Sari la conținut

Ce arma & stagiu militar ai la activ?


Postări Recomandate

Acum 2 ore, Penetru a spus:

Presupun că e întrebare pentru femei.

 

Nu, pe bune, 3 boabe ne-au dat, toate s-au dus ca la FA. Eu mare vinataie la umar ca nu ma asteptam. A sarit capitanul ca ars, crezuze ca ne-au dat si pm-uri. :)

Defect puscociul.

Leat @91, talpas pe fisie.  UM-uri "girla", 4-5 pe livret dar am avut si sejururi de 2-3 nopti. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 8 ore, Contabil a spus:

Nu, pe bune, 3 boabe ne-au dat, :crack:

La o tragere cu AKM colegul de alături a avut un incident, era pe FF dar când a apăsat trăgaciul sau mai înainte s-a rupt un nit din cutie, nu a declanşat iar la eliberare a plecat pe FA şi a scuipat toate cele 7 gloanţe.

Omul tocmai se întorsese cu tot cu armă să-i spună locotenentului că nu merge arma, locotenentul s-a aruncat la pământ înainte de a pleca gloanţele şi ăsta a tras pe deasupra "turnului de control".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, patrick1 a spus:

PSL? (Pușcă Semiautomată cu Lunetă)?

 

image.thumb.png.329357fa94957bb2dabdac8d35f2b0f8.png

 

Nu nu, asta e aia pe care o aveam noi.

Acum 35 minute, Contabil a spus:

:crack: Panica ca la tragerile cu ag-ul si grenadele defensive ..... a cadrelor armate, rar am mai intilnit. :)

Daaaa! La AG asa si asa, la noi facea ofiterul pe servantul si-ti tinea si mana  cumva pe tub sa nu cumva sa tragi peste poligon, sau mai rau, la doi metri in fata ta. Nuste mizerii de trageri, m-am si racait un pic cu al meu ca nu ma lasa sa imi vad de treaba, drept care am capatat una peste cashcheta dupa lovitura respectiva.

Dar la ananasi chiar erau constipati rau. Bine, era si multi inapti care nu aruncasera o piatra-n garla in viata lor. La ofensive am avut si incident, era sa se faca unii sita, noroc ca ofiterul a fost pe faza si transeea era bine gandita si executata.

Acum 10 ore, Contabil a spus:

:crack: Panica ca la tragerile cu ag-ul si grenadele defensive ..... a cadrelor armate, rar am mai intilnit. :)

Daaaa! La AG asa si asa, la noi facea ofiterul pe servantul si-ti tinea si mana  cumva pe tub sa nu cumva sa tragi peste poligon, sau mai rau, la doi metri in fata ta. Nuste mizerii de trageri, m-am si racait un pic cu al meu ca nu ma lasa sa imi vad de treaba, drept care am capatat una peste cashcheta dupa lovitura respectiva.

Dar la ananasi chiar erau constipati rau. Bine, erau si multi inapti care nu aruncasera o piatra-n garla in viata lor. La ofensive am avut si incident, era sa se faca unii sita, noroc ca ofiterul a fost pe faza si transeea era bine gandita si executata.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.04.2022 la 23:23, Speedy.K a spus:

Brigada 30 Garda, '99, AK 5,45.

Io n-am fost suplimentist, deci erau cel putin doi mai pitici ca mine in pluton.

Daca te trimit la cratita sunt misogin, nu?!

Alea doar la Peneteu, se stie!

Honey, iarăși simți nevoia sa te bagi în seama cu mine? Mai bine baga-te la istorioarel3 tale de pe vremea când încă mai făceai sex ,chiar dacă era de unul singur..sau poate cu colegii de unitate în cel mai fericit caz.

La 08.04.2022 la 9:52, Alexandru Boros a spus:

Arme? Masina de tiparit bani? 

Vise..🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.04.2022 la 11:11, pinnochio a spus:

Măcar pe la TAB-uri? a fost cineva?

Eu am băgat TAB destul de mult. Cercetare-Diversiune la unitate operațională de tancuri, lângă București. (unele cadre militare apar prin pozele de la revoluție)

Practic, fiind înalt pentru vehicule, nu eram în echipajele de pe TAB-uri, dar fiindcă trebuia să tragem cu toate armele posibile, am rămas ochitor de bază pe TAB după ce am ras toate țintele la o tragere de rutină. Sincer, am învățat multe de la bețivii ăia din armată, orientare, supraviețuire, mecanică, chiar și condus TAB-ul. Dar fiindcă acolo se adună leprele și scot la iveală tot ce-i mai rău, n-am mai vrut să aud de armată după, chiar dacă era pe bani. Mai am și defectul că nu-s supus. Asta m-a costat destul de mult, zile de arest și de gardă :)

Pentru mine partea fizică a fost apă de ploaie. M-au racolat la cercetare având trecut sportiv. Așa că pedepsele nu erau de efort fizic, că p-alea le făceam râzând, ci de serviciu la cantină, la gardă și alte munci :)

