Sari la conținut

Conflictul dintre generații și paradele moto


Kosh
 Share

Postări Recomandate

Motociclism: Conflictul dintre generații și paradele moto
Ca urmare a paradei din 2 Aprilie, mi-am propus ca în acest video să dezbat cu voi o serie de discuții prezentate ca argumente autoritare.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 6 ore, Kosh a spus:

Motociclism: Conflictul dintre generații și paradele moto
Ca urmare a paradei din 2 Aprilie, mi-am propus ca în acest video să dezbat cu voi o serie de discuții prezentate ca argumente autoritare.
 

Nici tu nu mai ai bani de benzina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Kosh a spus:

Motociclism: Conflictul dintre generații și paradele moto
Ca urmare a paradei din 2 Aprilie, mi-am propus ca în acest video să dezbat cu voi o serie de discuții prezentate ca argumente autoritare.

Nu e un conflict intre generatii, ci o diferenta de experienta. Din ce vorbesti, pari ca ai 15 ani ca nivel de gandire. Nu sunt veteran, nu ma consider un expert, dar tu dai impresia ca esti din alt film, in care Karate Kid te invata ca in 2 nopti si un "wax on, wax off" devii expert in orice, inclusiv in motociclism. Si ca sa fii si mai cu moț, ii acuzi aiurea pe veterani ca apologiaza vremea comunismului, ceea ce e o tampenie.

 

Esti cumva din aia la care cand ti se spune "nu baga degetul in strung" il bagi numai de-al naibii ca sa nu te iei dupa niste mosi nostalgici, sa le arati tu ca generatia noua poate sa bage degetul in strung? Cam asta e ce spui.

Editat de AdrianB1
gramatica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este ceea ce spun ci ceea ce-ai ales tu sa intelegi.
Dar fiecare are dreptul la propria opinie. Si da. Este un conflict intre generatiile de motociclisti, numai ca tu te rezumi doar la experientele tale.
Eu chiar "imi pierd" foarte mult timp pe retelele sociale, deh, prin natura meseriei sunt minim 10 ore/zi in fata calculatorului si, se vad multe.
Si aici pe forum avem multi useri care nu fac decat mișto de incepatori...
In marea majoritate, inafara de mistocareala ieftina, rar isi investeste cineva timpul cu educarea lor.
Si atunci, ce pretentii poti avea de la ei?

Vorba clasicului: they say I have to learn, but nobody's here to teach me.
Sigur, multi incepatori sunt extrem de incapatanati si aroganti, dar nu's toti asa. Insa toti sunt pusi in aceeasi oala.

Nu zice nimeni ca motociclismul se invata ca'n KarateKid, insa sa stii ca's multi incepatori care apreciaza si chiar baga la cap cand le vorbesti frumos si chiar se vede ca vrei sa-i inveti de bine.
Problema vine insa atunci cand esti prea veteran ca sa te cobori la nivelul lor de intelegere.
Pentru un veteran, general vorbind, anumite subiecte si situatii par a fi asa de generale incat nici nu merita discutia; uitand cel mai probabil ca si el le-a intalnit cand era la inceput, dar a uitat de asta. Si acum, i se pare ca respectivul subiect este asa de basic incat nu poate concepe ca un motociclist cu doar cateva luni de experienta nu si l-a insusit.

Ma rog, discutia e complexa...
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10-15 ani veteranii de azi faceau iesiri cu incepatorii. Asta pana cand incepatorii au inceput sa aibe atitudine de "eu nu am nevoie de ajutor, ma descurc". Cand li se spune sa nu sara direct pe motoare de 1000, se cred oprimati si se sustin intre ei si de inca vreo cativa din aia mai vechi care au vazut 3 exceptii si cred ca rastoarna regula generala. E o batalie care nu merita purtata, probabil si-au luat popcornul si fac misto de incepatorii aroganti. Nu de toti incepatorii, ci de aia care si-o cauta singuri.

