Sari la conținut

Bauturi si baruri


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 336
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_
Acum 2 ore, WotRU2Me a spus:

 

Cult. 

😉

 

1 oră în urmă, GoodKat a spus:

Betivii dreaq...

 

Poate nu ma crezi, dar ultima data am comis-o a fost acum vreo 4 ani și asta a fost pentru ca (nu automobile, ci) vin contrafăcut. Dap, există și asa ceva.

Noi credeam ca e georgian și ca de-asta e asa tare. Prost la gust fiindcă în zona aia nu ne permiteam sa avem optiuni. 

Bucuria zonelor fără nici un Dumnezeu, în care nu știi nici ce mananci, nici ce bei. 

Dacă dau filmul și mai mult pe revers,  cred ca tot vreo 5 ani se duc în spate pana la una marcanta. 

Film rupt vreo 2-3 ore nu am mai avut de vreo 20 și ceva de ani, so... 🤓🤣

 

Răspunsul nu e ca m-as simți lezat (pisici, ne știm de prea mult timp de prin bătătura asta) ci doar ca idee ca poți sa testezi suficient fără sa aluneci în pacat ☺️

 

@Clit Eastwood Jr.:

Când a luat un coleg Blue Label stiu ca si-a luat cu sticla aia și ceva mistouri la pachet. 

Încercat după aceea la șezătoare și nu ne-a dat niciunuia vreo emoție. 

 

Talisker încercat și ala. Nu îmi mai aduc aminte nimic din experienta, semn ca nu s-a pierdut nici o lacrima, deci nu mai trebuie cumpărat (sticla aia, nu marca per ansamblu). 

 

Într-un bar fain am văzut servire coniac interesanta - pahar încălzit cu lampa cu spirt, șters cu Laveta de bumbac apretata, turnat coniacul, servit. 

 

O sa retin ce ai scris (sau o sa revin la topic dacă ma lasă memoria) referitor la brandurile testate. 

Acum 17 minute, _Raul_ a spus:

 

@Clit Eastwood Jr.

Talisker încercat și ala. Nu îmi mai aduc aminte nimic din experienta, semn ca nu s-a pierdut nici o lacrima, deci nu mai trebuie cumpărat (sticla aia, nu marca per ansamblu). 

Nu era cea postata de tine. Nu mai știu care, daca o vad în shop o recunosc. 

Gitana vad ca e cabernet cu merlot și saperavi (georgian) și zic în promo ca are tanin puternic. 

S-ar putea ca dacă treci pe vinuri georgiene sa înțelegi de ce turismul sexual georgian se bate cu cel turcesc pe liniile aeriene ce poposesc în Kiev :))))).

Recomand vinurile de casa georgiene servite în restaurantele lor. 

Îmbuteliate ălora probabil le-ar zice "vârcolac" :)). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rom filipinez, Tanduay. E un brand, au sortimente diverse pe toate gusturile, in facultate le-am incercat cu spor si mi-au placut majoritatea, dar dupa aceea nu a mai avut cine sa imi trimita de acolo si prin Europa nu se gasea. Acum am o prietena care ar putea sa ma aprovizioneze, dar tine prea mult la sanatatea mea si imi aduce mango, nu alcool, asa ca de 3 ani de cand am fost ultima data in Manila nu am mai gustat.

 

Btw, Tanduay se poate folosi si in cocktails, dar unele variante sunt bune simple si alea e pacat sa fie combinate cu altceva. 

 

 

Tanduay-Double-Rum_low.jpg

 

Btw, romurile ieftine de pe piata din Romania sunt contrafacute rau de tot, indiferent de marca. De pilda orice cumperi din hipermarket miroase groaznic si are gust oribil. Prin magazine specializate nu mai umblu, ca m-am lasat de baut de multi ani si nu merita efortul pentru o sticla pe an pe care o beam.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Țuica și palinca sunt băuturi pentru cei care vor să ajungă la știrile de la ora 5. 

 

- Ai ceva socoteli de încheiat cu un prieten, frate, tata? 

- Ii inviți la o țuică/palinca și a 2-a zi apari la știrile de la ora 5.

- Doi prieteni s-au îmbătat după 1 sticla de 2 litri de țuică, au violat-o pe prietena celui de-al treilea și după s-au luat la cuțite 

 

Eu am primi o sticla de țuică de casa primită de la un nene din Bistrița, făcut o seara de șpriț și am zis sa vad și cum e licoarea primită. Un shot de băutură d-asta de a diavolului mi-a dat somn instant 🤣🤣🤣 (nu are legătură că băusem vreo 400 de rom înainte) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, GoodKat said:

Betivii dreaq...

