Sari la conținut

6. Gran Premio Red Bull de España 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Nu va luați de mine ca nu sunt cuvintele mele - a fost întrebat de ce face asta și fix asta a zis : încearcă sa protejeze manetele sa nu se rupă,nu o lasă să cada cu ele pe jos.E demult treaba.His words not mine.

Și am văzut ca și Acosta face la fel.

 

În FP3 au iesit greii la iveala.

Maverick și.a schimbat desenul castiu cu una cu TopGun și a fost salutat de Tom Cruise.Cute.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Pai numai Pedro are vreo 25-26 de fracturi. Si cu toate accidentarile si cursele la care a lipsit, tot a obtinut 31 de victorii la clasa mare, 54 la over all si "decat" 4168 de puncte, in toata cariera... sunt curios cati din pilotii actuali vor egala sau depasi performantele lui. Exceptandu-l pe MM, care le-a depasit demult. 

Tot timpul m.am întrebat- daca MMlu n.ar fi întrat în 2013,cine ar fi luat acel titlu - Pedrosa sau Lorenzo?Îmi e simpatic Pedrosa dar cred ca tot pe Lorenzo as miza...

Oricum păcat, atunci a fost singura lui șansă reala la un titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • adidas changed the title to 6. Gran Premio Red Bull de España 2022

Așa a fost la începutul sezonului până acum. Yamaha trebuie să țină cu dinții de Quartararo, fără el ar fi pierduți. Chiar dacă-l aduc pe Oliveira, ne le va fi ușor.

 

Surpriză pole-ul lui Bagnaia, nu mă așteptam. Dar punctele se dau mâine, iar dacă ar fi să pun banii pe cineva, tot pe Quartararo ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la zvonurile ca Oli e in discutii cu Yamaha, dar unde sa se duca?
Acum in quali cica zvonuri că dovi ar putea demisiona pe la jumătatea sezonului. (la cat de rau merge nu m-ar mira)
Oare Oli in locul lui Dovi?

 

Au vorbit englezii si de Raul Fernandez, ca mergea prin paddock cu scuterul si ca nu "parea" ranit, parea ca nu vrea sa mearga pe moto aia.

Ca vrea sa se retraga din KTM. Sa faca o a-la-Zarco?


Q cică vorbeste gura lumii ca nu pleacă nicăieri, e o simbioză perfectă.
Sa plece unde?
Unde nu are nicio garanție că va merge bine.
La honda.. moto noua, dubios.
Ducati - peco
Suzi?..buget mic
KTM LoL
Aprilia pare ok dar e Vin acolo, se sinucide.

Pe mine ma impresioneaza Pol, trage de moto aia frate, respect.
Pare ca s-a adaptat la moto noua mai bine decat MM.
Si ma doare sa spun asta.

 

MM a salvat weekendul, mare lucru ca nu a cazut mergand dupa Peco / Q.

Peco la fel, toti il dadeau pe Q castigator sigur. ma bucur ca nu e asa.

Pacat de Rins, o sa se departeze Q binisor.

 

Hai cu revenirea Ducati ca plm, ar fi pacat sa se duca Q.

Acum 11 ore, ENEOS a spus:

A dat jos 1/2 secundă. 😜

si mai zice lumea ca echipamentul da marca nu iti da cai.

Acum 8 ore, xt600 a spus:

:D Rau a ajuns MM, de nu poate face niste calificari decente, fara sa se tina precum căpuşa dupa alti piloti.  

nu e nimic nou aici.

cat timp nu e ilegal.. 

ai vazut, pe Peco nu l-a deranjat, nici pe Q.

Bradl a cazut tinandu-se dupa MM adica Peco.

 

 

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Ce dor mi-era de pețenghea... 🤦‍♂️

Aiogura ion are covid? 

Ciudat cum un singur pian performează. 🤔

da, cica Morbi zice ca lucreaza sa isi revina, ca e la un "clic" distanta.

ok englezii au glumit ca e la 10 clic-uri dar hei, omu se uita la el, nu da vina pe moto sau alte balarii.