 

Dar veteranii nu au uitat, nu au pierdut entuziasmul, doar sunt inundati de o mare de prostie cu care nu poti sa te pui si cu care nu mai merita sa te pui. Da, cand eram 100 de motociclisti in Bucuresti era usor sa ii aduci pe incepatori pe calea cea dreapta (figurativ, ca nu exista una universala), acum insa numarul motociclistilor s-a marit, numarul membrilor pe forum a crescut si calitatea e in scadere, atat la membrii normali cat si la moderare - asta in comparatie cu 2005-2010, care e perioada de inceput. Dar nu e vina veteranilor ca generatia curenta e tampita, agramata si aroganta, e a scolii, social media, modelelor cretine de la TV si alte asemenea, nu a veteranilor. Traim in zilele in care "generatia noua" (da-i ce definitie vrei, dar cam sub 35-40 de ani) are idei cu pamantul plat (flat earthers), se cred de alt sex decat sunt sau direct pisici sau diavoli, chestii pentru care ar fi fost trimisi la Socola nu in "vremurile bune", ci in vremuri normale. E o generatie de anormali cu ceva exceptii, nu o generatie de oameni normali cu ceva exceptii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

We have to agree to disagree.
Si tin sa te contrazic pentru ca e vina noastra a tuturor pentru tot ce se intampla in tara. De la televiziuni, la politica, motociclism si absolut orice.
Cata vreme stam capra si intotdeauna e vinovat altul, lucrurile vor merge din ce in ce mai rau.
Am ajuns sa traim in tara unde si c-o floare se face primavara, unde normalitatea a ajuns suspecta.
A cui crezi ca este vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viata isi urmeaza cursul, vin alte generatii si alte generatii de bikeri. Tu de exemplu erai pe vremea cand pe forumu asta erau 300-400 de useri online pe forumul asta si chiar se discutau TOATE subiectele motociclismului, chiar daca unii cursieri nu prea isi gaseau locul aici, dar pentru marea majoritate era un loc destul de relevant? Cand useri mai vechi isi pierdeau timpul lor sa isi bata gura si sa incerce sa indrume noile generatii? Gratis, in practica. Cand altii au facut la fel pe circuite, atragand lumea la circuit, aratand ce inseamna sa mergi intr-adevar tare si controlat, sa capeti un total nou set de skills, tot pe gratis?

Acum sunt 20 de bikeri ametiti online aici si 200 isi serbeaza ziua (din miile de useri care activau odata pe aici), ceea ce arata clar ca este o lume demult apusa.

Chiar si eu intru doar din nostalgia trecutului, cand mai postam o plimbare si mai cunosteam lume, mai aveam cu cine sa invart roata... Faptul ca suntem veterani nostalgici este doar natural, am avut poate fiecare din noi etapele noastre- entuziasmul inceputului, perioada de cunoasteri si betiveli in grupuri, etape de perfectionare, etape in care apoi am incercat sa ajutam pe altii, acel 'to give something back', dar foarte multi am schimbat deja prea multe generatii de bikeri si ne-am saturat, isi vede fiecare de motociclitul lui si atat.

Ciclul unui motociclist era cam asa: incepea la tinerete dar nu chiar f tanar ca nu avea inca bani sa isi ia motor, apoi prima motocicleta- entuziasmul inceputului, ceva progres si upgrade la motocicleta dupa primul an, deja simte nevoia sa apartina acestei lumi moto, e si perioada in care de obicei se baga intr-un grup. 2-3 ani. Daca se ajunge la a 3-a motocicleta deja ar trebui sa stie cam exact ce vrea , se plimba cu ea 2-3 ani, apoi se plictiseste. Daca in perioada de mijloc si-a gasit si o femeie pe la betiile alea in grup, acum e timpul sa se casatoreasca, vine si primul copil, gata cu motocicleala. Ciclul asta are cam 7-8 ani. Asta la cei destul de pasionati.

Normal daca tu esti in faza in care mai mergi la un party dar f rar, mai iesi la plimbari dar eviti grupurile de incepatori puri, in 15 de zile vei schimba asa vreo 5 'generatii' de bikeri cu care intre timp s-au lasat, iar toate sfaturile tale despre motociclusm devin tot mai concise, mai rare, de cele mai multe ori stai de acum pe margine si te amuzi.

Si asta e ciclul vietii, n-ai ce face, veterani nostalgici si acri au ajuns si cei dinaintea noastra si vor ajunge si cei de dupa noi care se vor tine destul de mult timp de motociclism.

Asa ca esti liber sa fii cat de revoltat vrei, sa te apuci tu sa schimbi lumea, unii din noi au realizat ca trebuie doar sa ne vedem de ale noastre.