Din partea mea, bine că s-a scos tâmpenia asta. E depășit cam tot ce înseamnă armie română. Și nici mai bărbat n-am devenit. De atunci n-am mai pus mâna pe vreo armă și nici nu vreau să mai aud. Armele-ți dau un soi de încredere falsă în puterile tale. Eu, în caz de vreun război, voi fi dintre cei care vor părăsi repede țara. Și nu de frică, pentru că porțiunea de creier responsabilă cu asta, la mine e foarte atrofiată. Nu văd justificarea pentru a ucide sau a te lăsa ucis. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Flower-Power a spus:

Honey, iarăși simți nevoia sa te bagi în seama cu mine? Mai bine baga-te la istorioarel3 tale de pe vremea când încă mai făceai sex ,chiar dacă era de unul singur..sau poate cu colegii de unitate în cel mai fericit caz.

Vise..🙂

Esti offtopic. Hai, inapoi la popota taras-mars!

 

Si sa nu aud ca asta a fost o jignire, e comanda standard in vajnica armata romana.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, vis-a-vis a spus:

Eu am băgat TAB destul de mult. Cercetare-Diversiune la unitate operațională de tancuri, lângă București. (unele cadre militare apar prin pozele de la revoluție)

Practic, fiind înalt pentru vehicule, nu eram în echipajele de pe TAB-uri, dar fiindcă trebuia să tragem cu toate armele posibile, am rămas ochitor de bază pe TAB după ce am ras toate țintele la o tragere de rutină. Sincer, am învățat multe de la bețivii ăia din armată, orientare, supraviețuire, mecanică, chiar și condus TAB-ul. Dar fiindcă acolo se adună leprele și scot la iveală tot ce-i mai rău, n-am mai vrut să aud de armată după, chiar dacă era pe bani. Mai am și defectul că nu-s supus. Asta m-a costat destul de mult, zile de arest și de gardă :)

Pentru mine partea fizică a fost apă de ploaie. M-au racolat la cercetare având trecut sportiv. Așa că pedepsele nu erau de efort fizic, că p-alea le făceam râzând, ci de serviciu la cantină, la gardă și alte munci :)

Din partea mea, bine că s-a scos tâmpenia asta. E depășit cam tot ce înseamnă armie română. Și nici mai bărbat n-am devenit. De atunci n-am mai pus mâna pe vreo armă și nici nu vreau să mai aud. Armele-ți dau un soi de încredere falsă în puterile tale. Eu, în caz de vreun război, voi fi dintre cei care vor părăsi repede țara. Și nu de frică, pentru că porțiunea de creier responsabilă cu asta, la mine e foarte atrofiată. Nu văd justificarea pentru a ucide sau a te lăsa ucis. 

Salut,e adevărat că TAB-urile aveau sistem de umflare a roților,în mers? Dă iei glonț la roată,să poți merge mai departe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se putea regla presiunea din mers. Erau niște robinete înăuntru și niște ceasuri. Țin minte că s-a mers cu 90-100 km/h pe arătură.

image.thumb.png.b235b156cccb3efb36e15040e0f92b25.png

 

Cel mai frapant era că pluteau, dar garniturile erau moarte de mult și nu le lua nimeni ca piesă de schimb, așa că izolam cu chit de geamuri ușa laterală și cea din spate. Intrau destul de mult în apă, cam undeva peste roți și mai haios era că stăteau șui, motorul fiind plasat în stânga spate, aia era cea mai scufundată parte. Era o elice în spate care le propulsa iar cârmitul se făcea doar din roți. Așa că era haos dacă voiai să treci cu ele vreun râu mai aprig. În bot era un soi de paravan. Mulți credeau că e antigloanțe, dar de fapt era pentru navigație. Fără el, apa trecea peste bot și-l îngropa în apă, așa că escamotai ăsta când era în apă.

image.thumb.png.5756fcbd63a335bf7c48dc72a1258065.png

image.thumb.png.e191d3ced2ed851ef79622a16d255ef3.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, pinnochio a spus:

Mâine,vă povestesc de tragerile cu tancul,de la Babadag,pe timp de zi,noapte. Și despre curse cu tancul,prin Craiova,la ora 23🤣🤣🤣Acu nu sunt prea ok...🤪🤪🤪

16498682510357959543341167500469.jpg

Și eu cred ca acum ar fi un moment bun.

 

La brigada 30 Garda și eu, ‘97. In perioada de instrucție am avut PA de 5,45 și pe urma PM de 7,62. Am fost infanterist(marșuri,poligon noaptea, instrucție la greu) apoi garda, șofer pe ambulanta din garajul unității.

