Jump to content

Rateu evacuare

Gabriel25
 Share

Recommended Posts

Acum 8 minute, Gabriel25 a spus:

Salut! Am o întrebare, dacă motocross ul meu (Yamaha wr450f 2006) da rateu când o accelerez brusc pe loc, din cauza ca are toba custom Leo Vince ar putea sa ii cauzeze motorului ?

Nimic.

3 hours ago, Gabriel25 said:

Salut! Am o întrebare, dacă motocross ul meu (Yamaha wr450f 2006) da rateu când o accelerez brusc pe loc, din cauza ca are toba custom Leo Vince ar putea sa ii cauzeze motorului ?

Exploziile în evacuare pot produce oarece contra-presiune care să îți deschidă (și închidă) cu șoc supapele de evacuare (profilul camelor este însă progresiv). Cum ți-e norocul ...

În schimb, dacă produci dese incendii la vegetație uscată (fără ”spark arrester”) poate te caută pompierii :P 

(Din auzite) pot aparea probleme la supape, în special la cea de evacuare, să se strâmbe de la contrapresiune sau ceva de genul am auzit.

Din ce am văzut, cunosc pe cineva care a făcut vreo 20k km cu un cbr ca al meu, toba full inox, vezi focul albastru și ziua de la rateuri și dă nu jucărie, nu are nici pe drq, acum nu știu dacă toate modelele de motoare rezistă atât

Poate s-ar mai schimba treaba dacă s-ar juca cineva care știe cu jocul la carburator, eventual bujie nouă dacă nu ai schimbat-o recent

ar trebui sa ai carburator keihin fcr, curata-l, regleaza avansul pompei de accelerare sa nu loveasca clapeta si, eventual, daca nu are, fa-i oring mod

daca nu, atunci cand o sa cazi in padure fiindca nu ai putut sa descarci fata o sa te frigi foarte tare de galeria mult prea incinsa

Acum 36 minute, Daviddd a spus:

(Din auzite) pot aparea probleme la supape, în special la cea de evacuare, să se strâmbe de la contrapresiune sau ceva de genul am auzit.

Din ce am văzut, cunosc pe cineva care a făcut vreo 20k km cu un cbr ca al meu, toba full inox, vezi focul albastru și ziua de la rateuri și dă nu jucărie, nu are nici pe drq, acum nu știu dacă toate modelele de motoare rezistă atât

Poate s-ar mai schimba treaba dacă s-ar juca cineva care știe cu jocul la carburator, eventual bujie nouă dacă nu ai schimbat-o recent

Bați câmpii cu grație! 

Acum 11 ore, Daviddd a spus:

pot aparea probleme la supape, în special la cea de evacuare, să se strâmbe de la contrapresiune

:crack:

Asa este, mai ales cele facute din aluminiu (ca sa fie mai usoare).🤪 (vezi ca e o gluma)

Prietene , ca sa dea "un rateu" pe evacuare trebuie sa aiba acolo ce sa arda, adica sa aiba ceva amestec combustibil care ajunge in evacuare si apoi se aprinde.

"Toba full inox", daca era doar toba inox nu era bine? 🤦‍♂️

Pune si tu mana pe o carte de mecania auto/moto si afla cum functioneaza un motor. Lasa partea cu "din auzite".

Rateurile pe evacuare se intampla de obicei din cauza amestecului sarac. Dar mai pot fi si alte cauze, precum o evacuare care nu este etansa etc. samd.

La 18.04.2022 la 10:46, Silver Arrow a spus:

:crack:

Asa este, mai ales cele facute din aluminiu (ca sa fie mai usoare).🤪 (vezi ca e o gluma)

Prietene , ca sa dea "un rateu" pe evacuare trebuie sa aiba acolo ce sa arda, adica sa aiba ceva amestec combustibil care ajunge in evacuare si apoi se aprinde.

"Toba full inox", daca era doar toba inox nu era bine? 🤦‍♂️

Pune si tu mana pe o carte de mecania auto/moto si afla cum functioneaza un motor. Lasa partea cu "din auzite".

Nu are rost sa mai zic nimic, sunteti prea suparat pe viata vad:))

La 17.04.2022 la 23:25, ENEOS a spus:

Bați câmpii cu grație! 

Spune tu cum sta treaba atotstiutorule, nu te mai apuca sa incepi sa critici si apoi sa nu explici (sau nu stii ce vorbesti nici tu), daca faci asa si la femei...

Acum 5 minute, Daviddd a spus:

Spune tu cum sta treaba atotstiutorule, nu te mai apuca sa incepi sa critici si apoi sa nu explici (sau nu stii ce vorbesti nici tu), daca faci asa si la femei...

Pentru explicații gratuite poți folosi google! Ce știu eu nu e pe gratis decât atunci când consider că interlocutorul merită. 

Prefer băiețeii, mai ales genul imberb. 

Aș abuza câțiva! 

După ce că habar n-are emite păreri abracadabrante, și tot eu sunt ăla al draq că nu-i explic... 🤬

Edited by ENEOS

Daviduc asta micu' e sensibilos,dar,din auzite,am înțeles că nu prea știe pe de planeta trăiește. Așa o fi?