Grupurile astea sunt doar ciclice, stii cate grupuri de ride&ride au existat pana acum si s-au lasat deja de atata timp de au copiii la liceu? Noi doar am conststst ca acesti noi lideri au o calitate execrabila si suntem mirati ca multimile sunt conduse de acesti agarici.

Nici nu vreau sa incep discutia cu cluburile moto ca nu as mai termina postul asta nici pana maine, motociclismul cu 'vestuta', care nu e data jos nici la plaja, el fiind 'prospect' sau ceva.

Cum a zis si Adrian mai sus, nu ai cum sa nu fii nostalgic cand vezi ca inainte in manual te invata sa reglezi supapele iar acum iti spune sa nu bei antigelul, si-au dat si producatorii seama ca exista o diferenta intre generatii.

Generatia actuala a informatiei rapide online, condusi de influenceri care si-au capatat experienta tot online.

Veteran acru si nostalgic over and out.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu sunt la curent, dar senzatia mea e ca incepatorii de acum au si mintea si optiunile pentru a alege mult mai intelept decat cei care erau in situatia lor acum 15-20 de ani. Este doar impresia mea sau in urma cu 10-15 ani erau mai multi care se prapadeau pe miare decat sunt acum? 

 

Nu conteaza cati ani ai. Important este sa nu fi mos. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu mai auzi de accidente, inainte forumu era adevarata agentie de stiri, aflai totul instantaneu, acum exista doar FB, Instagram, Tiktok.

Cand se prabusesc astia din cluburi nu afli, toti baga gunoiul sub pres si sar toti de coor daca vrei sa afli ce s-a intamplat si a cui a fost vina. De aia 'nu mai sunt atarea accidente'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote

Poate nu sunt la curent, dar senzatia mea e ca incepatorii de acum au si mintea si optiunile pentru a alege mult mai intelept decat cei care erau in situatia lor acum 15-20 de ani. Este doar impresia mea sau in urma cu 10-15 ani erau mai multi care se prapadeau pe miare decat sunt acum? 


Asta pentru ca intre timp s-au introdus categoriile moto in permis.
Daca n-ar fi astea, cred ca era jale.
Inainte de restrictii, nu era luna sa nu vezi cate-un acccident fie cu un R6 sau R1.
Sa nu mai zic cate topicuri rasareau de tipul: am luat permisul. sa-mi iau R6 sau direct R1 ca nu vreau sa ma plictisesc.
Atunci, daca aveau moto de 600, chiar si sportiva erai considerat incepator.

Deci problema e veche.
Si pe mine ma intrebau necunoscuti pe la Arc "de ce ti-ai luat ZX6R, esti incepator?"

@GoodKat

Prin 2008, la cateva luni dupa ce mi-am luat moto, am facut un topic cu regurile mele cand e vorba de motociclism.
A fost bine primit initial, ba multi useri au contribuit cu reguli noi si pertinente. Apoi, in cateva zile sa ales praful de acel topic... Si asta era in 2008.

Da-mi voi sa te intreb:
daca un incepator de azi ar face un astfel de topic ACUM pe acest forum... cum crezi ca ar fi primit?
Raspune-mi sincer.

E dificil sa fii activ pe acest forum cand in mai toate topicurile dai de aceeasi mana de useri care fie se cearta intre ei, fie acapareaza si porcaiesc toata discutia.
Poate-o fi mai liniste in sectiunile mai specializate, dar nu garantez.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote

Uita-te te rog la titlurile de pe acest search de youtube, si la pozele de thumbnail. Ce zici, sunt sau nu, titluri de Cancan?


Youtube e o discutie care ar merita un topic separat.
Cancan-ul este singurul care vinde. Combinat cu clickbait-ul.

Sunt youtuberi mari la noi (peste 500K abonati) care inca fac clickbait pentru ca altfel, au un nr de vizualizari sub 10% din nr total de abonati.
Si la 500K abonati ai nevoie sa faci vizualizari ca sa justifici timpul si banii bagati in productia fiecarui video.

E aceeasi problema care apare si in advertising. Cum publicul vede reclama, cum schimba canalul, asa ca televiziunile s-au vorbit sa difuzeze reclamele in sincron.
Aia de la National Geografic chiar bagau un ton sonor la un volum cu mult peste normalul emisiei cand incepeau reclamele.

 

Quote

in perspectiva mea, daca incepatorul respectiv a trecut pe la orele de Limba si Literatura Romana si evoca niste lucruri de bun simt, ce motiv de misto as avea sa fac?


