Sari la conținut

Nordkapp social club


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

A testat cineva PIRELLI SCORPION TRAIL II in conditii de umezeala + temperaturi reduse? Ideea e daca sunt potrivite pentru Norvegia (Capul Nord)

Multam’

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Off-topic vizavi de intrebarea ta, dar poate nu chiar asa de tare:

Am avut eu inainte pe Crosstourer Pirelli Scorpion Trail 2.

Toata lumea le lauda. Eu nu aveam curajul sa aplec motorul cu ele. 

La Michelin Pilot Road Trail-urile de le am acum pe ea le-am dat de mult capat. Cu maxima mandrie si bucurie. Desi Crosstourerul nu este recunoscut ca fiind agilitatea dusa la extrem, gen Multistrada. 

Cu Pirelli nici nu visam. 

 

Actiunea se petrecea in Spania, la temperaturi intre 20 si 45 de grade + asfalt grunjos cu ura.

La maxim 10 grade si in pustiu asta mi-ar lipsi - o guma ce nu coopereaza la inclinat pe curbe = sa ma imprastii cu 350 kg de metal si bagaje

 

Mergand mai departe:

- ma felicit ca nu am dat banii pe Lonely Planet Norway si l-am descarcat ca un ilegalist.

Maxim de inutil. Ghid pentru pensionari urbani.

Zeci de pagini (sute?) despre obiective urbane anoste si niste clasificari si stratificari fara nici o logica. Inca incerc sa imi dau seama cine isi gandeste/planifica un concediu folosind aceeasi structura/strategie. 

In caz ca aveti timp sa dedicati ghidurilor Lonely Planet, aici un link unde il gasiti pe cel al Norvegiei plus alte zeci, ale altor tari: 

https://www.pdfdrive.com/lonely-planet-norway-e195153407.html

 

- Daca va trebuie atlas serios/detaliat, recomand maxim Freytag -Berndt. Atlas pentru rulotisti, are marcate sute de campinguri. Dar nu asta ma intereseaza ci faptul ca are marcate toate obiectivele importante pt mine (scenic routes, puncte de belvedere, etc, etc). Nu senilitati urbane. 

610bsA0iarL.thumb.jpg.bd3b5c518d18a7a180640a7767913f4f.jpg

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta sugestie utila daca nu ai de gand sa iti rezervi cazarea anticipat, ci te opresti cand ai chef, dupa ce ai vazut ce te interesa : fa un mic popas sau macar un ocol prin punctele de odihna; in destule dintre ele vei gasi un panou in care sunt marcate atat locurile unde poti hali, cat si campinguri, moteluri, etc. Sunt exact in genul panourilor turistice obisnuite, chiar iti spune la cati km gasesti respectivul obiectiv, ceea ce e util pentru ca destule locatii nu le vezi de pe drumul principal, ai un amarat de semn pe care il poti lejer rata.

 

Ai grija cu viteza, poti ajunge la inchisoare daca bagi mana prea tare in gaz. Ca informare : https://www.politiet.no/en/services/driving-licence-and-passenger-carrying-vehicle-drivers-licence/fines-penalty-charges-and-other-sanctions/

 

O alta chestie la care va trebui sa fi atent e la depasirea TIR-urilor. Pe aici umbla masini care sunt semnificativ mai lungi decat TIR-urile pe care le cunosti prin restul Europei. Unele dintre ele sunt marcate(25+ m), dar nu toate, deci ia-ti o marja mai sanatoasa de siguranta. Atentie la animale, o sa vezi o gramada de semne si nu sunt puse degeaba, foarte probabil la cei 4-5000 km pe care o sa-i faci o sa intalnesti ceva macar o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, FlipperCo said:

A testat cineva PIRELLI SCORPION TRAIL II in conditii de umezeala + temperaturi reduse? Ideea e daca sunt potrivite pentru Norvegia (Capul Nord)

Multam’

Salut. Eu am testat anul trecut, dar până la Trondheim, cu pasager și 3 cutii pline. Am prins doar perioade scurte de ploaie și temperaturi intre 0-5 grade și nu am avut nici o emoție, s-au comportat excelent. Dar cu stilul de mers norvegian, nu am "ars-o" aiurea. 

Pentru mine mi se par cele mai bune până acum, sunt la al doilea set. 

Referitor la cazare eu am cautat mereu cu o zi maxim doua înainte de a ajunge în zona respectiva, pe booking, airbnb și gmaps. Sigur o să găsești, eu am găsit și în zone remote, fără nimic lângă. Dacă ajungi în astfel de zone trebuie doar să te aprovizionezi cu niște km înainte, inclusiv benzina (desi găsești unde nu te aștepți, cam tot timpul). Pe gmaps o sa vezi ca toate campingurile au site-uri și poți rezerva/suna.

