Sari la conținut

SMAEB 2022 - 20-22 Mai - Let's do it moto!


SMAEB
 Share

Postări Recomandate

La 13.04.2022 la 17:21, warlock a spus:

Loc de lasat echipament/casca poate ganditi sa faceti pentru cei care vin pe motocicleta! 

Nu e chiar o placere sa cari ca ursul dupa tine echipamentul timp de cel putin 2-3 ore. Sa nu mai zic ca daca vrei sa mai achizitionezi ceva, urci pe o motocicleta...

 

Succes!
 

Asta iti spune ceva despre organizatori. Astia or fi motocilisti?🤭

Nu era mare safaraiala sa faca o garderoba. Eventual puneai si o taxa de 5 Lei, mai manca si gura cuiva o paine.

Adevarul ca nu am fost prin occident sa vad daca or avea altii asa ceva, dar originalitatea este un lucru important, nu? 😋

 

La 18.04.2022 la 17:55, marcone a spus:

Cam tarziu pentru un salon moto, la sfarsit de Mai toata lumea e calare pe cate ceva.

Pe de alta parte,  dupa doi ani de pauza, merge de o plimbare pana la Romexpo.

Crezi ca s-a inchis sezonul de cumparaturi? Poate ca tocmai dupa ce ai dat cateva ture constati ca  e nevoie pentru tine sau pasager/pasagera de alta jacheta, alta casca, etc .....  Sau alta mobra 🤗

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Asta iti spune ceva despre organizatori. Astia or fi motocilisti?🤭

Nu era mare safaraiala sa faca o garderoba. Eventual puneai si o taxa de 5 Lei, mai manca si gura cuiva o paine.

Adevarul ca nu am fost prin occident sa vad daca or avea altii asa ceva, dar originalitatea este un lucru important, nu? 😋

 

 

Da, sunt motociclisti. Vechi!

Si tocmai de-aia nu s-a facut si nu se va face garderoba pentru echipament niciodata in Romania. Pentru ca se stie foarte clar ca la plecare or sa inceapa discutii de genu: "Casca mea nu avea zgarietura asta aici, mi-ati zgariat-o la garderoba!", "Astea nu sunt manusile mele, ale mele erau aproape noi, mi le-ati schimbat" "Geaca mea nu era murdara, mi-ati scapat-o pe jos" si alte asemenea.

Chestia cu garderoba a fost luata in calcul de mai multe ori acum multi ani, discutata, analizata si de fiecare data s-a ajuns la aceeasi concluzie.

Iar despre cusete individuale nu poate fi vorba, ar trebui sa fie mult prea mari (ca daca le faci doar pentru casti o sa tipe lumea ca vrea sa-si lase si geaca, apoi si cizmele etc) si mult prea multe ca sa acopere numarul de vizitatori de sambata, de ex., ceea ce ar presupune niste costuri mult prea mari. Si-asa unii dealeri nu vin din motive de costuri, daca le mai bagi si astea in taxa de participare ramai fara expozanti. Iar despre a le face contracost... motociclistii nostri se plang ca e scump biletul si asa, daramite cu tot cu cusete!

Cam asta e. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Speedy.K  adevarul este ca ai dreptate. La fel cum au dreptate si cei cu biletul, ca este scump. Este...

Adevarul ca nu ca nu prea mai vad motive pentru producatorii de baza sa mai vina. Exista internet, vezi cam tot ce vrei, iar daca vrei sa le vezi cum arata, dai o fuga pana la dealer.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 28.04.2022 la 22:00, Silver Arrow a spus:

Adevarul ca nu ca nu prea mai vad motive pentru producatorii de baza sa mai vina. Exista internet, vezi cam tot ce vrei, iar daca vrei sa le vezi cum arata, dai o fuga pana la dealer.

 

 

Nu sunt deloc de acord cu ce ai scris mai sus.

Eu ma duc la un salon ca sa vad toate noutatile si toate modelele la un loc.

De obicei, la saloane, comerciantii fac un efort si aduc toate modelele, adunandu-le de la reprezentantele din tara respectiva.

Chiar si un importator mare s-ar putea sa aiba anumite modele pe stocuri doar in alte orase. Dar pe care le reuneste la un salon.

Plus ca ai ofertanti de servicii care nu au zilele usilor deschise ca sa te plimbi pe la ei prin casa - ateliere de reparatii, ateliere custom, mini fabrici/industrie de piese, firme ce ofera pachete de turism/inchirieri moto, samd.

 

Nu toata lumea are dealeri multimarca cu zeci de modele pe stoc in orasul in care locuieste. Sa vii in Bucuresti sa pierzi 1-2 zile, ca sa ii iei pe toti la rand, nu mi se pare rentabil.

Daca vorbim de magazine moto, de asemenea, cei din provincie nu stiu toate magazinele din Bucuresti. Si e ceva bataie de cap sa faci zigzaguri prin Bucuresti ca sa le bifezi pe toate.

 

Plus ca saloanele sunt de obicei momentul zero, premerg sezonul moto.

