Sari la conținut

Concediu Spania 3 sapt - Sfaturi?


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Hai noroc,

 

Urmeaza sa plec luna viitoare pentru prima oara in Spania. A fost o idee spontana pentru ca am foarte multe zile de concediu de luat asa ca mi-am bagat deja concediu pentru 24 de zile, mi-am luat biletele de avion, asigurare, iar sapt viitoare deja predau motorul pentru a fi trimis acolo.

 

Intentionez sa impart concediul in 2 parti, prima parte cu pasagera care vine doar 18 zile (atat a putut sa isi ia concediu), iar restul zilelor singur.

 

Am gasit ceva trasee misto de facut, ma gandeam sa merg cu pasagera pe traseul ala de 15 zile cu Gibraltar si Sevilla, dar le-am pus pe toate aici.

 

Ceva sfaturi legate de drumurile astea? Poate ar fi alte variante mai misto? Orice alt sfat? O sa merg doar pe drum 100% asfalt

 

Capture.PNG

CLA_Map_en.jpg

EXT_Map_en.jpg

NY_Map_en.jpg

TP_Map_en.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta ce include Portugalia este cea mai atractiva din punctul meu de vedere , dar depinde ce iti place. Pe traseul asta ai si rute frumoase pe linga mare dar si o caruta de obiective superbe.

Te rog cind ai timp sa detaliezi cum ai trimis moto si la ce pret.

Vacanta placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! 

Eu ti-as recomanda partea de nord: tura de Pirinei. A fost cea mai completa tura moto' facuta de mine. Ai o varietate foarte mare de reliefuri: incepand de la relief glaciar pana la desert. Nu mai zic de calitatea asfaltului, mancare, clima si faptul ca e f. liber. Poti ajunge si acolo la Oceanul Atlantic, unde ai niste orase superbe. Revin cu detalii daca te intereseaza. 

Bafta! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 56 minute, DiarM a spus:

Hai noroc,

EXT_Map_en.jpg

 

 

Parere 1 (nu sfat) - Michelin Road Atlas / Spain and Portugal. 

De lăsat la nepoți. Tot ce este marcat acolo ca scenic route este fără erori. 

 

Parere 2 - alimentează la stații peco cu autoservire. Mult mai ieftin. Carrefour aveau și ei stații peco cu autoservire dar prețul era egal cu al celorlalte numai dacă aveai card de cumparator. Nu mi-am bătut capul. 

 

Părere 3 (mai greu) - mâncarea bună in Spania este o afirmație nu f corecta dpmdv. Am stat 6 luni lângă Madrid și nu am descoperit un restaurant sau cocktail bar la care sa vreau sa ma mai întorc. Asta din cauza ca majoritatea locurilor sunt tourist traps. Nu îți convjne tie, vine altul la rand. Servicii industriale. Localurile bune sunt dosite sau prin sate (pescaresti). 

 

Pareri 4 - Dacă ajungi în Avila sau în zona comanda chuleton. Este o friptura de vita imeensa. 

Lor le place carnea de vita f în sânge. 

Whisky cake se găsea în multe locuri. Înghețată crema de vanilie cu lichior de whisky. F buna

Concentrează-te pe fructe de mare dacă îți plac. Alea sunt ce trebuie. 

Nu avea așteptări de mâncare italieneasca, ca să nu fi dezamăgit 

 

Părere 5

Mergi la Ronda și la Caminito del Rey (obligatoriu bilete online sau primul la coada la prima ora/doar câteva zeci de bilete la vânzare la intrare la prima ora, pe motiv de limitat impactul turiștilor) 

 

Părere 6

Spania este cea mai mișto tara pt motociclit (după Alpi). Drumurile montan e sunt de vis și pustii (toată lumea e pe autostrăzi) 

Setează gpsul pe avoid toll roads, dar lasa bifate autostrăzile dacă te grăbești. Taxele de autostrăzi sunt piperate. 

