Sari la conținut

Conflictul dintre generații și paradele moto


Kosh
 Share

Postări Recomandate

17 hours ago, The Mentalist said:

...

Deci, la un moment dat am fost tentat sa instruiesc si eu pe altii, asa cum altii mai vechi la vremea lor m-au indrumat pe mine.

S-a ajuns la genul de discutii, da cine esti tu mah, Rossi, sa dai tu sfaturi? Mi-am dat seama ca au dreptate, am zis sa imi vad de drumul meu si gata.

Greu cu instruitul la noi. Maxim sa starnesti curiozitatea cu vreun challenge cum am facut cu franarea de la 50kmh in spate la ikea :P 

Lumea acum e plina de convingeri deja dinainte sa se intrebe daca au ei lipsuri sau probleme. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_
Acum 6 ore, Krimh a spus:

 

Da' cine e dinsii?

 

In sfarsit, pare ca forumul asta merge intr-o directie.

 

Sunt Ionut (Mrwwwhite aici pe forum) si Ana, partenera lui. 

 

Cartea o gasesti aici: 

https://humanitas.ro/humanitas/carte/oyibo-2-oameni-1-motocicletă-14-luni-în-africa

 

Si aici ai si un preview generos

https://books.google.pl/books?id=AtHMDwAAQBAJ&pg=PA117&dq=oyibo&hl=ro&sa=X&ved=2ahUKEwi3jO-djIL3AhXtAhAIHesmDxsQ6AF6BAgDEAI#v=onepage&q=oyibo&f=false

 

Acum 8 ore, MirceaB a spus:

Sa fim mai buni, nu?

Este parerea ta si ti-o respect. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu ea. Asa cum spuneai ca-i preferi pe John si Ana, sunt altii, care motociclesc de pe canapea si il prefera pe Mihai Barbu.

 

Fair enough. Cred ca toti am fost buni si/sau buni pana la, sa zicem anulare personala (prostie suna infinit de brut).

Pana cand am zis ca insotesc 30 de km o incepatoare si era sa o vad calcata de tir in giratoriu in TM. 

Atunci mi-a trecut cu bunatatea. Era in 2005 sau 2006, pe acolo. 

 

Daca era dupa mine puneam si la video si la topic o denumire gen "cum sa evoluam calitativ ca motociclisti" . 

Si intr-o asemenea tema de discutie puteam analiza/discuta/barfi/hateri tot - vlogging, calatorii, cursuri, competitii, etc. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 06.04.2022 la 10:43, Kosh a spus:

Și aș dori să încep cu acest subiect ptr. ca majoritatea de aici nu s-au uitat până la capat, deh.
Ca să dezbați un subiect al unei persoane trebuie să ai decența să urmărești ce-a spus acea persoană până la capăt.
Chiar dacă pentru tine acel conținut nu îti este pe plac.

Nu înțeleg la ce te referi!

Am dat link cu discuția integrală pe FB, iar aici am mutat toate replicile pe topicul asta.

Nu mă cunoști personal, astfel încât te invit să categorisești ca lipsit de decență pe oricare din anturajul tău.

La 06.04.2022 la 10:43, Kosh a spus:


Luigi, felul în care mi-ai răspuns dintr-o poziție defenzivă / superioară cu tentă de stabilire a autorității și apelându-mă pe numele de familie, mă face să cred că ai făcut-o îmbrăcat la costum...

Dacă erai curios să vezi ora târzie la care am scris ai fi realizat că sunt în pijama, pentru că nu mă culc în frac și pantofi de lac.

 

La 06.04.2022 la 10:43, Kosh a spus:


Deci, ai postat un mesaj în care vorbeai despre generația asta nouă ca e nașpa ș.a.m.d. (...)

Aici te pot acuza de ipocrizie maximă, mai ales din postura ta de admin pe acel grup.
Pe o parte acuzi generația nouă voalat sau direct,

 

Fie ai citit sumar, fie ți-a scăpat fraza asta: "a apărut însă o nouă specie - motociclistul de net, apoi vlogării."

Faptul că tu generalizezi și faci un talmeș balmeș introducând ca ingrediente o luptă între veterani vs toată generația tânără este numai opera ta și este o grosolănie.

Eu m-am îndreptat strict către acele specii aparte, al cărui content îl am sub ochi din poziția mea. Nici pomeneala că aș avea ceva cu generația tânără!

Toată discuția este acolo,  la liber.

Am pretenția ca înainte de a mai da replici de acum să citești atent ceea ce scriu.

Pentru ca altfel aș fi tentat să cred că ești analfabet funcțional

La 06.04.2022 la 10:43, Kosh a spus:

Video-ul pe care l-am făcut nu este despre tine și pentru tine ci este despre ceea ce se întâmplă general vorbind. Faptul că mi-ai furnizat ceva inspirație este inevitabil.
Chiar nu vroiam să fac acest video acum, aveam altul în plan despre un alt subiect, însă discuția și mai ales concluziile tale din acel post m-au făcut să fac acest video.