MAxim :))

On 2/16/2022 at 5:08 PM, _Raul_ said:

invatat acum 2 ani sa beau un evreu

 

a comandat omul sticla, a rugat barmanita sa o inveleasca in prosop de hartie, sa il ude si sa o bage la congelator (reteta standard de inghetat orice bautura in max 5 min, fiindca nici eu nu stiam asta pe la 20 de ani) + i-a ceut sa ude paharele de shoturi si sa le bage si pe astea la congelator.

Adica asa?

On 2/17/2022 at 9:25 AM, SenorPink said:

Rețeta proprie: cafea + rom sau cognac. 

Nu o sa dau gramajele pentru că secret dar: 

1. Cafea de origine infuzata la rece 24 de ore Împreună cu un cognac bun sau un rom de calitate.

2. Se scoate de la infuzat și se filtrează de 3 ori până nu mai sunt sedimente de cafea. Pentru gust desăvârșit recomand infuzarea in sticla de sticla și nu recipiente de plastic. O torn într-un mega french press de 1.5 litri prin tifon. După care din french press o filtrez prin V60. 

Rezultatul: posibil sa nu mai placa cafeaua fara ceva tărie în ea 🤭

Ce bine suna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbeati de Talisker .... din cele baute in ultimul timp este cel care mi-a placut cel mai mult ( pret de vreo 4-5 sticle :) ) , DAR ...nici ala din poza , nici Dark Storm , ci Talisker SKYE :

image.thumb.png.6ba3b854b7815a1fd027f754304191e2.png

 

...este senzational . Nu atat de afumat ca Lagavulin si un pic mai aromat. Foarte Bun. 4 sticle venite din Regat , una comandata pe FineStore si aruncata !!

In general imi plac Single Malt-urile... 

Din cele mai abordabile ca pret , nu refuz niciodata un blended Double Black.

 

Vinuri - rosii. Ca sa nu ma complic , nu ma satur niciodata de Purcari Vinohora , Maluri de Prut si Rara neagra si Gitana : Rara Neagra , Rosu de Gitana z.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dacă îți plac semiafumatele aromate bine îți recomand Spey Tenne.

spey-tenne-single-malt-scotch-whisky-speyside-distillery-einzeln-in-tube-200ml.thumb.png.d2e1da16f12a5e7cb7249944d89029b4.png

Are o culoare roșiatică și o aroma ff subtila de visinata. 

Inconfundabil după culoare și după sticla subțire și lunga. 

După maturare în butoaie normale este trecut pt scurt timp în butoaie în care a fost Tawny Port (vinul ala portughez de zici ca este rosu sec amestecat cu visinata).

Aroma de vin/visinata e subtila și plăcută.

Mie nu mi-a plăcut dincolo de viata fiindcă, asemenea multor scoțiene, este doar puțin mai aspru/tare decât japonezele, dar suficient cât sa ma dea înapoi.

Ce-I drept ca am consumat cu diverse anturaje doua sau trei sticle, deci asa de negru nu era necuratul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, _Raul_ a spus:

Dacă îți plac semiafumatele aromate bine îți recomand Spey Tenne.

 

Nu atat de aromate.... Daca am fost neclar , Lagavulin imi place mult , dar cantitate mica.

 

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

era contrafacuta??

in mod evident ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul long drinks am descoperit azi ceva intersant: Canibalized Christian. Jager, Disaronno si Jack in parti egale plus cola dupa gust. Mie mi s-a parut corect cate 30 din fiecare alcool la o sticla de 250 de cola. Teoria spune ca se bea in pahar Martini, dar mie mi s-a parut mai firesc in sonda (colins) mare, de 330. 

E interesanta combinatia de Jager si Disaronno, desi cam dulce. Data viitoare o sa incerc sa adaug un pic de zeama de lamaie.

 

Pont pentru Godfather: reteta oficiala IBA zice masuri egale scotch si amaretto. Lesinator. Eu ii spun varianta de dama. Pentru ca aia masculina mi se pare cea recomandata de cei de la Disaronno, o jumatate de masura amaretto si o masura scotch.

Si, apropos, cu Disaronno, ca e din samburi de caise, nu cu orice mizerie de amaretto din migdale de la Mega.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Fiindca am revenit de acasa dupa un week-end prelungit, sa revin si aici cu noutatile: 

 

1. Cumparat Hibiki Masters Blend pe Munchen.

Am zis ca ar fi o idee buna sa il mai testez inca o data dupa aproape 2 ani de cand nu am mai facut-o si, mai ales, sa il vad cum mi se pare in comparatie cu ultima revelatie, Kurayoshi 12yo Pure Malt (poze in prima postare).

 

Imi place sa ma contrazic, fiindca asta inseamna (uneori) ca (mai si) progresez, de aici randurile de mai jos.

Hibiki a fost misto, respectiv cel putin decent Vineri seara, dar Kurayoshi ii da ceata si il ingroapa. 

So, castigator detasat Kurayoshi. 