 

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

Surpriză pole-ul lui Bagnaia, nu mă așteptam

cu stil, -0.453

 

enorm pe un circuit atat de scurt.

cica e greu tare de depasit ca e mic.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, frigider a spus:

Referitor la zvonurile ca Oli la Yamaha dar unde?

Acum in quali cica zvonuri că dovi ar putea demisiona pe la jumătatea sezonului. (la cat de rau merge nu m-ar mira)

Oare Oli in locul lui Dovi?
 

nu e nimic nou aici.

cat timp nu e ilegal.. 

ai vazut, pe Peco nu l-a deranjat, nici pe Q.

 

Din cate stiu, toti pilotii Yamaha (nu stiu exact situatia lui Binder) sunt sub contract direct cu uzina. Deci, daca vine Oli, nu este o problema sa se procedeze la o "rotatie a cadrelor" intre uzina si client. Partea proasta, este aceea ca contractul dintre Yamaha si echipa de client este doar pentru sezonul asta... In orice caz, imi este greu sa cred, ca daca se confirma venirea lui Oliveira, il aduc la echipa de client. Cel mai probabil il vor sacrifica pe Morbi. Pacat pentru el, insa nu a avut rezultate... este cam in aceeasi situatie cu Miller. 

 

Nu este ilegal, dar nu este nici fair play, nici onorabil, iar in cazul lui este chiar penibil. Bine, nu cred ca ii poti cere lui MM fair play, onoare si simt al ridicolului. Nu a crescut intr-un mediu in care cele trei sa fie pretuite. 

De cate ori i-ai vazut pe Peco, Q, Mir, Rins, Bast, Zarco, etc, etc, facand asta in calificari? Mai ales pe fata. 

 

Pe Peco si Q nu i-a deranjat, pentru ca nu aveau timp pentru a fi deranjati... erau implicati direct in lupta pentru pole. Era mai important decat sa piarda minute pretioase, cautand sa scape de Mimisor. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, xt600 a spus:

De cate ori i-ai vazut pe Peco, Q, Mir, Rins, Bast, Zarco, etc, etc, facand asta in calificari? Mai ales pe fata.

nimeni nu face, doar MM.

Acum 8 minute, xt600 a spus:

Pe Peco si Q nu i-a deranjat, pentru ca nu aveau timp pentru a fi deranjati... erau implicati direct in lupta pentru pole. Era mai important decat sa piarda minute pretioase, cautand sa scape de Mimisor

poate si asta dar stiau sigur ca nu are ritm.

fapt dovedit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ENEOS a spus:

Măcar dacă ar lua "locomotivă" un spaniol de-al lui, pt că "somos espagnoles" sau cum ziceau când îi băga lui Lorenzo titlul în buzunar! 

Nu-l vrea nimeni vagon. ;) 

Acum 10 minute, frigider a spus:

 

poate si asta dar stiau sigur ca nu are ritm.

Nu avea, dar l-au ajutat sa se claseze pe 5... fara ei, era mult mai jos, pe grila 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, PzKpfW a spus:

Surpriză pole-ul lui Bagnaia, nu mă așteptam. Dar punctele se dau mâine, iar dacă ar fi să pun banii pe cineva, tot pe Quartararo ar fi.

De ce e surpriza?Anul trecut Ducati a rupt aici iar Bagnaia a fost rapid (rapid = primii 3) tot weekendul.So...

 

Eu merg pe mana lui Bagnaia.Sa vedem.Q are prima sansa dar tot merg pe mana lui Bag :P

Acum 8 ore, frigider a spus:

Referitor la zvonurile ca Oli e in discutii cu Yamaha, dar unde sa se duca?
Acum in quali cica zvonuri că dovi ar putea demisiona pe la jumătatea sezonului. (la cat de rau merge nu m-ar mira)
Oare Oli in locul lui Dovi?