 

Ca idee - Timișoara Madrid m-a costat 500 eu dus și tot atât întors sa duc motorul acolo, ca să știi la ce sa te aștepți. Alege duba cu platforma hidraulica. Bursa transporturilor am folosit sau ceva de genul era numele site-ulu

 

Întrebare acum:

De unde sunt pozele alea cu hărți. Par niște sugestii f mișto. 

 

Distracție maxima! O sa va placa. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

In functie de unde alegi sa mergi, gasesti trasee faine. 

Pe langa Caminito si Ronda ti-as mai recomanda traseele spre Parco natural de Aitana si Castel de Guadalest.

Poti sa arunci un ochi si pe site-uri care prezinta urcarile mari din turul ciclist La Vuelta. O simpla cautare "Vuelta greatest climbs" si le ai acolo.

Numai cateva: Lagos de Covadonga, mirador de Biscaia, Alto de Angliru, etc.

 

Mult succes si distractie placuta!

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, _Raul_ a spus:

Parere 2 - alimentează la stații peco cu autoservire. Mult mai ieftin. Carrefour aveau și ei stații peco cu autoservire dar prețul era egal cu al celorlalte numai dacă aveai card de cumparator. Nu mi-am bătut capul. 

 

Părere 3 (mai greu) - mâncarea bună in Spania este o afirmație nu f corecta dpmdv. Am stat 6 luni lângă Madrid și nu am descoperit un restaurant sau cocktail bar la care sa vreau sa ma mai întorc. Asta din cauza ca majoritatea locurilor sunt tourist traps. Nu îți convjne tie, vine altul la rand. Servicii industriale. Localurile bune sunt dosite sau prin sate (pescaresti). 

 

Referitor la pct. 2-eu nu mai fac asta niciodata. In Franta mi-au blocat 100 Euro (garantia aia a lor) de joi pana marti la o benzinarie cu autoservire. Nu mi se pare corect.

Referitor la pct. 3-in ceea ce m-a privit pe mine (in tura de Pirinei) am mancat numai din sate, de la restaurante si macelarii locale. Acolo mancarea nu era pentru turisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 3 ore, alexgrp a spus:

Referitor la pct. 2-eu nu mai fac asta niciodata. In Franta mi-au blocat 100 Euro (garantia aia a lor) de joi pana marti la o benzinarie cu autoservire. Nu mi se pare corect.

Referitor la pct. 3-in ceea ce m-a privit pe mine (in tura de Pirinei) am mancat numai din sate, de la restaurante si macelarii locale. Acolo mancarea nu era pentru turisti

MI s-a întâmplat aceeași bucurie în Italia cu stațiile peco. 300 euro blocați pt 3 alimentari în 3 zile consecutive. După n telefoane cu banca din Ro mi-au venit înapoi după vreo 2 săptămâni. Nu ca ar fi fost vreo eroare, pur și simplu ala era timpul de procesare pt ca "non ti preocupa"-ul specific italienilor. 

In Spania nu am avut bucuria asta, dar recunosc ca alimentam exclusiv de la 3 stații din orașul în care locuiam. 

Mâncare ok, da, total de acord, este de găsit aproape exclusiv în localuri frecventate de localnici. 

A, și încă o chestie faina care merita bifata dpmdv - în zona montana Spania este plina de piscine naturale, amenajate de localnici pe cursul râurilor de munte. Nu îmi aduc acum aminte denumirea lor generica, dar atmosfera era super faina/chill. 

 

Gibraltarul, dacă băgați talpa serios îl faci într-o zi. O sa aveți ceva hartogaraie de făcut fiindcă ieșiți din spațiul UE. Eu am preferat sa ma cazez la un hotel în La Linea de Conception (max 1km de frontiera) și sa las motorul acolo, ca să și pot bea liniștit o bere + ca nu aveam timp și chef de pierdut cu actele (nici acum nu știu dacă asigurarea ar fi fost valabila). 