Cu parere de rau pt Hibiki, care lasa o "after aroma" geniala in gura, dar nu este atat de smooth la prima atingere precum K.

De acum incolo stiu ce o sa aleg, chiar daca diferenta de pret este semnificativa. 

 

2. Daca tot am trecut prin Macedonia de Nord la intoarcere, am oprit la hotelul si restaurantul meu favorit de pe ruta (Hotel Pamela in Negotino, recomand maxim daca mergeti spre Corfu, Lefkada si alte locatii din astea "populare") 

Si acolo au mereu vinuri de la 2 podgorii mari - Tikves si Bovin. Facut aprovizionarea cu 4 sticle, ca sa fie bine. 

11a.thumb.jpeg.17a9a8fc5a6263e4acb57ca060d2ed96.jpeg

Btw, NMK este plina de podgorii cam ca satele apusene de case de lemn acoperite cu stuf. 

Inclin din ce in ce mai tare spre un concediu acolo in vara. Totul este uman acolo - tigari ieftine, carburant ieftin, mancare si vin geniale si ieftine. Mereu ma simt cum trebuie sa te simti in concediu in tara asta - peisaje faine, viata faina si zero gauri in portmoneu. Nu stiu cat va mai dura. 

 

3. Am iesit in seara asta langa apartament, am noroc ca singurul alcool shop sa fie la 200 de m de mine. 

Si fiindca mi-am dat seama ca Talisker Skye nu am incercat, am zis sa si invat ceva din topicul asta & sa si ascult. 

Aveau Dictador 12yo, Don Papa, doua tipuri de Diplomatico, Plantation Xo dar si Zacapa 23. 

Zacapa 23 mi l-a recomadat cineva de incredere acum ceva ani buni. 

Si am zis sa le iau pe rand. Am inceput cu cea mai veche recomandare :). 

 

Dintre toate nu am apucat sa deschid decat Zacapa acum cateva minute si ... si nu am cuvinte. 

Este pentru prima data in viata mea cand beau rom si imi place. Daca restul din lista vor fi si mai bune, cu atat mai bine. 

22.thumb.jpeg.e8d7a9cbe13ae7cf6bbc6d594ccc6770.jpeg

 

Tanti de acolo a zis ca un favorit local este Santa Teresa. Poate il voi cumpara inainte de plecat inapoi in Mordor (al doilea code name pentru Varsovia), caci deocamdata am stoc mai mult decat serios. 

1258137210_SANTA-TERESA-1796-SOLERA-RUM-07L.thumb.jpg.c4a19d729bdff3a5da9e6a9aae8e4a73.jpg

 

 

 

La 18.02.2022 la 21:19, Clit Eastwood Jr. a spus:

Ah, de fapt am uitat de "cozonacii" de la Vama veche :))

 

Am dat intamplator peste un Tenerist si (fost) forumist acum 12 ani in Vama.

Omul barman. In seara respectiva a tinut sa imi dea sa incerc (cam) tot ce avea in bar. 

Restul este usor de ghicit. 

Cu el am baut prima data cozonac, acolo 😃

Vorbind de chestii de sezon: 

* In Spania este nebunie cu vermutul. Cum la fel este nebunie cu Aperol-ul in Italia si Croatia. 

Atat vermutul cat si Aperol eu nu le pot bea decat vara, pe canicula. 

Cand am avut proasta inspiratie sa le incerc in niste week-enduri lenese, prin casa, toamna, mi-au picat ca naiba dupa nici jumatate de pahar. 

Habar nu am de ce, ma depaseste pana si pe mine. 

Si acum am un stoc de vreo 4-5 sticle de vermut pe acasa, alese pe spranceana inainte sa parasesc Spania. 

Noroc ca am gasit familie de "vermutieri" si o sa faca fericiti niste oameni 

La 20.02.2022 la 18:13, Speedy.K a spus:

La capitolul long drinks am descoperit azi ceva intersant: Canibalized Christian. Jager, Disaronno si Jack in parti egale plus cola dupa gust. Mie mi s-a parut corect cate 30 din fiecare alcool la o sticla de 250 de cola. Teoria spune ca se bea in pahar Martini, dar mie mi s-a parut mai firesc in sonda (colins) mare, de 330. 

E interesanta combinatia de Jager si Disaronno, desi cam dulce. Data viitoare o sa incerc sa adaug un pic de zeama de lamaie.

 

Pont pentru Godfather: reteta oficiala IBA zice masuri egale scotch si amaretto. Lesinator. Eu ii spun varianta de dama. Pentru ca aia masculina mi se pare cea recomandata de cei de la Disaronno, o jumatate de masura amaretto si o masura scotch.

Si, apropos, cu Disaronno, ca e din samburi de caise, nu cu orice mizerie de amaretto din migdale de la Mega.

 

 

Hmm, f tare postarea asta ;) . 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...