Sari la conținut

Nordkapp social club


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

S-au brodit niste blue days la lucru intr-un mod surprinzator de placut, astfel incat de pe 19 Mai pana pe 5 Iunie plec sa vad Norvegia. 

Coloana vertebrala a excursiei va consta in lista celor mai faine drumuri din Norvegia (ingrosate in poza de mai jos) - https://www.nasjonaleturistveger.no/en/routes/

2090513955_RuteNO.thumb.JPG.333ef9adead5943bd9db17555fb4c8b4.JPG

 

De-a lungul rutelor astea si pe langa ele, o sa adaug obiective. 

 

Primele trei zile vor fi balistice, 750-900 km fiecare, cu plecare din Varsovia.

O noapte in Tallinn, una in Oulu si a treia destul de aproape de Nordkapp. 

Am experienta destula la mers in ritmul asta si cu motocicleta si cu masina, deci la partea asta ii dam skip, fiindca nu o sa am timp de socializat decat cu statii peco si paturi de hotel. 

 

Odata ajuns la NKapp incepe valsul ala fain, sa zicem un maxim 300 de km pe zi. Am 12 zile la dispozitie. Din 22 Mai (Nkapp) pana pe 2 Iunie (Oslo), 3 Iunie (Copenhaga) si 4 Iunie (Berlin).

 

Ideea topicului? 

- Disec chirurgical Lonely Planet Norway de cateva zile si inserez obiective in contul de GMaps, dar, sunt deschis la orice indicatii cu locuri de vazut, activitati de facut si cazari faine/decente la pret (doar cu pat si dus). 

- Orice sugestii despre tara, cultura, oameni, mentalitati, dos and don`ts - maxim apreciate. Am crosetat suficient Europa in ultimii ani dar nu am experimentat pana acum cultura mai nordica decat Varsovia, deci cred ca mi-ar prinde bine. 

- Avand in vedere ca inca nu vorbesc limba elanilor, renilor, somonilor si balenelor, daca sunteti careva prin Norvegia sau aveti rude/cunostiinte/dusmani cu care as putea iesi la sfarsitul zilei la o bere, cred ca as ajunge mai bogat (si mai normal) acasa. Dau eu berea 😀.

 

Multumesc anticipat ;)  🤗.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Sigur ai verificat bine vremea? In mai in Norvegia e inca iarna binisor, nu-i bai evident, spun doar ca informatie. @ALEXANDRU FLESERIU planifica o tura in iulie (perioada cea mai buna de acolo), sper sa pot merge si eu. Poti schimba info cu el daca vrei.

Altfel tura frumoasa si asfalt uscat! (mai greu acolo)👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dap. De la 2 la 8 grade.

Sincer, nu am vrut midnight sun, desi o sa il prind.

Si cand elderii iti dau de pomana, nu le zici ca nu ti-e foame. Iei si dispari. Concediu, vreau sa zic 😇.

 

Ce bucurii am avut cu taxele vamale la un costum termic comandat din Anglia (sosete, izmene, bluza si manusi) 🤨  as vrea sa uit o vreme.

Mai bine ma duceam sa beau o bere in Londra si luam si hainele la intoarcere. 

Peste nivelul asta electric, gore 3 straturi si mansoane (gaiter-e) la ghidon.

Daca nici asa nu ma descurc, atunci e grava treaba 😄. Nu imi e teama decat de pinlock-ul de la Shoei, care nu e cel mai etans (pentru ca parbriz cu deschidere laterala)

 

Vad ce mai zice lumea pe aici si poate il buzar si pe Alexandru. 

 

Multumesc frumos de urari si sper sa se alinieze cum trebuie planetele si la tine! 

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 11 ore, FlipperCo a spus:

Ai grija si cu caucioacele, sub 6 grade se cam intaresc si risti sa nu mai ai aceeasi aderenta. 
Bafta!

 

Multumesc, chiar apreciez. 

Sunt ingrijorat doar de zapada asezata si gheata. Nu o sa ma risc pe asa ceva cu motor de 300 kg + bagaje. 

Ma gandesc ca nu voi avea atat noroc de zapada in 21 Mai. Daca il am, asta este, stanga imprejur. 

Cu adevarat frustrant ar fi sa am ceata cat incape. Mi se pare mai plauzibil decat zapada.

Am renuntat sa mai tot fac planuri in ultimii ani. Prea multe planuri, prea putine iesiri.   

 

Anyway, au trecut cu brio testul Pilot Road Trail-urile. Super gume. 

