Sari la conținut

World Superbike 2022


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 161
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 hours ago, danypop said:

Ce ghinion pe Rea și pe Razgatioglu. Noroc porcesc pentru Bsutista.

 

Greșelile neforțate nu sunt ghinion. Mai ales în cazul lui Rea. Razgatlıoğlu a avut ceva neșansă acolo, dar la fel ca și în cazul lui Rea, situația s-a datorat forțajului; ambii știu că Magny Cours este un circuit pe care Bautista nu-l prea agreează și că au astfel o oportunitate bună de a mai recupera din deficitul de puncte față de el. Rea părea disperat să nu-l lase pe Toprak să scape în față, Razgatlıoğlu era disperat să forțeze la început pentru a se distanța.

 

Bautista a avut ceva noroc în sensul în care nu ar fi putut spera la victorie fără căzăturile celor doi. Dar bravo lui că nu s-a pierdut cu firea în prima parte a cursei și a rămas pe motocicletă. Este un pilot mult mai bun și mai complet ca acum 3 ani.

 

Să vedem însă cursele de mâine; Razgatlıoğlu și Rea au șansa să mai recupereze ceva puncte.

 

Pentru cine nu a văzut cursa 1, se poate viziona aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De văzut. Bautista avea 0 experiență pe uscat înainte de cursa de astăzi (gume, setup, ritm, etc.). Acum a adunat ceva ture. Cu Razgatlıoğlu probabil nu se poate bate nimeni, în mod normal are două victorii mâine. Dar Rea este mai accesibil.

 

Legat de Rea, nu a mai câștigat o cursă de aproape 4 luni deja. Iar astăzi a pierdut la jocul la care de obice excela - constanța.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raz:

We started really well in the race, but just the big problem for me is the braking. In the race, I’m always changing the setting for the brake lever. I arrived at Turn 11, and I felt the brake lever was very close with my finger. At Turn 13, I’m feeling my finger and the brake lever very close. I tried to brake the same as Turn 11 but the brake lever came more open, I felt too much braking and the rear went up.”

 

banuiesc ca o fi setat gresit distanta levierului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

 

Greșelile neforțate nu sunt ghinion. Mai ales în cazul lui Rea. Razgatlıoğlu a avut ceva neșansă acolo, dar la fel ca și în cazul lui Rea, situația s-a datorat forțajului; ambii știu că Magny Cours este un circuit pe care Bautista nu-l prea agreează și că au astfel o oportunitate bună de a mai recupera din deficitul de puncte față de el. Rea părea disperat să nu-l lase pe Toprak să scape în față, Razgatlıoğlu era disperat să forțeze la început pentru a se distanța.

 

Bautista a avut ceva noroc în sensul în care nu ar fi putut spera la victorie fără căzăturile celor doi. Dar bravo lui că nu s-a pierdut cu firea în prima parte a cursei și a rămas pe motocicletă. Este un pilot mult mai bun și mai complet ca acum 3 ani.

 

Să vedem însă cursele de mâine; Razgatlıoğlu și Rea au șansa să mai recupereze ceva puncte.

 

Pentru cine nu a văzut cursa 1, se poate viziona aici.

Multumesc frumos pentru link, frumoas acursa, ce recuperare nebuna a facut Toprak, ca la moto3:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum anticipam, turcul imbatabil astăzi în cursa de superpole. Bătălie frumoasă între Rea și Bautista pentru locul 2. Spaniolul pare cel mai fericit de pe podium.

 

image.thumb.png.681e942e1ddca9c15774f5a3111a64af.png image.thumb.png.ea56e33aa17e0191cda60052a6be96ed.png

 

Razgatlıoğlu a recuperat câteva puncte în clasament. Rea a mai pierdut.

 

 image.thumb.png.1e1093cd918a181af23233e189ae75f0.png

 

Ultima cursă a weekend-ului la ora 15.

 

2 hours ago, damager said:

banuiesc ca o fi setat gresit distanta levierului. 

 

Miroase a brake magic-ul lui Hamilton din Azerbaidjan anul trecut (nu știu dacă ai văzut cursa).

 

 

Presiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, PzKpfW a spus:

turcul imbatabil astăzi în cursa de superpole. 

Nu prea as spune. Am văzut cursa, Bsutista avea ritm sa stea cu turcul și chiar să-l depășească însă a avut un mic incident(a atins roata spate a turcului) în care a pierdut o bucata serioasa de carenă și acolo a pierdut peste o secunda și chiar și locul 2 în fata lui Rea,recuperat mai apoi. In cursa 3 merg pe mana lui Bau, 2 pentru turc și evident 3 pentru Rea. As fi vrut ca Redding cu al sau BMW sa tina pasul cu plutonul fruntaș 🙂

Acum 32 minute, PzKpfW a spus:

 

 

 

Miroase a brake magic-ul lui Hamilton din Azerbaidjan anul trecut (nu știu dacă ai văzut cursa).

