Sari la conținut

S-a deschis sezonul 2022...


ENEOS

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ati stii cate peni$uri (si injuraturi de la soferi) si-au luat motociclistii de la parada, pentru blocarea traficului...

Am fost martor, unii soferi claxonau, injurau si zbierau la politisti ca nu fac nimic...

Numai parada de constientizare nu a fost...Soferii de-acum, percep altfel toata treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ianachim a spus:

sunteti rai… pentru multi de acolo ASTA E TOT SEZONUL MOTO😂😂😂😂

Ai rade si mai tare daca ai stii ca unii s-au pregatit cu o saptamana inainte (de parca plecau la Nordkapp), altii urmareau vremea din ora in ora si isi faceau griji ca o sa ploua putin sau ca bate vantul, multi si-au spalat motocicletele cu o zi inainte,  iar cei mai idioti au ajuns cu 2 ore mai devreme in Piata Constitutiei ca sa nu piarda parada.

Oricum, in loc sa fie o parada de promovare a mersului pe 2 roti, a fost o parada de enervare a celorlalti participanti la trafic (pana si tipul care filma, spunea ca din cauza asta intarzie la job), am fost pana in constitutiei si mi-a ajuns, soferii claxonau si vorbeau cu politistii, printre motociclisti erau si cocalarei cu tobe sparte care trageau de gaz si ieseau din coloana, ce sa mai....totul feeric.

Sunt de parere ca paradele astea pentru constientizare, fac mai mult rau decat bine....

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, The Mentalist said:

..... Nu arata bine deloc, era sange pe carosabil...

Mno bajetu din nefericire a ramas cu un singur mergator .  Fata cica ar fi ok .   pacat de ei 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, The Mentalist a spus:

Eu inca vreau sa afle careva daca la plimbarea spre Giugiu si inapoi tot ei s-au lovit intre ei la Calugareni si ce s-a intamplat cu baiatul si fata care au ajuns in spital. Nu arata bine deloc, era sange pe carosabil...

 

Screenshot_20220403-170934_Facebook.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, The Mentalist a spus:

Eu inca vreau sa afle careva daca la plimbarea spre Giugiu si inapoi tot ei s-au lovit intre ei la Calugareni si ce s-a intamplat cu baiatul si fata care au ajuns in spital. Nu arata bine deloc, era sange pe carosabil...

Plimbare făcută de grupul Ride&Ride?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si iar vedem pana prin Mai ziua si accidentul....

Coloanele astea de "constientizare" sunt niste prostii. Nu au efectul scontat (ba poate chiar efect contrar); in viitor, soferii in loc sa beleasca ochii vor actiona agresiv la adresa motociclistilor.

Nu vad de ce se considera unii mai "altfel" - pana la urma exista o legislatie rutiera care e identica si care trebuie respectata de toti, soferi sau motocilisti.

 

In loc sa se ciocneasca intre ei la parada, ba sa mai ramana si fara membre - nu mai bine mergea fiecare in treaba lui, la o plimbare de relax ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor

Eu unul am fost la deschiderea sezolului iei. Cand am timp pentru asta particip, cand nu nicio pierdere. 
Nu sunt de acord insa cu cei ce catalogheaza oamenii intr-un anume fel, asa la gramada. Si asta nu doar in ceea ce priveste motociclismul, ci in orice domeniu, consider ca este absolut gresit. 

Fiecare are motivul lui pentru care merge la orice parada, ca si cei ce nu vor sa mearga, deci firesc, fiecare este liber sa aleaga. De ce o categorie trebuie sa o judece pe cealalta? 
Mi-am spus doar parerea, altfel mare pacat ca lumea nu pricepe ca regulile trebuiesc respectate mereu, si pe circuit si la parada (ca si exemple). Si astfel se intampla nenorociri, ca in cazul plimbarii la Giurgiu. Pacat, mare pacat de tanarul acela. Ma intreb insa cati motociclisti invata ceva din aceste situatii mai mult sau mai putin tragice?

 

Nu am cautat informatii ce-i drept, dar cred ca cei din video-ul de mai jos, au procentajul mai mic fata de noi la accidente pe doua roti. 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 1 oră, The Mentalist a spus:

 

Salut,

 

Mobră ta e neagră și ai un colant cu TNG pe bot?

Am văzut un băiat masiv cu pantaloni roșii și greacă neagră pe o Busa la Giurgiu în port acum doua săptămâni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o saptamana am filmat o alta deschidere….

mult mai ok si ca traseu si ca participanti

intreba lumea de ce nu a fost mediatizata mai mult ….. pai organizatorii au preferat sa fie asa pestrita lumea 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, caracterincompatibil a spus:

Te am așteptat la București cu cartea de vizita.am.nevoue de un meșter moto priceput sa facă presiunea la anvelope.de restul mă ocup eu

Aproape că am râs. Acolo se izbesc gibonii la paradă, nu mă bag.