Si evident, cum spunea un coleg mai înainte, am dat emoții superiorilor prima data când am aruncat o grenada :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-aduc aminte c-a fost mare problemă la noi cu 5.45. Abia apăruseră și când am tras cu ele n-a căzut nicio țintă. Că suntem proști, că să tragem mai sus, mai la dreapta... etc. Și-i vine unuia ideea, hai frate să mergem la ținte, chiar n-am nimerit niciuna? Erau țintele ciuruite, dar gloanțele fiind mici, n-aveau impact mare, doar le penetrau, dar nu le dărâmau :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi mergeam în deplasare la trageri, la Târgoviște. De obicei călătoream pe TAB-uri. Știu că se practica aia cu coborât manual țintele, dar noi fiind în deplasare, ori nu ne ajuta nimeni, ori avea maiorul nostru mândria lui și făcea treaba pe bune. Avea un plutonier, d-ăla cu armata-n sânge. Cel mai bun ochitor pe care-l știu. Cu orice armă. 

A fost o fază de cacao. Peste toate cadrele companiei era un nene care n-avea treabă cu cercetarea, un colonel parcă de intendență. 

Și a venit rândul cadrelor să tragă cu pistolul. TT-uri și Carpați. Mă, nene, a tras colonelul numai în ciment la 5 metri. Dădea vina pe pistol (e drept că erau cam panarame, dar orișicât). Ca peste tot, șefi ajung tot felul de șoareci cu relații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, patrick1 a spus:

Asta înseamnă că ați avut măcar mâncare bună, adică și ceapă în fasole? :)

Sau tot pâine cu marmeladă?

Sincer, nu mi-amintesc să fi fost nașpa mâncarea, dar nici excepțională. Cele mai nasoale erau macaroanele (conducte), balast(r)ul (pilaful ăla din orez nespălat bine) și ghiveciul (ăla venea semipreparat în niște borcane). A, și a mai fost o perioadă de cartofi deshidratați. P-ăia doar moldovenii-i mâncau (fără supărare... :D )

În principiu, ne mai aduceau ai noștri de acasă, eram 6 sportivi din București și puneam totul la bătaie. Pe lângă asta, cercetarea trebuia să demonstreze că "se descurcă". Am spart toate depozitele cu mâncare, aveam o cheiță magică de la o conservă cu care descuiam aproape orice lacăt. P-alea cu cifru ajunsesem să le desfac c-o singura mână...

Acum 11 ore, Contabil a spus:

@patrick1 A spus ca a bagat garda colegul, acolo mincarea, tigarea, tinuta, etc. sint cele mai mici probleme ..... buba-i programul. :)

Sa fi in garda si sa-ti lipsesca orice in afara orelor de somn, insemna ca chiar nu te descurci in viata.

120 si ceva de zile din 365. La gardă venea mâncare bună. Somnul era fragmentat tare. Dar nu prea se băgau alea 3 ore de veghe. Însă era câte un post unde prindeai maxim 3 ore de somn (ipotetic) pe noapte. Te obișnuiești și cu mizeriile astea. La 18-19 ani le duci mai ușor...

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut-o pe la 25 de ani, dar n-am avut probleme cu fragmentarea somnului. E adevarat ca veneam dupa vreo 4 ani de lucrat in hotelarie, in ture. Eram obisnuit sa dorm pe apucate, sa dorm ziua etc. Am facut garda la Comisariat la sectorul 3, pe Romulus. Fara stres, fara munitie, uneori fara arma. Veghe nu faceam decat ziua, cand stateam la scris recruti in registru la poarta. Noaptea, bairam.

Mancarea la Brigada de Garda era exceptionala. O singura data au venit ai mei cu snitele, la inceput. Le-am impartit moldovenilor din pluton, fomistii de serviciu, se stie. In patru luni de iarna si de instructie la greu m-am ingrasat doua kile, de la 60 la 62.

La Comisariat nu mai era asa. Mancarea se aducea teoretic cu tramvaiul de la o unitate de la Gara Obor. De fapt aia doi dintre noi care trebuiau sa o aduca o frecau doua ore pe la o terasa la niste beri si nu aduceau nimic. Pentru ca mancarea era mizerabila. Toti 7, cati eram in termen la Comisariat eram bucuresteni si majoritatea din sectorul 3, asa ca mancam de acasa.

Odata m-am tirat pana in Dristor la o carciuma cand trebuia sa fiu la veghe+ somn, ca era ziua unui flacau din cartier. Fix atunci a fost singura data cand a intrebat OSul de mine: venise un colonel, pila de-a mea sa ma vada. Venise la 1 noaptea, beat! Colegii nu stiau cine era ala. M-au sunat pe mobil si mi-au zis ca a venit un control si intreaba de mine. si am facut 15 minute de la Baba Novac pana la Comisariat in fuga! Cand am ajuns si am vazut despre ce era vorba imi venea sa-i bat pe amandoi, colonelul plus OS-ul! Dar au fost baieti, cand au aflat de unde am venit mi-au dat si mie o bere!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...