Sari la conținut

Bauturi si baruri


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 336
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 45 minute, apriliacluj a spus:

De ce? Ca e low cost de la Mol?

A fost cea mai proasta mutare de marketing a lor cand s-au bagat in Mol...

Nu stiu ce e cu Mol, dar stiu ca Tuborg nu se poate inghiti decat una, vara, dintr-o inghititura si daca are cam 2 grade, ca sa nu-i simt gustul. Si tot ramane ceva nasol in urma... Ca gust mi se pare un fel de Bergenbier.

1 oră în urmă, piticusmecher a spus:

Seara faina tuturor !!! 

Si PACE !!! 71880251-0994-4c72-9824-274dc30929e4.thumb.jpg.28ee7221a0d07326bf1a1746f507b48e.jpg

Bleah, alta otrava.

Apropos de bere, stie cineva o bere produsa in Romania din gama clasica (deci nu beri grele, gustoase, alcolizate si pretentioase, d-alea de baut maxim trei pe seara) care sa fie buna si la gust si sa se poata bea in cantitati insemnate?! Ca sa explic mai bine, ceva ce sa nu-ti lase gust nasol nici la prima gura, nici la a zecea sticla, sa nu fi cu tot felul de arome ciudate ci pur si simplu bere buna.

Eu in momentul asta nu ma inteleg decat cu Becks din gama medi ca pret si cu Caiki sor nepasteurizata din gama scumpa. In rest numai cehesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 oră, SenorPink a spus:

20220226_195738.thumb.jpg.ce272f8a6a6801f26459d66ce71185db.jpg

 

Unguent pentru suflet :)))).

 

 

M-ai convins cu romul. 

Am facut team-building și am dat gata Zacappa 23-ul  (ffff mișto) și în seara asta ma bucur de un Diplomatico. Și mai mișto decât Zacappa. 

 

 

20220226_230615.jpg

 

Trebuie sa recunosc ca sunt mai plăcute decât whiskyurile și ca reputația proasta ce le-o asociam s-a datorat unor produse mediocre. 

 

Am pus și cafea la cold brewing după rețeta ta. Vad mâine dimineață ce si cum. 😏😂

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar cafea sau și cu alcool in ea? 

 

Sa nu uiți de rația de 1 la 10 (cafea - apa/ 1gr cafea la 10 ml apa). Maxim 24 de ore și musai filtrata ca lumea, că dacă sunt sedimente in ea va fi amara. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, SenorPink a spus:

Doar cafea sau și cu alcool in ea? 

 

Sa nu uiți de rația de 1 la 10 (cafea - apa/ 1gr cafea la 10 ml apa). Maxim 24 de ore și musai filtrata ca lumea, că dacă sunt sedimente in ea va fi amara. 

Intreb aici, ca sa nu ma mai duc dincolo: cu ce filtrezi? E suficient un filtru de hartie sau ceva mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Intreb aici, ca sa nu ma mai duc dincolo: cu ce filtrezi? E suficient un filtru de hartie sau ceva mai mult?

 

Eu mai întâi torn printr-un tifon într-un alt recipient. Dupa ce s-a dus grosul de zaț se poate incepe prin filtru de hârtie. As spune că trebuie cam 1-2 filtre la 1 litru, că altfel nu face fata. Dar înainte de trecut prin filtrul de hârtie, trebuie pusă o cana de apa fiarta și după lăsat să ajungă la temperatura ambianta - motivul este eliminarea gustului de hârtie, iar răcirea filtrului - ca sa nu existe diferente de temperatura intre cafeaua rece și filtru, diferente care au efecte negative în gustul cafelei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
1 oră în urmă, SenorPink a spus:

Doar cafea sau și cu alcool in ea? 

 

Sa nu uiți de rația de 1 la 10 (cafea - apa/ 1gr cafea la 10 ml apa). Maxim 24 de ore și musai filtrata ca lumea, că dacă sunt sedimente in ea va fi amara. 

