Sari la conținut

Tricity se conduce cu B !? Important !


Postări Recomandate

Acum 10 minute, Speedy.K a spus:

1.Vorbeam de categoria autovehiculului, nu de categoria de permis. Aia se verifica ulterior, in f de categoria la care a fost incadrat autovehiculul.

 

 

2.Aoley, de 15 ani barbosii satanisti au fost inlocuiti la trickeuri de barbosii hipsteristi!?

1.Pai si eu tot de categoria vehicolului vorbeam.

2.Cam asa ceva,Barbosii imbracati in piele si castroane nazi pe cap au fost inlocuiti cu barbite aranjate ,la costum si cu freze aranjate regulamentar.

The world exchange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Conform art 241, lit. G,  din Codul Rutier, "permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca deținătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniți".  Verifica informatia in ultima actualizare a Codului, insa nu cred sa se fi schimbat ceva, intrucat aceasta prevedere s-a introdus pentru alinierea legislatiei romanesti la cea UE. Iar in UE aceste tricicicluri se conduc cu B. In plus, modelul Tricity este construit in asa fel, incat sa respecte normele rutiere pentru a fi condus cu cat. B: frana la picior + distanta minima regulamentara dintre rotile fata. Atentie!!! A nu se confunda cu Yamaha Niken, care este considerata motocicleta si se conduce cu A!!! 

Oricum, situatia in care ai intrat si intrebarea pusa pe forum, nu sugereaza o cunoastere foarte buna a legislatiei rutiere. Daca stiai legislatia, le aratai politistilor ca nu o stiu. Succes in rezolvarea situatiei. 

Nici politistul nu o cunoaste mai bine.Pe ea.Legislatia.

Toti dealeri Yamaha din Romania vand modelul Tricity 300 ca fiind model pentru categoria B.

Sunt sigur ca nu merg la prosteala.

Boul ala de politist merita o plangere catre forurile superioare.

Sa dea si el lamuriri si sa stea pe drumuri ,precum colegul nostru.

Sa ramana cu insemne in dosar.Iar pe viitor sa invte legislatia cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Speedy.K a spus:

Maine promit sa ma uit in taloane sa vad cum sunt trecute mobra si masina. trebuie sa fie diferit.

 

La motocicleta ta o sa scrie motociclu L3e.

In fapt sunt 7 subcategorii la motociclu.L1e,L2e,L3e.L4e,L5e,L6e si L7e.

Peste ele intervone Codul rutier si clarifica cu ce categorii de permis se conduc.Cum a specificat si colegul xt 600.

 

Uite lista aici https://www.rarom.ro/cs-uploads/Extras.pdf

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Lucian_M a spus:

Am schimbat săptămâna asta gumele unui MP3 de 300, omul îl conduce cu B.

Eu am condus Mobra 50 fără nici un fel de permis, deci nu trebuie... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, adiy32 a spus:

La motocicleta ta o sa scrie motociclu L3e.

In fapt sunt 7 subcategorii la motociclu.L1e,L2e,L3e.L4e,L5e,L6e si L7e.

Peste ele intervone Codul rutier si clarifica cu ce categorii de permis se conduc.Cum a specificat si colegul xt 600.

 

Uite lista aici https://www.rarom.ro/cs-uploads/Extras.pdf

 

Asa, perfect, si ce scrie la acaretul in cauza?

Acum 16 minute, ENEOS a spus:

Eu am condus Mobra 50 fără nici un fel de permis, deci nu trebuie... 

Haha, taica-miu fara permis a avut si accident cu una, i-a rupt gardul unuia din Snagov si, dupa ce a fugit, a avut si tupeul de a se intoarce tot cu Mobra aia dar cu un prieten cu permis si el pasager ca sa-si recupereze ochelarii de soare Made in DDR dintre uluci. A avut bulan si omul era, se pare plecat de acasa.

 

Scuze de off, dar mi-a fost ridicata la fileu.

Acum 44 minute, Lucian_M a spus:

Am schimbat săptămâna asta gumele unui MP3 de 300, omul îl conduce cu B.

Unui prieten cu lantul final rupt in camp i-a venit in ajutor pe langa Targu Jiu un mecanic fara permis, cu o enduro facuta dintr-un CBR 125 neinmatriculata si cu nr false care l-a tractat mobra pe mobra (ilegal) vreo 20 km cu o pauza de vreo 2 km acolo unde era un echipaj pe marginea DN-ului, zona unde amandoi au impins mobrele ca sa nu aiba aia ce sa le faca.