Pai tu nu... dar ceilalti?
Mi se pare ca pe acest forum si relevant la subiectul topicului in sine, daca nu faci sau ai X,Y,Z iti vei lua baloane oricum.
Unde X,Y,Z pot fi motocicleta X, sau clasa X de motociclete, numarul X de km pe sezon, sau ce-o mai fi.
Pe Facebook insa e si mai rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trolling la greu in clipul tau Kosh.Generalizari,platitudini,clisee fara numar.Te fwte grija de altii carora oricum nu le pasa de tine.

Sa fi revoltat de ce se scrie pe Facebook,Insta,Tiktok arata ori un anumit infantilism   ori vrei doar sa-ti exprimi frustrarea

sub forma de trolelala ieftina.

Te stiu de mult pe forumul asta.Nu prea ai tinut niciodata la critici indiferent ca erau fondate sau nu.

Si ai avut mereu ceva de impartit cu toti ,mai putin cu tine insati.

Ai incercat mereu sa pari rebelul care nu ai fost niciodata.Hipsterul rebel.

Fi tu idolul noilor motociclisti si lasa-i pe altii in pace.moralistule.

Am consumat douazeci de minute ascultand un morman de tampenii.Sa-mi fie rusine.Ca stiam ce e de capul tau.

Conflict e in capul tau,nu intre noile si vechile generatii.

Sa vezi ce conflict este intre fanii Selly si cei ai lui Aby Talent.Adevaraciune.Baga un clip si cu aia.O sa-ti creasca audienta.

Aoleo,mai ai si 42 de ani.La varsta asta unii se ocupa de nepoti nu de razboaie feceboocistice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. De când cu bucifeisul TOATE forumurile au intrat în declin, nu doar ăsta! 

2. Nivelul celor care sunt începători pe forum este giga 🤦‍♂️. Majoritatea caută pe google și aterizează aici după răspunsuri la o problemă specifică deși ei nu au cunoștințe de bază pentru a înțelege o explicație tehnică la obiect. Mai mișto e că dacă răspunsurile, chiar corecte, nu sunt ceea ce voiau/sperau ei să audă se simt persecutați. Generația snowflake, ncsf.

3. "Cine știe face. Cine nu știe îi învață pe alții cum să facă". Principiul de bază al motoflocului mioritic. Mai bine bag bățul prin gard pe vreun topic atunci când stau pe tron decât să belesc ochii la toți distruși. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conflict intre generatii a existat dintotdeauna. Nu este un subiect nou si nu va fi niciodata transat, tot timpul generatia mai tanara este mai "agresiva", are ceva de demonstrat celei de dinainte, este cursul firesc, natutal. 

foto.thumb.jpg.197eb0346c09b828c38dd391e543c551.jpg

 

In aceasta foto de exemplu este un fost elev care in timpul scolii moto era foarte doritor sa mearga cu "gasca" la mare, dar : " a mea merge doar cu 80-90 la drum lung, voi mergeti peste suta, ma luati?" apoi dupa ceva vreme avea pretentii, "voi cu astea in doi timpi plecati mai devreme sa nu stam dupa umurile voastre ca noi cu astea in 4 timpi v-ajungem rapid" . Chiar nu mai conteaza, important este doar faptul ca cei care vor sa impartaseasca din experienta o vor face pana se plictisesc, cei care vor sa invete vor pune intrebari chiar daca altii semidocti vor rade de ei, nimeni nu s-a nascut invatat. Si nu in ultimul rand, nu uitati, Legea lui Darwin este valabila si in zilele noastre...

Orice asemanare cu persoane sau intamplari reale este doar degeaba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Fiziflash a spus:

Vad ca nu a luat nimeni in calcul teasing-ul ieftin care este de fapt acest thread pentru a i se dechide video-ul si a inregistra vizualizari.

 

Bingo 🤭

Acum 33 minute, ENEOS a spus:

1. De când cu bucifeisul TOATE forumurile au intrat în declin, nu doar ăsta! 

2. Nivelul celor care sunt începători pe forum este giga 🤦‍♂️. Majoritatea caută pe google și aterizează aici după răspunsuri la o problemă specifică deși ei nu au cunoștințe de bază pentru a înțelege o explicație tehnică la obiect. Mai mișto e că dacă răspunsurile, chiar corecte, nu sunt ceea ce voiau/sperau ei să audă se simt persecutați. Generația snowflake, ncsf.