Mergi acolo sa vezi ce va fi la dealeri in sezonul care urmeaza, ce modele noi de moto si echipamente vor veni pe piata, care sunt upgrade-uri la ce ai/stii, cu ce te poti innoi, etc.

Sa nu mai vorbesc de aspectul social, de a fi la un loc cu pasionati si oameni interesati.

 

Sunt n dealeri mari in Varsovia, cu stocuri f bune. Si cand nu traiam in tara asta de orci, Viena era locul unde mergeam sa respir cam la o luna jumatate.

Nu au nici o legatura vizitele dese la dealeri mari, cu stocuri diverse si la zi, cu scopul si atmosfera unui salon/targ de prezentare.

 

 

 

Plus ca nu stii ce surprize ai la un eveniment de gen.

Acum cateva saptamani a fost un stunt show la TM. Si am mers pe acolo cu prietenii, sa scoatem dintii la soare.

Am avut bucuria sa ma impiedic de Norden in carne si oase (uite ca in Waw nu e inca la dealer), de un Horex (care oricum ai da-o si oricat de vechi ar fi, tot un Horex era) si de niste tipi ce si-au deschis exclusiv un atelier de reparat motoare (fresh, young, blood intr-un oras in care mecanicii pe care i-am prins eu prin TM mai bine se faceau spargatori de lemne)

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cumpărat bilet în avans. Totuși, nu văd pe nicăieri să scrie dacă este valabil pentru o singură zi din cele 3 sau pentru toate 3. 
 

Totodată, întreba cineva mai sus de lista expozanților și i s-a răspuns că-i prea devreme. Cum mai sunt 10 zile până la SMAEB, întreb eu iar: lista cu expozanți când va fi afișată?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In anii anteriori biletele au fost mereu valabile pentru o singura intrare. Daca ai parasit incinta si vrei sa intri iar, fie si peste o ora platesti din nou.

N-am verificat, dar nu cred sa fi inventat anul asta organizatorul bilet cu intrari multiple.

 

 

LE AM verificat acum, daca e vorba de biletele alea de 30 de lei, sunt bilete pentru o singura intrare, cum spuneam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, csman a spus:

la ce criza pe supply-chain e nu cred ca ai ce vedea sau cumpăra de la smaeb poate doar rămășițe găsite prin depozite. 

 

Eu totusi n-am nervi sa nu ma duc, dupa doi ani de pauza. Tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, 

 

are cineva idee in care dintre pavilioane este SMAEB-ul?

Nu de alta, dar sa stim pe la ce poarta sa intram. Nu sa dam ture prin cartier, pe Bd. Expozitiei, Poligrafiei sau Marasti.

Nu este mentionat nici pe afis, nici pe site-ul Romhexpo.

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, MLR001 a spus:

Dacă a fost cineva, puteți spune ce importatori/dealeri sunt? Mulțumesc!

Harli parkinson, Ducati, CF Moto. Altul cu motoare cu ardere internă n-am văzut. 

A, și Benelli. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, mariusica88 a spus:

Program vizitare.

Vineri: 13-19

Sambata 10-19

Duminica 10-17

 

Asta scrie pe https://smaeb.iabilet.ro/

Pentru carcotasi : Biletul cumparat online este 30 lei + comision 1-2 lei 😅

Daca l-ai cumparat pana ieri. De azi e 35.

Acum 32 minute, ENEOS a spus:

Harli parkinson, Ducati, CF Moto. Altul cu motoare cu ardere internă n-am văzut. 

A, și Benelli. 

Kyeeway, Dominar, ATMRom cu KtM si Husqvarna, Ural si Royal Enfield MotorTeam cu Honda.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smaebu de anu asta a fost ultimul tun al organizatorului care știa clar ce țeapă dă dar a mizat ca oamenii vin pe nostalgia anilor trecuți. asta e un mod arhicunoscut la noi de a face business, când vezi ca nu mai merge mai dai un ultim tun înainte de a te retrage. 

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi. Dezamăgitor dpdv al numărului de expozanți. Noroc cu ATVRom care ocupă un sfert din spațiu. De altfel, chiar am numai cuvinte de laudă față de oamenii de la ATVRom. Sunt interesat să cumpăr un Kawasaki. Deși ei sunt dealeri, nu au expus Kawa la SMAEB, nu știu de ce și oricum nu mai aveau pe stoc modelul de mă interesează. Totuși, 2 persoane m-au abordat și ajutat cu toate informațiile necesare privind termene de livrare, prețuri, disponibilitate culori, RABLA etc. Urmează să le fac o vizită la sediu pentru comandă.

Acum 5 ore, Adriand76 a spus:

sa inteleg ca nu merita sa bat drumul pana acolo ?

macar importatorii de scutere sunt prezenti ? "asta ma intereseaza" ...

Depinde ce scutere te interesează. Chinezești găsești, mai ales la Keeway erau expuse mai multe modele. Mai erau și Sym și destul de multe electrice.

Editat de MLR001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...