Pe airbnb este mai ieftin dacă faci tu curățenie la plecare, cred ca și pe booking in unele cazuri. Am avut o cazare unde asta era regula principala și am găsit tot ce trebuie, inclusiv instrucțiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru pareri. Cum e 1 la 1, inca nu sunt convins ca trebuie sa le schimb special pentru Norvegia. Sper ca la un mers decent cu loc de admirat privelistea, sa nu am probleme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ce s-a mai intamplat intre timp? Fiindca anul acesta reusesc si eu sa visez la nordkapp am inceput sa adun informatii;cu putin noroc pe 20 iulie decolez ,pentru vreo 3 saptamani pe drumurile europei pana la nordkapp; Nu mi-am pregatit acum o postare lunga cu toate detaliile,insa ca idee vreau sa plec de unul singur,sa dorm cat mai mult la cort(inca nu stiu daca voi economisi sau nu ceva banuti asa,mai ales ca benzina are un pret deosebit dupa ce cobori de pe ferry in helsinki...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 01.06.2022 la 19:20, Julaikos a spus:

Ce s-a mai intamplat intre timp? Fiindca anul acesta reusesc si eu sa visez la nordkapp am inceput sa adun informatii;cu putin noroc pe 20 iulie decolez ,pentru vreo 3 saptamani pe drumurile europei pana la nordkapp; Nu mi-am pregatit acum o postare lunga cu toate detaliile,insa ca idee vreau sa plec de unul singur,sa dorm cat mai mult la cort(inca nu stiu daca voi economisi sau nu ceva banuti asa,mai ales ca benzina are un pret deosebit dupa ce cobori de pe ferry in helsinki...

 

Din motive personale, a trebuit sa ajut niste oameni si asta mi-a taiat 10 zile din concediu (da, Ukraina si Kiev-ul sunt super creepy dupa ce au trecut rusii pe acolo, dar tot raman un loc special in sufletul meu).

Prin urmare, am facut rocada intre ture. Dolomitii trebuiau sa aiba loc in a doua jumatate a lui iulie.

Acum tastez din Italia, de pe undeva de pe langa Bolzano. Poate o sa mai fac Norvegia in vara asta, poate nu. Ramane de vazut.

 

Pentru Norvegia am realizat ca am nevoie de cel putin 2 saptamani acolo + 3 zile la dus si 3 la intors. In concluzie minim 3 sapt. Aveam 23 de zile de concediu.

Gone, but no love lost.

 

2 saptamani minim pentru ca ferry-uri si pentru ca cel putin 3 zile trebuie alocate strict pentru hiking (obiective unde trebuie schimbat echipamentul moto pe cel de munte si bagat la pas).

Asta in conditiile in care am dat skip la tot ce inseamna turism urban - Tromso, Bergen si Oslo. Am zis ca pe astea le pot face oricand in sistem avion + city break 4-5 zile.

 

Scurt pe doi, daca ajuta pe cineva / cu ceva - atlasul despre care am scris in primele postari este obligatoriu (dpmdv) in perioada de pregatire a turei.

La fel harta pliabila Michelin Norway + cele 18 trasee de pe site-ul Ministerului Transporturilor ? (https://www.nasjonaleturistveger.no/en/routes/).

Dupa care, la cheremul buzunarului fiecaruia (cazare, mancare, cate zile unde si cati km pe zi - eu sa nu mai aud de mai mult de 300 de km pe zi in concedii).

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima oara cand am facut un plan pentru nordkapp, cu plecare si intoarcere din/in varsovia am calculat 3 saptamani. mai repede nu cred ca merita. daca vrei mai repede, nu prea te relaxezi, nu vezi nimic, plus ca va trebui sa circuli ocazional peste limita de viteza, care e 80km/h in norvegia si finlanda si 70km/h in suedia pe nationale.

Ah si inca ceva de luat in calcul, in norvegia si finlanda amenzile de viteza sunt % din venit. nu stiu cum/daca se aplica la straini, dar stiu ca asa se procedeaza acolo. 

 

Mai in gluma, mai in serios, asa ceva ar putea ajuta in situatii critice:

3cou.thumb.PNG.27ceab618c2dc5c28cff32efb55748b0.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.05.2022 la 2:02, FlipperCo a spus:

A testat cineva PIRELLI SCORPION TRAIL II in conditii de umezeala + temperaturi reduse? Ideea e daca sunt potrivite pentru Norvegia (Capul Nord)

Multam’

 

Da, n-am avut nici cea mai mica problema cu ele, umblat pana pe la -5C si in toate conditiile, am uzat doua seturi. Singurul loc in care nu le recomand este pe zapada, forma crampoanelor face sa alunece pe lateral cand stai pe loc sau la viteza foarte mica, e rau, de fapt asta e si motivul pentru care acum am handguard-uri portocalii 🙃.

