Sari la conținut

Cafea, cafenele de specialitate si........ceaiuri


LionEl
 Share

Postări Recomandate

Dar buna ziua,

 

intrucat vad ca exista topicuri pentru sex, bautura si tutun....hai sa ii dam si cu un alt "viciu": Cafeaua!

 

Propun sa facem schimb de impresii despre locatii cu cafea buna de specialitate, de origine, retete, tipuri de preparare, origini preferate, calatorii (da exista si excursii de asa ceva). 

 

Incep eu cu cateva locatii bune din Bucuresti: 

 

- > Narcoffee Roasters - langa Atheneu. Ei sunt din Cluj de fapt unde au vreo 2 locatii acolo. Ei isi prajesc cafeaua si au numai cafea de specialitate. Se gasesc de orgini Africa (Etiopia si Rwanda) si America de Sud si centrala plus House Blend-ul lor. Foarte relaxati, au si gustari "mai curate, mai eco mai bio". Personal de nota 10. 

 

Mai urmeaza sa pun proceduri de preparare preferate, tipuri de cafele, etc.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ahhh si ceai 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai uitat sa specifici si de expresoare,rasnite,filtre,etc tot ce inseamna aparatura si ustensar pentru o cafea buna. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cafeaua preparată acasă marele secret este să nu fie râșnită înainte, râșnim numai cât ne trebuie.

Râșnița trebuie să fie din aceea cu cuțite Burr nu cea simplă ieftină cu cuțit de inox tip elice, râșnița ieftină produce granule de mărimi foarte diferite și încinge prea tare cafeaua iar ea își pierde aroma.

Pentru preparare există varianta scumpă cu un aparat espresso, o cana Bialetti varianta Brikka eventual sau metode mai ieftine cum ar fi v60, french press sau pur și simplu cu ibricul.

La ibric îmi place după ce a clocotit apa să o las să se răcească nițel până la 95 de grade apoi să pun cafeaua și să pun o farfurioară deasupra ca să nu se piardă aroma.

 

French press se folosește și la prepararea ceaiului, aici e varianta IKEA disponibilă în multe mărimi.

https://www.ikea.com/ro/ro/p/upphetta-filtru-cafea-ceai-sticla-inox-00297850/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Penetru said:

Pentru cafeaua preparată acasă marele secret este să nu fie râșnită înainte, râșnim numai cât ne trebuie.

 

Asa faceam si eu inainte ...insa dupa ce m-au acuzat ca is cocosu blocului , am incetat sa mai rasnesc la 4-5 dimineata ...si imi fac strictul necesar de seara , pe care il depozitez intr-un borcan special cu garnitura.

Csf ...ncsf 🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aparatele espresso comerciale folosesc așa zisa sită presurizată care face extracție la 15- 16 atmosfere, acolo caimacul este creat într-un mod anormal, prin jetul puternic care iese din orificiul sitei.

Cunoscătorii folosesc o sită nepresurizată și reglează aparatul în așa fel încât presiunea la extracție să fie aproximativ 9 atmosfere iar temperatura în jurul a 96 de grade Celsius.

7 grame de cafea măcinată din care rezultă 18 ml de cafea extrasă în aproximativ 18 secunde este considerat optimul. Crema consistentă caimac provine din bioxidul de carbon care apare în bobul de cafea la prăjire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, SenorPink a spus:

 

intrucat vad ca exista topicuri pentru sex, bautura si tutun....hai sa ii dam si cu un alt "viciu": Cafeaua

Bună ziua și dvs.

Mai aștept până se dă drumul la marijuana și deschid topic atunci

Eu beau doar nes cu lapte dimineața. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont de calitatea cafelei pe care sunt nevoit sa o beau prin calatorii, am gasit solutia de compromis. Imi iau cafeaua cu mine si mi-o prepar singur:

 

https://www.wacaco.com/pages/nanopresso

 

Iese o cafea chiar civizilata fata de zeama de ciorapi de prin benzinarii sau diferitele cazari. :D

Acum 27 minute, 3.14 a spus:

Asa faceam si eu inainte ...insa dupa ce m-au acuzat ca is cocosu blocului , am incetat sa mai rasnesc la 4-5 dimineata ...si imi fac strictul necesar de seara , pe care il depozitez intr-un borcan special cu garnitura.