Laba il chema pe mecanic, il stiu baietii de pe aici, ne-a parasit stupid acum ceva ani.

Ce vroiam sa spun e ca nu tot ce se intampla e si legal.

 

Scuze, iar, de off, dar si asta mi-a fost ridicata.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cât se poate de clar în exprimare, omul a fost controlat de poliție și nu i-au făcut nimic. Are doar B-ul.

Vă las să aberați cu câtă grație vreți voi. Succesuri!

Ți s-a ridicat pielea pe lângă fermoar, te umfli degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Speedy.K a spus:

Asa, perfect, si ce scrie la acaretul in cauza?

 

Motociclu L5e.Avand peste 15 kw se incadreaza a fi condus cu categoria B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Lucian_M a spus:

Am fost cât se poate de clar în exprimare, omul a fost controlat de poliție și nu i-au făcut nimic. Are doar B-ul.

Vă las să aberați cu câtă grație vreți voi. Succesuri!

Ți s-a ridicat pielea pe lângă fermoar, te umfli degeaba.

De ce te ataci? Eu doar ti-am relatat o intamplare.

Iar pe om l-au amenintat cu penal. Deci cum...nu i-au facut nimic?!

Acum 14 minute, adiy32 a spus:

Motociclu L5e.Avand peste 15 kw se incadreaza a fi condus cu categoria B.

De unde stii? Poate a comis-o RAR. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Speedy.K a spus:

De ce te ataci? Eu doar ti-am relatat o intamplare.

Iar pe om l-au amenintat cu penal. Deci cum...nu i-au facut nimic?!

Vezi că nu știi la ce mă refer? Ziceam de omul care a venit cu scuterul, să-i schimb anvelopele. Vrei poză cu anvelopele, să nu zici că vorbesc să mă aflu în treabă? Pun mâine poză.

Aveți unii un talent când o luați pe ulei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Lucian_M a spus:

Vezi că nu știi la ce mă refer? Ziceam de omul care a venit cu scuterul, să-i schimb anvelopele. Vrei poză cu anvelopele, să nu zici că vorbesc să mă aflu în treabă? Pun mâine poză.

Aveți unii un talent când o luați pe ulei...

Eu te cred ca omu' il conduce cu B-ul, ziceam doar ca asta nu stabileste fara echivoc faptul ca e legal. Pana nu stim la ce categorie de autovehicul e incadrat oficial. Asta vroiam sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi plm, știu oameni care conduc fără permis, asta nu schimbă nimic. Toate merg cât merg, bine e să știe omul când să pună frână (la figurat).

Cât despre cel cu MP3, a spus că a fost oprit, verificat acte, la revedere. Zic ce mi-a zis el.

Deci drăciile astea se pot conduce cu B, din ce am înțeles.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, Lucian_M a spus:

Cât despre cel cu MP3, a spus că a fost oprit, verificat acte, la revedere.

Atentie cu MP3 ca nu toate se conduc cu B-ul, doar cele LT, sunt si MP3 de aceeasi cilindree care arata aproape identic dar nu sunt incadrate la triciclu( nu au pedala de frana , rotile sunt un pic mai apropiate, vorbim de 1-2cm parca, nu-ti dai seama cu ochiul liber si la semnalizatoare mai sunt parca niste mici diferente)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai că nu e așa greu. Polițiștii știu că unele tricicluri nu pot fi conduse cu B-ul. Primele Tricity, de 125 și apoi 155, nu aveau pedală de frână la picior și ecartamentul mai mic de 450.

Însă, Tricity 300 are 470 mm ecartament și pedală de frână la picior care acționează toate roțile.

Probabil gaboru' a rămas setat pe ideea că Yamaha cu 3 roți nu merge cu B-ul. De aici problema. Ambii nu ați știut ce și cum.

Deci, orice trike cu ecartament de peste 450 mm și pedală de frână la piciorul drept care acționează toate roțile poate fi condus cu B-ul...

Acum 11 ore, l.u.v a spus:

Sunteți fenomenali!

Cum să fii mă atât de naiv încât să-ți cumperi ceva pe roți, să ieși pe drumurile publice și abia după ce te oprește poliția să vii și să întrebi pe grupuri ce categorie de permis îți trebuie?

Filmul are valoare fix zero în fața legii.

