Sari la conținut

Ajutor la alegerea unei motociclete.


ZyzzLegend
 Share

Postări Recomandate

Salut, am 16 ani si doresc sa-mi achizitionez o motocicleta pentru enduro, Am un buget mai ridicat de 3500+ euro, si nu sunt 100% sigur ce model sa aleg.

Acestea sunt modelele pe eu care le-am gasit pana acum :

- KTM EXC-F 250 2014-2016 

- SHERCO 300 SEF 

- YAMAHA WR250F

- HUSQVARNA FE 250 2014-2016

Ideea este ca eu si parintii mei am decis sa cautam si in afara Romaniei deoarece la noi in tara majoritatea motocicletelor de enduro ori sunt in stare proasta ori au un pret foarte mare raportat la ani lor si starea lor generala.

Din ce am inteles eu si am vazut la alti un motor de 250 - 300cc 4T ar fi mai mult decat suficient pentru mine (sunt incepator si m-am dat de cateva ori pe motor).

Stiu ca bugetul meu suna cam absurd pentru cineva care nu a mai detinut niciodata motocicleta dar asa am fost eu si familia mea tot timpul imi achizitionez lucruri mai rar dar mai scumpe. Astept raspunsuri si Idei, Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu user-ul @Motologistic (sau Marcel)pentru cautat si adus motocicleta.Pe deasupra e si el endurist,deci poti cere inclusiv sfatul lui. :)

Aici e topicul dedicat:

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

parintii, sau rude, se dau cu moto/enduro? sau ei doar vor sa te sustina in aceasta directie? Daca nu au treaba cu moto, dar sunt dispusi sa cheltuie pentru aceasta activitate o suma ce nu i de neglijat, eu ma gandesc ca pui problema usor eronat.

Depinde foarte mult si ce vei face cu moto/in ce conditii. AI nevoie de una inmatriculata/inmatriculabila? Ai categoria A1? Cum ajungi cu moto in zona in care vrei sa te plimbi? pe remorca, sau pe ea? Stai intr o zona ce iti permite sa iesi direct pe coclauri, fara sa iti pese de inmatriculare?

 

Poate o abordare mai buna ar fi ca in prima faza sa investiti banii in cursuri de enduro/cross. Pentru asta ai o scoala langa Bucuresti, foaarte buna. Acolo se fac cursuri pe motocicletele lor. 

https://ramsmxschool.ro/

Arunca un ochi aici, apoi discuta cu parintii. Mergi un sezon la scoala, o iei gradual, inveti sa te dai, tehnica, tot ce trebuie, si apoi te poti cu ei direct sfatui cu ce sa mergi, etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

43 minutes ago, Adrian M. said:

Salut,

parintii, sau rude, se dau cu moto/enduro? sau ei doar vor sa te sustina in aceasta directie? Daca nu au treaba cu moto, dar sunt dispusi sa cheltuie pentru aceasta activitate o suma ce nu i de neglijat, eu ma gandesc ca pui problema usor eronat.

Depinde foarte mult si ce vei face cu moto/in ce conditii. AI nevoie de una inmatriculata/inmatriculabila? Ai categoria A1? Cum ajungi cu moto in zona in care vrei sa te plimbi? pe remorca, sau pe ea? Stai intr o zona ce iti permite sa iesi direct pe coclauri, fara sa iti pese de inmatriculare?

 

Poate o abordare mai buna ar fi ca in prima faza sa investiti banii in cursuri de enduro/cross. Pentru asta ai o scoala langa Bucuresti, foaarte buna. Acolo se fac cursuri pe motocicletele lor. 

https://ramsmxschool.ro/

Arunca un ochi aici, apoi discuta cu parintii. Mergi un sezon la scoala, o iei gradual, inveti sa te dai, tehnica, tot ce trebuie, si apoi te poti cu ei direct sfatui cu ce sa mergi, etc etc.

Am rude care se dau cu moto , parintii doar ma sustin in acest sport,  Unde locuiesc eu poti iesi direct pe coclauri deci nu doresc inmatricularea , avem in plan si o remorca pentru iesiri mai lungi. In general cred ca cel mai mult doresc sa fac iesiri de tip enduro, nu motocross. Multumesc.

Editat de ZyzzLegend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ZyzzLegend a spus:

Am rude care se dau cu moto , parintii doar ma sustin in acest sport,  Unde locuiesc eu poti iesi direct pe coclauri deci nu doresc inmatricularea , avem in plan si o remorca pentru iesiri mai lungi. In general cred ca cel mai mult doresc sa fac iesiri de tip enduro, nu motocross. Multumesc.

Ok, atunci daca ai de la cine invata sa mergi, zic si eu tot cu Marcel sa vorbesti. Aduce moto din Germania, si culmea, este si endurist. Iti poate face niste sugestii , cu moto potrivite pentru tine-buget, specificatii.

Poti lua si de la noi, dar fiindca esti la inceput, neaparat trebuie sa apelezi la cineva priceput in motociclete enduro. ADica sa verifici inainte de achizitie , amanuntit, motocicleta. SI asta nu i asa de usor, functie de unde stai tu, unde vanzatorul, etc.  Plus ca pentru enduro este recomandat sa apelezi la mecanici ce lucreaza uzual pe astfel de motociclete, au alte tolerante, uzuri, particularitati.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...