Jump to content

Gasesc un donator de PC?

Recommended Posts

Salutare colegi,

Vreau sa intreb daca gasesc pe cineva dispus sa doneze pentru o administratie a unei asociatii de locatari un PC functional, sau, in varianta si mai buna, un laptop vechiut.

Ma gandesc ca poate inca mai sunt persoane (asa cum am fost si eu la un moment dat) care sa nu mai doreasca sa stranga toate vechiturile prin casa, dar in aceeasi masura sa nu stie ce sa faca cu ele...

Cerintele sunt suuper basic:

- sa functioneze

- sa aibe instalat un WO

- sa poata rula un office (word/excel)

- sa se poata face browsing (mai exact este necesar pentru un cont de gmail)

Un laptop ar avea avantajul ca se poate conecta la internet prin wi-fi, nu  numai prin cablu

Se poate dona fara monitor (daca este statie de lucru), din acesta am eu unul pe care il pun la dispozitie.

Donatia se va face pentru o asociatie din Bucuresti, sector 6.

Multumesc!

Stau in sector 6 si te ajut.daca mai sunt doritori sa contribui, shoot

nu am laptop dar cu un desktop rezolv(in cateva zile)

daca are cineva laptop ziceti sa nu ma agit degeaba ( eventual la un laptop mai vechi pot sa contribui cu RAM, hdd )

varianta 2 este cu banuti ( sau componente),

din ce vad un desktop cu 4 GB este 329 RON ( da, 329).

pot sa mai pun eu in el niste ram, un ssd ( vine cu hdd). deci daca se strang si niste banuti poate merge si mai repede.

Chiar nu as dori sa ma apuc sa strang bani...ideea era sa scap pe cineva de o vechitura pe care o poate utiliza altcineva...

Oricum, multumesc pentru intentie, daca nu se arata altcineva cu o "oferta" mai buna luam legatura spre sfarsitul saptamanii. Ok?

sigur,intre timp ma agit si eu . ziceam ca daca se mai iveste vreun "donator" (fie si de "organe":) aka componente) merge si mai repede.

nu te sfatuiesc sa iei chiar " o vechitura"( gen un pc cu cpu dual core) pentru ca o sa fie inutil . nu vor rula programele necesare fiind EOL.

eu ma agit spre ceva gen I3 seriile 2..3. pe care sa poti rula ce ai dorit.

altfel nu iti mai spuneam ca dureza cateva zile ci iti dadeam direct unul dar nu consider ca este ce ai nevoie.

de bani am zis ca este cel mai simplu daca donam cativa si se poate cumpara(nu de la mine, nu ma ocup cu asa ceva) o "baza" ok pe care ti o pot ugrada(tot gratis) pe cat imi sta in putere(Ram, hdd/ssd).

Sau poti pune pe el un Kubuntu (ca seamana la interfata cu Windows-ul), si ai tot ce iti trebuie, inclusiv Libre Office, care stie sa deschida si sa editeze fisiere word, excel, etc

Si nici nu iti bati capul cu licente pentru Windows si Office.

In plus ai si avantajul ca iti va merge setupul pe orice dinozaur de calculator.

da. cam asa e treaba pentru sistemel vechi insa in acest caz nu cred ca e de dorit un linux :)

sau poate ma insel.

Ubuntu, Linux... hai ca deja m-ati bagat in ceața... Eu sunt generatie mai veche, sa stiti...

Ref la donare bani, repet, nu prea sunt de acord acesta nefiind un caz social, caz in care situatia ar fi fost cu totul alta...

e ok, ignora (sfatul este bun dar asa cum am prespus nu ti se aplica).

windows (ul nostru cel de toate zilele, (din pacate))

aparent nimeni nu e doritor sa ajute deci o sa fac tot ce pot sa rezolv"all in one".

sper ca s-a inteles ca nu pentru mine era varianta cu bani!!

38 minutes ago, foxbat said:

sper ca s-a inteles ca nu pentru mine era varianta cu bani!!

Eu am inteles foarte bine asta!

39 minutes ago, foxbat said:

o sa fac tot ce pot sa rezolv"all in one"

E perfect asa, iti multumesc!