Jump to content

Odihna pe motor la cursele lungi

Recommended Posts

• Admin

Cortul asta mi se pare o prosteală de marketing.

Ce sens are să-l pui cocoțat pe motocicletă în loc să-l pui pe jos?

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Asimplu a spus:

La Decathlon exista un hamac care incape intr-un pumn cand e strans. Eu am unul la mine la orice tura lunga pt ca are intrebuintari multiple, daca ai putina imaginatie. Pt mine este cea mai versatila solutie.

Exact! Eu am zis de Ticket to the moon pentru ca pe ala il am, dar e valabil despre orice hamac d-asta mic.

11 minutes ago, l.u.v said:

Cortul asta mi se pare o prosteală de marketing.

Ce sens are să-l pui cocoțat pe motocicletă în loc să-l pui pe jos?

Iți asigură și motocicleta împotriva furtului, în timp ce dormi în cort.

Întrebarea ar fi cum să te urci în el fără să cazi de pe ”cric” (lateral) cu tot cu motocicletă :)

Acum 17 minute, Muretto Grundieg a spus:

Foarte simplu.

Giant-Loop-Expander-Motorcycle-Tent.jpg

The-MoBed-Motorcycle-Tent-10.jpg

Haha, ce mizerie! De ce l-as lua pe asta in loc de un cort de doua persoane minuscul cum e, de ex, Pinguin Echo 2 ( eu am varianta de o persoana pentru traseele de creasta) care se pune clasic, pe jos si e cat o sticla de 2,5 litri?! Iti dai seama cat cantareste mizeria asta?! Si cat costa?!

Când ai mobra de 25000 coco, ce mai contează 700-1000 pe un cort pe șmecherie? Ce faci dacă bate un pic de vânt? 

Hamacul pare a fi cea mai bună opțiune din câte s-au enumerat până acum. Eventual câțiva metri de paracord în plus, dacă nu-s copacii foarte apropiați.

Completare: faza cu adrenalina funcționează destul de bine, pe testate. Dacă vezi și o mașină de poliție pe contrasens, garantat sare somnul, mai ales dacă nu mergi chiar legal.

Mie tot nu mi-e clar de unde și cum legi hamacul ca să nu tragi 🏍️ cu el! A încercat cineva? Sunt doar curios, nu am de gând să dorm așa, eu dacă bag un somn scurt sunt mai praf după. Și nici adrenalină nu simt dacă merg tare cât să mă trezesc, probabil ar trebui să merg cu 250+... Asta e, rămâne să-mi planific drumurile, mai bag un energizant eventual. Am vz taur roșu cu gust de cactus, probabil ăla și înțeapă și are efect și mai și. 

Posted (edited)
Acum 29 minute, ENEOS a spus:

Mie tot nu mi-e clar de unde și cum legi hamacul ca să nu tragi 🏍️ cu el! A încercat cineva? Sunt doar curios, nu am de gând să dorm așa, eu dacă bag un somn scurt sunt mai praf după. Și nici adrenalină nu simt dacă merg tare cât să mă trezesc, probabil ar trebui să merg cu 250+... Asta e, rămâne să-mi planific drumurile, mai bag un energizant eventual. Am vz taur roșu cu gust de cactus, probabil ăla și înțeapă și are efect și mai și. 

Concret: am pus doua KLE-uri una langa alta cu botul in directii opuse cu cricurile laterale una spre alta. Am legat doua hamacuri intre ele, cu un capat de portbagajul unei mobre si celalalt capat de ghidonul celeilalte. Ne-am asezat in acelasi timp in hamacuri cate un om de 60, respectiv 70 de kile.  Mobrele s-au miscat, dar nu suficient de mult incat sa fie vreun pericol de a cadea. Terenul era dur, cu piatra, nu pamant, nu nisip. Am facut asta doar de proba. Tot de proba am legat un hamac cu un capat de portbagajul unui KLE si cu celalalt de un copac. Partea dinspre mobra la un unghi de vreo 15 grade pe partea cu cricul. M-am asezat eu, 170 si 60 de kile. S-a miscat mobra, dar nicio sansa sa cada.