Recomand Mediterranean Steps, exclusiv la apus și neapărat doar pe coborâre. 

Sa nu aveți nimic important agățat pe voi sau pe rucsac fiindcă s-ar putea sa va facă bucuria maimuțele și sa va ia ceva important după care sa dispară în haurile în care nu va puteți duce după ele. 

 

Dacă tot ajungeți la Gibraltar este de mers neapărat la Tarifa, ca să bifați cel mai sudic punct al Europei continentale - cetatea Tarifa care este și locul unde Mediterana întâlnește Atlanticul.

Plin de surferi și kitesurferi cu rulote în zona. De genul sute. Mi-a părut rău că nu am putut rămâne și campa câteva zile acolo. Am un feeling ca riscam sa rămân câteva săptămâni. 

Lângă Tarifa de neratat sunt dunele de la Valdevaqueros. Un mini desert în mijlocul drumului/pădurii. Must see. 

 

Later edit, fiindcă nu mai pot modifica:

Hârtii aveți de făcut la întrarea în Gibraltar numai dacă treceți cu motocicleta. Per pedes este probabil cel mai inofensiv punct de trecere traversat vreodată. Le arătăm buletinul din aer, nici nu își băteau capul. 

Cu motocicleta oricum nu puteți bate drumurile din partea montana a insulei. Doar șoferii de microbuze cu turiști și taxiurile (cu turiști) au voie. Și localnicii, doar pe biciclete, dar și ei doar pe anumite rute. 

Nu recomand microbuzele pt turiști (le găsiți în piață centrala) decât dacă sunteți pe fuga rău de tot. 

Foarte ieftine (comparativ cu preturile de Spania) sunt în Gibraltar țigările și alcoolul (cred ca au regim de duty free). 

De cazat în Gibraltar nu recomand. Preturile la cazări sunt imense. Cum am mai scris deja - în La Linea de Conception, f aproape de granita/pista Aeroportului este un hotel imens cu preturi ok pe Booking. Algeciras e oraș port, cam industrial/nod pt toate tipurile de transporturi, nimic special, nu m-aș caza acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Grigore1  1000euro, il transport cu userul Adrian de pe forum

 

@Penetru Multumesc

 

@alexgrp stiu de tura din pirinei dar din pacate nu pare ca vremea sa fie ok in perioada asta pentru tura asta. Uite traseul atasat, poate data viitoare

 

@_Raul_ Multumesc pentru sfaturi. Nu ma omor cu restaurantele sau alcool si am noroc ca nici nu fumez, dar sunt deja in cautari de speciality coffee si street food sau maxim puburi pentru pizza burgeri si sa incerc ceva chestii locale ca sa nu mor prost.

Pozele cu trasee sunt furate de aici https://www.hispania-tours.com/motorcycle-tours

 

@The_Sin_Eater Multumesc

 

 

Apropo, ca mi-am adus aminte, cum sunt parcarile pentru motoare in orasele mari? Gasesc locuri gratis aproape de obiective?

Si o intrebare mai delicata, am inteles ca in Spania se fura. In Malaga sigur pentru ca am pe cineva acolo, dar nu stiu de restul. Oricum am de gand sa imi caut cazari doar unde pot sa parchez motorul in curte, nu il las la strada, dar chiar asa de naspa e?

CC_Map_en.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Da, cam asa este.

Unui coleg de-al meu i-au furat Kawasaki-ul Z900 ca si nou. Omul a avut inspiratia sa il lase pe un gang in spatele unui hotel, in Madrid.

Numerele nu erau de Spania.

Parcat duba in dreptul lui, a durat mai putin de 1 minut. 

Minim blocator de disc si prelata.

Cand plecam in we-uri eu trageam numai la hoteluri si il lasam fie in fata, sub camere, acoperit, sau in parcarile lor cu paza.

