Sari la conținut

Recomandări casca : siguranța primează ,


lebada
 Share

Postări Recomandate

Salut . Vreau sa îmi cumpăr o alta casca . Recomandări pentru o casca sigura si silențioasă ? 
buget maxim 500 euro 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, hora09 a spus:

Ce motor ai si ce parbriz are el, daca are de fel, dupa detalii de ce cascade se potriveste mai bine

Versys . Parbriz standard

Acum 5 ore, SenorPink a spus:

 

 

 

 

Mersi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Pai condiția ca o casca sa fie silențioasa este sa aibă un guler cât mai etanș = cât mai puțin spațiu între margini și gat. 

Ajungi deci la flip upuri și, fie, câteva integrale - Arai + Agv, căștile cu cele mai strânse întrări. 

Flip up = Neotec, Schubert sau creațiile mai ok calitativ rebranduite BMW.

Neotec este grea dpmdv. As prefera sa nu car o casca atât de grea sute de km.

Schuberth C5 este o cratiță ca și calitate a construcției (ca majoritatea Schuberth urilor). 

System 7 carbon Evo costa 600 in versiunea de baza și 700 cu diverse desene. 

Ma interesează minim ca scrie discret BMW pe ceafa. Este cel mai cel flip up la ora actuala. 

 

Arai sunt overrated deja cu parbrizul ala cu prindere laterala + calitate a lui jenanta, de anii 80. 

Agv este genial la parbriz, ei sunt standardul dpmdv, dar calitatea și ergonomia materialelor interioare nu se compara cu un Shoei. 

Pt mine pana acum - System 7.

Nu stiu cum o fi HJC Rpha.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai strâmtă gaură ever am întâlnit-o la un Caberg Drift Evo 2! Abia intră bostanul în ea, dar tot e hărmălaie înăuntru. Iar flip-urile încercate fac zgomot mai mult decât integralele, fără excepții. Dpmdv Shoei e ză șit, dar nivelul de zgomot depinde mult de poziția pe 🏍️ și de configurația ei aerodinamică. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, pierrotlefou a spus:

Sunt foarte bune. Am un RPHA 90 (flip) si RPHA 70 (integrala).

Spre un Rapha 70 inclin in urma recomandarilor si review-uri de pe internet . Multumesc tuturor ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un Arai sunt la al2lea Shoei NXR, trage tu concluzii.

Nxr 2 nou nout in culoare solida nu sare de 2200ron.

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2022 la 1:46, _Raul_ a spus:

Pai condiția ca o casca sa fie silențioasa este sa aibă un guler cât mai etanș = cât mai puțin spațiu între margini și gat. 

Ajungi deci la flip upuri și, fie, câteva integrale - Arai + Agv, căștile cu cele mai strânse întrări. 

Flip up = Neotec, Schubert sau creațiile mai ok calitativ rebranduite BMW.

Neotec este grea dpmdv. As prefera sa nu car o casca atât de grea sute de km.

Schuberth C5 este o cratiță ca și calitate a construcției (ca majoritatea Schuberth urilor). 

System 7 carbon Evo costa 600 in versiunea de baza și 700 cu diverse desene. 

Ma interesează minim ca scrie discret BMW pe ceafa. Este cel mai cel flip up la ora actuala. 

 

Arai sunt overrated deja cu parbrizul ala cu prindere laterala + calitate a lui jenanta, de anii 80. 

Agv este genial la parbriz, ei sunt standardul dpmdv, dar calitatea și ergonomia materialelor interioare nu se compara cu un Shoei. 

Pt mine pana acum - System 7.

Nu stiu cum o fi HJC Rpha.

 

 

Top pe silentiozitate este RPHA 90S - am si chiar e ce trebuie. 

 

La capitolul flip-uri doar 3 exista: Shoei Neotec 2, Schubert C5, HJC RPHA 90S. Singura problema reala este cum vine pe cap - Eu mi-am dorit Shoei dar nu imi vine sub nici o forma Neotec 2 (ma preseaza pe maxilar), Schubert este prea oala si joaca in cap (singurii care la banii astia si la pretentiile astea ofera doar 2 marimi ale "carcasei?"), singura care a fost ok HJC. Evident ca am o problema si cu HJC ca dupa vreo 2 - 3 ore de stat pe cap cu ea am un punct de presiune undeva in spate. Posibil sa fie de la constructia flip-up, nu de alta dar cele integrale de touring imi vine ca turnate pe cap. 

