Sari la conținut

World Superbike 2022


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 161
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lupta în trei se transformă în lupta în doi. Razgatlıoğlu nu prea mai ține pasul cu Bautista și Rea la puncte. Nicio victorie, multe locuri 3. Oricum, sunt în altă ligă cei trei față de restul. Și foarte frumos cum sunt pe 3 motociclete diferite.

 

În lupta coechipierilor, Locatelli este o surpriză plăcută, constant. Rinaldi și Lowes cam dezamăgesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, danypop said:

In wsbk se pot câștiga/pierde 62 de puncte într-un weekend de cursa, deci încă totul e larg deschis pentru cei 3.

 

Adevărat. Dar băieții ăia din fața lui sunt teribil de constanți amândoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut loc o maturizare, atât din partea lui cât și din partea echipei. Nu-l mai văd făcând aceleași greșeli și nici echipa comportându-se la fel cu el. Va fi luptă strânsă cu Rea, care e vulpoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Bautista pare că s-a maturizat și merge ca un (viitor) campion. Când poate câștigă, când nu, termină pe podium.

 

Al doilea faux-pas al lui Rea în acest sezon, un loc 4. Nu pare grav, dar când Bautista a terminat toate cursele de anul ăsta pe podium, diferența se vede la puncte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar vezi ca aici în sbk dacă ratezi(accidentezi) un weekend de cursa, poți pierde peste 60pct deci avantajul lui Bsutista de nici 30pct e destul de fragil și nicidecum decisiv. Dar eu zic ca e ok, avem spectacol, 3 piloți in lupta pentru titlu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident, în WSBK sunt mai multe curse și au mai rămas multe puncte de dat. Avantajul lui Bautista nu este nicidecum insurmontabil, dar soliditatea și constanța rezultatelor îl recomandă ca favorit la titlu. Din 12 curse până acum a adunat 6 victorii (rată de reușită 50%), 4 locuri secunde și 2 locuri trei.

 

Razgatlıoğlu păstează șanse la titlu, dar ~80 de puncte sunt deja multe de recuperat.

 

Lecuona este impresionant deocamdată, rapid și constanjt. Fără greșeli. Top 5 în campionat pe motocicletă care pare mai slabă decât Kawasaki, Ducati și Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, PzKpfW a spus:

Din 12 curse până acum a adunat 6 victorii (rată de reușită 50%), 4 locuri secunde și 2 locuri trei.

A mai avut in start fulminant cu clasare pe podium in primele 15 curse disputate, dintre care 13 victorii. Tot cu Ducati.

Zici ca e alt om acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea de privitor necunoscător este că da. Atunci era rookie în WSBK, nu știa cum să abordeze campionatul iar startul fulminant i-a distorsionat perspectiva - despre sine și despre motocicletă (nasul pe sus, venit din MotoGP, frustrări, etc). Acum are câteva sezoane la activ, a văzut cum e și în altă curte și pare mai așezat și mai fericit. În 2019, în a 2-a parte a campionatului era fie câștigător, fie abia în top 5, fie pe jos. Faptul că acum are podiumuri pe lângă victorii denotă maturitate.

 

Cred că și Ducati și-au schimbat abordarea în ceea ce-l privește; dacă acum 3 ani l-au strâns practic cu ușa să plece, acum ei l-au căutat și l-au adus înapoi de la Honda. Au învățat și ei lecția umilității și tind să cred că îl respectă mai mult acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, danypop a spus:

Da, și mie mi se pare mai cu picioarele pe pământ deși nu mai are mobra mult superioara cu o avea atunci. Eu pentru diversitate mi-aș dori sa câștige el campionatul

Cum e cu depășirile pe aici?

Mai bine ca la GP?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

Cum e cu depășirile pe aici?

Mai bine ca la GP?

Cred ca glumesti.. :)  . O cursa de MotoGP nu sta la comparatie cu una de WSBK (ca sa nu mai zic de una din BSB). Si inca nu ai vazut cursele de acu 15-20 de ani, cand se dadeau Bayliss, Haga, Corser, Edwards, cand inca nu isi pusese Dorna labele pe competitie. Erau curse de infarct.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Cred ca glumesti.. :)  . O cursa de MotoGP nu sta la comparatie cu una de WSBK (ca sa nu mai zic de una din BSB). Si inca nu ai vazut cursele de acu 15-20 de ani, cand se dadeau Bayliss, Haga, Corser, Edwards, cand inca nu isi pusese Dorna labele pe competitie. Erau curse de infarct.  

Nu știu de cele vechi dar știu că 6(?)- 7(?)- 8(?)ani la rând a luat doar Rea campionatul so... Am zis sa ntreb înainte 🙃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

Nu știu de cele vechi dar știu că 6(?)- 7(?)- 8(?)ani la rând a luat doar Rea campionatul so... Am zis sa ntreb înainte 🙃

 

Da, dar de obicei era o cursa stransa pentru locul 3.  Uneori.  Cateodata...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...