Sari la conținut

3 PV uri constatare pentru aceleasi contraventii.


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

Un prieten de al meu (si chiar nu e vorba de mine ca am permisul suspendat, vezi topicul: ( https://motociclism.ro/topic/764621-reducere-perioada-suspendare-la-60-in-loc-de-30-zile-pt-permis-luat-acum-un-an-jumatate/ ) a patit o chestie foarte ciudata noaptea trecuta, si sunt curios daca este legal ce i s-a intamplat.

 

Grabindu-se pe drumul dinspre Iasi spre Suceava noaptea, a fost la un moment dat oprit de politie din spate, acestia fiind intr-o masina neinscriptionata.

Omul a mers cu viteza intr-o zona cu limitare de 50 la ora si nu avea certificatul de inmatriculare la el. Acum ce este interesant:

 

I s-au intocmit 3 procese verbale diferite. Toate cele 3 procese verbale insumeaza o distanta parcursa de 600m in care a mers cu viteza peste limita prevazuta de lege si a efectuat o depasire, adica:

In primul pv i s-a adus la cunosinta ca pe DNx+200m a mers cu viteza si nu avea actele la el.

In al doilea pv i s-a adus la cunosinta ca pe DNx+400m a efectuat o depasire trecand peste limita maxima de viteza, si nu avea actele la el.

In al treilea pv i s-a adus la cunostinta ca pe DNx+600m a mers cu viteza si nu avea actele la el.

Fiecare pv are puncte penalizare, doua pv uri au amenda iar unul avertisment.

 

Intrebarea mea este daca e legal modul cum au fost intocmite procesele verbale? Adica daca nu ai actele la tine, teoretic iti poate intocmi o infinitate de pv-uri cu aceiasi contraventie.

De asemenea pe acest model daca mergi cu viteza peste cea legala iti poate intocmi din metru in metru cate un pv de contraventie pentru depasirea vitezei legale.

 

Este corect modul cum au procedat? Nu am mai auzit de asa un mod de sanctionare pana acum.

Sau au vrut sa isi faca "targetul" la pv-uri si amenzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce plm nu va asumati bah?

Nu sunteti voi mari si tari? 

 

Nush cum dreaq faceti, dar cand va prind astia si v-o trag, veniti aici si va plangeti ca ati fost phootooti.

Idem si pe topicul ala al tau cu cele 30/60 zile, idem si pe topicul ala cu amenzile din Bg.

 

Sunteti mari si tari in a va "asuma"  numai din vorbe, dar cand e vorba sa "va asumati" pe bune, va plangeti ca niste fetiscane dezvirginate.

 

 

Vrei sa stii daca e ok, mergi la judecator. A...crezi ca o sa-ti spuna ca de fapt e ok si nu vrei sa "te risti"?

...sau mergi la avocat. A...e scuNp? 

 

Asta e....asumati-va!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost oprit o singura data, teoretic ar trebui sa treaca toate contraventiile constatate pe procesul verbal.

Cel mai simplu mergi la un avocat si te interesezi. Daca nu e legal, faci contestatie si mergi in judecata, daca e legal, suporti consecintele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, The_Sin_Eater a spus:

De ce plm nu va asumati bah?

Nu sunteti voi mari si tari? 

 

Nush cum dreaq faceti, dar cand va prind astia si v-o trag, veniti aici si va plangeti ca ati fost phootooti.

Idem si pe topicul ala al tau cu cele 30/60 zile, idem si pe topicul ala cu amenzile din Bg.

 

Sunteti mari si tari in a va "asuma"  numai din vorbe, dar cand e vorba sa "va asumati" pe bune, va plangeti ca niste fetiscane dezvirginate.

 

 

Vrei sa stii daca e ok, mergi la judecator. A...crezi ca o sa-ti spuna ca de fapt e ok si nu vrei sa "te risti"?

...sau mergi la avocat. A...e scuNp? 

 

Asta e....asumati-va!

Daca e sa o dam in panta psihologiei si a fetiscanelor, atunci felul in care ai raspuns e de menopauza sau PMS.

 

Trecand peste asta daca te irita topicurile de acest gen poti foarte bine sa le eviti.

 

Trecand si peste asta daca vei citi cu calm ce am scris, vei intelege ca nu se pune problema de asumare. Intrebarea mea era daca dupa parerea voastra, sau din ce s-a mai auzit este corect sa se dea 3 procese verbale pentru aceleasi 2 contraventii din 200 in 200 de metri. Aceasta era intrebarea.

 

Binenteles ca se va ajunge la contestare si la judecata, insa asta dureaza. Eram curios sa aflu o parere pentru ca acesta este scopul unui forum: dezbaterea ideilor si nu refularile pre sau post menstruale.

Acum 3 minute, zo10000 a spus:

Daca a fost oprit o singura data, teoretic ar trebui sa treaca toate contraventiile constatate pe procesul verbal.