 

DSC03423.thumb.jpeg.65cc4cca68ef2d4b4e9819f0c0702d9f.jpeg   DSC03320.thumb.jpg.77205af3a761b2e20dce4df497d5d7dd.jpg

 

La 07.05.2022 la 2:47, _Raul_ a spus:

Toata lumea le lauda. Eu nu aveam curajul sa aplec motorul cu ele. 

 

Ma adaug la lista de laudaci, eu sunt absolut impresionat de ele, am intrat cu ele pe circuit la clasa C tocmai pentru ca nu aveam mare incredere in ele si am terminat ziua pe la jumatea clasamentului in clasa B.

 

TSBK_220.thumb.jpeg.939e990f81d6c00762e51a4c35a38a23.jpeg

 

Si cu asta inchei si scuze de offtopic.

 

Acum 9 ore, _Raul_ a spus:

Acum tastez din Italia, de pe undeva de pe langa Bolzano. Poate o sa mai fac Norvegia in vara asta, poate nu. Ramane de vazut.

 

Pentru Norvegia am realizat ca am nevoie de cel putin 2 saptamani acolo + 3 zile la dus si 3 la intors. In concluzie minim 3 sapt. Aveam 23 de zile de concediu.

Gone, but no love lost.

 

Aceeasi problema si la mine, prea multe planuri pentru atat de putine zile libere, eu voiam Norvegia prin iulie-august dar pana la urma voi ramane iarasi prin zona Austria-Italia. Cum sunt acum conditiile prin passurile din Italia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, vladf a spus:

 

Da, n-am avut nici cea mai mica problema cu ele, umblat pana pe la -5C si in toate conditiile, am uzat doua seturi. Singurul loc in care nu le recomand este pe zapada, forma crampoanelor face sa alunece pe lateral cand stai pe loc sau la viteza foarte mica, e rau, de fapt asta e si motivul pentru care acum am handguard-uri portocalii 🙃.

 

DSC03423.thumb.jpeg.65cc4cca68ef2d4b4e9819f0c0702d9f.jpeg   DSC03320.thumb.jpg.77205af3a761b2e20dce4df497d5d7dd.jpg

Cauciucurile tale sunt Scorpion Rally STR, nu Scorpion Trail II.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu Scorpion Trail II, si sunt la al 3lea set. (am incercat la recomandarea unui amic)

Pot spune ca aderenta pe ud este de nota 10, iar pe light offroad, daca nu este nisip te descurci fara probleme

Ca si temperatura am mers pana la 2 grade, pe uscat, si nu am rupt aderenta. Evident mergand mai prudent.

 

O chestie care ma enervreaza la ele, dar din cate am observat si testat nu afecteaza performanta, este faptul ca se uzeaza mai mult pe margini, ele fiind dual compound.

De asemenea o alternativa la Trail II ar fi Tourance Next de la Metzeler 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Doctor X a spus:

Cauciucurile tale sunt Scorpion Rally STR, nu Scorpion Trail II.

 

Acum 2 ore, vladf a spus:

Right, scuze!

 

Ca sa completez, am rulat si doua seturi de Trail II care pe sosea, sunt superioare Rally STR din orice punct de vedere. De fapt Trail II si Rally sunt preferatele mele si mi s-au parut peste Tourance Next.

 

O chestie ce am observat in schimb si pe Tourance Next si Trail II, fata s-a uzat mai rapid decat spatele.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 14 ore, vladf a spus:

 

Aceeasi problema si la mine, prea multe planuri pentru atat de putine zile libere, eu voiam Norvegia prin iulie-august dar pana la urma voi ramane iarasi prin zona Austria-Italia. Cum sunt acum conditiile prin passurile din Italia?

 

Liniste si pace totala.

E dubios de liniste noaptea.

Strazile pustii (comparativ cu iul/aug),  cazarile ok (idem vs iul/aug), miroase a tei si soc peste tot, preturi ca in Polonia. Sau Romania, de dragul comparatiilor cu ursaria de la casele noastre.

Nasol doar cu vremea cam instabila in perioada asta. Partea buna e ca asa cum vine, tot asa si trece. Mai instabila decat in iulie/aug/prima jumatate a lui sept.

Dupa atata ploaie in averse, numai bine am spalat costumul, ca si asa imi era lene sa caut detergenti pt gore.

Parere onesta, dupa ce am facut Alpii in toate lunile de vara ?

20 Aug - 20 Sept maxim.

E ok, pot trai cu ploaia, am venit sa imi trag sufletul, nu am pasager, mi se cam rupe (asta e si ideea), am avut noroc maxim sa se faca senin si soare unde ma interesa.

Daca aveam pasager, nu era f fun/concediu pt ea.

 

 

 

 

Ps. Faine poze, dar clar nu le-ai facut tu :)))).

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă poți planifica exact ziua ajungerii la Nordkapp, este bine să-ți rezervi cazarea din timp. 