3. "Cine știe face. Cine nu știe îi învață pe alții cum să facă". Principiul de bază al motoflocului mioritic. Mai bine bag bățul prin gard pe vreun topic atunci când stau pe tron decât să belesc ochii la toți distruși. 

 

Forumurile de pe afara parca nu sunt chiar asa afectate și nici nu se porcaiesc aia pe acolo. Exemplu forumul de K1600 care e foarte mișto. 

 

Ma refer la Brings me worries K1600 🤭🤭

 

Mingea a fost ridicata la fileu va rog sa dati un voleu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kosh, smbgpl, ceva mai steril de atat nu puteai sa scoti? M-am uitat pana la jumatate crezand ca vei spune si ceva util, nu doar mucavale. Cum au zis si altii, clisee peste clisee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, SenorPink said:

Mingea a fost ridicata la fileu va rog sa dati un voleu 

Eu bantui pe vreo 20 de forumuri de afara, si imi par mult mai pe treaba lor fata de fauna mioritica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salutare tuturor!

Spuneam pe topicul inițial că această discuție merită dezvoltată doar pentru a înțelege corect cum stau lucrurile. 😏

Rămâne să vă lămuriți singuri dacă filmulețul cu un titlu atât de profund este chiar ceea ce ar dori autorul său - domnul Cucoș - să fie.

Presupun că dacă nu toți,  foarte mulți aveți cont de FB și sunteți și useri pe grupul omonim.
În ultima lună și ceva grupul a început să fie bombardat cu tot felul de topicuri despre deschiderea sezonului.

Nimic nou în esență, numai că parcă niciodată până acum nu s-au bătut tobele atât de mult pe tema asta.

La deoparte faptul că mi se pare penibil să aștepți zile cu 23 grade ca să deschizi un sezon care practic - cel puțin în sudul țării - nu s-a închis niciodată!

Totul a culminat cu vreo trei accidente întâmplate pe șoselele țării, unul fiind foarte grav, implicați fiind motocicliști angrenați în această măreață paradă.

Având unele idei adunate în timp, acum câteva zile am scris postarea de mai jos, cam a doua zi după ce un alt coleg a deschis un topic despre accidentul petrecut în București:

https://www.facebook.com/groups/MOTOCICLISM.ro/permalink/1332947340519428/

Fiind în general un bun observator, am o aplecare către analiza lucrurilor.

Cine mă cunoaște știe că sunt un tip corect, cu coloană vertebrală și îmi asum lucrurile în aceeași măsură în care le și spun pe nume.

Exact pe linia asta sunt și observațiile din acel topic - lucruri reale pe care le-am sesizat în timp pe grupurile moto.  

Am dorit să punctez dorința unor tineri de a sări peste etape, furați uneori de frenezia tinereții. Am atins și pe cei care se cred buricul pământului, nesocotind sfaturile unor motocicliști cu experiență.

Postarea a stârnit destule reacții, unele negative, majoritar pozitive, alături de 500 like-uri.

Sunt multe comentarii și am încercat să răspund celor cărora am considerat că trebuie să o fac.

La un moment dat domnul Cucoș aka Kosh a intervenit printr-o postare mai lungă, fiind în dezacord cu cele scrise.

Am intrat în dialog argumentând, dumnealui mi-a răspuns și tot așa.

Fac o paranteza, mie îmi place comunicarea foarte mult, cu o singură condiție. Atunci când simt că am pus fair și corect toate argumentele pe masă, am explicat clar și la obiect, dar partenerul de dialog nu înțelege, consider că e cazul să ne oprim.

Pentru că indiferent câte argumente aș aduce, celuilalt îi place să pedaleze în gol și pur și simplu nu are sens să pierdem vremea într-un dialog al surzilor.

Este exact ceea ce s-a întâmplat și pe acel topic.

Se pare însă că distinsul domn Cucoș a considerat că explicațiile date l-au lăsat cumva într-o stare de erecție nefinalizată (e glumă, tratați-o ca atare 😏).

Urmarea este că în scurt timp a ținut să îmi dedice acestă filmare și acolo și aici.

Veți spune că a vorbit în general.

