Sari la conținut

Ce arma & stagiu militar ai la activ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Până vă măsurați,povestesc de astăseara.A venit cineva din alt sat,bărbat,cam la 50 ani,pentru ceva.A văzut trocariciu cu șenile din grădină.Zice...am facut armata la tancuri😯😯😯Eu...să cad pe spate,zic...Unde ai fost? Zice,Caracal.Buahhh...hai să povestim.El,trist..nu am ce să povestesc,toată armata am văruit cazemate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, patrick1 a spus:

Stagiu cam o lună, pe ”biută” la sudiști, am supraviețuit cu biscuți și zaibăr.

Tancuri nu aveau la vedere. Doar ceva PRV-uri.

11 sau 13? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.04.2022 la 21:30, pinnochio a spus:

Salutare!!! Camarazi,hai să facem de un club,că tot e la modă! Încep eu..Caracal...1995..încărcător🤮🤮🤮🤮

Brigada 30 Garda, '99, AK 5,45.

La 07.04.2022 la 21:52, prafrau a spus:

putea sa intrebe direct cine nu ajunge cu picioarele jos pe sv650 in loc s-o ia pe dupa copac

Io n-am fost suplimentist, deci erau cel putin doi mai pitici ca mine in pluton.

La 07.04.2022 la 22:13, Flower-Power a spus:

😂

Droguri pe motociclism.ro?

Daca te trimit la cratita sunt misogin, nu?!

La 08.04.2022 la 9:52, Alexandru Boros a spus:

Arme? Masina de tiparit bani? 

Alea doar la Peneteu, se stie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'99, boschet la infanterie. Bataie cu minerii la Costesti, lustruit tancuri cu motorina si mers pe jos cat n-au mers altii pe moto :) 35km dus pana la poligon, noaptea, prin ploaie, pe aratura, fara lumina,  in februarie.

Servim patria! :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

Colegul cred că se referea la arma gen infanterie, artilerie, geniu, etc :) nu la arma din dotare 

Rău 

Pai, infanterie, logic. Batalionul de garda, ca la  Ceremoniale si Onoruri, cum le zicea atunci baietilor imbracati in "Cuza", le ajungeam alora pana la pafta.

Acum 7 ore, cinezicealae a spus:

'99, boschet la infanterie. Bataie cu minerii la Costesti, lustruit tancuri cu motorina si mers pe jos cat n-au mers altii pe moto :) 35km dus pana la poligon, noaptea, prin ploaie, pe aratura, fara lumina,  in februarie.

Servim patria! :) 

Ai fost fericit cu ploaia la tragerea de noapte, eu am nimerit zapada si -10 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Salut,ce AK e acela? Nu au toate 7,62?  Noi aveam cu pat rabatabil,să nu ocupe loc în turelă.

Nu, n-au toate 7,62. Astea de 5,45 se intalnesc in general la trupe de cercetare, garda etc. Sunt tot cu pat rabatabil, dar patul are o singura tija si se rabateaza lateral, nu sub arma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact,5.45 au aparut mai tarziu in dotare.In U.M.( chimic) unde am servit  cu  polonicul, aveau doar cercetasii,Sa introdus si la unitatea alaturata  ,la vanatorii de munte.Daca tin bine minte erau si cu pat fix,lemnul sau compozitul avea o culoare spre portocaliu.)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, pinnochio a spus:

Salut,ce AK e acela? Nu au toate 7,62?  Noi aveam cu pat rabatabil,să nu ocupe loc în turelă.

AK74

Acum 6 ore, Bored Panda a spus:

O fi ceva AK de calibru NATO ?!

NATO are 7,62/39mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi 7,62-ul de PSL era mai lung decat cel de 7,62 normal (aveam 7,62 normal la comisariat, unde am facut detasat restul de 8 luni dupa perioara de istructie de la Brigada). Si mai era un 7,62 diferit la mitraliera de pluton (nu mai stiu denumirea exacta.) Deci sunt cel putin trei dimensiuni la acelasi calibru de 7,62. Sau cel putin rau in 99-2000. Din pacate nu mai stiu diferentele de lungime globt si capacitate praf.

Oricum am tras cu toate astea trei, 0lus aia de 5,45, plus Carpati de la ofiteri, plus inca ceva de la ofiteri care nu mai stiu ce spanac era. Cert e ca cel mai misto mi s-a parut 5,45, precisa, recul civilizat, armele erau in stare buna, cu toate ca se foloseau la instructie de bibani. Cea mai naspa mi s-a parut PSLul. Dereglate toate, decalibrate lunetele, oricat te chinuiai sa le aranjezi nu ieseau ca lumea. Cu toate ca lunetele nu le primeam la instructie. Probabil ca iti trebuia timp ca sa te obisnuiesti cu arma, sa o reglezi calumea.

Bine, am mai tras si cu AG7, si mitraliera de companie, neoficial, dara alea sunt alta categorie.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Penetru a spus:

Aţi apucat în dotare Balalaika? Papaşca? Am făcut şi gardă cu aşa ceva în 1979 în Bucureşti.

 

 

PPSh-41_from_soviet.jpg

 

 

Îi ziceam PPS, cartuşe mici ca la TT şi un foc automat foarte rapid, construcţie extraordinar de simplă.

https://en.wikipedia.org/wiki/PPSh-41

Banuiesc ca era un fel de improscator de alice, la cum arata. N-am prins-o, nici pe ea, nici carabina pe care am pus mana la PTAP prin 89, dar n-am tras, nu mai stiu cum se numea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Speedy.K a spus:

La noi 7,62-ul de PSL era mai lung decat cel de 7,62 normal

Cartusul pentru luneta are si glonul si incarcatura mai mare.

 

I-a spuneti, a mai reusit cineva sa traga foc automat cu luneta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Contabil a spus:

a mai reusit cineva sa traga foc automat cu luneta?

Presupun că e întrebare pentru femei.

În 1979 Papaşca era în dotare, am fost şi la trageri cu ea, cu încărcătorul de 35 de cartuşe.

 

 

220px-PPSh-41_with_box_magazine_1942_001.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Contabil a spus:

Cartusul pentru luneta are si glonul si incarcatura mai mare.

 

I-a spuneti, a mai reusit cineva sa traga foc automat cu luneta?

Pai n-are pozitie de foc automat. Sau...ale noastre n-aveau.

Si la mitraliera de pluton era parca glont de PM, dar cu incarcatura mai mare.

Acum 55 minute, pinnochio a spus:

Geko?

Nu, ceva tot din trei litere, parca.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Penetru a spus:

Presupun că e întrebare pentru femei.

În 1979 Papaşca era în dotare, am fost şi la trageri cu ea, cu încărcătorul de 35 de cartuşe.

 

 

220px-PPSh-41_with_box_magazine_1942_001.jpg

PPS ii zicea, parca, nu?

Chiar acum, shashka a spus:

SKS

Neah. O s-o intreb pe maica-mea, ea a tras cu aia la Garzi de se lauda ca i-a surclasat pe barbati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...