Sari la conținut

Anulare rca faliment


megamotoreta
 Share

Postări Recomandate

Salutare. M-a sunat nenea broker si m-a anuntat ca de pe 9 mai nu mai am voie sa circul cu rca de la falimentul alora de au furat banii. Mi-a zis sa fac acte sa-mi dea inapoi din bani,etc. I-am zis ca nu i-am bagat eu in faliment, polita mai e valabila multe luni,dar a zis ca ma prinde politia si o sa patesc rau,etc. Ati mai patit asa ceva,sa se anuleze polita rca in cursul anului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poliția e ultima ta grijă, problema e că dacă, Doamne-ferește, lovești pe vreunul cu mașină de 'jdemii de €, ești bun de plată, deoarece polița nu mai este valabilă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, megamotoreta a spus:

Salutare. M-a sunat nenea broker si m-a anuntat ca de pe 9 mai nu mai am voie sa circul cu rca de la falimentul alora de au furat banii. Mi-a zis sa fac acte sa-mi dea inapoi din bani,etc. I-am zis ca nu i-am bagat eu in faliment, polita mai e valabila multe luni,dar a zis ca ma prinde politia si o sa patesc rau,etc. Ati mai patit asa ceva,sa se anuleze polita rca in cursul anului?

Nu este vina ta ca au furat banii, nu este vina ta ca au intrat in faliment (desi cand firmele mari si solide practica toate un pret dublu decat borfasii, era un semn de intrebare, dar e drept ca asta era pina la urma treaba alora de supravegheaza piata).

Dar te intreb: ai citit conditiile de asigurare? Pentru ca pe langa polita RCA ar fi trebuit sa semnezi un contract care spune exact ce si cum, inclusiv ce se intampla in caz de faliment. Din nou, tu fiind un om de buna credinta, asta era o problema de care trebuia sa se ocupe ASF-ul (ca idee leafa sefilor de acolo este intre 6000 si 8000 euro/luna + 3000 euro/luna indemnizatie de membru consiliu administratie plm).

Acum strict legat de problema ta: cand firma a dat faliment = persoana juridica a murit. Drept urmare RCA-ul emis de ea nu mai este valabil in sensul ca nu mai are cine sa acopere despagubiri caci nu mai exista.

Daca te prinde militia fara RCA:

- amenda 1000-2000 lei

- retinere placute, talon (pleci cu masina pe platforma)

- daca esti de vina platesti

- daca nu esti de vina posibil.sa platesti si atunci, pentru ca nu aveai voie cu masina pe strada

- daca nu ai RCA mai mult de 90 cred ca iti pot radia masina din oficiu, si tu daca continui sa circuli esti candidat la dosar penal.

 

Este decizia ta daca faci sau nu o asigurare noua.

 

Asta este capitalismul: joci banii pe o firma, aceasta da faliment (nu din vina ta, ca doar nu tu ai furat banii)  si ai ramas fara bani. In cazul de fata si fara asigurare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, megamotoreta a spus:

Salutare. M-a sunat nenea broker si m-a anuntat ca de pe 9 mai nu mai am voie sa circul cu rca de la falimentul alora de au furat banii. Mi-a zis sa fac acte sa-mi dea inapoi din bani,etc. I-am zis ca nu i-am bagat eu in faliment, polita mai e valabila multe luni,dar a zis ca ma prinde politia si o sa patesc rau,etc. Ati mai patit asa ceva,sa se anuleze polita rca in cursul anului?

Da, eu am fost sunat, am facut asigurare la alta firma si inainte spre apus, cu prietenu rus😌

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, megamotoreta a spus:

Salutare. M-a sunat nenea broker si m-a anuntat ca de pe 9 mai nu mai am voie sa circul cu rca de la falimentul alora de au furat banii. Mi-a zis sa fac acte sa-mi dea inapoi din bani,etc. I-am zis ca nu i-am bagat eu in faliment, polita mai e valabila multe luni,dar a zis ca ma prinde politia si o sa patesc rau,etc. Ati mai patit asa ceva,sa se anuleze polita rca in cursul anului?

Polita ta RCA o sa mai fie valabila pana in data de 9 Mai, exact asa cum ai fost anuntat. Prima data trebuie sa completezi cererea de denuntare a politei (care intra in vigoare in 20 de zile de la data primirii de asigurator), o trimiti la City Insurance, astepti raspunsul lor, dupa care completezi cererea de restituire (anexa 9) si impreuna cu restul de acte o trimiti la FGA.

Pana in acest moment, nu s-au mai anulat polite din simplu motiv ca nu a dat faliment nici un asigurator (cu exceptia Carpatica si Astra, moment in care existau daca nu ma insel, alte proceduri).

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 01.11 am cerut restituirea banilor pe ce mai ramasese din asigurarea avuta la City. In aceeasi zi am primit mail de confirmare a primirii solicitarii.
Pe 24.11 am facut cererea catre FGA.

 

Pe 20.04 am primit banii.  
 

Nu merita sa risti, tu vrei sa mai tragi de faptul ca ai platit o polita mai ieftina fata de cele care sunt acum, dar riscul pe care ti-l asumi te poate costa mai mult decat vei plati in plus la asigurare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, megamotoreta a spus:

Salutare. M-a sunat nenea broker si m-a anuntat ca de pe 9 mai nu mai am voie sa circul cu rca de la falimentul alora de au furat banii. Mi-a zis sa fac acte sa-mi dea inapoi din bani,etc. I-am zis ca nu i-am bagat eu in faliment, polita mai e valabila multe luni,dar a zis ca ma prinde politia si o sa patesc rau,etc. Ati mai patit asa ceva,sa se anuleze polita rca in cursul anului?

Dacă nu vrei sa știi cum e sa plătești o mașină pe banii tai, fa-ti rca la o alta firma. Dacă vrei să știi cum e ,iti povestesc eu...😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Dacă nu vrei sa știi cum e sa plătești o mașină pe banii tai, fa-ti rca la o alta firma. Dacă vrei să știi cum e ,iti povestesc eu...😂

Pai spune....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...