Csf ...ncsf 🙈

Ai ce sa ii faci, ii tufi in gura. Nu e vina ta ca peretii sunt de rigips. :))))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, 3.14 a spus:

Asa faceam si eu inainte ...insa dupa ce m-au acuzat ca is cocosu blocului , am incetat sa mai rasnesc la 4-5 dimineata ...si imi fac strictul necesar de seara , pe care il depozitez intr-un borcan special cu garnitura.

Csf ...ncsf 🙈

La manivelă, retro.

Ca experiment recomand cafea la rece, în borcan la frigider de seara până dimineața. Se extrage perfect fara fierbere dacă stă suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, cinezicealae a spus:

Bună ziua și dvs.

Mai aștept până se dă drumul la marijuana și deschid topic atunci

Eu beau doar nes cu lapte dimineața. 

Incearca pe topicul de tutun. :)

 

 

Acum 5 minute, Penetru a spus:

La manivelă, retro.

Ca experiment recomand cafea la rece, în borcan la frigider de seara până dimineața. Se extrage perfect fara fierbere dacă stă suficient.

Pare interesant...hmmm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20210924_121602.thumb.jpg.311c61bc38771e31ccda8d885b7aac91.jpgCea mai buna cafea (latte) bauta in Buc este la Zissou, la eroilor. Beau numai latte ca idee

Am mai incercat Meron, Tucano, Origins, Mad Goat, Steam, Bob, Human Coffee, Throwback coffee, Origo, Beans and Dots, First coffee, 2 minutes, Saints roastery, T-zero (doar din ce imi aduc aminte)

Unele sunt ok, altele au fost aruncate direct in cos.

 

Am mai primit recomandari dar nu am ajuns la Onest

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, DiarM a spus:

20210924_121602.thumb.jpg.311c61bc38771e31ccda8d885b7aac91.jpgCea mai buna cafea (latte) bauta in Buc este la Zissou, la eroilor. Beau numai latte ca idee

Am mai incercat Meron, Tucano, Origins, Mad Goat, Steam, Bob, Human Coffee, Throwback coffee, Origo, Beans and Dots, First coffee, 2 minutes, Saints roastery, T-zero (doar din ce imi aduc aminte)

Unele sunt ok, altele au fost aruncate direct in cos.

 

Am mai primit recomandari dar nu am ajuns la Onest

Deci nu bei cafea! :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un Espresor DeLonghi si un Krupps, cafea  Davidoff si Lavazza Oro,acum o  intrebare de mocofan, de ce $^****@€££ intr.o dimineata iese o cafea EXCEPTIONALA  si peste 2 zile mult mai proasta/slaba, folosesc aceiasi apa, aveiasi cafea, acelasi aparat🤔😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Djenavar a spus:

 proasta/slaba, folosesc aceiasi apa,

Apeși cu tamperul la 18 kgf de fiecare dată?

Măcinătură trebuie să fie foarte fina dar să nu ajungi în punctul în care se formează canale prin care apa se scurge mai rapid. Un semn că au apărut canale este viteza de curgere ce crește brusc și aspectul tigrat al caimacului.

https://youtu.be/aMLViitLPFY
https://youtu.be/4d8ZHKLv3X8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Clit Eastwood Jr. a spus:

In ultimate vreme beau d-asta, e gustul perfect pentru mine. Pana la ea aveam ceva Ethiopia, cam acrișoară pentru gustul meu

 

C51BEBB4-8BEA-4FAF-B062-6271DA0544DC.thumb.jpeg.06ca65b99c3c1d455f2e8949060c4e8d.jpeg

Cafelele astea facute la noi si prajite putin sunt excelente la gust dar au o mare problema: sunt extrem de acide si dupa o perioada oarecare te cam rup la stomac si trebuie sa treci iar o perioada pe prajire clasica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani am adus din Costa Rica o gramada de cafea. Am aflat ca e o idee foarte proasta cand am pierdut o gramada de vreme intr-o camera (incapere) de verificare amanuntita, cu caini dresati sa caute droguri si alte alea. Am scapat fara control corporal, dar tot a fost o pierdere de vreme. Explicatia e simpla: cafeaua era folosita de traficanti ca sa mascheze mirosul drogurilor fata de caini, asa ca au invatat cainii sa reactioneze si la miros de cafea. Nu toate pungile erau etanse, asa ca mirosea suficient cat sa alerteze cainii, mai ales ca veneam dintr-o tara cunoscuta pentru surprize.