 

Sunt destul de dese parcarile de motociclete, dar poti parca linistit langa terasa la care te opresti, nu iti are nimeni treaba. 

La mine a fost pe criteriul "daca localnicii au parcat langa terasa, parchez si eu langa ei". 

 

Multumesc pt link ;) !

P.s. - Am un coleg ce traieste in Spania si care tocmai a bifat 8 zile in Maroc. Omul a inchiriat din Marrakech un AT1000 cu 100e/zi. 

Chiar discutam cu un amic azi subiectul asta. Si am ajuns amandoi la concluzia ca decat sa conduci sau sa transporti motorul pana in sudul Spaniei iesi cam la aceiasi bani cu inchiriatul. 

Nu stiu ce motor ai si daca tii neaparat neaparat sa faci tura cu el, dar eu as lua in calcul si varianta asta. 

La 18 zile iesi garantat sub 100e/zi cu multe modele. 

Din ce vorbeam cu colegul asta (nu a putut sa isi ia motorul lui in Maroc fiindca nu circula inca ferry-ul acum 2 saptamani) a zis ca cel mai mare avantaj a fost linistea lui - treceau localnicii pe langa motor, vedeau nr. de Maroc, skip, mergeau mai departe dezinteresati. 

Cumva mana in mana si cu ce intrebai tu de siguranta. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.04.2022 la 20:29, DiarM a spus:

 

@alexgrp stiu de tura din pirinei dar din pacate nu pare ca vremea sa fie ok in perioada asta pentru tura asta. Uite traseul atasat, poate data viitoare

 

 

Atunci las-o pe alta data. In orice caz, merita sa faci si tura asta daca ai candva vreme! E altceva...

La 30.04.2022 la 2:15, _Raul_ a spus:

MI s-a întâmplat aceeași bucurie în Italia cu stațiile peco. 300 euro blocați pt 3 alimentari în 3 zile consecutive. După n telefoane cu banca din Ro mi-au venit înapoi după vreo 2 săptămâni. Nu ca ar fi fost vreo eroare, pur și simplu ala era timpul de procesare pt ca "non ti preocupa"-ul specific italienilor. 

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am inceput sa imi fac traseul.

 

1. Malaga - aterizare, luat motorul, cazare, iesit in oras

2. Malaga - mers la Caminito del Rey si plimbare, inapoi seara in oras

https://goo.gl/maps/871LoXkebtkggYzz5

3. Malaga - Gibraltar - Vizitat Ronda si Gibraltar, imi caut cazare langa

https://goo.gl/maps/D4r2VMeh7fDdtcww8

4. Gibraltar - Sevilia - bifez dunele de nisip, seara Sevilia

https://goo.gl/maps/6GCsizwmZPgQiErF8

5. Sevilia

6. Sevilia (2 zile full de oras, 3 nopti cazare, merg la cineva)

7. Sevilia - sudul Portugaliei - mers prin Guadiana valley

https://goo.gl/maps/msy8m68ygwTeAfqP6

8. Sudul Portugaliei - Lisabona (de cautat ce e de vazut pe drum)

https://goo.gl/maps/1dsinfvdcKRWeDMb7

 

Pana acum totul arata ok pe hartie. Ma gandesc ca daca tot sunt acolo, sa bifez traseul de Portugalia pana in Porto.

Pareri?

 

 

Capture.PNG

TP_Map_en.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Cu ceva impresii la cald, dupa 2 sapt am apucat sa vad andalusia si extermadura plus coasta portugaliei pana in lisabona.

 

Am prins vreme buna, fara pic de ploaie. De ieri in schimb a venit canicula, 36grade si cred ca a inceput sezonul la ei ca s a aglomerat. O sa raman inca o sapt in marbella ca am cazare gratis si oricum e super cald, fac o baie si dau o tura pe munti

 

Daca aveti intrebari acum pot sa dau si sfaturi, nu doar sa cer :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...