Jump to content

Recuperare permis si talon...

Daviddd
 Share

Recommended Posts

Acum 10 ore, Daviddd a spus:

Am pus toba stock, uf ce urat suna

Ai tu impresia că ar suna frumos cu un burlan! 

Acum 1 minut, mircea.cazachevici a spus:

Sincer sa fiu noi încă ne chinuim sa ocolim canalele și gropile sa nu ne rupem furcile la motoare... 

Mama ei de civilizatie. Cautam scuze, ca tobele zgomotoase sunt pentru protectia noastra, sa ne auda soferii si sa nu dam in gropi. Ca indicatorul e prea sus si nu e vizibil. Cerem sfaturi despre cum sa facem actiuni in instanta ca sa fentam legile si sa recuperam permise pe care nu le meritam sau taloane la motociclete cu sunet oribil, dar care dau bine la prieteni.

Parerea mea: pune-ti la punct motocicleta, cheama-ti tatal sa mearga sa recupereze talonul, recupereaza-ti permisul dupa ce trece perioada de suspendare, si mai ales invata ceva din astea. Ca de legi scapi de cele mai multe ori, dar se mai intampla sa ti se si infunde. Si e mai simplu sa urmezi legile decat sa le ocolesti si apoi sa incerci sa le si fentezi.

Am pus-o la punct deja.

Nu am avut nicidata scuza ca vreau sa fiu auzit cu toba aceea, o țineam pentru ca îmi plăcea cum suna, nimic mai mult. 

Las poza mai jos cu drumul respectiv, indicatoarele alea nu mai sunt acolo jos acum, le-au mutat fix în stâlpii aia și nu se vad mai ales noaptea :)Screenshot_20220215_092011_com.google.earth.thumb.jpg.48ed3482b4a08517a08e865c3cc8e078.jpg

@Daviddd

1. Daca contesti ridicarea permisului (in conditiile in care deja beneficiezi de o oarecare clementa) risti sa iei pedeapsa intreaga 99,99%.

2.Mobra trebuie sa aiba toba initiala sau una omologata ..... indiferent ce-ti place tie.

Daca as fi in locul tau, as lua cit as putea de repede talonul, dupa care as preda anticipat permisul 1 luna a.i. sa-l recuperez mai repede in primavara.

@Daviddd

Contestatia se depune acolo unde s-a petrecut fapta (scrie si pe PV mic in partea de jos), adica in Olt. 

In schimb, atat permisul cat si talonul se recupereaza de la Politia de domiciliu, din ce stiu eu. Adica din Teleorman. Si daca contesti si te duci cu certificatul de grefa de la Judecatoria din Olt, tot la Teleorman te duci.

1) pentru permis:

- daca ai facut contestatie te duci la Politie cu dovada, certificatul de grefa, buletinul tau. Nu stiu daca si cu un parinte sau nu, poti suna la Politie sa afli acest detaliu. Daca contesti si pierzi trebuie sa duci inapoi permisul, tot la Teleorman, si primesti o alta dovada, pe care o predai cand pierzi procesul. Si acolo e o discutie, daca pierzi in prima instanta si nu faci apel e o procedura de urmat, daca faci apel si perzi e o alta procedura de urmat. Sunt foarte diferite intre ele.

- Daca nu contesti, te duci cu dovada si buletinul cand expira perioada de suspendare. Poti si sa duci dovada mai devreme si primesti alta.

2) pentru talon: 

- doar proprietarul. Tu nu ai nicio calitate legala. Proprietarul trebuie sa arate actele de la RAR si sa aiba si dovada de la Politie.

Daca in oricare dintre situatii pierzi dovada, dai o declaratie la notar cum ca ai pierdut-o si o duci pe aia. Altfel nu primesti nimic inapoi. 

Edit: 

Daca contesti si pierzi trebuie sa duci inapoi permisul, tot la Teleorman, si primesti o alta dovada, pe care o predai cand te duci sa iti iei inapoi permisul.

Edited by XaeL

@patrick1, daca vezi ca un mod ti-a cenzurat mesajul, tu il postezi din nou? Esti offtopic pe foarte multe topicuri si risti carantina sau chiar banarea.

chiar, nu se face o curatenie odata si odata daca tot zici ca exista si metode?

cel putin pe ariile"off"moto?

ce bine ar prinde!

2 hours ago, adidas said:

@patrick1, daca vezi ca un mod ti-a cenzurat mesajul, tu il postezi din nou? Esti offtopic pe foarte multe topicuri si risti carantina sau chiar banarea.

Doamne ajuta!

De curiozitate: userul original, easy ride on, a fost banat sau doar a uitat omul parola? Parca erau reguli si impotriva conturilor multiple...

Acum 26 minute, XaeL a spus:

Doamne ajuta!