 

da, cica Morbi zice ca lucreaza sa isi revina, ca e la un "clic" distanta.

ok englezii au glumit ca e la 10 clic-uri dar hei, omu se uita la el, nu da vina pe moto sau alte balarii.

Oli saracul....da probabil doar in locul lui Dovi.

Locurile de uzina sunt locked.Si poate de la anul Morbi retrogradat daca Oli ar rupe norii dupa retragerea lui Dovi...dar Jarvis nu face miscari bruste decat fortat de imprejurari (Vinales insanity - mi-ati sabotat motoreta samd),Jarvis nu e Gigi.Q mergea stelar si totusi i-a trebuit ceva timp si niste imprejurari favorabile ca sa il ridice la uzina - nu cred ca va fi cazul aici.

 

Morbi....misses Forcada.

Acum 8 ore, frigider a spus:

Au vorbit englezii si de Raul Fernandez, ca mergea prin paddock cu scuterul si ca nu "parea" ranit, parea ca nu vrea sa mearga pe moto aia.

Ca vrea sa se retraga din KTM. Sa faca o a-la-Zarco?

Eh,englezii cred ca croseteaza prea mult.Pe de alta parte,KTM a dat o sansa unor baieti cam green sa vina in gp,si acum isi dau seama ca KTM nu e chiar cea mai ok motoreta si ca e cam greu sa mai iesi din combinatia asta.

Zarco...da,ce miscare proasta a fost aia,omg.Si refuzul de a merge la HRC de frica lui MM (am zis inca de atunci ca e miscarea care ii va ingropa cariera si asa a si fost),si alegerea de a se duce la "un" KTM ce la acea vreme era inca pe trellis si oricum f departe chiar si de ce este acum.Meh,pacat ca nu il duce capul,pt ca talent ar fi fost acolo.

Sa speram ca nu se mai ingroapa si altii la KTM....Acosta.

 

In alta ordine de idei,Jorge Lorenzo a fost ridicat la rangul de Motogp Legend  intr-o ceremonie ce s-a tinut la Jerez si la care au participat si piloti din gp - notabil MM Bagnaia,Rins,Miller JM dar si Acosta.

Frumos gest si pe buna dreptate merita statutul de Motogp Legend - aparte de arogantele sale stiute si de diferitele controverse din cariera sa,a fost un pilot definitoriu pt perioada de varf (zic eu) a Motogp'ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Măcar dacă ar lua "locomotivă" un spaniol de-al lui, pt că "somos espagnoles" sau cum ziceau când îi băga lui Lorenzo titlul în buzunar! 

Și cu tine acum, nu vezi ce da din mâini AE? :)

te tii după cine e rapid, fara discriminare.

Acum 8 ore, xt600 a spus:

Nu-l vrea nimeni vagon. ;) 

Nu avea, dar l-au ajutat sa se claseze pe 5... fara ei, era mult mai jos, pe grila 

Clar.

 

Problema mare cu urmăritul e că de obicei ăla de urmărește iese mai bine decât ăla după care merge.

Asta e când oamenii au ritm similar (a ieșit în fața lui Miller, deși mergea mai rău decât el)

Dar când ești în urmă rau cu ritmul doar urci binișor.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din zvonuri am inteles ca Qua a cerut dublarea salariului( de la 8 la 16) si ca se pare ca s-au inteles.... cumva. Nu poti sa sti dc la 16, dar pb peste 10 + promisiunea de la yamaha ca vor creste viteza de top... cred ca se gandesc sa ia un motor de la ceilati sa-l puna la qua, ca altfel nu prea vad cum, avand in vedere ca motoarele nu se mai dezvolta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, damager a spus:

Din zvonuri am inteles ca Qua a cerut dublarea salariului( de la 8 la 16) si ca se pare ca s-au inteles.... cumva. Nu poti sa sti dc la 16, dar pb peste 10 + promisiunea de la yamaha ca vor creste viteza de top... cred ca se gandesc sa ia un motor de la ceilati sa-l puna la qua, ca altfel nu prea vad cum, avand in vedere ca motoarele nu se mai dezvolta.

