Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

F650 GS pentru un începător de 1,83 înălțime si 70 kg e potrivit?

Partea buna - este usoara

Partea mai putin buna - are un singur "tzilindru" adica daca se hotaraste sa faca nazuri atunci acolo ramai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un risc pe care mi-l asum de ce nu?

Multi dintre colegii cu bnr de pe forum se declara mulțumiți...eu vreau sa o iau si sa o tin mult timp...chit ca nu voi scoate banii pe ea

» Post actualizat in 17 May 2016 19:19

Am vorbit cu 'bătrânii' din oras si toți m-au orientat spre japoneze...am dat o tura cu TA seara asta si o simt ca si cum ar fi pt mn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. M-am tot gandit si intradevar e amuzant ca mi-am luat ce am zis ca nu o sa iau :)) Dar am ajuns la concluza ca f4i e o motocicleta buna si fiabila si nu e asa rea pentru un incepator mai cumpatat, nefiind supersport.

Adica te-a durut in coor de sfaturile colegilor de forum... Stii ce e amuzant ? Ca inca mai sunt baieti pe forum care se obosesc sa raspunda incepatorilor ce motocicleta sa-si cumpere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti inteleg frustrarile, forumul asta e populat de foarte multi oameni iar topicul asta nu e doar pentru mine , il mai urmaresc si alti incepatori care isi pot face o idee bazata pe discutiile de aici. Nu inteleg ce te intereseaza pe tine de ce fac alti oameni cu timpul lor, esti avocatu' poporului?


» Post actualizat in 20 May 2016 09:24

Si ca sa iti arat ca nu s-au obosit mi-am tras concluzia bazata si pe ce mi s-a zis aici.

Am tras concluzia ca monocilindru o sa-mi vibreze la poponeata si pe supermoto nu prea o sa merg la drumuri lungi.

Mi s-a recomandat hornet care nu e departe de f4i , acelasi motor practic si asta e carenata.

Bazat pe ce s-a discutat aici si ce am discutat si cu prietenii mei real life am ajuns la concluzia ca un f4i e totusi ok si nu e chiar asa de speriat cum am crezut eu ca o sa fie, cu supermoto oricum nu pot face offroad, 4 cilindri suna mai frumos si daca chiar vreau offroad imi iau un enduro.

 

Fix ca musca esti

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bună,

 

Recent am luat permisul (Cat. A) și mă uit în stânga și-n dreapta după motor (am 3000 euro pentru tot ce înseamnă motor și acte).

 

Îmi fug tare ochii după un Kawasaki er6n dar nu aș zice nu la un : Kawasaki er5, Suzuki Bandit 650, Suzuki SV650, Nonda Hornet, Yamaha Fazer fz6 sau Kawasaki Versys. Ceva sfaturi/păreri/idei?

 

Momentan frunzăresc olx-ul, bikeshop.ro și i-am descoperit recent pe băieții de la pro-bike.ro.

Ce știți despre ei?

 

Mersi anticipat, Anca

Editat de ancan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de greutatea si inaltimea ta poti alege ceva...eu unul la 1,76 si 70 de kile nu m-am inteles cu Bandit-ul, dar cu Hornet-ul ma simt ca un peste in ocean.

Te-as sfatui sa mergi pe ceva naked ca ai sa o scapi sigur sa nu iti para rau cand ai sa bagi bani in carene si plasticaraie.

La Yamaha poti sa te uiti si la FZ6 N, varianta naked.

 

Ideea e ca dupa cum o sa iti spuna si altii, acceleratia e in mana la tine, daca tu crezi ca te descurci pe ceva de 600 si nu bagi mana in gaz e bine, dar totul tine de tine.

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FZ6 N S2 . Asta recomand . EU mi-am luat si sunt multumit , Si puternica si blanda , se vireaza usor in oras , arata frumos , tobe sub sea . Are ceva tehnologie in ea si o groaza de senzori . Ai grija sa verifici bine motorul si cutia .

A doua varianta pe care as merge e honda hornet . Posibil sa fie mai fiabila decat fz6 si mai apreciata .

 

Fz6 e prima mea motocicleta , Fara nici o problema o poti stapani linistit . Eu chiar as fi mers si pe ceva mai mare , dar se vira putin si la inceput e greu .

 

Din punctu meu de vedere orice motor se poate stapani si ca incepator , cine spune ca are prea multa putere si nu se poate abtine sa nu o foloseasca mai bine s-ar lasa ( spre binele lui ) .

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FZ6 N S2 . Asta recomand . EU mi-am luat si sunt multumit , Si puternica si blanda , se vireaza usor in oras , arata frumos , tobe sub sea . Are ceva tehnologie in ea si o groaza de senzori . Ai grija sa verifici bine motorul si cutia .

A doua varianta pe care as merge e honda hornet . Posibil sa fie mai fiabila decat fz6 si mai apreciata .

 

Fz6 e prima mea motocicleta , Fara nici o problema o poti stapani linistit . Eu chiar as fi mers si pe ceva mai mare , dar se vira putin si la inceput e greu .

 

Din punctu meu de vedere orice motor se poate stapani si ca incepator , cine spune ca are prea multa putere si nu se poate abtine sa nu o foloseasca mai bine s-ar lasa ( spre binele lui ) .

 

hai sa te contrazic. am peste 10k km, sunt incepator. nu credeam dar saptamana trecuta la o curba cu asfalt infundat (denivelat mai mult, deh) am incercat sa mentin viteza inclinat si am scapat de la denivelare mana in gaz destul de grav. rezultatul? motorul s-a indreptat si m-am dus ffffff aproape de parapet pe contrasens.