Doar cafea. 

Alcool doar seara. 

Ziua trebuie sa cam fiu în stand by pentru condus, asa ca alcool pas pana când trece ziua de lucru. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, apriliacluj a spus:

Personal imi place muuult mai mult decat Jaegerul! 👍👍

Aseară i-am dat cep, n-are nici o treabă asta cu Jaeger, Underberg sau Fernet Branca => mult mai bun!!! Și spre deosebire de Jaeger care are zahăr și sirop de glucoza prin el, asta are miere deci e și mai "sănătos"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, apriliacluj a spus:

ceva mahmureala, tremurici? :) :)

 

Am baut 2 shot-uri de balsam d-asta. Pentru stomac maica, pentru digestie 🤣🤣

 

Si dupa am revenit la rom unde ma rog, jumatate de sticla e ok sunt obisnuit :D

 

Dar balsamul asta 1 paharel la pranz si unul seara merg foarte bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.02.2022 la 0:11, SenorPink a spus:

 

Eu mai întâi torn printr-un tifon într-un alt recipient. Dupa ce s-a dus grosul de zaț se poate incepe prin filtru de hârtie. As spune că trebuie cam 1-2 filtre la 1 litru, că altfel nu face fata. Dar înainte de trecut prin filtrul de hârtie, trebuie pusă o cana de apa fiarta și după lăsat să ajungă la temperatura ambianta - motivul este eliminarea gustului de hârtie, iar răcirea filtrului - ca sa nu existe diferente de temperatura intre cafeaua rece și filtru, diferente care au efecte negative în gustul cafelei.

Am priceput. Merci mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 13 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

Am încheiat seara cu un Averna.

2F0D0666-9284-4499-A590-7A1FB2FAC226.thumb.jpeg.6027bbc811b9dca9ada606127a2c7cc0.jpeg

 

Mișto pult.

Prima data când am văzut doar poza mica/thumbnailul am crezut ca ești acasă 😂😏😀

Nu știam ce este Averna. Acum știu. 

 

In seara asta am luat 

20220228_223143.thumb.jpg.71b2997332dca749e019cc4c3bfd2061.jpg

 

Nu ce trebuie. 

Apos, lipsit de profunzime/substanta, prea ciocolatiu și prea (tare) alcoolizat.

Parca ar avea lichior de ciocolata ff subtil în el. 

Mediocru cu indulgenta. După mai multe degustări subtile (sips cum zic englezii sau sorbituri de primadona cum ar zice romanii neaosi), toate la intervale diferite într-un slot de 2 ore, restul din pahar s-a dus liniștit în chiuveta. 

Bine ca am fost inspirat sa îl cumpăr înainte sa termin Diplomatico. 

Dacă nu l-aș fi luat la recomandarea cuiva ce ma vizitează în câteva zile, fericea și asta un om ce se bucura de ce găsește pe lângă blocuri. 

Taliskerul măcar îl țin pentru eventuale cocktailuri. 

Asta nici atât. 

 

Din astea testate în ultima săptămână:

* Diplomatico S.E. - 9.3/9.5 maxim (nu pot da note de x din 10 pana nu voi testa cel putin  15-20 sticle bune, ca să ma pot numi măcar începător ) 

* Zacappa 23 - 8.9/9.5 maxim. Sa zic un aproape 9, dar na, ihhh, parca am un feeling ca o sa găsesc ceva subtil mai fin, mai plin, care sa ia 9-le. 

* Matusalem - 5, cu indulgenta. Nu o sa mai cumpăr. 

 

Il păstrez doar sa ii dau omului sa bea și asta și Diplomatico, ca să vadă și el ce a recomandat ☺️

Dacă totusi ii place, super, s-a făcut cu o sticla (ca și) plina. 

Maine iau altceva, asta e trecut deja la categoria pierderi colaterale în quest-ul pentru căutarea armoniei interioare. 

