Sari la conținut

Totul despre rabla auto si moto


The_Sin_Eater
 Share

Postări Recomandate

Acum 11 ore, GoodKat a spus:

 

Salutare, am mai marit oleaca bugetul m-am orientat catre ceva la care visam de ceva ani. Un Moto Guzzi V7 Special. Dar nu zic hop pana nu sar balta, adica pana nu ma vad cu ea in garaj. Mai dureaza oleaca :cheers:

Salutare,

 

O foarte mare rugaminte: cand/ daca o sa intri in posesia 'Guzzi, te rog mult sa faci un topic in sectiunea "Motocicleta mea".  Este o motocicleta ce mi-o doresc enorm si este planificata pentru anul viitor. Pana atunci vreau sa te "bombardez" cu intrebari 😁  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 35 minute, goe 75 a spus:

dealerul pt ticket rabla moto normal

ai mai multe variante:

 

pentru o rabla primesti 6000 lei. Deci ramai cu 6000 - "pretul de la dealer"

pentru o rabla care este mai veche de 15 ani sau mai mica de Euro 3, primesti 6000+1500 (bonus de varsta) = 7500. deci ramai cu 7500 - "pretul de la dealer"

Daca iti iei o mobra care emite mult, ramai cu ce am scris mai sus.

Daca iti iei o mobra care emite putin (<90 g CO2) mai primesti un bonus de 1500 lei.

 

La masini este si mai bine:

in afara de ce am scris mai sus vis-a-vis de 1 rabla, aici poti beneficia de 2 tichete, astfel:

 

pentru o rabla primesti 6000 lei. Deci ramai cu 6000 - "pretul de la dealer"

pentru o rabla care este mai veche de 15 ani sau mai mica de Euro 3, primesti 6000+1500 (bonus de varsta) = 7500. deci ramai cu 7500 - "pretul de la dealer"

pentru 2 rable primesti 6000+3000=9000, deci ramai cu 9000 - "pretul de la dealer pentru 2 tichete"

pentru 2 rable mai vechi de 15 ani sau Euro 3, primesti 6000+1500 (bonus de varsta) + 3000 + 1500 (bonus de varsta) = 12000, deci ramai cu 12000 - "pretul de la dealer pentru 2 tichete"

 

Evident si aici se acorda si alte bonusuri in functie de cat emite masina pe care o cumperi.

 

ai aici mai in detaliu: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/programul-rabla-2022-pentru-persoane-fizice-incepe-marti-1830347

Acum 12 ore, GoodKat a spus:

Moto Guzzi

si mie mi se par foarte misto Moto Guzzi.

Am testat la SMAB (ultima editie) un MGX 21 Flying Fortress (ca de...eu sunt cu power criuserele) si nu stateam comod din cauza cilindrilor. Loveam cu genunchii in ei. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, The_Sin_Eater a spus:

 

pentru o rabla care este mai veche de 15 ani sau mai mica de Euro 3, primesti 6000+1500 (bonus de varsta) = 7500. :(

Corectie. Rabla trebuie sa fie mai veche de 15 ani SI cu norma Euro3. A mea avea fix 15 ani si 2 luni (dec 2006), dar euro4, adica 6000 lei ecobonusul. Na, asta am avut...nu a trebuit sa cumpar.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde....

Pe mine pentru masina m-a taxat in Octombrie 2500 lei pentru un tichet de 7500 (6000+1500 bonus de varsta)

Cand s-a lansat programul (pe 8 februarie), am mers la el sa discut si despre al 2 lea tichet (adica 4500 lei in plus), si  mi-a zis ca preturile au mai crescut pana pe la vreo 3000-3500 lei. Asa ca am renuntat la al 2 lea.

 

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 9 ore, Nooxy a spus:

 In cele cateva zile,  cat au fost fondurile, cei de la dealer nu au reusit sa bage decat 24 de dosare.

Ai depus pentru Rabla clasic, nu? Ieri s-au terminat fondurile.

Alea de Rabla plus s-au dus in 5 zile, astea de clasic au rezistat 2 saptamani.