Am adus motocicleta acum 2 saptamani in Polonia. 960 de km de la 4 grade (zona deal / munte dintre Slovacia si Polonia, cu ceva lapovita pe alocuri) pana la max 12 grade (soare cu dinti in Ungaria). 

Superba vreme, ce sa zic 😄. Din cauza asta am dat comanda de costum termic. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.05.2022 la 12:25, FlipperCo a spus:

Ai grija si cu caucioacele, sub 6 grade se cam intaresc si risti sa nu mai ai aceeasi aderenta. 
Bafta!

Michelin Pilot Road 4 si PR 5 sunt OK. Le-am verificat personal pana la -5 grade C.

Mers cu ele pana la Nordkapp, prins o leaca de zapada la Cercul Polar, temperaturi pe la 2-3 grade C.

Si am prins si o baltoaca uriasa pe autostrada , intr-o vale, moment in care am spus ''gata, pana aici mi-a fost''.  Nu am simtit cand am trecut prin apa.

Mobra era pe atunci un BMW RT1200

Actiunea se petrecea in Iulie, adica vara 🤦‍♂️, nu stiu de unde ai scos ca e cea mai buna luna 🤣

 

@_Raul_  Hai sa traiesti!  Nu stiu cum este acuma, dar in iulie, noapte nu mai era dupa ce am trecut de Cercul Polar. Imi aduc aminte ca am ajujns noaptea pe la ora 2 la Alta si era lumina ca pe inserat la Bucuresti 😂.

Asa ca daca ai rabdare, 800-900 Km nu este mare lucru, nu se face intuneric ca sa te ia somnul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

Michelin Pilot Road 4 si PR 5 sunt OK. Le-am verificat personal pana la -5 grade C.

Mers cu ele pana la Nordkapp, prins o leaca de zapada la Cercul Polar, temperaturi pe la 2-3 grade C.

Si am prins si o baltoaca uriasa pe autostrada , intr-o vale, moment in care am spus ''gata, pana aici mi-a fost''.  Nu am simtit cand am trecut prin apa.

Mobra era pe atunci un BMW RT1200

Actiunea se petrecea in Iulie, adica vara 🤦‍♂️, nu stiu de unde ai scos ca e cea mai buna luna 🤣

 

@_Raul_  Hai sa traiesti!  Nu stiu cum este acuma, dar in iulie, noapte nu mai era dupa ce am trecut de Cercul Polar. Imi aduc aminte ca am ajujns noaptea pe la ora 2 la Alta si era lumina ca pe inserat la Bucuresti 😂.

Asa ca daca ai rabdare, 800-900 Km nu este mare lucru, nu se face intuneric ca sa te ia somnul.

 

Sunt o multime de info pe net despre vremea in Norvegia. Tot ce am gasit eu se refera la ce am spus anterior, vara= iulie si august (iulie chiat mai bine, este decalata cu o luna fata de mijlocul Europei). Uite un ex asa la viteza, dar gasesti si pe site-uri de moto daca vrei

https://uofa.ru/ro/skolko-dlitsya-leto-v-norvegii-pogoda-v-norvegii-kogda-luchshe/

Toate bune! 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Guys, cu sau fara discutiile astea, eu sunt oricum pe picior de plecare, cu destule bilete si cazari luate deja. 

Asa s-a brodit, sunt fericit ca pot sa merg cu motorul si cam asta este tot ce ma intereseaza.

 

So, daca nu e cu suparare: 

- locatii interesante de care v-ati lovit fara sa abunde ghidurile de turisti de ele

- daca sunteti prin zona sau aveti rude sau cunostiinte sa am cu cine bea o bere la sfarsitul zilei, mare multumire. 

 

Avand in vedere preturile cazarilor (sfinte pisoie! 🤨 🤫) si elementul de confort, am sa stau cate 2-3-4 zile intr-un loc orasele mari din zonele respective) pe sistem base camp si am sa bag ture in bucla. 

Sanse f. mari sa prelungesc concediul cu inca 8 zile, ca sa ma pot duce linistit la cascat gura. 

 

Multumesc frumos! 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, _Raul_ a spus:

Guys, cu sau fara discutiile astea, eu sunt oricum pe picior de plecare, cu destule bilete si cazari luate deja. 

Asa s-a brodit, sunt fericit ca pot sa merg cu motorul si cam asta este tot ce ma intereseaza.

