Sari la conținut

Tricity se conduce cu B !? Important !


Postări Recomandate

Buna, am o mare problema: 

Am cumpărat de 3 zile Yamaha Tricity 300 și am fost oprit de poliție, îmi cere sa prezint actele și îmi spune ca nu am categoria A, nu pot conduce și e posibil sa ma aleg cu un dosar penal ! Am doar categoria B, peste tot unde am întrebat au spus ca se conduce cu B ( dealeri / internet / etc ) 
acum e problema … am explicat asta polițiștilor, sau gândit și se mai gandesc, mi-au luat TOATE actele și mâine dimineața trebuie sa ma prezint pt clarificări !!! 
Se poate sau NU conduce cu B ? Cum le pot dovedi ? 
Ma puteți ajuta cu o lege / articol ceva … va rog mult, îmi este foarte important ! 
la cerere va pot prezenta copie după autorizația provizorie de circulație și copie după CIV. 
 

va mulțumesc anticipat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 minute, EarthFish a spus:

Poti conduce cu B ce este pana-n 50 cmc

Ce pot sa zic … este cu totul altceva 

yamaha Tricity este triciclu, nici cal dar nici măgar. Oamenii astia când au făcut acest video, pe ce legislație sau bazat ? Strict litera legii ma interesează. Mulțumesc 

 

Editat de Alin tricity
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Alin tricity a spus:

Buna, am o mare problema: 

Am cumpărat de 3 zile Yamaha Tricity 300 și am fost oprit de poliție, îmi cere sa prezint actele și îmi spune ca nu am categoria A, nu pot conduce și e posibil sa ma aleg cu un dosar penal ! Am doar categoria B, peste tot unde am întrebat au spus ca se conduce cu B ( dealeri / internet / etc ) 
acum e problema … am explicat asta polițiștilor, sau gândit și se mai gandesc, mi-au luat TOATE actele și mâine dimineața trebuie sa ma prezint pt clarificări !!! 
Se poate sau NU conduce cu B ? Cum le pot dovedi ? 
Ma puteți ajuta cu o lege / articol ceva … va rog mult, îmi este foarte important ! 
la cerere va pot prezenta copie după autorizația provizorie de circulație și copie după CIV. 
 

va mulțumesc anticipat !!!

Doar cu cat. A, fratele meu a vrut sa achizitioneze acest model pt. ca avea doar cat.B, iar cand s-a interesat la Politie a aflat ca poate fi condus legal doar cu cat. A. Explicatia : depaseste capacitatea de 50cc si are ecartamentul redus intre cele doua roti fata, nu este trike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 46 minute, Alin tricity a spus:

Se poate sau NU conduce cu B ? Cum le pot dovedi ? 

 

Nu te-ai gândit măcar o secundă ca înainte de a da banii pe așa ceva să trimiți un mail la poliție și să întrebi cu ce categorie de permis se conduce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa vedeți video atașat, chiar este un trike. Are și pedala de frâna. 
 

Asta e și problema polițiștilor, uni zic ca merge cu B, alți ca NU !

Mai in gluma mai in serios, cică o sa îmi facă dosar penal și sa merg in fata judecătorului, sa se decidă acolo in instanța !

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

 

Nu te-ai gândit măcar o secundă ca înainte de a da banii pe așa ceva să trimiți un mail la poliție și să întrebi cu ce categorie de permis se conduce?

Sincer, nu ! Am văzut atâtea video pe YouTube, dealer care îmi spune ca merge cu B, chiar nu ma așteptam. Toți astia sa minta cu așa ceva ??? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sunteți fenomenali!

Cum să fii mă atât de naiv încât să-ți cumperi ceva pe roți, să ieși pe drumurile publice și abia după ce te oprește poliția să vii și să întrebi pe grupuri ce categorie de permis îți trebuie?

Filmul are valoare fix zero în fața legii.

Sunt curios de cum se va finaliza, dar dacă ți se va face dosar penal vei plăti o amendă penală de câteva mii bune de ron, ți se va anula permisul auto și vei putea da din nou examen de redobândire abia peste 6 luni de la finalizarea procesului.

Bineînțeles, cu aprobare de la poliție.