Dacă veți citi însă toate răspunsurile mele la comentariile din linkul de mai sus o să vedeți că omul le-a inserat pe unele în comentariul propriu, făcând referire la ele.

Nu-i problemă, nu-i cer daune morale pe proprietatea intelectuală. 😅

Vă veți întreba de ce am ales să scriu asta.

Simplu.

Cum nimic nu-i întâmplător, lucrurile au o sămânță mai veche.

În trecut distinsul domn avea un apetit nestăvilit pentru filmări și vlogging, lucru are este de actualitate. 

Pe vremea aceea pur și simplu umplea acest grup cu filme despre călătoriile sale.

O făcea și pe topicul cu Hayabusa, și pe cel dedicat filmărilor.

Singura problemă era că erau repetitive și stil spam, iar acest lucru a dus la comentarii malițioase pe topicurile respective, caterincă făcută de useri la adresa dumnealui și în final se lăsa cu reporturi.

I-am șters dublurile și i-am explicat de ce, dar se pare că acest lucru l-a deranjat personal și după atâția ani nu m-a uitat.

 

Ca să închei..printre altele distinsul mă acuză că de ce nu încerc să fac eu ceva pentru tinerii motocicliști în loc să-i critic și dezvoltă asta la nivel de veterani, încercând să creeze ideea că săracii tineri motocicliști sunt marginalizați de vechea gardă.

Un simplu click pe profilul meu și o căutare de câteva mminute l-ar fi făcut să descopere tocurile și ideile mele lăsate pe grup.

Fără a avea pretenția că sunt un mare motociclist, mă gândesc că poate topicul pe care l-am scris și acolo și aici pe forum este un lucru nu tocmai rău:

https://www.facebook.com/groups/MOTOCICLISM.ro/permalink/926998401114326/

 

PS: sunt curios dacă domnul Cucoș intră să își susțină punctul de vedere și aici.

Am o vagă bănuială că nu o să o facă, considerând în mod superior că nu are ce să mai spună unui grup care îi provoacă disconfort.

Sunt aproape convins că distinsul e deja la butoane la un nou filmuleț în care o să-mi dea și alte sugestii legate de ce aș mai putea să fac pentru noua generație.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 3 ore, GoodKat a spus:

Am user pe forum de prin 2010, dar frunzaream forumu' de prin 2008. Majoritatea discutiilor pe forum se invarteau in zona plimbarilor si a intrebarilor tehnice, plus caterinca de rigoare.

 

In 2004-2005 se traduceau materiale despre conducerea preventiva, coducerea in grup, pe ploaie, etc, etc.

Poate parea f amuzant pentru generatia "expert of all, master of none" dar ne puneam la un loc si traduceam fiindca, dap, ce sa vezi, Google Translate urma sa fie lansat abia in 2006 😅😃.

 

Ca sa il citez pe unul din numerosii mei fani de la Cluj (cel care s-a imbufnat pe moderatori si si-a preschimbat numele in rasa de caine): mai nou prefer sa fiu "elitist". 

Am fost la prea multe inmormantari de "pasionati", "incepatori", etc. Am abandonat "lumea moto" in 2010 si a fost o manevra mega sanatoasa. 

Iar cea mai importanta - prefer sa ma dau cu oameni cu nivel de skill + varsta, buzunare si scoli egale cu ale mele. Deci cam greu sa ma vezi cu pustani de 20 de ani la drumuri de cateva sute de km pe zi sau cu salahori cu tampoane folosite pe spate. 

 

La fel, mi se pare din ce in ce mai patetic/inutil/obositor sa salut motociclisti pe strada. Riscant am zis? 

Este un aspect, o latura a vietii mele, nu cea definitorie. Imbatranim, devenim fiinte complexe, nu suntem giboni de galerie, cu o singura preocupare pentru atata tesut purtat pe umeri.

As saluta pe strada si socializa mai degraba cu mame parasite si tati fara parteneri de discutie/barfa/baut fiindca mi se par de n ori mai utile (ele), respectiv misto (ei). 

 

Informatii tehnice nu prea imi mai trebuiesc si daca este cazul le dibui destul de rapid singur sau necesitand interactiune infima, gratie grupurilor f mari de posesori de model x/y/z. 

Legat de service - am ajuns si noi la nivelul la care ne luam mobre (din ce in ce mai) noi si cheltuim bani, majoritar, pe accesorizat si revizii. 