 

So, daca nu e cu suparare: 

- locatii interesante de care v-ati lovit fara sa abunde ghidurile de turisti de ele

- daca sunteti prin zona sau aveti rude sau cunostiinte sa am cu cine bea o bere la sfarsitul zilei, mare multumire. 

 

Avand in vedere preturile cazarilor (sfinte pisoie! 🤨 🤫) si elementul de confort, am sa stau cate 2-3-4 zile intr-un loc orasele mari din zonele respective) pe sistem base camp si am sa bag ture in bucla. 

Sanse f. mari sa prelungesc concediul cu inca 8 zile, ca sa ma pot duce linistit la cascat gura. 

 

Multumesc frumos! 

 

Daca te gandesti la o cazare ieftina la casute de lemn, exista asa ceva si sunt OK, ai grija ca asternuturile costa in plus. 🤦‍♂️

De banii de pe booking primesti 4 pereti, un acoperis, o fereastra, o usa si niste  priciuri.

Sper sa ai vreme buna.

 

Ca idee eu am luat cazari in functie de unde ajungeam. Nu am avut nimica rezervat. Mergeam si pe la ora 8 seara, la o pauza in benzinarie o luam pe booking. Si apareau superofertele cu reduceri de 30-50%. Socoteam sa mai am vreo 150-200 Km pana la hotel si asta era.

 

Si ai grija cu viteza, de la 5% sau 8% peste limita legala (nu mai tin minte procentul) incepe si costa binisor. O sa vezi ca foarte multi circula un pic sub limita legala.

 

Sa te bucuri de vacanta!!

 

PS: pare cam racorel la Tromso si la Nordkapp 🥶

https://www.skylinewebcams.com/webcam/norge/northern-norway/tromso/tromso.html

La Nordkapp este inca zapada 😪

https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/norge/northern-norway/skarsvag/skarsvag-north-cape.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 52 minute, Silver Arrow a spus:

Daca te gandesti la o cazare ieftina la casute de lemn, exista asa ceva si sunt OK, ai grija ca asternuturile costa in plus. 🤦‍♂️

De banii de pe booking primesti 4 pereti, un acoperis, o fereastra, o usa si niste  priciuri.

Sper sa ai vreme buna.

 

Ca idee eu am luat cazari in functie de unde ajungeam. Nu am avut nimica rezervat. Mergeam si pe la ora 8 seara, la o pauza in benzinarie o luam pe booking. Si apareau superofertele cu reduceri de 30-50%. Socoteam sa mai am vreo 150-200 Km pana la hotel si asta era.

 

Si ai grija cu viteza, de la 5% sau 8% peste limita legala (nu mai tin minte procentul) incepe si costa binisor. O sa vezi ca foarte multi circula un pic sub limita legala.

 

Sa te bucuri de vacanta!!

 

PS: pare cam racorel la Tromso si la Nordkapp 🥶

https://www.skylinewebcams.com/webcam/norge/northern-norway/tromso/tromso.html

La Nordkapp este inca zapada 😪

https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/norge/northern-norway/skarsvag/skarsvag-north-cape.html

 

 

Multumesc frumos. Povesteam pe fuga cu un coleg ce este backpacker serios si mi-a zis de casute. 

O sa am la mine sacul de iarna si izopren. Ce nu l-am intrebat eu - curent au? Ca o sa am destule de incarcat - intercom, telefoane, camera, etc. 

 

E o varianta si ce zici tu, cu rezervatul pe seara. Problema este ca desi am Genius 3 pe Booking, preturile sunt muult mai mari decat pe AirBnb. Pe ultima mai multi privati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, curent electric are.

Norvegia nu este ieftina, acesta este adevarul. Dupa de revii in DE totul pare pomana curata 🤣.

Nu am nici un fel de nimca pe Booking. Pur si simplu cauti ce are si asta este.

E drept ca nu eram constrans de buget ceea ce a usurat treaba, de deh, o data in viata ajungi unde se agata harta-n cui.

Cazari sub 100 € camera dubla nu imi aduc aminte sa fi gasit.

Cred ca aveam si ceva reducere la un lant de hoteluri Thon Hotel.

Important era sa fie un hotel bun, sa ne putem odihni si sa ne putem usca hainele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Silver Arrow a spus:

 

Important era sa fie un hotel bun, sa ne putem odihni si sa ne putem usca hainele.

In cazul lui nu cred ca se pune problema de uscat, cat se pune de dezghețat, ținând cont de starea vremii-webcamuri. 

@_Raul_, eu zic sa iti iei, daca nu ai deja, manusi și o bluza/vesta încălzită.