Sunt curios de cum se va finaliza, dar dacă ți se va face dosar penal vei plăti o amendă penală de câteva mii bune de ron, ți se va anula permisul auto și vei putea da din nou examen de redobândire abia peste 6 luni de la finalizarea procesului.

Bineînțeles, cu aprobare de la poliție.

Vezi face drumuri la procuror cu declarații, apoi la tribunal, iar toată tevatura asta va dura în cel mai norocos caz 6-7 luni, dar au fost cazuri și de 2-3 ani.

Asta dacă nu ai ceva pe coadă!

Mie mi se pare o glumă bună, tu ce zici?

 

 

Fără supărare, dar dacă nu te pricepi, de ce-l cerți pe om? Nu-ți înțeleg deloc intervenția... Tricity 300 se conduce cu B-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru că nu s-a documentat! Necunoașterea legii nu te absolvă de răspundere dacă o încalci, ar fi fost normal să știe ce vehicul conduce și să ceară să se menționeze obiecțiile în p.v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul Rutier 2018 – OUG 195/2002, actualizat

 

Categoria l5e

321.triciclu cu motor – autovehicul cu trei roti dispuse simetric, a carui viteza maxima prin constructie depaseste 45 km/h, care este echipat cu un motor avand o cilindree de peste 50 cm3, in cazul unui motor cu ardere interna, sau cu un motor electric cu putere nominala continua ce depaseste 4 kW;

 

 

Art 24, litera g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15 kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.

Acum 16 ore, Alin tricity a spus:

Nu am încă certificat de înmatriculare ! Am autorizație provizorie de circulație și CIV emis de Rar evident.

sa pun aici poza cu cu cartea ?

AE5F6BDC-B358-474F-916E-EF287AF1DE62.jpeg

Implicit dovata de circulație provizorie, care specifica l5e, este suficient de clara. Ai, peste 21? Ai B ul? Ai frana la picior și ecartament, asta știu deja ca ai ca altfel nu trecea triciclu la l5e. 

Deci cap de creta cascheta, un dobitor. Mergi cu calm, si cu explicațiile de mai sus. Explica I frumos. Daca nu pricepe după ce. I explici de 3 ori cere sa, vb cu superiorul lui. Si, dacă nici asa nu pricep, pe zici ca le faci plângere pentru abuz în serviciu și hartuire :)))) 

Uite și un răspuns dat în trecut oficial, către cineva care a întrebat, si apoi a postat răspunsul. 

 

post-91067-0-80511100-1527673016.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 11 ore, vis-a-vis a spus:
Acum 23 ore, l.u.v a spus:

 

Fără supărare, dar dacă nu te pricepi, de ce-l cerți pe om? Nu-ți înțeleg deloc intervenția...

Nu e greu dacă înțelegi ansamblul.

"Nu întotdeauna cine îți dă o palmă îți vrea răul și cine te mângâie îți vrea binele."

Nu-l cert, amendez doar dezinteresul pe care l-am observat la majoritatea celor tineri și am procedat la fel cum fac și cu fi-miu.

Se scufundă orbește și iau de bun tot ce scrie pe platforme și social media, fără să mai aibă minima curiozitate să întrebe și dpdv legal direct la sursă!

De data asta se pare că iese bine, dar o minimă cercetare înainte îl scutea de emoțiile și nopțile nedormite acum.

Sunt convins că a învățat ce trebuie să facă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, Lucian_M said:

Am schimbat săptămâna asta gumele unui MP3 de 300, omul îl conduce cu B.

 

Dacă este versiunea LT, cu pedală de frână (nu toate au). La noi cel puțin.

 

14 hours ago, SenorPink said:

*Accesibile to B license car drivers"

 

image.thumb.png.2ff3cde46f13e3dd87a9e07eab1196c7.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, PzKpfW a spus:

 

Dacă este versiunea LT, cu pedală de frână (nu toate au). La noi cel puțin.

 

 

image.thumb.png.2ff3cde46f13e3dd87a9e07eab1196c7.png

 

Pai tocmai, raspunsul simplu la intrebarea omului - Da se poate conduce cu B-ul. 

 

Cat despre capetele de pluta, in loc sa incurajeze mai multi posesori de B sa isi astfel de agregate, ei le iau permisele d-ampulea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am fost oprit, am prezentat certificatul de înmatriculare al altui vehicul din dotare (prima oară din greșeală, apoi de mai multe ori intenționat, de test). N-am avut probleme niciodată, presupun că e ok să merg cu certificatul altui vehicul, nu? 

:moron:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...