Acum 4 ore, Leon a spus:

Ai rade si mai tare daca ai stii ca unii s-au pregatit cu o saptamana inainte (de parca plecau la Nordkapp), altii urmareau vremea din ora in ora si isi faceau griji ca o sa ploua putin sau ca bate vantul, multi si-au spalat motocicletele cu o zi inainte,  iar cei mai idioti au ajuns cu 2 ore mai devreme in Piata Constitutiei ca sa nu piarda parada.

Oricum, in loc sa fie o parada de promovare a mersului pe 2 roti, a fost o parada de enervare a celorlalti participanti la trafic (pana si tipul care filma, spunea ca din cauza asta intarzie la job), am fost pana in constitutiei si mi-a ajuns, soferii claxonau si vorbeau cu politistii, printre motociclisti erau si cocalarei cu tobe sparte care trageau de gaz si ieseau din coloana, ce sa mai....totul feeric.

Sunt de parere ca paradele astea pentru constientizare, fac mai mult rau decat bine....

 

 

Uite ode și osanale:

Screenshot_2022-04-03-19-02-32-824_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2022-04-03-12-42-32-801_com.opera.browser.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesta și cureaua lată,

Ce motociclist sunt, tataaaa!!! 

Șai-la-laaaaaa, ce vesta mea! 💪

 

Onoare, respect, devotament, scame pe umăr, pupat in Trebuci, bătăi pe spate și cu burțile, admirat cromul de e mobre etc.

 

Văd felicitări pentru organizare, de parcă au făcut cine știe ce scamatorii. Dpmdv, campaniile astea nu au rezultate notabile, dimpotrivă: unii ne înjură că le trezim copiii pe care i-au adormit cu greu, alții că îi deranjează zgomotul, șoferii că se îngreunează circulația. Am mers și eu la câteva defilări: se tureaza motoarele in draci, se fac depășiri riscante pe toate părțile, nu știi ce fac cei din jurul tău, fiecare circulă după cum îl taie capul. Având în vedere că unii n-au mai condus de jumătate de an, n-am încredere în "abilitățile" lor.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiriștii au un scop, vorbesc prin stație și se adresează direct cu prenumele (am stație de mulți ani și i-am auzit), dar cluburile simt dorința de "apartenență", împreună sunt cineva. Mai fac o deschidere sau închidere de sezon (motiv de party, am fost, e fain), o paradă (am fost, lăbăreală), un fest (se lasă și acolo cu parade, dar macar seara mai auzi vreo trupă, se cam repetă ele, dar aia e), o campanie umanitară. Bine, cine se respectă.

În rest, mi-e atât de bine să fac ce vreau, de nu-mi trebuie niciun club.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai aia ma gandesc, nu au si astia sisteme intercom de vorbit la ture intre ei sa se anunte ba vezi ca vin tare? cum naiba te faci praf pe giurgiu unde e drum drept cu 2 benzi, iti iei cele mai ieftine intercom de pe aliexpress nu zice nimeni ca trebuie doar cardo sau sena

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la aceasta parada în Iași, totul a fost relativ ok în afara faptului ca se trecea pe rosu la semafor de parca nici nu ar fi existat cu toate ca nu era nici un politist de la rutiera sau alt dirijor de trafic care sa blocheze traficul pentru coloana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, l.u.v a spus:

Salut,

 

Mobră ta e neagră și ai un colant cu TNG pe bot?

Am văzut un băiat masiv cu pantaloni roșii și greacă neagră pe o Busa la Giurgiu în port acum doua săptămâni.

Salut,

Nu eram eu, am Busa neagra dar nu am nicio pereche de pantaloni rosii :D

Cam astea sunt culorile mele de razboi 

 

Mie mi se pare ciudat cum aceste personaje pe care nu le-as urma nici pana la un drum la paine, au acest farmec pentru multimi, un fel de Cumpanaşu s-a nascut in motociclusmul romanesc. O sa ziceti ca sunt invidios pe 'notorietatea' lui, dar eu sunt doar siderat cum multimile se lasa conduse de astfel de personaje.

Pericolul mare este de fapt informatia falsa pe care o primesc multimile astea de baieti si fete, de aia vor muri pe capete pana isi vor da seama ca in motociclusm ai multe de invatat, dar trebuie sa deslusesti cumva de la cine sa inveti. E ca pe internet cu fakenews-ul, magia e sa iti dai seama care informatie e buna si utila si care e periculoasa.

Pacat de baiatul cu piciorul...vai de el si de familia lui...

20220327_204823.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote

Mie mi se pare ciudat cum aceste personaje pe care nu le-as urma nici pana la un drum la paine, au acest farmec pentru multimi, un fel de Cumpanaşu s-a nascut in motociclusmul romanesc. O sa ziceti ca sunt invidios pe 'notorietatea' lui, dar eu sunt doar siderat cum multimile se lasa conduse de astfel de personaje.


Asta nu inseamna decat ca exista o mare cerere de informatie si un mai mare vid de persoane capabile sa ofere acele informatii.
Si "piata" apartine doar celor care fac ceva, nu a celor care comenteaza de pe margine desi au abilitatea si mai ales cunostintele (informatia corecta) necesare.
Dar ce sa vezi, cei din urma n-au chef sa fie educatori si se multumesc doar cu statutul de babe barfitoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...