 

PS - Dacă am jignit pe cineva cu rândurile de mai sus (sunt expert la spart cristale cu târnăcopul, by default), scuze de pe acum. Nu asta este intenția mea. Exprim păreri strict personale, bazate pe gusturi și mai personale, o cultura în faza de început. Ma bazez doar pe experienta mea ca am gusturi bune și la propriu și la figurat, și nu m-au făcut de ras ever în zeci de ani 😏😊😀 (atâta modestie). 

 

Continuind:

1. Am luat filtru de cafea ca să am suport decent pt filtrele de hârtie  cumpărate acum câteva zile, fiindcă am trecut serios pe cold brew.

Ma chinuiam ca romulanii aia cu tancul filtrand din mana 😁

 

2 Dupa 3 săptămâni și jumatate au venit cărțile despre alcooale. 

Mișto toate, spre geniale unele. 

Revin zilele astea cu păreri după rasfoire mai mult sau mai puțin superficiala.

Acum e cu lene, cu fumat în frig și admirat din balcon munți inzapeziti.

 

Pace în suflet și în case.

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, _Raul_ a spus:

 

 

* Zacappa 23 - 8.9/9.5 maxim. Sa zic un aproape 9, dar na, ihhh, parca am un feeling ca o sa găsesc ceva subtil mai fin, mai plin, care sa ia 9-le. 

* Matusalem - 5, cu indulgenta. Nu o sa mai cumpăr. 

mersi de sfaturi!!

Matusalem chiar aveam in plan sa cumpar, dar asa, am renuntat!

Zacappa nu cunosteam, dar la recomandarea ta,  o sa incerc!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 38 minute, Clit Eastwood Jr. a spus:

Recomand Averna dupa o masa copioasa. E mai bland decat Fernet Branca, asta e un pic cam amar pentru gustul meu, mi se strepezeste gura de la el.

Branca Menta in schimb imi place mult.

 

 

Spre rusinea mea, toate experientele mele cu rom de pana de curand au fost formate din betii din la Cuba Libre 😀

Saptamana trecuta am baut prima data 40 ml de Diplomatico Reserva Exclusiva si mi-a placut mult, am inteles ca il pot bea ca aperitiv.

O sa mai incerc.

La ce munti te uiti?

 

Reținut recomandările din primele randuri. 

Ma bucur ca ți-a plăcut D. Nu ma mai repet inutil; și pt mine e the best so far. 

Epirus.

Ninge ca în povesti prin zona. Bina ca nu mi-am adus motorul când am fost acum acasa 😀😏 ci mașina (satul de rentaluri cu gume de vara; oamenii pe aici nu prea știu ce is alea gume de iarna) 

 

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

mersi de sfaturi!!

Matusalem chiar aveam in plan sa cumpar, dar asa, am renuntat!

Zacappa nu cunosteam, dar la recomandarea ta,  o sa incerc!

Zacappa 23 e 60 de euro.

Diplomatico SR (sticla aia neagra verzuie) este 40.

Combina-te cu un amic și numai bine vezi diferențele 😀☺️.

Orice ai lua nu o sa fie alegeri proaste. 

Noroc! 

 

 

Acum 5 ore, piticusmecher a spus:

Imi place cum scrii,as da bani pe o carte scrisa de tine !

Multumesc din suflet!

Sunt in plan pdfuri/materiale downloadabile gratuit, pe teme de suflet. 

O sa încep cu chestii moto, dar sigur experientele mele cu baruri, restaurante, băuturi vor fi cumva înglobate sau tratate separat. 