Pai probabil la anul man.

Englezii tot spun că uneori mai multa putere poate strica echilibrul.

Dau exemplu din wsbk cu bmw care au găsit mai multa putere dar moto aia e un animal și te lupți cu ea.

 

In același timp Suzi și Aprilia au reușit să adune niste ponei și totul e ok. Deci se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, frigider a spus:

Pai probabil la anul man.

Englezii tot spun că uneori mai multa putere poate strica echilibrul.

Dau exemplu din wsbk cu bmw care au găsit mai multa putere dar moto aia e un animal și te lupți cu ea.

 

In același timp Suzi și Aprilia au reușit să adune niste ponei și totul e ok. Deci se poate.


pai la anu' au voie sa umble in motor? Ca eu am inteles  ca sunt inghetate pt 2 ani. 
nu e asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, damager a spus:


pai la anu' au voie sa umble in motor? Ca eu am inteles  ca sunt inghetate pt 2 ani. 
nu e asa?

Ups.

Habar nu am.

Poate să i mai dea niste RPM? :)

 

Știu că Intr un anume sezon le au mai luat niste rpm că făceau poc motoarele, tot la Yama.

 

La o căutare la mișto pe google vad de moto 3 că sunt înghețate până 2023.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, frigider a spus:

Ups.

Habar nu am.

Poate să i mai dea niste RPM? :)

 

Știu că Intr un anume sezon le au mai luat niste rpm că făceau poc motoarele, tot la Yama.

 

La o căutare la mișto pe google vad de moto 3 că sunt înghețate până 2023.

Toneam eu minte ceva, dar prost. A fost inghetata dezvoltarea 2020-2021.

mai multi cai nu poti sa ii dai din rpm.. viteza de varf da, daca nu crapa iar motoarele😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

Din zvonuri am inteles ca Qua a cerut dublarea salariului( de la 8 la 16) si ca se pare ca s-au inteles.... cumva. Nu poti sa sti dc la 16, dar pb peste 10 + promisiunea de la yamaha ca vor creste viteza de top...

 

cred ca se gandesc sa ia un motor de la ceilati sa-l puna la qua, ca altfel nu prea vad cum, avand in vedere ca motoarele nu se mai dezvolta.

Din ce se zvoneste acum, Q ar avea in acest moment un salariu de 4 milioane, deci o dublare ar insemna 8 milioane. Alte barfe sustin ca ar fi cerut vreo 12, insa 16 mi se pare lipsit de orice logica. Nici Rossi nu a avut vreodata mai mult de 15 milioane, iar Q nu este Rossi, nici ca pilot, nici ca imagine de marketing. 

 

Poate pune de un parteneriat cu Honda. :D :D :D Ei le fac bicicleta celor de la HRC, iar Honda face motorul. Nu ca Yamaha nu ar sti sa faca motoare, dar sunt putori. :D :D 

Acum 1 oră, damager a spus:

 

mai multi cai nu poti sa ii dai din rpm.. viteza de varf da...

Poti sa lamuresti aspectul asta? Din punct de vedere al fizicii. 

Acum 4 ore, Mihai66RUN a spus:

Adevărat grăiești 😂😂🤣

FB_IMG_1651381690085.jpg

:lol:Tare schimbul de replici... :lol:

Ce depasire la Izan Guevaraaaa!!! Fantastic final!!!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Method said:

De ce e surpriza?Anul trecut Ducati a rupt aici iar Bagnaia a fost rapid (rapid = primii 3) tot weekendul.So...

 

Surpriză pentru că anul ăsta nu a performat până acum, iar motocicleta nu pare să fie la fel de performantă (deocamdată) ca cea de anul trecut. Cea pe care merge Bastianini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare, ce nsiba inseamnea :- A reusit hallshotul????!!!!Ca repeta ma des decat Aiogura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...