Sari la conținut

Amenda Radar Bulgaria


sarpee
 Share

Postări Recomandate

Salutare, zilele trecute am primit un aviz de la posta ce s-a dovedit a fi o amenda radar de la bulgari din aprilie 2019 de vre-o 400leva pentru ca am mers cu 80 in loc de 50km/h. Intrebarea mea este: nu se prescrie amenda asta? vine dupa 3 ani fara cateva zile, daca nu e platita ce se intampla, am inteles ca nu intra la taxe si impozite la fel ca cele de la noi pentru ca nu este trimisa de politia romana ci de cea bulgara. Am fost in urma cu 2 sapt in Bg dar nu mi-a zis nimeni nimic la vama de nici o amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! nu ajunge la taxe si impozite dar ai sanse bune ca atunci cand mai mergi la ei sa nu te mai lase sa iesi din tara fara sa o platesti. Daca nu mai detii autovehiculul cu care ai luat amenda sau are alt numar de inmatriculare acum, ignora situatia. Probabil ca o sa-ti mai vina o instiintare - 2 tinand cont ca e de 400 lv. Oricum, ideea e ca nu intra la taxe si impozite.

Inca o chestie, am pe cineva in familie care ii da cat il tine masina si drumul, nu poate altfel. Anul trecut si-a schimbat numerele de inmatriculare inainte sa plece in concediu, fix pt chestia asta cu amenzile. stiu sigur ca are venite acasa minim 3-4 din astea mai mari de cateva sute de lv. daca el n-a patit nimic, nu patesti nici tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai cinstit e sa o platesti.

Mi-au venit si mie din Italia (90Km/h, ma duceam la plaja, o data la dus dimineata si o data la intors, seara) si Austria, vreo 300eur in total. Au venit toate in acelasi timp, dupa vreun an. Dupa ce am platit, mi-au trimis si pozele.

 

 

7AC24067-554A-429C-951D-65EAE3CCEBB1.jpegE3BAD4AF-AE13-41A0-BAFA-A0121F2E8180.jpeg

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene dar cu ce viteze va dati prin alte tari de platiti sumele astea 🤦‍♂️?

 

@Farfuridi salutare coane! Apropo de cele de Austria: vezi ca daca nu le platesti vin dupa tine prin avocati, de amenda o sa fie pomana curata pe langa restul cheltuielilor. Nu stiu de unde si tu un termen de valabilitate amenda, ca doar nu e conserva 🤭

 

@adidaspai nu ai vazut bobinele de masurare din asfalt? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-am bagat de seama, eram cu gandul la plaja :) Le-am luat si la dus si la intors. E pacaleala acolo, iti da senzatia ca e autostrada si iti vine sa mergi mai tare. La dus aveam 113 in zona de 90 si amenda de 152eur iar la intors aveam 103, in acelasi loc, amenda 61eur. Asta e pretul daca o plateam in 5 zile, daca treceau 60 se dubla.

Ar trebui sa ma obisnuiesc sa folosesc Waze.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

 

 

@Farfuridi salutare coane! Apropo de cele de Austria: vezi ca daca nu le platesti vin dupa tine prin avocati, de amenda o sa fie pomana curata pe langa restul cheltuielilor. Nu stiu de unde si tu un termen de valabilitate amenda, ca doar nu e conserva 🤭

 

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

 

Salutare Monseur(sper ca am scris corect)imi spusese cineva la un moment dat ca dupa 6 luni se prescriu ,eu unul cum trec regulat pe acolo  si nu am vrut sa probez perseverenta austriecilor in a face bani usor ,am  platit- o rapid.Si da,eram cu conserva lui frate -miu ,da nu de aia de expira ci de aia cu 4roti.😂😂.parte amuzanta e ca la urmatoarea trecere pe acolo,parca se numea Bruck am Leitha,am constatat ca era restrictie de 80 pentru masini de tonaj,eu fiind cu masina mica dar cu numere de Ro.Amenda fiind platita deja si ca sa nu-i mai dau emotii fratelui nu am contestat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

 

 

@Farfuridi salutare coane! Apropo de cele de Austria: vezi ca daca nu le platesti vin dupa tine prin avocati, de amenda o sa fie pomana curata pe langa restul cheltuielilor. Nu stiu de unde si tu un termen de valabilitate amenda, ca doar nu e conserva 🤭

 

Austriecii sunt cei mai tari in amenzi (parcare, depasiri viteza, aruncat chistoace, orice). Cred ca o buna parte din banii de la buget ii fac din amenzi.

Prin Viena am vazut dube cu politisti tineri de ambe sexe, care coborau si se raspandeau pe toate stradutele laterale, cu carnetele de amenzi in dotare. Nimeni nu scapa...

Acum 23 ore, sarpee a spus:

Salutare, zilele trecute am primit un aviz de la posta ce s-a dovedit a fi o amenda radar de la bulgari din aprilie 2019 de vre-o 400leva pentru ca am mers cu 80 in loc de 50km/h. Intrebarea mea este: nu se prescrie amenda asta? vine dupa 3 ani fara cateva zile, daca nu e platita ce se intampla, am inteles ca nu intra la taxe si impozite la fel ca cele de la noi pentru ca nu este trimisa de politia romana ci de cea bulgara. Am fost in urma cu 2 sapt in Bg dar nu mi-a zis nimeni nimic la vama de nici o amenda.