Și eventual niște lanturi😁🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@Adrian M.

Roti ajutătoare 😂

Mi-am luat costum electric complet (sosete, manusi, bluza, izmene) și gaitere la handguards. Sper sa ajungă 😀. La propriu și la figurat, căci acum câteva zile era prin Olanda. 

 

@Silver Arrow

Au niște preturi la cazări de te fac sa cochetezi plin de convingere cu ideea de rulota😄.

Prima data în viata când înțeleg logica cu care sunt închiriate la 100 eu/zi, chiar și in Ro ☺️

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, _Raul_ a spus:

@Adrian M.

Roti ajutătoare 😂

Mi-am luat costum electric complet (sosete, manusi, bluza, izmene)

 

@Silver Arrow

 

Succes in calatorie, daca poti sa.mi spui ce izmene si de unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa updatezi traseul sunt sanse sa ne putem vedea la o bere. Eu bantui prin Suedia si Norvegia, in functie de unde ma trimit astia cu munca. 

 

Eu iti recomand sa nu te arunci asa de repede la datul berilor. In Norvegia rar gasesti bere la bar / restaurant sub 10 euro, iar o Cola la 0.25 / 0.33 e lejer 5 euro. Evident la market nu platesti in halul asta, gasesti bere in jur de 2 euro, iar o sticla de suc la 1.5 e cam tot atata. In Norvegia bauturile cu peste 3% (parca nu sunt sigur) nu le gasesti la orice colt de strada ci doar in magazinele dedicate Vinmonopolet, care nu sunt deschise duminica, au program redus sambata (pana la 15 parca) si nu le gasesti in orice catun.

 

Daca ai Revolut, fa-ti cont in coroane norvegiene si incearca si schimbi din euro sau lei sau zloti la un curs mai avantajos, evntual pune un order, desi nu prea mai ai mult timp la dispozitie. Se platesti cu cardul cam peste tot si in multe locuri nu vei putea plati cash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 6 ore, Djenavar a spus:

Succes in calatorie, daca poti sa.mi spui ce izmene si de unde?

Multumesc frumos!

 

Am mers pe Keis. Scumpi cu urlete dar mi s-au parut cei mai implicati in R&D si cu produse robuste/testate in timp.

You pay, you pray, cum zice un amic grec 🙄.

Cat am scazut tva la cumparare, atat am platit cand au intrat in EU. Mai bine le comandam la un amic in Anglia, ma duceam cu avionul dupa ele si ceream tva-ul la iesire din UK.

E simplu sa fii intelept dupa ce injuri jumatate de zi, dar macar voi sa nu faceti ca mine 😐.

 

Anyway, produsele din state (2 sau 3 branduri) au picat din start fiindca nu aveam timp de comandat de acolo. 

Chiar comandat prin Garcya, timpii mari de livrare + timpul mic de corectat din mers orice marimi nepotrivite m-au facut sa ma orientez spre EU.

Macna erau singurii producatori ce livrau din Europa. Dar:

- sunt ieftine fiindca sunt la reduceri masive de stocuri, dar ajungeam sa comand 4 piese din 4 locuri. Geaca nu am gasit deloc marimea mea si luasem decizia de a lua un nr mai mare. 

- sunt facute de ceva firma mica, cam chinezarie, si rebranduite

- sunt pline de cabluri enervante prin ele (am apucat sa primesc pantalonii de la XLMoto si ma felicit ca nu am luat Macna tot costumul)

- problema cea mai spinoasa a fost ca nu aveam posibilitatea sa reglez temperatura fiecarei piese in parte.

Din ce imi aduc aminte (dar mai verifica si tu, ca la mine a fost pe fast forward) odata cuplate la pantaloni, sosetele sunt reglate din potentiometrul ultimilor.

Si multa lume s-a plans de logica asta, fiindca ar fi preferat sosetele pe low si pantalonii pe medium. Cica li se incingeau talpile in timp ce la picioare le era frig.

Plus un caz cu un tip cu manusa care i-a luat foc si era destul de bine ars la una din maini (e pe Youtube pe undeva).

 

Vezi si ce ai prin State (RevZilla) sau comanda Keis in Anglia, iei avionul pana acolo si ceri VAT in aeroport.

 

Acum 5 ore, RuInCV a spus:

Daca o sa updatezi traseul sunt sanse sa ne putem vedea la o bere. Eu bantui prin Suedia si Norvegia, in functie de unde ma trimit astia cu munca. 