Sper că nu mă subestimezi cu contradicțiile grămadă adunate în astea trei fraze.

😏

 

Singurul lucru pentru care am făcut topicul a fost pentru că mă deranjează teribil idioții, tupeiștii și cei care denaturează fie din prostie sau în mod voit.

Tu te încadrezi în ultima categorie.

Asta deși ți-am răspuns concret dincolo de câteva ori cât se poate de clar.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 06.04.2022 la 11:12, Kosh a spus:

A se observa cu 90% din postul lui Luigi se poate sumariza in "eu sunt, eu am facut, eu am"... adica eu, eu, eu. Adica el si vesnicul apel la autoritate, pe cand in video eu am vorbit despre un fenomen care se intampla deja de mult.

Un sfat, atunci când faci referire la un post care are inserat un link cu o altă discuție, încercă fie să citezi, fie să spui concret la care discuție faci referire.

E greu să înțeleg ce amendezi.

Oricum, este firesc să spun eu am făcut, eu spun, eu dreg pentru că este postarea mea, crezul meu pe care mi-l asum.

Ți-am explicat mai sus că sunt un om cu coloană vertebrală.

La 06.04.2022 la 10:36, Asimplu a spus:

Eu am vizionat tot clipul lui si nu am simtit in nici un moment ca iti este dedicat tie. Si pot baga mana in foc ca 99% dintre cei care l-au vazut, nu au habar de discutiile mentionate de tine in aceasta postare.

Nu este vina mea că avem senzori de percepție setați diferit.

 

La 06.04.2022 la 10:36, Asimplu a spus:

 

Am citit si postarea ta de pe fb in legatura cu evenimentul si mai multe postari din trecut la adresa altor evenimente. Majoritatea sunt scrise cu o doza serioasa de frustrare si bascalie, sau cel putin eu asa le-am perceput. "

Frustrare?

Înclin să cred că nu cunoști sensul cuvântului!

Ironie da.

Dar o fac doar atunci când nivelul de prostie și tupeu al interlocutorului depășește limita suportabilului.

 

Acum 1 oră, Kosh a spus:

Luv, nu ai înțeles multe și nu ai răspuns la și mai multe, dar nu-i bai, nici obligatoriu.
Spor în toate!

Aceeași abordare tembelă, același răspuns în dodii ca și pe FB.

La revedere! 😘

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mă subestimezi, la poziția mea îi subțiez țeava și la YouTube, să nu mai încapă filmulețele sale.🌹

 

Rugăminte, poți ridica puțin nivelul dialogului?

Ne citește lumea și ar putea rămâne cu impresia că discuți cu vreun leat.

 

 

La 06.04.2022 la 13:52, therocketscientist1 a spus:

LUV este Luigi de pe grupul de motomobrism de pe Facebook?

Prin vara sau toamna i-a sters unuia o postare in care cerea ajutorul fiind ramas in pana pe motiv ca nu a inceput mesajul cu un salut. In acelasi timp zburdau cersetorii de atentie cu "spor la cafeluta" si tiktokăreala.

Acum se supara pe puștime ca nu pleaca urechea la veterani.

Ohoo, de atunci am mai șters o grămadă!

Mai ai să-mi propui niște nume?

Supărat sunt doar pe idioți, indiferent de castă.

Acum 12 ore, Asimplu a spus:

Ma gandesc ca daca te-ar fi frustrat video lui @Kosh, avand in vedere pozitia ta i-ai fi dat ban.

Ești pe un fir greșit.

Nu filmul mă supăra, nici lucrurile basic pe care le spune.

Mă deranjează însă generalitățile si supozițiile pe care le amestecă de dragul ratingului și a obsesiei că știe el ce spune.

Asta deși in mod repetitiv i-am spus că targetul meu în postare nu sunt începătorii, ci idioții începători.

Văd că omul persistă în utopii și aici, după ce i-am explicat cu citat că e o diferență enormă între ce spun eu argumentat și ce crede el închipuit.

Nu aș vrea, dar mă împinge serios să cred că e un caz de analfabetism funcțional, că nu îndrăznesc să mă gândesc că-i tâmpițel.

 

By the way, știi de vreo limită de vârstă pentru a da ban?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Zău, mă duci într-o zonă în care trebuie să desenez și n-am talent!!

Presupun că dacă cineva îți scrie "bă, măta e o zdrență!" supărarea ți-o creează faptul că măta n-are cratimă.

 

Nu știu de ce, dar am senzația că nu trebuie să continuăm.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, SenorPink a spus:

Dar până la urmă îmi puteți explica și mie va rog ce înseamnă moto veteran? 

Un mos care inca e motociclist activ. Definitia pentru "mos" e relativa, fiecare si-o stabileste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...