate obtine direct de la ghiseu de la ANAF, sau in Spatiul Privat Virtual. Te inregistrezi ca si persoana fizica pe site-ul:

https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/servicii_online/inreg_inrol_pf_pj_spv

Si apoi poti sa obtii aceste acte din fata calculatorului.

Eu am si semnatura electronica, e mai simplu daca ai asa ceva. Fara, s-ar putea sa-ti ceara cateva acte prin mail pana sa-ti aloce un cont de persoana fizica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Multumesc de raspuns!

O sa merg maine la anaf sa incerc sa scot fiscalul. Am incercat sa fac cont online  in spatiul virtual, dar tot imi cere sa ma prezint la ghiseu pentru activare cont. 

De pe ghiseul.ro , unde am cont , nu pot scoate fiscalul . Doar pot sa vad ca nu am datorii.

Oricum , mi se pare de noaptea mintii sa ceri pentru un mobil, dar pentru un imobil nu.

Editat de Nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate am dat si eu acum sa imi fac cont SPV inclusiv pe persoana fizica. Vad ca te lasa cu identificare video. Te programezi la un video online cu cineva de la ei, din cate vad, si te identifica fara sa fie nevoie sa te duci pana acolo.

Oricum, ideea e buna. Iti faci cont odata la ANAF si apoi poti sa faci totul din fata calculatorului. Sa-ti depui declaratia aia unica daca ai venituri din mai multe parti, sa-ti scoti certificat fiscal, etc.

Eu am si pe ghiseul.ro pentru pers fizica, si la locale si anaf ca si pers juridica, si nu mai trebuie sa ma duc sa stau la cozi. Toate taxele sunt platite direct de pe card, cu un click, nu mai stau la cozi.

P.S. Noaptea mintii e ca AFM-ul cere sa ai in dosar certificat fiscal de la AFM!!! Adica eu iti cer sa-mi demnstrezi ca nu ai datorii la mine, cu o hartie😅

 

Aia noaptea mintii. Nu stiu daca pentru dosarul de persoane fizice se cere, dar la juridice trebuie si aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Nooxy a spus:

 In seara asta ma suna dealerul ca mai are nevoie si de certificatul fiscal de la anaf. Habar nu aveam ca exista asa ceva, si nu stiu de unde sa il scot. A mai patit oare cineva ?

Sa nu fie o neintelegere la mijloc, si fiscalul de la primarie, sa fie trecut ca fiscal de la anaf. 

Nu este nici o neintelegere. Trebuie sa scoti fiscal din ambele parti: primarie si ANAF.

In ceea ce priveste SPV-ul, va doresc spor si rabdare in a intelege ceva din situatia primita in acest mod. Au prostul obicei de a incurca lucrurile sau de a le prezenta complicat pe cele simple.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre rabla auto si moto
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...