Cel mai simplu mergi la un avocat si te interesezi. Daca nu e legal, faci contestatie si mergi in judecata, daca e legal, suporti consecintele.

Consecinte e clar ca vor si contravenientul si le asuma in totalitate. 

Chiar sunt curios de deznodamant. Nu am gasit nicaieri sa precizeze legiuitorul detalii despre cum se intocmesc pv urile in aceste spete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Fiziflash a spus:

Chiar sunt curios de deznodamant. Nu am gasit nicaieri sa precizeze legiuitorul detalii despre cum se intocmesc pv urile in aceste spete.

Mi s-a parut interesanta situatia expusa de tine si am cautat si eu.

Se pare ca legiuitorul poate constata contraventiile si prin mai multe procese verbale:

https://legeaz.net/regulament-aplicare-oug-195-2002-actualizat/art-214-sanctiuni-contraventionale-complementare-sanctiuni-contraventionale-si-masuri-tehnico-administrative

Si o discutie de pe forumul de politisti: https://www.politisti.ro/forums/topic/6115-permis-suspendat-de-2-ori-la-o-singura-oprire/#comments

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, The_Sin_Eater a spus:

De ce plm nu va asumati bah?

Nu sunteti voi mari si tari? 

 

Nush cum dreaq faceti, dar cand va prind astia si v-o trag, veniti aici si va plangeti ca ati fost phootooti.

Idem si pe topicul ala al tau cu cele 30/60 zile, idem si pe topicul ala cu amenzile din Bg.

 

Sunteti mari si tari in a va "asuma"  numai din vorbe, dar cand e vorba sa "va asumati" pe bune, va plangeti ca niste fetiscane dezvirginate.

 

 

Vrei sa stii daca e ok, mergi la judecator. A...crezi ca o sa-ti spuna ca de fapt e ok si nu vrei sa "te risti"?

...sau mergi la avocat. A...e scuNp? 

 

Asta e....asumati-va!

Cel mai corect raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, zo10000 a spus:

Mi s-a parut interesanta situatia expusa de tine si am cautat si eu.

Se pare ca legiuitorul poate constata contraventiile si prin mai multe procese verbale:

https://legeaz.net/regulament-aplicare-oug-195-2002-actualizat/art-214-sanctiuni-contraventionale-complementare-sanctiuni-contraventionale-si-masuri-tehnico-administrative

Si o discutie de pe forumul de politisti: https://www.politisti.ro/forums/topic/6115-permis-suspendat-de-2-ori-la-o-singura-oprire/#comments

Asta lamureste complet intrebarile ridicate de mine. Multumesc pentru raspunsul concret si la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot da amenzi multiple pentru aceeasi fapta, constatata o singura data. Cel putin lipsa actelor a fost constata o singura data, ca nu l-au oprit de 3 ori ca sa verifice. Pentru viteza daca e in aceeasi localitate pe aceeasi strada poate anula in instanta o parte din procesele verbale, argumentand ca isi asuma unul din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, AdrianB1 a spus:

Nu se pot da amenzi multiple pentru aceeasi fapta, constatata o singura data. Cel putin lipsa actelor a fost constata o singura data, ca nu l-au oprit de 3 ori ca sa verifice. Pentru viteza daca e in aceeasi localitate pe aceeasi strada poate anula in instanta o parte din procesele verbale, argumentand ca isi asuma unul din ele.

Daca pe aceeasi strada sunt doua radare succesive (zise in cascada), si soferul este oprit la primul radar si amendat, iar apoi este oprit si amendat si la doilea radar nu este nici o problema. Nu are legatura cu strada sau localitatea.

 

@Fiziflash  exista ceva ciudat la povestea ta: daca omul a primit avertisment nu poate primi puncte pe carnet. Avertisment inseamna ca miltianul te-a iertat de amenda si implicit si de puncte.

Banuiesc ca militianul i-a dat avertisment pentru unul din PV-urile de viteza si amenda cu puncte pentru celelalte doua: depasire si viteza

Nu vad ce te-ai basicat asa de rau la comentariul absolut corect al lui  @The_Sin_Eater- Sa traiesti coane!

Asta este mentalitatea si comportamentul romanului: dau blana, depasesc pe unde vrea muschiul meu. Sunt jmecher si imi asum. Dar totul pana la amenda, aici se dizolva jmecheria.

Pai daca iti asumi, iti achiti frumos amenzile si gata. Sau daca vrei sa fi jmecher pana la capat, vorbesti cu un avocat bengos care sa te scape de amenzi. Si iti asumi si galusca cu banii dati degeaba avocatului cand te pune instanta sa platesti amenzile (la valoarea maxima, nu cu 50% ''discount'').

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Daca pe aceeasi strada sunt doua radare succesive (zise in cascada), si soferul este oprit la primul radar si amendat, iar apoi este oprit si amendat si la doilea radar nu este nici o problema. Nu are legatura cu strada sau localitatea.