De curiozitate: userul original, easy ride on, a fost banat sau doar a uitat omul parola? Parca erau reguli si impotriva conturilor multiple...

Da,a fost banat. :)

5 hours ago, adidas said:

Am postat poze reale cu alți stâlpi care prezintă pericol public noaptea (pentru motocicliști).

Este perfect on-topic.

Ce a fost rău în postarea asta?

Citeste titlul topicului, te rog.

Am citit și conținutul primei postări și titlul.

Cunosc motocicliști care s-au ”urcat”, noaptea, pe sensuri giratorii fără iluminare și apărute la surpriză pe drumuri naționale ... și au ocolit stâlpul central tot prin stânga.

https://adevarul.ro/locale/timisoara/motociclista-ranita-grav-intrat-intr-un-sens-giratoriu-neiluminat-In-acelasi-loc-avut-loc-tanara-murit-1_5b55b9f6df52022f758a63ff/index.html

Nu i-a suspendat permisul nimeni pentru ”fapta” asta.

S-a pus problema recuperării motociclistei.

image.thumb.png.7e7a86f27739bc88816b3ab55f20922f.png

”Reprezentanţii DRDP Timişoara au mai transmis că până la rezolvarea problemei cu iluminatul, s-au suplimentat indicatoarele pentru presemnalizarea sensului giratoriu.

Aici însă se pune doar problema recuperării permisului (de la un melețean prost).

Pleonasm, scuze! Doar melețean. Restul nu contează. Am înțeles.

3 hours ago, XaeL said:

Doamne ajuta!

Doamnele (se) ajută! Chiar te-ai bucura să dea cu toții în pomi (sau stâlpi), ca tine?

On 2/14/2022 at 2:25 PM, Daviddd said:

stâlp, era și noapte și nu l-am observat

Nah ... eventuala sancționare a proprietarului stâlpului (primar = reprezentant UAT) nu ar aduce venituri la bugetul de Olt.

:offtopic:

Art. 62. - (1) Primarul reprezintă unitatea administrativ-teritorială în relațiile cu alte autorități publice, cu persoanele fizice sau juridice române ori străine, precum şi în justiție.

(L.215/2001)

On 2/14/2022 at 11:27 AM, Djebelu' said:

N-am clementa fata de cei ce incalca legea si regulile.

Nici eu!

Remediezi problema, burlane și ce-ai mai "îmbunătățit " tu la mobra, o duci la rar, împreună cu procesul verbal de la milițian, și după ce constata aia ca problema a fost remediata, te duci la miliție cu hârtia de la rar și cu dovada ca ai plătit amenda și stai la coada rușinii să-ți iei talonul.

Cât despre permis, asta că n-ai văzut tu indicatorul, că era noapte...nu te crede nimeni.

Stai pe dreapta să treacă suspendarea și gata.

Am avut talonul luat pentru burlane și la rar nu a verificat ala nimic.

A dat o tura cu mobra prin curte sa vadă dacă uruie, i-a făcut poze și asta a fost. 

Recomand rar Pitești. 

E băieți buni 👍

N-am dat nimic.

Nu contează la ce rar te duci.

Dacă nu mai ai permis, roagă un coleg sau du-o pe sus.

Nu mai face cascadorii ca e penal...

Acum 20 minute, cinezicealae a spus:

A dat o tura cu mobra prin curte sa vadă dacă uruie

😱

3 hours ago, cinezicealae said:

Cât despre permis, asta că n-ai văzut tu indicatorul, că era noapte...nu te crede nimeni.

Nu te crede nimeni dacă nu aduci și dovezi (poze) prin care arăți că nu există marcaje și că indicatorul (sau stâlpul) nu poate fi văzut noaptea de la o distanță rezonabilă care să permită ocolirea obstacolului rutier în condiții de siguranță.

Dacă (anterior) a mai murit cineva pe acolo (vezi motocicleta din giratoriul DN postat de mine mai sus) ai mai multe șanse în fața autorității.

Sunt necesare și 3 condiții (simultane):

1. Să ai dreptate

2. Să poți (să ai cu ce) dovedi că ai dreptate

3. Să nimerești persoana capabilă să înțeleagă și dispusă să îți dea dreptatea pe care o ai.

Acum 1 minut, Daviddd a spus:

Caz rezolvat:) 

Ai si detalii?

Acum 9 ore, Kristian K a spus:

Ai si detalii?

Am fost cu toba originala la rar, singur și mi-am recuperat talonul. 

La permis după depunerea contestației se primește înapoi permisul și cazul se va încheia in cel mai probabil în iarna mi-a zis doamna aceaa, deci chiar dacă vor câștiga ei, nu e o drama dacă nu merg la iarna cu motorul 

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

Sfânta șpagă, cum altfel?!? 

Da... ma bucur dacă aveai bani la 16 ani pentru asta

Eu nu prea

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...