Ar trebui sa fac un efort mai mare de documentare si socializare doar daca as gasi conditiile ideale sa ma apuc de circuit la nivel hobby. 

Ma doare in ... de comunitatile moto iar de influencerii/vloggeri romani stau departe ca de popi fiindca batranetea m-a invatat ca cea mai eficienta arma impotriva imposturii este ignoranta.. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 36 minute, l.u.v a spus:

Salutare tuturor!

Spuneam pe topicul inițial că această discuție merită dezvoltată doar pentru a înțelege corect cum stau lucrurile. 😏

Rămâne să vă lămuriți singuri dacă filmulețul cu un titlu atât de profund este chiar ceea ce ar dori autorul sau - domnul Cucoș - să fie.

Presupun că dacă nu toți,  foarte mulți aveți cont de FB și sunteți și useri pe grupul omonim.
În ultima lună și ceva grupul a început să fie bombardat cu tot felul de topicuri despre deschiderea sezonului.

Nimic nou în esență, numai că parcă niciodată până acum nu s-au bătut tobele atât de mult pe tema asta.

La deoparte faptul că mi se pare penibil să aștepți zile cu 23 grade ca să deschizi un sezon care practic - cel puțin în sudul țării - nu s-a închis niciodată!

Totul a culminat cu vreo trei accidente întâmplate pe șoselele țării, unul fiind foarte grav, implicați fiind motocicliști angrenați în această măreață paradă.

Având unele idei adunate în timp, acum câteva zile am scris postarea de mai jos, cam a doua zi după ce un alt coleg a deschis un topic despre accidentul petrecut în București:

https://www.facebook.com/groups/MOTOCICLISM.ro/permalink/1332947340519428/

Fiind în general un bun observator, am o aplecare către analiza lucrurilor.

Cine mă cunoaște știe că sunt un tip corect, cu coloană vertebrală și îmi asum lucrurile în aceeași măsură în care le și spun pe nume.

Exact pe linia asta sunt și observațiile din acel topic - lucruri reale pe care le-am sesizat în timp pe grupurile moto.  

Am dorit să punctez dorința unor tineri de a sări peste etape, furați uneori de frenezia tinereții. Am atins și pe cei care se cred buricul pământului, nesocotind sfaturile unor motocicliști cu experiență.

Postarea a stârnit destule reacții, unele negative, cele mai multe pozitive, alături de 500 like.

Sunt multe comentarii și am încercat să răspund celor cărora am considerat că trebuie să o fac.

La un moment dat domnul Cucoș aka Kosh a intervenit, fiind în dezacord cu cele scrise de mine.

Am intrat în dialog argumentând, mi-a răspuns și tot așa.

Fac o paranteză..mie îmi place comunicarea foarte mult, cu o singură condiție. Atunci când simt că am pus toate argumentele pe masă, am explicat clar și la obiect, dar partenerul de dialog nu înțelege, consider că e cazul să ne oprim.

Pentru că indiferent câte argumente aș aduce, celuilalt îi place să pedaleze în gol și pur și simplu nu are sens să pierdem vremea.

Este exact ceea ce s-a întâmplat și pe acel topic.

Se pare însă că distinsul domn Cucoș a considerat că explicațiile date l-au lăsat cumva într-o stare de erecție nefinalizată (e glumă, tratați-o ca atare 😏)

Urmarea este că în scurt timp a ținut să îmi dedice acestă filmare și acolo și aici. 😊

Veți spune că a vorbit în general.

Dacă veți citi însă toate răspunsurile mele la comentariile din linkul de mai sus, o să vedeți că omul le-a inserat pe unele în comentariul propriu, făcând referire la ele.

Nu-i problemă, nu-i cer daune morale 😅

Și cum nimic nu-i întâmplător, lucrurile au o sămânță mai veche.😏

În trecut distinsul domn avea un apetit nestăvilit pentru filmări, lucru de actualitate. 

Pe vremea aceea pur și simplu umplea acest grup cu filme despre călătoriile sale.

O făcea și pe topicul cu Hayabusa, și pe cel dedicat filmărilor.

Singura problemă era că erau repetitive și stil spam, iar acest lucru a dus la comentarii malițioase, caterincă făcută de useri și în final se lăsa cu reporturi.

I-am șters dublurile și explicat de ce, dar se pare că acest lucru l-a deranjat și după atâția ani nu m-a uitat.