 

Nici nu mai stiu ce marci de cafea erau, mi le-a ales un coleg localnic de prin mai multe magazine insirate prin toata valea aia numita San Jose. A fost buna, dar nu chiar atat de buna. Intre timp am trecut (din lene) la aparat cu capsule si nu le recomand decat celor care nu au timp sau acces la o cafenea buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Penetru a spus:

Aici vorbim de cafea, capsulele sunt doar niște chimicale ordinare pline de e-uri.

 

Au facut bajetii de la Narcoffee capsule speciale pentru Nespresso in care au pus cafea de specialitate.

 

Singurul lucru este ca sunt facute din plastic (chiar daca eco/bio reciclabil si biodegradabil).

 

Le-am testat la un magazin Nespresso si iese o cafea ok-ish pentru un d-asta cu capsule - clar peste orice Nespresso dar totusi mult sub un Espresso facut ca lumea la un aparat bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici e deja spus aproape tot despre cafea https://www.espressoman.ro/forum/index.php

 

3 hours ago, Clit Eastwood Jr. said:

In ultimate vreme beau d-asta, e gustul perfect pentru mine.

Ai incercat de la Guido sau Claro cafee?Dar de la Mabo sau Papa jacques? intreb pt ca nu sunt lamurit suficient asupra lor,am intilnit si mai bune,din cele scumpe,dar si mediocre ce parca sunt sub cafeaua din supermarcheturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, mihai c a spus:

aici e deja spus aproape tot despre cafea https://www.espressoman.ro/forum/index.php

 

Ai incercat de la Guido sau Claro cafee?Dar de la Mabo sau Papa jacques? intreb pt ca nu sunt lamurit suficient asupra lor,am intilnit si mai bune,din cele scumpe,dar si mediocre ce parca sunt sub cafeaua din supermarcheturi

Hauuuuu, espresomanup vrea rasnita care costa cat un motor, ca altfel nu iese cafeaua buna😁😏

Aici vb de lucruri mai terestre un pik😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, Clit Eastwood Jr. said:

Folosesti decalcifiant?

pentru curatat se folosesc niste pastile cu detergent ,cum ar fi astea https://www.kfea.ro/intretinere/curatare/puly-caff-pastile-curatare-degresare-1-35gr-100-buc

si curatare se face mai frecvent decit decalcifiere,cam la una-doua saptamini;asta e valabil pt aparatele automate,la care recomand marca Jura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mihai c a spus:

aici e deja spus aproape tot despre cafea https://www.espressoman.ro/forum/index.php

 

Ai incercat de la Guido sau Claro cafee?Dar de la Mabo sau Papa jacques? intreb pt ca nu sunt lamurit suficient asupra lor,am intilnit si mai bune,din cele scumpe,dar si mediocre ce parca sunt sub cafeaua din supermarcheturi

 

Guido sunt peste Mabo pentru ca sunt consistenti in prajire. lui Mabo ba ii iese ba scoate niste dude de nebaut.

 

Microloturi de la Mabo sunt foarte bune, dar sunt dupa cum le zice numele...microloturi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

49 minutes ago, mihai c said:

pentru curatat se folosesc niste pastile cu detergent ,cum ar fi astea https://www.kfea.ro/intretinere/curatare/puly-caff-pastile-curatare-degresare-1-35gr-100-buc

si curatare se face mai frecvent decit decalcifiere,cam la una-doua saptamini;asta e valabil pt aparatele automate,la care recomand marca Jura

Cu parere de rau tre sa va contrazic putin vis-a-vis de decalcifiantele astea .....is cam niste unicorni asa de papat banii la excentrici .

Am la munca cca 13 expresoare automate de cafea ....de ani de zile nimeni nu le spala si nu le gaddila la oo . 

Probabil ca daca ai apa de fantana de ramane piatra pe lingura ....nah ....or avea rostul lor ....altfel , bani aruncati aiurea .

Just my 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...