In ambele cazuri hamacurile erau alea din linkul pus de mine mai deverene, insinse destul de bine incat sa nu dau cu curru de pamant cand ma asez.

Sper ca am fost destul de clar. Acum mi-a venit ideea sa filmez faza. O sa o fac cu prima ocazie cu care o sa-mi aduc aminte. Ca sa rezolv marea problema a odihnei pe motor a unora care se plictisesc la pensie.

Edited by Speedy.K

• Admin
La 04.05.2022 la 17:05, _Raul_ a spus:

Normal este sa nu ajungi sa faci asta - daca o faci este clar o greseala serioasa de planificare sau supraestimarea a abilitatilor.

Nu neapărat.

Mi s-a întâmplat o singură dată la o tură de vreo 600 km într-o zi.

Sculat pe la 05.00, la 06.00 decolasem din București, am făcut Transfăgărășanul și după coborâre m-a lovit oboseala.

A contribuit și faptul că era foarte cald jos, cu diferență destul de mare într-un timp scurt. Plus faptul că înaintea oricărui drum adorm târziu și dorm iepurește.

Cum spuneam, eu am dormit pe iarbă într-o benzinărie cu cizmele sub cap.

Foarte reconfortant somn.

Ideea e că se adună oboseala, nu poți pleca tot timpul la drum fiind într-o stare optima de odihnă, ai jobul zilnic, birou, casa etc.

Eu sunt adeptul odihnii atunci când ți-e somn.

Mi s-a întâmplat și cu mașina la plecare în concedii.

Prefer să trag pe dreapta și să ațipesc 20 minute decât să trag de mine expunându-mă inutil, mai ales că nu mă  grăbește nimeni.

O singura data am crezut ca o sa adorm pe mobra: 850 km intr-o zi prin Dobrogea, cu plecare si intoarcere in Bucuresti. Am plecat la 6, m-am intors la 1 noaptea. Pe A2 noaptea la intoarcere abia mai tineam ochii deschisi. Am oprit intr-o bnzinarie, am baut un ceai si ultimii 50-60 km am cantat, urlat, vorbit singur in casca ca sa nu adorm. N-am vrut sa atipesc pe vreun scaun in benzinarie de teama sa nu ma trezesc abia a doua zi dimineata. De atunci nu mai plec fara hamac dupa mine, dar nici nu mai planific ture de peste 600 km prin Romanica. Afara e altceva, dar la noi nu merge, e prea obositor, mai ales daca n-ai decat doua bucati de drum pe autostrada. SI inca ceva, nu-mi mai planific intoarceri acasa noaptea pe autostrazi, dupa ture lungi, ma trage la somn mai rau decat pe DN-uri sau judetene.

• Admin

Păi se știe că noaptea nu mergi decât nevoit.

Am și eu niște hamace din astea la birou, mi se pare foarte greu să mă urc și echilibrez.

Plus că statul într-o singură poziție nu mi se pare foarte odihnitor.

Cum reușiți să dormiți în așa ceva?

Pe autostrăzi mă trage plictiseala și somnul de am ajuns să le urăsc. Ori merg peste limită, ori le evit. Cu mașina e altceva, bag la tutun și cafea din mers.

Facem și noi ture de 5-600 km pe zi cu mobra, nu prea ne ia plictiseala, dar seara dormim duși.

Acum 27 minute, l.u.v a spus:

Nici eu nu inteleg. Plus ca este problema ancoratului. Imi sare si mama somnului pana gasesc de ce sa-l leg, faza cu legatul de motociclete nu mi se pare viabila ca solutie de odihna in caz de oboseala maxima. Prea multe lucruri pot merge prost.

Dar am norocul ca nu m-a luat niciodata somnul pe motor, nici in ture de peste 800km. Prelata o port dupa mine mai mult pentru pauzele gen "picnic" urmate de un somnic de relaxare ascultand ciripitul pasarelelor. 

Posted (edited)
Acum 13 ore, ENEOS a spus:

Merge la adventure-uri. Eu am reusit pe BMW f650gs acum ceva timp.

Am pus motorul pe cricul central, bagat o piatra sub roata din spate ca opritor, legat hamac de o salcie si de barile de metal de la cutiile din spate.