Nu ai prea multe opțiuni fiind o zonă izolată. 

In rest, te poți descurca cu o seară înainte. 

 

In Finlanda, la nord de cercul polar, n-am văzut radare. 

Șoselele pustii virajate extrem de larg te fac să mergi cu 160 km/h, ore. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.06.2022 la 1:01, _Raul_ a spus:

Parere onesta, dupa ce am facut Alpii in toate lunile de vara ?

20 Aug - 20 Sept maxim.

 

Daca aveam pasager, nu era f fun/concediu pt ea.

 

Mersi fain! Am schimbat pasagerul si voiam sa o duc prin Alpi dar atunci ramane o Grecie cinstita pentru luna asta si motocicleala pe august.

 

La 04.06.2022 la 1:01, _Raul_ a spus:

Ps. Faine poze, dar clar nu le-ai facut tu :)))).

 

Nu le-am facut, eu doar apar in ele 😁

TSBK_262.thumb.jpeg.5ff1aa88e2e7b024a4760ab39e7bf92d.jpeg.  IMG_6126.thumb.jpeg.7a3f4391d16c24b5d330d65d1ce8bf8f.jpeg   received_2627735957525367.thumb.jpg.ebc940508cfc1228f712e5052db19572.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 oră, vladf a spus:

 

Mersi fain! Am schimbat pasagerul si voiam sa o duc prin Alpi dar atunci ramane o Grecie cinstita pentru luna asta si motocicleala pe august.

.     

 

Foarte bine, ma bucur pt tine 😊

In cazul asta fă-i o surpriza plăcută și du-o (și) in Alpi. 

Ia obligatoriu TourenAlpenAtlas de la Louis, e mana cereasca. 

Eu m-am urcat pe motor și am plecat direct încoace fără nici o planificare. 

E al treilea an în care îsi demonstrează utilitatea dincolo de cuvinte. 

Traseele sunt cam toate grupate. 

Îți alegi un basecamp între 3 și 6 zile și bagi în zona. În modul asta ieși și mai ieftin la cazare. 

Echipament subțire/de vara și costume bune de ploaie (cu membrana, cam 100-120 la Louis), fiindca deja ii da cu 25 plus zilnic și aici (ma topesc în gore si cizme de tura, inclusiv în pasuri). 

Aa, și un singur sfat - în Germania, pe drumul încoace, umblam noapte din peco în peco pe rezerva fiindcă nu acceptau carduri de Romania si Polonia. Noroc ca era Cehia la 10 km, altfel innoptam in vreun self station.

Alimentează de oriunde cum ai ajuns sub jumătate (prețul pe autostrada deja nu mai e de speriat, ba chiar deloc, inclusiv în IT) și sa ai mereu bancnote de 5, 10 si 20 la tine pt alimentare în sistem self. 

Acum 2 ani mi-au blocat o luna de zile 300 eu pt 3 alimentari cu card, deci nu, eu nu mai alimentez cu cardul la peco, cel putin in italia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Aa, și un singur sfat - în Germania, pe drumul încoace, umblam noapte din peco în peco pe rezerva fiindcă nu acceptau carduri de Romania si Polonia.

Cand asta si ce fel de card nu ti-au acceptat?

Vara trecuta am folosit in Germania un mastercard de la Revolut (ala  gratuit) si n-am avut probleme. Intre timp Revolut mi-a schimbat(fortat) cardul si acum am visa dar cu asta n-am iesit inca din tara.

M-am plimbat prin multe tari in europa si-mi amintesc doar de 2 locuri unde nu mi-a mers cardul: in Veliko la un restaurant(n-a mers ing-ul meu si al unui coleg dar a mers al prietenei care era embosat) si in Norvegia intr-un varf de munte era o bariera cu plata, n-a mers nici un card desi am incercat mai multe,noroc ca au acceptat euro(acolo problema era de la POS, era unu f vechi care citea doar banda magnetica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, binox a spus:

Cand asta si ce fel de card nu ti-au acceptat?

Vara trecuta am folosit in Germania un mastercard de la Revolut (ala  gratuit) si n-am avut probleme. Intre timp Revolut mi-a schimbat(fortat) cardul si acum am visa dar cu asta n-am iesit inca din tara.

M-am plimbat prin multe tari in europa si-mi amintesc doar de 2 locuri unde nu mi-a mers cardul: in Veliko la un restaurant(n-a mers ing-ul meu si al unui coleg dar a mers al prietenei care era embosat) si in Norvegia intr-un varf de munte era o bariera cu plata, n-a mers nici un card desi am incercat mai multe,noroc ca au acceptat euro(acolo problema era de la POS, era unu f vechi care citea doar banda magnetica)

Am patit si eu asta in Suedia la benzinariile automate. A mers doar cu card de debit de Austria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...