Vezi face drumuri la procuror cu declarații, apoi la tribunal, iar toată tevatura asta va dura în cel mai norocos caz 6-7 luni, dar au fost cazuri și de 2-3 ani.

Asta dacă nu ai ceva pe coadă!

Mie mi se pare o glumă bună, tu ce zici?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Alin tricity said:

Asta e și problema polițiștilor, uni zic ca merge cu B, alți ca NU !

 

Care este categoria trecută în certificatul de înamtriculare al vehiculului la secțiunea " J  "  ?

 

image.thumb.png.0e450cd3fa0874d49085ef93d13f7300.png

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ești într-o zonă gri a legislației. În principiu este categorizat ca motocicletă, deci ai nevoie de categoria A. Anumite țări din UE (Franța, Italia) îți oferă posibilitatea de a putea conduce categoria L5e cu B, însă doar după ce a urmat un curs suplimentar specific.

 

Elementul diferențiator între ce ai voie și ce nu ai voie să conduci cu permis de categoria B pare să fie controlul frânei, și mai precis o comandă unică pentru ambele frâne (față + spate). Motiv pentru care anumiți producători adaugă o pedală specifică pentru acționarea generală a frânei pe astfel de vehicule - exemplu, Piaggio MP3 LT:

 

image.thumb.png.22f819aa7647b9b68aa4697bc312d29d.png

 

Pe scurt deci, dacă ai așa ceva vei avea cel mai probabil câștig de cauză. Dacă nu ai, s-ar putea să te alegi cu dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform art 241, lit. G,  din Codul Rutier, "permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca deținătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniți".  Verifica informatia in ultima actualizare a Codului, insa nu cred sa se fi schimbat ceva, intrucat aceasta prevedere s-a introdus pentru alinierea legislatiei romanesti la cea UE. Iar in UE aceste tricicicluri se conduc cu B. In plus, modelul Tricity este construit in asa fel, incat sa respecte normele rutiere pentru a fi condus cu cat. B: frana la picior + distanta minima regulamentara dintre rotile fata. Atentie!!! A nu se confunda cu Yamaha Niken, care este considerata motocicleta si se conduce cu A!!! 

Oricum, situatia in care ai intrat si intrebarea pusa pe forum, nu sugereaza o cunoastere foarte buna a legislatiei rutiere. Daca stiai legislatia, le aratai politistilor ca nu o stiu. Succes in rezolvarea situatiei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

Ești într-o zonă gri a legislației. În principiu este categorizat ca motocicletă, deci ai nevoie de categoria A. Anumite țări din UE (Franța, Italia) îți oferă posibilitatea de a putea conduce categoria L5e cu B, însă doar după ce a urmat un curs suplimentar specific.

 

Elementul diferențiator între ce ai voie și ce nu ai voie să conduci cu permis de categoria B pare să fie controlul frânei, și mai precis o comandă unică pentru ambele frâne (față + spate). Motiv pentru care anumiți producători adaugă o pedală specifică pentru acționarea generală a frânei pe astfel de vehicule - exemplu, Piaggio MP3 LT:

 

image.thumb.png.22f819aa7647b9b68aa4697bc312d29d.png

 

Pe scurt deci, dacă ai așa ceva vei avea cel mai probabil câștig de cauză. Dacă nu ai, s-ar putea să te alegi cu dosar penal.

Exista aceasta pedala de frâna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, xt600 a spus:

Conform art 241, lit. G,  din Codul Rutier, "permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca deținătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniți".  Verifica informatia in ultima actualizare a Codului, insa nu cred sa se fi schimbat ceva, intrucat aceasta prevedere s-a introdus pentru alinierea legislatiei romanesti la cea UE. Iar in UE aceste tricicicluri se conduc cu B. In plus, modelul Tricity este construit in asa fel, incat sa respecte normele rutiere pentru a fi condus cu cat. B: frana la picior + distanta minima regulamentara dintre rotile fata. Atentie!!! A nu se confunda cu Yamaha Niken, care este considerata motocicleta si se conduce cu A!!! 