 

ia gandeste, daca aveam in loc de 600 cmc si 110 cai vreo 1000cmc si 180 cai, mai eram viu?

 

problema nu e numai daca te tine creierul sa nu dai gaz, problema la miare e sa nu gresesti cu mana in gaz in situatii de genul. vrei sa accelerezi usor, nu o faci, vrei sa pleci mai sprinten de la semafor la miara esti lumanare, pierzi mana in gaz la vreo denivelare, 600 iarta, 1000 nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Anca,

 

Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine in toamna trecuta. Tocmai luasem A-ul (B-ul il am de 8 ani) si cautam o moto potrivita pentru proportiile mele (1,75/75 KG). M-am oprit la o Honda CB500 pe care am platit sub jumatatea bugetului tau, iar restul am investit in lucrari de intretinere ale motocicletei+echipament de calitate. Iti recomand acest model de moto, datorita ciclisticii, a faptului ca este foarte iertatoare, usor de manevrat si foarte fiabila. Cel mai bine ar fi sa te urci pe mai multe modele din cele de mai sus si sa vezi pe care te simti cel mai bine. Daca vrei poti sa probezi CB-ul meu sa vezi cum stai ca si pozitie. Personal, Hornet-ul mi se pare "next level" cel putin pentru mine asa va fi si nu prin prisma performantelor ei superioare ci prin prisma intretinerii mai scumpe in caz de evenimente (cazaturi si altele). SV-ul este destul de agresiv pentru ca are cuplu de jos, iar in cazul in care scapi mana in gaz s-ar putea sa ai probleme...Bandit-ul este foarte grea ca si greutate, iar ER5n este ok, dar sunt cam rare pe piata. Eu am dat examenul pe ER5n si a fost ok, insa mi se pare mai usor de mers pe CB-ul meu decat pe ER5n.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, as vrea sa imi incep si eu viata pe 2 roti, tanjesc de mult dupa asta dar inca nu am reusit, nu am experienta, aproape de loc, am mai mers cu scutere, sau cros, dar as vrea sa- mi iau un motor, nu ma intereseaza motocicletete de viteza, imi plac foarte mult touringurile,gen yamaha tdm, sau honda transalp, dar nu am numa 1,75 m si vreo 70 de kg, mi se par cam mari si grele pt mine, si nici nu am bugetul respectiv, asa ca m- am hotarat la alte doua modele pe care chiar imi place ce pozitie am, este vb de yamaha xj 600 diversion, sau honda cb 500, sau zicemi voi alte modele de genul acesta sau care ar fi mai buna dintre cele doua, am si un buget limitat de 1200-1400 maxim pt ele.

Editat de Marius Jurcau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.o sa incep cu începutul:)) de o vreme nustiu exact dc, da simt o atracție uriașă pt motoare, asa ca am inceput sa fac research ("best beginner bike", "best motocycle to start on", " thoughts on ninja 300" si acum am ajuns la ninja 250.. cica ar fii cea mai buna motocicleta"buna" pt pt începători). Deci: permis nu am(zi nu-s sigur inca sa dau pt a2 sau sa astrpt pana dau de A , desi sincer asa macar o sa fiu limitat, ceea ce e un lucru ok, da o da fie o problema daca o savreau in 5 ani sa imi iau o 600) Bun.. altceva.. am mai condus, da nunai ocazional scutrre si mobre.. asa ca asta e subiect nou pt mine. Am 20 de ani si pana la 24 cand pot da pt a mai este. nici nu stiu exact ce intrebari sa pun:))) asa ca astept sfaturi de la "batrani" cum a scris in introducere (pe care am citit-o si e fosrte utila) aa.. am 182 si undeva la 75-80 kg . Mai pot zice ca am B-ul si sunt pasionat de biciclete :))) (aici astept hate) in sensul in care am făcut deja miniture pe biciclete.. si stiu ca regulile sunt pe alocuri asemănătoare.

Mersi anticipat si aper sa ne auzim.. ah. :)) "Drumuri Uscate!" (?) :D

» Post actualizat in 16 Jun 2016 10:15

Întrebarea era defapt ce implică sa toata chestia si ce trebuia sa stiu.. ce nu aflu de pe net. bugetul pt ninja 250 cred ca imi ajunge.. da mai trebuie echipament.. nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

» Post actualizat in 16 Jun 2016 10:15

Întrebarea era defapt ce implică sa toata chestia si ce trebuia sa stiu.. ce nu aflu de pe net. bugetul pt ninja 250 cred ca imi ajunge.. da mai trebuie echipament.. nu?

Nu, poti sa mergi in tricou si slapi! Normal ca iti trebuie, si pana nu faci 1000-2000 de km prin oras, pana nu te obisnuiesti cu dinamica, cu greutatea, sa nu te bagi la aventuri la firul ierbii. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna ziua tuturor.Am visul de a achizitiona un motor de vreo 3 ani,in urma cu cateva zile la o bere cu doi din cei mai apropiati prieteni,am zis ca trebuie sa o facem si pe asta;cei doi au deja permis,sunt soferi profesionisti.Eu urmeaza sa ma duc sa mi depun actele;cum nu mi pot permite un motor nou,am zis sa cautam Sh , din ce spun unii,motoare ieftine se pot lua pe timpul iernii,eu m am gandit undeva pana in 2500 de euro,e adevarat ce se aude ? nu sunt impatimit al vitezei asa ca m am gandit sa optez pentru un sport touring(comod pe distante lungi si asta ma intereseaza)

Va multumesc anticipat,orice parere o primesc cu interes.

Editat de Luca Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...