Eu iti recomand sa nu te arunci asa de repede la datul berilor. In Norvegia rar gasesti bere la bar / restaurant sub 10 euro, iar o Cola la 0.25 / 0.33 e lejer 5 euro. Evident la market nu platesti in halul asta, gasesti bere in jur de 2 euro, iar o sticla de suc la 1.5 e cam tot atata. In Norvegia bauturile cu peste 3% (parca nu sunt sigur) nu le gasesti la orice colt de strada ci doar in magazinele dedicate Vinmonopolet, care nu sunt deschise duminica, au program redus sambata (pana la 15 parca) si nu le gasesti in orice catun.

Daca ai Revolut, fa-ti cont in coroane norvegiene si incearca si schimbi din euro sau lei sau zloti la un curs mai avantajos, evntual pune un order, desi nu prea mai ai mult timp la dispozitie. Se platesti cu cardul cam peste tot si in multe locuri nu vei putea plati cash.

 

Multumesc maxim!

O sa fac aprovizionarea pe timpul zilei.

Revolut, da, am. La mine cashul e problema 😀, nu umblu mai niciodata cu cash in portofel. Acasa am mereu bucurii din cauza asta.

Te buzar in cateva zile (mai multe, cand o sa fiu aproape de plecare) si vedem cum ne sincronizam.

O zi faina!

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa te intorci sa ne spui cum sau comportat izmenele si dupa vedem😬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-am fi văzut cum arată banii norvegieni, dacă nu cerea unu' la o cazare numerar și a trebuit să căutăm un bancomat. 

Ciubucul, dacă vrei, îl lași tot cu cardul. 

În varf de munte la 30km de orice așezare, am găsit o barieră masivă pusă. 

Ne-am apropiat, înjurând nițel, gândindu-ne că trebuie să facem drumul întors, când colo, aveau loc de "kortet"-card.

Perfect funcțional. 

Am plătit și cu ușurință s-a ridicat bariera "antitanc"... Nu scârțâia.

Totul era modern și îngrijit... :double-grin: 

Asfalt, semnal, prize, pos-uri până la Nordkapp. 

Am cărat o "spirtieră" degeaba.

Nu a fost nevoie să ne facem nici măcar un ness. 

Aveau ei... 

 

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 15 minute, September a spus:

Nici n-am fi văzut cum arată banii norvegieni, dacă nu cerea unu' la o cazare numerar și a trebuit să căutăm un bancomat. 

Ciubucul, dacă vrei, îl lași tot cu cardul. 

În varf de munte la 30km de orice așezare, am găsit o barieră masivă pusă. 

Ne-am apropiat, înjurând nițel, gândindu-ne că trebuie să facem drumul întors, când colo, aveau loc de "kortet"-card.

Perfect funcțional. 

Am plătit și cu ușurință s-a ridicat bariera "antitanc"... Nu scârțâia.

Totul era modern și îngrijit... :double-grin: 

Asfalt, semnal, prize, pos-uri până la Nordkapp. 

Am cărat o "spirtieră" degeaba.

Nu a fost nevoie să ne facem nici măcar un ness. 

Aveau ei... 

 

 

Multumesc frumos!

Ma batea gandul sa las acasa un steamer mic care merge cu mine cam pe oriunde si sa iau primus. Deci pas primus. Perfect.

Referitor la bani locali - o sa iau euro sa ii schimb.

Cel putin in Polonia au niste comisioane la retrageri ceva de speriat, indiferent de card, atata timp cat nu este local. Cam la fel era si in Spania, asa ca am devenit reticent la manevra asta cu retrageri in strainataturi cam pe oriunde.

Ciubuc cu cardul dadeam mereu in Ucraina. Unii aveau inclusiv pos separat pt el 😅.

Merge si prin Polonia mai nou, dar le iau tva sau ceva de genul la incasarile astea. Cu alte cuvinte, trebuie plusat un pic, gen bacsis + 15/20% "ca sa fie bine sa nu fie rau"😁.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am fost vara trecută 2 săptămâni din Hamburg până în Trondheim și am câteva filmulețe, cât am avut timp să le fac. Le pun aici, poate te inspiră.

Am mai multe recomandări legate de traseu, cazări, baruri, parcări etc. Doar ca zilele astea nu prea am timp să le detaliez, dar promit că mă ocup 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am citit postarile tale din topicul lui Alex, dar, da, te rog, sunt deschis la orice pareri ale celor care au fost acolo. 

Daca iti este mai lejer ne putem auzi pe telefon, WhatsApp, Messanger, etc. 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...