Sa iti vina amenda dupa 3 ani mi se pare cam mult (ca de altfel si amenda de 400 leva pentru depasirea cu 30 km a vitezei legale).

Poti sa ai noroc sa nu te opreasca data viitoare cand treci pe-acolo, dar daca te opresc sa ai cash la tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 mil pentru 30/h in plus? Probabil e tratament preferențial pentru străini, am folosit Waze la ei ca să nu ajung să cotizez la sistemul lor. Sunt unele țări unde știu sigur că am cam tras de gaz, au trecut 2-3 ani și nu a ajuns nimic acasă, deci să mă aștept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o tot dati cu 30/h peste, ca nu i asa mult is amenda mare. Atentie, la bulgari permisul nu se retine ca la noi la 50 peste. Ai 31 peste, hop, salta permisul. De aici amenda mare-este in limita superioara....

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Farfuridi a spus:

 

 

Salutare Monseur(sper ca am scris corect)imi spusese cineva la un moment dat ca dupa 6 luni se prescriu ,eu unul cum trec regulat pe acolo  si nu am vrut sa probez perseverenta austriecilor in a face bani usor ,am  platit- o rapid.Si da,eram cu conserva lui frate -miu ,da nu de aia de expira ci de aia cu 4roti.😂😂.parte amuzanta e ca la urmatoarea trecere pe acolo,parca se numea Bruck am Leitha,am constatat ca era restrictie de 80 pentru masini de tonaj,eu fiind cu masina mica dar cu numere de Ro.Amenda fiind platita deja si ca sa nu-i mai dau emotii fratelui nu am contestat-o.

Monsieur ...

Monsuer scriem monseur zisiem :crack:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, TWD.Grig a spus:

Daca nu mai detii autovehiculul cu care ai luat amenda sau are alt numar de inmatriculare acum, ignora situatia. Probabil ca o sa-ti mai vina o instiintare - 2 tinand cont ca e de 400 lv. Oricum, ideea e ca nu intra la taxe si impozite.

Inca o chestie, am pe cineva in familie care ii da cat il tine masina si drumul, nu poate altfel. Anul trecut si-a schimbat numerele de inmatriculare inainte sa plece in concediu, fix pt chestia asta cu amenzile. stiu sigur ca are venite acasa minim 3-4 din astea mai mari de cateva sute de lv. daca el n-a patit nimic, nu patesti nici tu.

Interesant! Poate cineva să confirme? În 2019 m-am întors și eu cu conserva prin Bg în ritm alert, dar acum autoturismul are alt deținător și alt număr de înmatriculare. M-aș mira să nu fi luat chiar nimic, foloseam o aplicație care la ducere mi-a arătat o groază de radare fixe, dar la întoarcere a fost suspect de tăcută... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ENEOS a spus:

Interesant! Poate cineva să confirme? În 2019 m-am întors și eu cu conserva prin Bg în ritm alert, dar acum autoturismul are alt deținător și alt număr de înmatriculare. M-aș mira să nu fi luat chiar nimic, foloseam o aplicație care la ducere mi-a arătat o groază de radare fixe, dar la întoarcere a fost suspect de tăcută... 

Radare fixe sunt puține. Multe spre foarte multe sunt camere de vigneta. Cand e radar e cu senzori in asfalt 0entru declanșare si sunt mai complexe, mai multe dracii 0e stâlpii aia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

In Forest Gump era faza cu "viata e ca o cutie de bomboane din ciocolata"

In Actorul si Salbaticii zicea un personaj ca "viata e ca lada de gunoi, te pisi pe ea"...

 

Platesti sau nu in fuctie de filozofia despre viata la care aderi.

 

 

 

 

 

 

Eu primesc cam 4-5 pe an si le platesc pe toate ( unele mi le plateste firma) pentru ca asa e viata ....si o sa te prinda din urma exact intr-un moment din viata cand nu mai aveai nevoie de inca o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sau pana ii taie unul calea. Atunci, moarte conservarilor!

 

 

Chiar nu ma refer la niciunul dintre cei care au postat mai sus, ziceam doar cum functioneaza la noi treaba cu "imi asum".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, goe 75 a spus:

In Forest Gump era faza cu "viata e ca o cutie de bomboane din ciocolata"

In Actorul si Salbaticii zicea un personaj ca "viata e ca lada de gunoi, te pisi pe ea"...

 

Platesti sau nu in fuctie de filozofia despre viata la care aderi.

 

 

 

 

 

 

Eu primesc cam 4-5 pe an si le platesc pe toate ( unele mi le plateste firma) pentru ca asa e viata ....si o sa te prinda din urma exact intr-un moment din viata cand nu mai aveai nevoie de inca o problema.

Frumoase cuvinte

Nu -mi pierd speranta ca inca mai exista frumos pe vremurile astea unde tupeul  si obraznicia sunt mari regi pe tron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...