2.thumb.jpg.f39417d98cc0ab7244b10f657cc1106d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, GoodKat a spus:

 

Salutare, am mai marit oleaca bugetul m-am orientat catre ceva la care visam de ceva ani. Un Moto Guzzi V7 Special. Dar nu zic hop pana nu sar balta, adica pana nu ma vad cu ea in garaj. Mai dureaza oleaca :cheers:

 

Foarte tare alegerea. Si mie imi place Moto Guzzi.

Am fost la un pas sa iau un V7 III Special in februarie 2021, insa cei de la The Bike Hub mi-au spus ca nu mai aduc fiindca urmeaza sa apara noul model de V7 850...

 

La modelul V7III imi placea foarte mult linia ultra classica... V7 850, imi place, dar inca nu simt ca e momentul sa il iau...

 

Cand vine motocicleta, as fi dornic sa o vad live si sa o aud... 

 

In rest... iti doresc succes cu achizitia... si sa te bucuri de ea sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, mircea.cazachevici a spus:

 

Ai depus pentru Rabla clasic, nu? Ieri s-au terminat fondurile.

Alea de Rabla plus s-au dus in 5 zile, astea de clasic au rezistat 2 saptamani.

2.thumb.jpg.f39417d98cc0ab7244b10f657cc1106d.jpg

Rabla clasic . Dar asa bine s-a miscat dealerul. Nu am ce sa mai fac. Sper sa prind in mai acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...un mic update:

Adineauri am fost si am semnat actele pentru masina. Cu ocazia asta am si vazut-o in reprezentanta si e mai ok de ceea ce vazusem pe net in configurator. Dar nu asta e informatia. :P Am vrut doar sa ma laud. 😈

Ideea este asa: ca si discount am: 6000 (rabla) + 1500 (bonus de varsta) + 1900 (Discount leasing), deci 9400 lei. 

Tichetul a costat 2500 (in Octombrie), deci 6900 lei, aprox 1400 Europi. Eu zic ca e ok.

 

Am auzit o discutie intre un alt reprezentant de vanzari si un client vis-a-vis de Spring. 

Citez: "Pretul masinii este undeva la 19.500 Euro, iar prin programul rabla puteti avea o reducere de 10.000 Euro. Ca termen de livrare va pot spune ca este destul de larg din 2 motive: binecunoscuta criza a semiconductorilor si faptul ca e produsa in China. Da, va pot spune ca daca faceti comanda azi-maine, tremenul de livrare va fi iunie-iulie"

 

Concluzia mea: daca vrei Spring, iti faci dosarul de acum, speri sa prinzi fonduri in mai, si in vara ai masina la usa.

 

Ar fi interesant de aflat si cum e la moto... 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bafta tuturor celor care asteapta rezolvarea prin Rabla!

Am cautat  cu  google  si  nu am stiut unde sa gasesc doua informatii punctuale:

1- lista tichetelor aprobate pe PF

2- data estimata de plata catre dealeri a acestor sume.

 

Poate nici nu exista  asa  ceva dar  daca  ma  puteti  indruma  va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

La faza cu moto nu stiu si asta este motivul pt care am intrebat mai sus . Acum ma intereseaza strict moto .

 

Dar de auto stiam deja ca se practica prioritizarea clientilor care cumpara ticketul direct de la dealer si miserupism fata de cei care au rabla lor de casat . Asa a fost de ani de zile si nu vad de ce s-ar schimba ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, GoodKat a spus:

fac niste manarii

Pai in tara lui "10%" de ce e cazul doar sa "ai impresia"? Ar trebui sa fie certitudine. :(

Vis-a-vis de ce se intampla cu masina daca o dai la Rabla, nu stiu sigur, dar este posibil sa nu mai ai voie sa circuli cu ea daca o radiezi atat fiscal cat si din circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, GoodKat a spus:

Am auzit un lucru cam aiurea, poate confirma un coleg care stie mai bine despre ce este vorba.

- Daca depui actele pentru tichetul rabla, masina care TEORETIC este data spre casat nu va mai putea circula in viitor, CHIAR daca nu prinzi fonduri.