 

 

 

Presiune.

Putem spune fără doar și poate ca acolo (sau și acolo) a pierdut bolovanu titlul. Era o megașansă sa puncteze serios cu Max out 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urâtă mișcarea/greșeala lui Rea. Arată a disperare. Simte că Bautista și Razgatlıoğlu îl lasă în urmă. Merita o penalizare mai serioasă acolo.

 

Rinaldi surprinzător de rapid, l-a ținut ceva timp pe loc pe Toprak, dar din nou greșește sub presiune. Super cursă făcută de Bassani - probabil îi va lua locul lui Rinaldi sezonul viitor.

 

S-au mai strâns lucrurile în vârful clasamentului, mai ales între Bautista și Razgatlıoğlu. Timpul lui Rea a apus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce diferenta de putere intre ducati si restul, pe iesirea in linia dreapta din spate( ma rog, aproape dreapta) cum se departa... incredibil.

si nu e numai Bau, si Rinaldi se departa de Top. 
cursa 2 destul de spectaculoasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jonathan Rea

“I’m sorry that he crashed but first lap, I was fighting for position, I went down the inside with space but he was closing the door. At one point I had to move my bike – I was going to close the front. It happened to me many times when someone comes barrel-rolling down the inside and blows out the corner – I didn’t even blow out the corner, I made my apex.

 

It was really unfortunate he went down and I’m sorry for that, but there was zero bad intentions from my side and I just wanted to do my race.”

 

Poate că scuza ar fi ținut dacă era măcar la nivel cu Bautista în momentul contactului, dar era mai în spate. A fost prea agresiv și s-a bazat pe faptul că Bautista îi va ceda poziția. A dat-o de gard.

 

Nu cred nici în acuzele lui Bautista,

 

Alvaro Bautista

For sure it was intentional. For me, it doesn’t matter about points, or championship or racing, but it is [about] safety. I crashed but fortunately I had no problem physically but what happens if I had a bad crash – this is a question about safety and today was out of the limit for safety.”

 

- dar este clar pilotaj iresponsabil din partea lui Rea.

 

3 minutes ago, damager said:

Ce diferenta de putere intre ducati si restul, pe iesirea in linia dreapta din spate( ma rog, aproape dreapta) cum se departa... incredibil.

 

Asta spunea și Redding ieri, că este aproape "unfair" avantajul lui Bautista (deși chiar anul trecut era pe aceeași motocicletă). Totuși cred că este o combinație de factori - pneuri, setup, stil, etc. Vezi @1:46 mai jos
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

 

Poate că scuza ar fi ținut dacă era măcar la nivel cu Bautista în momentul contactului, dar era mai în spate. A fost prea agresiv și s-a bazat pe faptul că Bautista îi va ceda poziția. A dat-o de gard.

 

Nu cred nici în acuzele lui Bautista,

 

 

- dar este clar pilotaj iresponsabil din partea lui Rea.

 

 

Asta spunea și Redding ieri, că este aproape "unfair" avantajul lui Bautista (deși chiar anul trecut era pe aceeași motocicletă). Totuși cred că este o combinație de factori - pneuri, setup, stil, etc. Vezi @1:46 mai jos
 


am zis sieu ca e Bau si ca e usor. Dar vezi lap-urile lui Rinaldi in fata lui Top. La iesire erau in paralel cu Top pe interior, si la 100 de mai in fata, avea deja 3-4 lungimi de motoreta. Guma spate a fost aceeasi pt toti, scx, cel putin cursa 2. Nu ai avut sc0 cei de la ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buni Bassani si Rinaldi, dar imposibil de rezistat in fata otomanului. Depasirea lui Rinaldi a fost momentul weeked-ului.

Rea... a facut o marqueziana de toata frumusetea. Sa zica merci ca s-a ales doar cu un LLP, Bautista ii voia capul pe o tipsie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Rea... a facut o marqueziana de toata frumusetea. Sa zica merci ca s-a ales doar cu un LLP, Bautista ii voia capul pe o tipsie.

Nu știu, am vz doar aici pe forum faza, dar dpmdv ori a mișcat 🏍️ când și-a dat seama ca va fi contact, ori a intrat intenționat, a pregătit momentul impactului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...