Sari la conținut

Dimensionare presa hidraulica


binox
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

as vrea sa-mi construiesc o presa ca cea din imaginea atasata.

Cilindrul pe care-l am, impreuna cu unitatea hidraulica dezvolta o forta maxima teoretica de 16.8T.

Nu ma pricep la calcule de structura si asi avea nevoie de ajutor pentru dimensionarea placii care formeaza cadrul.

Ma poate ajuta cineva?

presa.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica are vreo 44kg/mm2, otelul de pe jos.

Fa si tu suprafata sectiunii, in asa fel, incat, in partea cu suprafata sectiunii cea mai mica, sa depaseasca sarcina de 16 tone si sa mai ramana ceva :)

Cat  ar fi? zicem 17 tone x 2 ca sa fim siguri :) 34 tone.

34000kg/44kg=772mm2 adica, o tabla de 10mm grosime cu 70mm lungime.

De rupt nu se rupe, dar se indoaie sigur  :) Ar trebui facut un profil H sau macar T.

Nu te  lua dupa mine, zic si io...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aș merge pe designul clasic de presă hidraulică, ăla cu 2 montanți solicitați la întindere. Avantajul e că e mult mai stabilă și ai mai mult spațiu de jur împrejurul cilindrului. Soluția din ilustrația ta se justifică doar dacă ai nevoie să între într-un "golf" al unei piese mari, altfel te va încurca apropierea montantului de cilindru în f multe situații. Nu mai zic de solicitarea combinată la care e supus montantul, la o forță mare poate "fugi" și în lateral, nu doar să "deschidă gura". 

My 2 cent. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, cinezicealae a spus:

Cica are vreo 44kg/mm2, otelul de pe jos.

Fa si tu suprafata sectiunii, in asa fel, incat, in partea cu suprafata sectiunii cea mai mica, sa depaseasca sarcina de 16 tone si sa mai ramana ceva :)

Cat  ar fi? zicem 17 tone x 2 ca sa fim siguri :) 34 tone.

34000kg/44kg=772mm2 adica, o tabla de 10mm grosime cu 70mm lungime.

De rupt nu se rupe, dar se indoaie sigur  :) Ar trebui facut un profil H sau macar T.

Nu te  lua dupa mine, zic si io...

 

 

 

Nu ma iau ca n-am inteles nimic din ce ai scris :)

Citat

Eu aș merge pe designul clasic de presă hidraulică, ăla cu 2 montanți solicitați la întindere

M-am gandit si la varianta clasica, dar mie mi se pare ca varianta asta (C-frame) desi e mai scumpa ofera mai mult spatiu. ( esti limitat doar pe o directie fata de 2 directii la H-frame)

A astora https://coaliron.com/products/16-ton-forging-press?variant=10994208997433 ochiometric pare ca placa ar avea o grosime de 1'', 1''1/4 ,sau maxim 1''1/2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, binox a spus:

Nu ma iau ca n-am inteles nimic din ce ai scris

Facem altfel. Daca iei o sarma patrata de 1mm/1mm si tragi de ea, se rupe la ~44Kg daca e facuta din otel slab  aliat.  Ca sa  sustina 17 tone, trebuie sa pui un pachet de 386 de sarme. Mai sus ziceam ca e recomandat sa supradimensionezi structura, ca sa nu fie la limita rezistentei si ca ti-ar trebui 772 astfel de sarme sau o tabla care sa aiba in sectiune  o suprafata egala cu cele 772 de sarme, adica 772 de milimetri patrati.

Dar, cum zicea  si colegul, tabla aia nu e supusa doar la intindere, e supusa si la indoire. Motiv pentru care, ar fi bine ca sectiunea ei sa fie un profil H sau C sau T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Discutia este totusi mai ampla...teoretic acel cilindru dezvolta o forta maxima de 16.8 tone, dar pe ce suprafata?

Nu mi se pare importanta suprafata pe care apasa , cred ca punctul vulnerabil e sus unde se ancoreaza cilindrul de cadru.

Nu am o problema sa o supradimensionez dar parca nici n-as vrea sa o fac dubla sau tripla la cat costa acum otelul...

O fac in principal pentru forja,pt a "turti" otel fierbinte de  dimensiuni relativ mici.(lame de cutit) dar e posibil ca in viitor sa o folosesc si pt alte chestii (caramizi de pamant comprimat, poate brichete de lemn etc)

Nu am exclus inca varianta H-frame, ambele au avantaje si dezavantaje.

Trebuie sa fac si niste simulari de cost si posibilitate de achizitie materiale . Varianta C-frame ma atrage si pt faptul ca e mai usor de procurat, dau comanda la o firma care decupeaza cu plasma si ma duc si ridic piesele cu masina. La varianta H-frame ar trebui sa fac rost de ceva profile cu sectiune mare pe care nu le gasesc decat la lungimi de minim 6m si nu prea am cum sa le transport. Am incercat sa comand o data cu transport inclus dar nu le livreaza nimeni la 6m in Bucuresti pt ca nu e rentabil sa plateasca nu stiu ce taxe de acces camion.

 

Citat

varianta propusă de tine te limitează ea pe o singură direcție, dar drastic. Distanța mică între montat și cilindru te va încurca la multe chestii.

Da, stiu, m-am gandit si la acest aspect, s-ar putea rezolva cumva prin departarea cilindrului de cadru dar asta presupune un cadru mai gros ca se mareste bratul fortei.

Am vazut si un model de genul asta construit din profil I sau H , cu spatiu destul de generos, mi s-a parut varianta cea mai buna doar ca nu am cum sa fac rost de material. 

N-as avea o problema sa cumpar 6m, dar parca nu-mi vine sa cumpar 6m ciopartiti in bucati cat sa le pot duce cu masina, asta in cazul in care as gasi un furnizor care sa fie de acord sa-mi taie bara de 6m.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am găsit pt presa mea niște capete de profil C și I (mari) rămase de la construcția unei structuri de hală, cam de 800 mm lungime. Niște platbandă de 50x8 parcă de la Miras și ăla e H frame-ul. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, binox a spus:

Trebuie sa fac si niste simulari de cost si posibilitate de achizitie materiale .

OLX / recuperari. Iti taie baietii si 20cm daca vrei... E plin OLX de profile recuperate. Am fost acum si am luat de la fiare vechi, 80kg de teava pentru gard, 70mm/5mm in carne cu 3 lei kg. La altii de pe OLX am  fost si am luat vreo 150m de teava la 2,5m recuperata pentru panouri. IEFTIN si bun. Am iesit la o treime din pret/m, in conditiile in care era de trei ori mai groasa in carne. Nu-ti trebuie tabla noua pentru presa. Dai rugina jos si e lux...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

 Nu cred ca forja ti-a iesit din prima...

Inca nu stiu ca nu e decat 50% gata :) Astazi planuiesc sa sudez arzatorul (ribbon burner) si probabil sapt viitoare o sa incep sa torn betonul refractar. Carcasa si izolatia de vata ceramica sunt gata.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...