Eu am impresia ca dealerii fac niste manarii cu tichetele / fondurile, in sensul ca ei pot prioritiza intr-un anume mod toata treaba.

De ce spun asta? Pai in momentul in care tu cumperi un tichet de la dealer, dai niste bani fie dealerului fie unei persoane fizice cu care iti face legatura dealerul. Asa ca este in interesul lor sa faca asta.

 

Nu e adevarat. Se face asa.

1. Ceri de la locale certificat fiscal, cum ca nu ai datorii, in care sa se specifice ca e pentru programul Rabla. Ei te intreaba la care masina renunti (eu aveam 2 masini) si iti vine certificatul cu specificatia "Pentru programul Rabla", cu datele de identificare ale masinii respective. Pana aici nimic nu te impiedica sa mai circuli.

2. Chemi Remat-ul cu platforma sa o caseze, ii predai certificatul celui cu platforma. Si masina se duce, gata, de aici incolo clar nu mai ai ce face.

Urmatorii pasi sunt sa te duci sa o radiezi, cu certificatul de distrugere luat de la Remat, de la politie si locale. Si apoi, toate aceste acte reprezinta tichetul Rabla.

Ticjhetul e valabil parca 300 zile de la distrugerea masinii, apoi nu mai poate fi folosit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Cumnatamiu si-a luat masina noua cu rabla lui data la casat si este foarte adevarat ca a ramas fara masina pentru luni de zile pentru ca livrarea a fost amanata cu 6 luni .... sau chiar peste ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dai masina la casat pana nu e aprobat dosarul.

Eu am apelat la dealer, am depus dosarul la afm si mi s-a spus ca nu trimit platforma pana nu e dosarul aprobat.  Am insistat eu sa trimita inainte, vine maine platforma si ridica masina , o iau in gestiune pana se aprobat dosarul. Apoiimi elibereaza certificatul de distrugere.

Deci nu e vorba de distrugere a masinii pana nu e aprobat dosarul.

Daca vrei tu sa o distrugi, atunci asta e. Ai la dispozitie 300 zile ca sa faci ceva cu actele alea, sa le transformi in voucher rabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre rabla auto si moto
  • Kristian K pinned this topic

Stie cineva la ce ora incepe inscrierea persoanelor juridice in programul rabla clasic din data de 04.03.2022?

Tot caut si nu gasesc pe nicaieri vreo informatie referitor la ora inceperii programului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, dragi tovarasi si pretini! S-a infaptuit!

 

 

Ieri am intrat in posesie. Bine, masina a fost livrata luni pe 28 februarie, dar eram in concediu, asa ca a mai stat 1 saptamana in reprezentanta.

Asadar, reiau: comanda online pe 20 ianuarie+ plata avnas 5%, intrata in fabricatie pe 23 februarie, livrata pe 7 martie, tichet rabla cu ecobonus, deci 6000+1500 lei luat de la dealer in octombrie cu 2500 lei, avantaj je: 5000 lei.

Behold: Duster SL Extreme, TCe 150, 4 WD.

 

20220307_172801.thumb.jpg.f51c8c106ab425b9851225476c8cab29.jpg 20220307_172806.thumb.jpg.d9562c1e2552d7b48ddaf261bcc0d7de.jpg 20220307_172814.thumb.jpg.fe6c3d3571efb9c0dceb737e7ff08de9.jpg 20220307_172842.thumb.jpg.9223ac9d7af8efa66f44696e8d7647f4.jpg 20220307_172847.thumb.jpg.1151ec9ee88c7b9ddb3ab6bfd40181ac.jpg 20220307_172904.thumb.jpg.b4d2808a413a6a86b0029fa78acf6bbd.jpg 20220307_172912.thumb.jpg.86d95b260b5e7b97dcef14d31cd7738e.jpg 20220307_172923.thumb.jpg.d710d60698adf0784d8763dd4cc4a7a2.jpg 20220307_172942.thumb.jpg.bc1e1b933893323d5df6fbecdfa31d50.jpg

 

I se mai spune: "El Negro" :lol:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, felicitari. Sa o stapanesti sanatos.