Când vor fi puse în practica vor apărea în semnătura 😊😏

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa,deci acilishea se aduna betivii forumului? Pardon, consumatorii fini domle :D

 

Ia sa puricam topicul, chiar duc lipsa de o sticla de rom :P

Ultimul memorabil, a fost unul de origine dominicana, blend, RON BARCELO IMPERIAL-30 Aniversar. Nu se prea mai gaseste, din ce vad...

https://ronbarcelo.com/en/rum/imperial-premium-blend/

Vine acusi ziua de salariu, ce recomandati-un rom smooth, exclus aspru, sa faca echipa buna cu gheata-sunt amator de bauturi reci in general. Buget , sa zicem 100 euro-ma alint :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, apriliacluj a spus:

incearca un Don Papa :)

 

 

 

Incercat asta:

https://www.finestore.ro/don-papa-10-ani-07l

Sincer, mi se pare abureala. Adica ..sirop la propriu, textura, foarte dulce, nu a fost ce trebuie. Ori fake, ori asa e produsul, ori marketing si atat,si nu e pentru mine. SI pretul, muuult peste ce oferta.

Altceva va rog :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 42 minute, apriliacluj a spus:

incearca un Don Papa :)

 

Am fost la un pas sa o fac aseară și regret ca nu am făcut-o. 

Am mai găsit un magazin de profil aici și aveau ceva new release, Don Papa Baroko, despre care zicea omul ca este ce trebuie. 

Vedem in seara asta ce și cum, mai ales ca aveau și un set Plantation XO 20 de ani, cu pahare de rom incluse. Iar eu sunt deficitar masiv la pahare unde stau acum ☺️😀

 

Acum 35 minute, Adrian M. a spus:

Incercat asta:

https://www.finestore.ro/don-papa-10-ani-07l

Sincer, mi se pare abureala. Adica ..sirop la propriu, textura, foarte dulce, nu a fost ce trebuie. Ori fake, ori asa e produsul, ori marketing si atat,si nu e pentru mine. SI pretul, muuult peste ce oferta.

Altceva va rog :D

Aici aveau sticla aia cu eticheta maronie, cu un personaj.cu monoclu. 

916dRl0zGlL._AC_SL1500_.thumb.jpg.85e94c36dc02802b93669c16b3a02fa8.jpg

Care vad ca e 7yo.

Ma pui serios pe gânduri dacă zici ca 10yo a fost aiurea 🤔😂

Dacă am fi fost în aceeași locație am fi putut face niște seri de culturalizare, la care venea fiecare cu stashul lui 😊😏😂

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N am idee, daca o fi fost fake, sau naiba stie. Nu am mai probat anterior, a fost primul contact cu don papa. SI o caruta de bani...

Per ansamblu, ciudat tare. Gros, sirop, foarte dulce, afumat-prea mult, cafea cumva. Ciudat tare. Ori e treaba de gusturi, am spus, mie imi plac astea smooth, si aromate, dar smooth...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Încă o sticla de pus lângă bloc.

Imi creste tensiunea deja. 

Merg la magazin, dau de altul la ghișeu, asta ca el e mare fan rom, iadadi iadada. Și ca el îmi recomanda Flor de Cana. 

flor-de-cana-centenario-12-legacy-edition-i-1l-40.thumb.png.c7e6038f5b3bfbb1c8995082b1773ec0.png

Eu știam din recenzii ca e mediocru, dar zic, na, hai sa vad. 

Și am văzut. 

Un sip și asta și gata.

Mediocru, aroma prea tare, alcoolica și note de lemn prea tari. 

Și I-am și zis lui Gigel ce îmi place și ce nu (sa nu fie harsh, alcoolic și sa fie mai degrabă dulce, fructat nu cu aroma de lemn, etc). 

Dacă nu as fi testat D și Z cred ca ma lăsăm de rom după țepele astea. 

O sa îl las în pahar vreo 15 min sa respire, poate poate. 

Ffs. 

Dacă sunteți fani whisky sau va plac romurile ce se duc într-acolo, este perfect. 

Pun aroma de lemn pe seama unor butoaie folosite la alte alcooluri.

Sunt doar prea ofticat ca să mai am răbdare sa google-esc 🙄☺️😎

Ma bag la un Pepsi, csf 😂😀

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...