Era foarte clar din descriere ca nu e cazul de mai sus, e o singura oprire pentru viteza masurata cu un singur radar de acelasi echipaj. Are treaba cu strada, se poate argumenta (am vazut asta, in alta tara) ca pe strazi diferite - care nu sunt intersectate sau in continuare directa - se pot da amenzi diferite. In 2 cazuri similare, dar in Romania, instanta a retinut definitiv ca o singura fapta cu circumstante agravante circulatia cu viteza si trecutul pe rosu in mai multe intersectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Silver Arrow said:

Nu vad ce te-ai basicat asa de rau la comentariul absolut corect al lui  @The_Sin_Eater- Sa traiesti coane!

 

Comentariul nu a fost deloc "corect", și asta pentru mei multe motive, pe care o să le enumăr mai jos.

Limbajul folosit a fost nepotrivit, asta ca să mă exprim elegant. Iar @Fiziflash a răspuns ca un domn. Nu prea cred că dumitale, lui @The_Sin_Eater sau familiilor voastre v-ar plăcea să vi se adreseze cineva cu "plm", "dreaq" sau "phootooti". Iar tonul general al mesajului a fost în nota vocabularului, adică grobian. Aveam ceva compasiune pentru @The_Sin_Eater după accidentul suferit, dar manifestarea asta mi-a șters-o total din minte.

@Fiziflash a precizat în postarea inițială că nu este vorba despre el ci despre altcineva și a oferit detalii. Oricine e prieten cu limba română înțelege despre ce e vorba. De unde și până unde "nu vă asumați" și celelalte, cînd omul a scris cu subiect și predicat că e vorba despre altcineva, nu a încercat să ascundă vina făptașului și nici să bage gunoiul sub preș?

@Fiziflash a mai scris, pentru cei care pot citi: "In primul pv i s-a adus la cunosinta ca pe DNx+200m a mers cu viteza si nu avea actele la el.

In al doilea pv i s-a adus la cunosinta ca pe DNx+400m a efectuat o depasire trecand peste limita maxima de viteza, si nu avea actele la el.

In al treilea pv i s-a adus la cunostinta ca pe DNx+600m a mers cu viteza si nu avea actele la el.

Fiecare pv are puncte penalizare, doua pv uri au amenda iar unul avertisment."

Dacă omul a văzut procesele verbale și a scris ce a scris, bănuiala dumitale cu privire la avertisment și amenzi, ca și aprecierile despre comportamentul românilor valorează exact cât postarea dumitale, adică o ceapă degerată.

Să trăiești coane!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, The Flying Dutchman a spus:

 

Comentariul nu a fost deloc "corect", și asta pentru mei multe motive, pe care o să le enumăr mai jos.

Limbajul folosit a fost nepotrivit, asta ca să mă exprim elegant. Iar @Fiziflash a răspuns ca un domn. Nu prea cred că dumitale, lui @The_Sin_Eater sau familiilor voastre v-ar plăcea să vi se adreseze cineva cu "plm", "dreaq" sau "phootooti". Iar tonul general al mesajului a fost în nota vocabularului, adică grobian. Aveam ceva compasiune pentru @The_Sin_Eater după accidentul suferit, dar manifestarea asta mi-a șters-o total din minte.

@Fiziflash a precizat în postarea inițială că nu este vorba despre el ci despre altcineva și a oferit detalii. Oricine e prieten cu limba română înțelege despre ce e vorba. De unde și până unde "nu vă asumați" și celelalte, cînd omul a scris cu subiect și predicat că e vorba despre altcineva, nu a încercat să ascundă vina făptașului și nici să bage gunoiul sub preș?

@Fiziflash a mai scris, pentru cei care pot citi: "In primul pv i s-a adus la cunosinta ca pe DNx+200m a mers cu viteza si nu avea actele la el.

In al doilea pv i s-a adus la cunosinta ca pe DNx+400m a efectuat o depasire trecand peste limita maxima de viteza, si nu avea actele la el.

In al treilea pv i s-a adus la cunostinta ca pe DNx+600m a mers cu viteza si nu avea actele la el.

Fiecare pv are puncte penalizare, doua pv uri au amenda iar unul avertisment."

Dacă omul a văzut procesele verbale și a scris ce a scris, bănuiala dumitale cu privire la avertisment și amenzi, ca și aprecierile despre comportamentul românilor valorează exact cât postarea dumitale, adică o ceapă degerată.

Să trăiești coane!

 

Depasirea vitezei regulamentare cat si efectuarea manevrei de depasire asociata cu nerespactarea regulilor sunt greseli de putza... sau de mitocan sau de ghertoi sau de kokalar... etc... sunt gresli deliberate prin care pui viata ta si a altora in pericol...

 

Topicul ar fi avut sens daca era vorba de reale greseli... nu de incalcari deliberate ale legii... iar initiatorul, deschizand topicul nu face decat sa se identifice cu astfel de comportamente... De aici si dezaprobarea exprimata mai mult sau mai putin plastic de oameni cu educatie solida...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...