Eu voiam sa punctez doar ca actuala politica de acordare a tichetului rabla e o gluma. Adica se da pentru orice fel de masina, functionala sau nu, si nu conteaza daca are ITP, asigurare, altele din astea. Per total, prin program nu se doreste neaparat scoaterea rablelor din circulatie, ci doar acordarea unor bonusuri si invartirea unor bani.

Stau si inca ma minunez ca mie mi-au acceptat masina veche la rabla. Accidentata, statuta 2 ani pe pamant, vandalizata de "binevoitori" cu geamuri sparte si tabla indoita..... Singura pretentie a fost sa fie masina integrala. Adica motor, cutie viteze, 4 roti, si NEAPARAT si o baterie pe ea (si aia nefunctionala, doar sa se vada acolo).

WhatsApp Image 2022-02-24 at 4.01.28 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-24 at 4.01.28 PM.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, The_Sin_Eater a spus:

Duster SL Extreme, TCe 150, 4 WD.

S-o folosești sănătos și fără incidente, să vizitezi service-ul doar pt revizii! 

Întrebare: știu că tu ești înalt și ai mai avut prăfoase din alte generații, cum stai în ea? Ca spațiu și confort, știu că gen 1 era cam nașpa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, baieti!

@mircea.cazachevici: Nu stiu care este substratul politic al programului. Sincer, am intrezarit o oportunitate si am profitat de ea. Ambele masini pe care le am sunt Euro 6, deci dpmdv, am "adus" pe strazi 2 masini mai putin poluante. Cum face statul sa "scoata" de pe strazi cel putin 2 masini poluante, e strict problema lui.

 

@ENEOS: Da, la 1,9 m stau bine in ea si ajung ok la pedale fara sa lovesc coloana de directie si/sau volanul cu genunchii. Eu las scaunul maxim pe podea si am mai mult de 4 degete pana la plafon. Cu el ridicat la maxim, am vreo 2 degete pana la plafon, dar nu-mi place pozitia de condus. Glisez scaunul in spate pana aproape de maxim (mai sunt 3 clickuri pana la maxim) si sunt ok cu genunchii. In spatele meu intra confortabil un adult de 1,7 m si vreo 75 kile. 

Acum in ceea ce priveste generatiile, da e foarte mare diferenta intre gen 1 si 2. La gen 1 reglajul pe inaltime avea 3 pozitii: jos, sus si la mijloc, deci.... :( In plus, scaunul era fara absolut niciu suport lateral si era cam tare. Dupa 10 ani de folosire, era inca mai tare ca scaunul din gen 2. 

La gen 2 e diferenta intre calitatea scaunelor. Adica la cel din 2018 scaunul e putin mai moale si are suport lateral dar e moale si acela. La asta nou, scaunul e mai tare (probabil e nou si nu s-a lasat) si mi se pare ca stau cam sus chiar daca l-am coborat la minim, dar si suportul lateral e mai bun. Oricum, cei de la Dacia ziceau ca au mai lucrat la materialele din care sunt facute scaunele si cica ar fi mai ergonomice. ...vedem... :)

 

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mircea.cazachevici a spus:

Bravo, felicitari. Sa o stapanesti sanatos.

Eu voiam sa punctez doar ca actuala politica de acordare a tichetului rabla e o gluma. Adica se da pentru orice fel de masina, functionala sau nu, si nu conteaza daca are ITP, asigurare, altele din astea. Per total, prin program nu se doreste neaparat scoaterea rablelor din circulatie, ci doar acordarea unor bonusuri si invartirea unor bani.

Stau si inca ma minunez ca mie mi-au acceptat masina veche la rabla. Accidentata, statuta 2 ani pe pamant, vandalizata de "binevoitori" cu geamuri sparte si tabla indoita..... Singura pretentie a fost sa fie masina integrala. Adica motor, cutie viteze, 4 roti, si NEAPARAT si o baterie pe ea (si aia nefunctionala, doar sa se vada acolo).

WhatsApp Image 2022-02-24 at 4.01.28 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-24 at 4.01.28 PM.jpeg

 

Pai si nu e mai bine ca ai avut posibilitatea sa o dai la un program de recliclare in loc sa stea ca gunoi pe camp ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...