Oricum, situatia in care ai intrat si intrebarea pusa pe forum, nu sugereaza o cunoastere foarte buna a legislatiei rutiere. Daca stiai legislatia, le aratai politistilor ca nu o stiu. Succes in rezolvarea situatiei. 

Mulțumesc !!!! Cum le arat acum ca ce am condus eu, este triciclu ? In civ doar la caroserie este triciclu trecut, este suficient ? Mulțumesc încă o data ! 

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

 

În acest caz, cere o clarificare oficială din partea Poliției. Cel mai probabil ești în regulă.

Deocamdată ei îmi cer mie clarificări … 

 

mulțumesc!!!!!

m-am mai liniștit 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Alin tricity a spus:

Mulțumesc !!!! Cum le arat acum ca ce am condus eu, este triciclu ? In civ doar la caroserie este triciclu trecut, este suficient ? Mulțumesc încă o data ! 

Pai in poza pe care ai pus-o apare triciclu, la o rubrica. Apoi faci poze cu vehiculul, cu seria sasiu, etc. Sau ii chemi sa vada vehiculul. Repet, scapai de griji, daca stiai regulamentul si le puteai demonstra pe loc ca se conduce cu permis cat. B. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect ! Scăpăm de griji dacă cunoaștem regulamentul ! Mulțumesc foarte mult! Am luat de bun tot ce am auzit, ca se conduce cu B. Ca e triciclu pare evident și după cum arata și după carte, sper sa fie suficient … Problema ( ce-i drept, nu a mea ) este faptul ca exista oameni ai legii, care nu cunosc codul rutier, dacă îl cunoșteau ma lăsau naibii in pace.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta e că nu ai cunoscut TU regulile și încadrarea vehiculului pe care l-ai cumpărat și condus! Cu oamenii legii e altă treabă, e pe-aci unul patrick1 or smth care te lămurește dacă vrei. 

Iar dpdv legal nu tu trebuie să demonstrezi că ești nevinovat, ci ei că ești vinovat. Sigur, ajută să știi cum stai, pt că întreaga răspundere e a ta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Alin tricity a spus:

Va rog sa vedeți video atașat, chiar este un trike. Are și pedala de frâna. 
 

Asta e și problema polițiștilor, uni zic ca merge cu B, alți ca NU !

Mai in gluma mai in serios, cică o sa îmi facă dosar penal și sa merg in fata judecătorului, sa se decidă acolo in instanța !

Sincer, nu ! Am văzut atâtea video pe YouTube, dealer care îmi spune ca merge cu B, chiar nu ma așteptam. Toți astia sa minta cu așa ceva ??? 

Trikeul are doua roti pe spate si una pe fata. Sau cel utin asa era csnd eram o mic si cascam gura la bosorogii harleysti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

Deci scrie motociclu, ce e neclar in cazul asta? De cand se conduc motocicluri cu B-ul?

Si ATV-urile sunt trecute motociclu.La fel si Quad-urilie.L7 e.

Si se conduc cu B-ul.

Triciclul (trike) este tot motociclu,L5e.Si tot ce este peste 15 kw se conduce cu B-ul.

Prostovanul ala de politist este un dobitoc,era indeajuns sa citeasca motociclu L5e si sa vada daca are peste 15 kw si 

nu avea nici un motiv sa retina actele si sa puna baiatul pe drumuri.Sa nu mai zic ca pedala in podea este specifica doar pentru modelele omologate a fi conduse cu categoria B.

In zona gri ,sunt cele sub 15 kw dar cu motor peste 50 cmc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:

Trikeul are doua roti pe spate si una pe fata. Sau cel utin asa era csnd eram o mic si cascam gura la bosorogii harleysti.

Nu mai este de mult asa.De circa 15 ani.

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Tot pe vremea mea era o rubrica in talon in care scria ce categorie e autovehiculul.

Motociclu nu mai e numai pentru A .Este si pentru B.In unele cazuri.Sau pentru AM ,in cadrul mopedelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam de categoria autovehiculului, nu de categoria de permis. Aia se verifica ulterior, in f de categoria la care a fost incadrat autovehiculul.

 

 

Aoley, de 15 ani barbosii satanisti au fost inlocuiti la trickeuri de barbosii hipsteristi!?

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...