Dar asa e cand vrei musai flip-up si nu integrala......

 

Acum 19 ore, ENEOS a spus:

Cea mai strâmtă gaură ever am întâlnit-o la un Caberg Drift Evo 2! Abia intră bostanul în ea, dar tot e hărmălaie înăuntru. Iar flip-urile încercate fac zgomot mai mult decât integralele, fără excepții. Dpmdv Shoei e ză șit, dar nivelul de zgomot depinde mult de poziția pe 🏍️ și de configurația ei aerodinamică. 

 

Bien sur. Mai conteaza si parbrizul, cand ridic parbrizul se face liniste 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, SenorPink a spus:

Eu mi-am dorit Shoei dar nu imi vine sub nici o forma Neotec 2 (ma preseaza pe maxilar), Schubert este prea oala si joaca in cap (singurii care la banii astia si la pretentiile astea ofera doar 2 marimi ale "carcasei?")

La Shoei poți cumpăra separat pernuțele de pe maxilar, din ce știu sunt de 2 mărimi cu diferență de 4 mm între ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe langa buretii standard exista si versiune mai groasa sau mai subtire pentru fine tune, la nxr-ul vechi am comandat un interior mai gros pentru pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, l.u.v a spus:

La Shoei poți cumpăra separat pernuțele de pe maxilar, din ce știu sunt de 2 mărimi cu diferență de 4 mm între ele.

 

Am incercat toate variantele dar constructia Neotec nu e pentru capatana mea. Am fost la BBMoto in Otopeni unde au fost foarte amabili si am incercat cu toate combinatiile de bureti interiori si marimi de casca si tot nu s-a potrivit. 

 

Asa ca am mers pe HJC. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.ssvauto.ro/index.php?route=product/product&path=255_960_970&product_id=37252

 

Daca porti L-XL si vrei un BMW system 7 CARBON, da un semn.

(pe ea scrie XL, dar pe mine ma strange putin. Eu port XL de obicei). 2250 lei neg.

76-31-9-899-491.jpg

On-topic!

Am avut castile de mai jos (+ alte cateva, pe care nu le mai trec avand in vedere bugetul si cerintele initiatorului acestui topic):

-Schuberth:  C3, C3 Pro, C4, C4 Pro, S2 Sport si SR1 de-a lungul istoriei. Sunt destul de silentioase, insa in timp anumite materiale se duc (se desprinde captuseala, se scorojeste imitatia de piele de la guler, mi s-a rupt butonul de la ochelarii de soare, dupa un timp se aburea interiorul in ciuda pinlockului montat corect). Ultimele modele sunt foarte grele ( C4 Pro XL/XXL are cam 1850 grame, cel din carbon are "numai" 1650 grame. Fara sistem de comunicatie, altfel ajungi pe la vreo 2 kile);

-Shoei Neotec I si II (cred ca e singurul flip-up pe care puteam sa il dau jos de pe cap fara ca sa o deschid inainte). E ceva mai comod decat C4 Pro, destul de silentios, in rest ca pret si specificatie sunt asemanatoare.

-HJC RPHA 70 si 90 - foarte bune calitativ. Coreenii sunt buni nu doar la televizoare, telefoane si masini. Materialele ceva mai ieftine fata de Shoei si Schuberth, dar HJC e pe podium langa brandurile premium;

-BMW Sistem 7 Carbon, pare mai masiva carcasa (doar pare, probabil din cauza formei). Marimile sunt ceva mai mici (ca si la C4 Pro). Destul de silentioasa. Cel mai frumos flip-up ca aspect. Nu am purtat-o suficient ca sa vad daca se bate de la egal cu Shoei sau Schuberth;

-Nolan N100-5, scartaie cand o pui pe cap sau cand o deschizi, arata foarte bine ca design. Nu prea e silentioasa;

-Scorpion Exo 1400 Air Carbon, usoara, dar nu e comoda si nici prea silentioasa;

-Shark Spartan, destul de usoara, foarte comoda, dar cam zgomotoasa;

-Arai RX7V- okeish ca silentiozitate, dar grea si scumpa in draci, ca sa nu mai zic de designul aproape neschimbat (de acum 20-30 ani);

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...