 

Ca să închei...printre altele distinsul mă acuză acolo că că de ce nu încerc să fac eu ceva pentru tinerii motococliști.

Fără a avea pretenția că sunt un mare motociclist, mă gândesc că poate topicul pe care l-am scris și acolo și aici pe forum este un lucru nu tocmai rău:

https://www.facebook.com/groups/MOTOCICLISM.ro/permalink/926998401114326/

 

Îl aștept pe domnul Cucoș să-mi dea și alte sugestii legate de ce aș mai putea să fac.

 

Vreau si eu viata ta. 

Aia cu atata timp cat sa ii dedici o pagina unuia care ...hmm, de fapt nu am atata timp ca tine 😅

Acum 1 oră, Fiziflash a spus:

Vad ca nu a luat nimeni in calcul teasing-ul ieftin care este de fapt acest thread pentru a i se dechide video-ul si a inregistra vizualizari.

 

Eu nici nu m-am obosit sa il deschid. 

Omul e un attention... seeker de ani de zile. 

 

Acum 2 ore, adiy32 a spus:

Trolling la greu in clipul tau Kosh.Generalizari,platitudini,clisee fara numar.Te fwte grija de altii carora oricum nu le pasa de tine.

Sa fi revoltat de ce se scrie pe Facebook,Insta,Tiktok arata ori un anumit infantilism   ori vrei doar sa-ti exprimi frustrarea

sub forma de trolelala ieftina.

Te stiu de mult pe forumul asta.Nu prea ai tinut niciodata la critici indiferent ca erau fondate sau nu.

Si ai avut mereu ceva de impartit cu toti ,mai putin cu tine insati.

Ai incercat mereu sa pari rebelul care nu ai fost niciodata.Hipsterul rebel.

Fi tu idolul noilor motociclisti si lasa-i pe altii in pace.moralistule.

Am consumat douazeci de minute ascultand un morman de tampenii.Sa-mi fie rusine.Ca stiam ce e de capul tau.

Conflict e in capul tau,nu intre noile si vechile generatii.

Sa vezi ce conflict este intre fanii Selly si cei ai lui Aby Talent.Adevaraciune.Baga un clip si cu aia.O sa-ti creasca audienta.

Aoleo,mai ai si 42 de ani.La varsta asta unii se ocupa de nepoti nu de razboaie feceboocistice.

 

1. Rad cu lacrimi 

2. Daca e adevarat, ma felicit. Sunt mai tanar si cu preocupari mai sanatoase 😂

 

@adiy32 - seteaza viteza la 2x. Radem, glumim, dar te prinzi mai repede daca dai skip au ba. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 21 minute, _Raul_ a spus:

Vreau si eu viata ta. 

Aia cu atata timp cat sa ii dedici o pagina unuia care ...hmm, de fapt nu am atata timp ca tine 😅

În mod normal nu aș fi făcut-o.

M-a ambiționat însă faptul că după tot ce am spus și scris și l-am asigurat cu argumente că nu are dreptate, a găsit de cuviință să mai scoată și o ciorbă în care să amestece veterani, tabieturi și alte căcaturi.

Și să o facă atât de subtil încât nici nu m-am prins. 🤣

Și să mai apară și pe cele doua grupuri cu ea 😅

Deși sunt rupt de oboseală, mi-am rupt o parte din timp ca să-l arăt în adevărată splendoare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu pune degetul pe problema in cauza :

Analfabetismul funcțional din România depășește 50%! 

 

Ironia face ca jumatate dintre cei care citesc asta sa nu priceapa. 

Si apoi ne miram ca generatia de 20 25 ani este mura in gura, para malaiata in gura lui natafleata, eu, ce ulei sa pun, de unde cumpar aia ce e aia. Cand ei au putere de concetrare zero, efort depus zero, capacitate de intelegere si cercetare zero. 

La 99% dintre intrebarile adresare actual pe forum de catre cei nou veniți, cu varsta 20 25, se raspunde scriind pur si simplu intrbarea adresata in gugle. Culmea, unele raspunsuri sunt tot aici postate, pe alte topicuri mai vechi 😂

https://www.g4media.ro/analfabetismul-functional-din-romania-depaseste-50-si-aceasta-nu-este-cea-mai-mare-problema-a-sistemului-educational-din-romania-cercetatorul-dacian-dolean.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...