Sari la conținut

SMAEB 2022 - 20-22 Mai - Let's do it moto!


SMAEB
 Share

Postări Recomandate

Da chiar daca ați observat că în afară de Ducati care au fost prezenti (din partea celor mari sa zicem) in rest numai chinezești - Sym, Keeway, Benelli, Lambretta, Socco, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

no honda (ok, hondanord), no kawa. no yama, no suz, no triumph....no bmw!!!!

 

nu inteleg care e schema de nu vin astia, au cumva oftica cu organizatorii smaeb? oricum vand si ne le pasa sa se deranjeze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, warlock a spus:

no honda (ok, hondanord), no kawa. no yama, no suz, no triumph....no bmw!!!!

 

nu inteleg care e schema de nu vin astia, au cumva oftica cu organizatorii smaeb? oricum vand si ne le pasa sa se deranjeze?

 de ce ar veni cand nu au stocuri

ai intrebat la ducati … cand livreaza???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost foarte plăcut surprins de CF Moto. Aveau și test ride,( ați auzit Honda, Yama și Suzuki?) 

Am văzut chiar un model care mi-a plăcut pentru când oi fi bătrân CLX parcă, coffee racer sau scrambler (oricum nu știu care e diferența între astea două). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si Benelli avea ride-test la fata locului pentru toate modelele.

Pentru mine a fost expresia normalitatii acest SMAEB, cu putine exceptii motociclistii romani nu isi permit sa cumpere o motocicleta "normala" NOUA cu 11500EUR (supermoto ala de la GasGas si sora geamana Husqvarna). O sa creasca noii motociclisti cu "chinezarii", oricum cred ca e un pariu mai bun decit cine stie ce second-hand "de firma".

In carne si oase H-D Panamerican ala e chiar mai hidosel decit in poze, iar detaliul cu bobinele de inductie expuse pe partea stinga a motorului ... ce sa mai zic. Un baiet mai atehnic pleaca pe platforma daca un "prieten" ii face o gluma proasta. Altfel e matahala, poate rivaliza cu GS-ul pe segmentul de piata respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine că a fost vreme bună, o plimbare de 200km până la București și înapoi, puțin shoping prin Baneasa, fain. 
despre smaeb 22?

am cumpărat o pereche de mănuși, cu banii de pantaloni, alarmă moto, antifurt și alte acareturi m-am întors în buzunar, cam asta a fost,

sperăm la anul la mai bine….

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow...fara BMW si Yamaha? Aia aveau cele mai mari standuri in anii trecuti.

 

Culmea e ca importatorii acestor 2 marci au avut vanzari masive in ultimul an. Asa lipsa de respect sa arati potentialilor clienti (dar si actualilor deopotriva) si sa nu te prezinti la salon?  Wtf ?!

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ovi_ice a spus:

Wow...fara BMW si Yamaha? Aia aveau cele mai mari standuri in anii trecuti.

 

Culmea e ca importatorii acestor 2 marci au avut vanzari masive in ultimul an. Asa lipsa de respect sa arati potentialilor clienti (dar si actualilor deopotriva) si sa nu te prezinti la salon?  Wtf ?!

Posibil sa fie alte chestii la mijloc de care sa nu stim si poate de aia nu au venit BMW, Yamaha, Kawasaki, Suzuki, Honda. De restul nu stiu, dar BMW organizeaza ei evenimente in care invita clientii/viitori clienti la drive teste, show-uri, etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salonul e pentru a spori vânzările, dar când nu ai ce livra, ce sa mai sporești? Clienți sunt, fie ca sunt ei mulți/putini pentru vremurile astea, stocurile sunt mici, termenele de livrare foarte mari, astea sunt și motivele pentru care nu s-au prezentat marcile mari si motivele pentru care nu există multe mobre de test. Ce sa vinzi omului după ce testează, îi place si apoi vrea sa cumpere?

Legat de locul de depozitare al echipamentelor, vedeți poza de mai jos... unii le foloseau, fiecare compartiment acea cheia lui, toate erau "free to use".

20220521_121401.jpg

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.05.2022 la 11:25, audi_A9 a spus:

.......

Legat de locul de depozitare al echipamentelor, vedeți poza de mai jos... unii le foloseau, fiecare compartiment acea cheia lui, toate erau "free to use".

20220521_121401.jpg

"Ezact", si eu am "aplicat" pentru un compartiment din acesta. Dar l-am descoperit pe la jumatatea timpului petrecut acolo, cand am incercat o incursiune pana la toaletele de la nivelul inferior. Acolo le-am descoperit si astfel am beneficiat ulterior de o plimbare mai relaxata printre expozanti.

 

Revenind la salon, intradevar slabut, nu as putea spune ca am fost total dezamagit, dar la ce sa te astepti dupa pandemie, si la nivelul de stoc existent la distribuitori. Apropo, off-topic, un coleg vrea un MT-7 si cam toti distribuitorii (rog a se citi fara "cam") i-au comunicat ca termen de livrare  Ianuarie 2023.

Multi expozanti pe echipamente (ceea ce e foarte ok), dar pentru preturi, trebuia sa fi foarte atent la o eventuala achizitie. Acelasi model de casca Nolan, l-am gasit de la 1750 lei la 2190 lei. Personal am gasit un Caberg la un pret excelent, intradevar pe o lichidare de stocuri, dar aveau doar S si L, eu avand nevoie de un M.  Iar la final m-am ales cu o pereche de manusi, acelasi model cu cel achizitionat acum 3 ani (necesita inlocuire), cu 30 de lei mai sus decat la prima achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Nu este un fenomen legat de România în mod specific, saloanele în general încep să dispară. Nici marele EICMA nu mai este ce a fost de exemplu (aplicabil și în domeniul auto). Totul se mută în mediul online.

 

În mod subiectiv oricum era o prosteală SMAEB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu au ce sa vanda importatorii

2. preturi mari pentru inchiriere stand

3. vizitatori putini … multi gura casca

4. vanzari mai bine in online

asa ca targul de 2 roti nu reprezinta motociclismul …..din romania

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mie îmi plăcea sa merg, îmi aducea aminte de fervoarea anilor 2004, atunci când mi-am luat permisul. 

Nu am mai fost la ultimele două ediții, nici nu mai am entuziasmul ăla din anii de atunci.

Însă îmi pare rău, orice lucru din oricare domeniu care nu se mai întâmplă lasă un aer trist în spate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Doctor X a spus:

E un drum atât de frumos până la Sofia să îți iei o pereche de mănuși...


🤣😂😜

Acum 7 minute, mobiletron a spus:

 

Pai tocmai asta era ideea, plimbarea, nu manusile.


Care plimbare? Pe camp?! Poate doar daca o iei pe ocolite, peste munti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...