Motocicleta era asezata perpendicular cu salcia/cu spatele la hamac.

Nu cred ca merge pe motoarele fara cric central, sau este prea riscant ca sa merite.

Edited by Asimplu

Acum 13 ore, Speedy.K a spus:

Ca sa rezolv marea problema a odihnei pe motor a unora care se plictisesc la pensie.

Ce manierat!!!

Daca te intereseaza, precum vad, nu sunt la pensie. In tara asta trebuie sa mai fie si  unii care sa munceasca!

Daca iti inchipui ca temele pe care le pun in discutie sunt pt. mine, m-am lamurit!

Asta da! Dupa 66 de ani in campul muncii apare si plictiseala!

Noroc cu motorul! A contribuit si el, cred, consistent!

Guest goe 75

In programul viitor :

Cum sa te strecori printre picaturi, cand ploua...

Cum sa legi de motoreta un strung? Ba de nevoie , ba de plictiseala , poate mai produci cate o piesa la drum lung...

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

Păi se știe că noaptea nu mergi decât nevoit.

Am și eu niște hamace din astea la birou, mi se pare foarte greu să mă urc și echilibrez.

Plus că statul într-o singură poziție nu mi se pare foarte odihnitor.

Numai daca sunt rupt. Altfel nici eu nu prea pot sa dom in hamac.

Acum 39 minute, Marius Cluj a spus:

Buna ziua,

caut o solutie de ungere lant simpla si fara complicare si din vorba in vorba am ajuns aici.

Puteti va rog sa imi recomandati ceva?

Multumesc

Vorbele alea te-au dus prost. Incearca cu Waze...

Acum 13 minute, goe 75 a spus:

In programul viitor :

Cum sa te strecori printre picaturi, cand ploua...

Cum sa legi de motoreta un strung? Ba de nevoie , ba de plictiseala , poate mai produci cate o piesa la drum lung...

Plus ca trebuie sa mai si munceasca cineva in tara asta, ca restul vad ca va plimbati cu mobrele toata ziua.

Acum 6 ore, Speedy.K a spus:

O singura data am crezut ca o sa adorm pe mobra: 850 km intr-o zi prin Dobrogea, cu plecare si intoarcere in Bucuresti. Am plecat la 6, m-am intors la 1 noaptea. Pe A2 noaptea la intoarcere abia mai tineam ochii deschisi. Am oprit intr-o bnzinarie, am baut un ceai si ultimii 50-60 km am cantat, urlat, vorbit singur in casca ca sa nu adorm. N-am vrut sa atipesc pe vreun scaun in benzinarie de teama sa nu ma trezesc abia a doua zi dimineata. De atunci nu mai plec fara hamac dupa mine, dar nici nu mai planific ture de peste 600 km prin Romanica. Afara e altceva, dar la noi nu merge, e prea obositor, mai ales daca n-ai decat doua bucati de drum pe autostrada. SI inca ceva, nu-mi mai planific intoarceri acasa noaptea pe autostrazi, dupa ture lungi, ma trage la somn mai rau decat pe DN-uri sau judetene.

100%

Pana in 30 de ani merge cu intorsul noaptea.. si supradoza de cafea. Si nuu mers legal clar.. daca ma prinde noaptea pe autostrada, caut un BMW de 170+ sa ma traga spre casa. La 110 si obosit e mai riscant decat sa dorm intins pe jos pe banda 1.

Acum 30 minute, Lucian_M a spus:

Face băiatu'! Discutăm în privat.

Daca faci unul in timp ce stai in hamac, esti cel mai tare! :)) 

Din principiu evit drumurile lungi ,contra-cronometru.Totusi, pana acum de 2 ori am prins senzatia de somn intens. Am preferat zona verde cu umbra.Preferabil nu departe de drumul principal. Inainte de a ma intinde pe iarba cu manusile sub cap ( odihna ,somn scurt ),baut multa apa si rontzait ceva.Mancarea ,oricat de putina ( exemplu : biscuiti),zic eu,ajuta.

Nu stiu cat ar ajuta in situatia asta bauturile energizante precum Redbull sau Monster .)))