Sari la conținut

Tricity se conduce cu B !? Important !


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 minute, AdrianB1 a spus:

La ora asta ar trebui sa fi rezolvat deja. 

Va multumesc foarte mult ! Apreciez răspunsurile voastre ( critica e constructiva ) vina mea e ca am luat de bun tot ce am auzit, se conduce cu B.

Am prezentat argumentele expuse aici și mi-au dat actele înapoi ! Fără scuze, fara alte discuții. Nu știau cum sa facă sa plec mai repede de acolo. Nu m-am certat, Doamne ferește, mi-am expus punctul de vedere cu sprijinul Dvs! Lucru pt care încă o data va mulțumesc !!!

Am peste 21 de ani ! 
Stres și nervii consumați … păcat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Alin tricity a spus:

Va multumesc foarte mult ! Apreciez răspunsurile voastre ( critica e constructiva ) vina mea e ca am luat de bun tot ce am auzit, se conduce cu B.

Am prezentat argumentele expuse aici și mi-au dat actele înapoi ! Fără scuze, fara alte discuții. Nu știau cum sa facă sa plec mai repede de acolo. Nu m-am certat, Doamne ferește, mi-am expus punctul de vedere cu sprijinul Dvs! Lucru pt care încă o data va mulțumesc !!!

Am peste 21 de ani ! 
Stres și nervii consumați … păcat. 

Chiar ca, stres, nervi si timp! 

 

Macar data viitoare daca te mai opreste un cap de stiuca stii ce sa spui si cum sa procedezi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Alin tricity said:

se conduce cu B.

 

Mai departe faci cum crezi, dar pentru un asemenea vehicul ar fi util și un curs moto - chiar dacă legea îți dă voie să-l conduci doar cu permisul auto. O avea 3 roți și pedală de frână, dar e mai apropiat la comportament de o motocicletă decât de o mașină. Nu cade la fel de ușor ca un vehicul pe două roți, dar ești cam la fel de expus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 5/15/2022 at 11:36 AM, Alin tricity said:

Buna, am o mare problema: 

Am cumpărat de 3 zile Yamaha Tricity 300 și am fost oprit de poliție, îmi cere sa prezint actele și îmi spune ca nu am categoria A, nu pot conduce și e posibil sa ma aleg cu un dosar penal ! Am doar categoria B, peste tot unde am întrebat au spus ca se conduce cu B ( dealeri / internet / etc ) 
acum e problema … am explicat asta polițiștilor, sau gândit și se mai gandesc, mi-au luat TOATE actele și mâine dimineața trebuie sa ma prezint pt clarificări !!! 
Se poate sau NU conduce cu B ? Cum le pot dovedi ? 
Ma puteți ajuta cu o lege / articol ceva … va rog mult, îmi este foarte important ! 
la cerere va pot prezenta copie după autorizația provizorie de circulație și copie după CIV. 
 

va mulțumesc anticipat !!!

Yamaha itself blocked access to customers without a motorcycle license.

https://www.archyde.com/driving-report-yamaha-tricity-300/

 

”DESCRIERE

- Yamaha Tricity 125cc,
** Triciclu se conduce cu permis A1 ,11kW,
** 16000km rulaj, motor 4Timpi 125cc injectie, vit.max.100km/h,
** full led,bord digital cu diferite functii, ABS, se conduce foarte usor, functionare perfecta
** recent schimbat placute frana, ulei! Acte de franta, se poate inmatricula !!”

https://www.olx.ro/d/oferta/yamaha-tricity-125-2015-scuter-3-roti-triciclu-a1-IDdZQJN.html#b6f58562cc

 

Aici au dreptate, în principiu, melețienii:

- Doar cu cat.B nu ai însușite și fixate reflexe de echilibru, viraj și comenzi pentru un vehicul cu ghidon (cat.A, A1 ...) și prezinți pericol public, însă nici aici nu au melețienii și ”acoperire legală” pentru că legiuitorul, în ”înțelepciunea” sa (de notorietate :crack:și pretenție la autoritate cât mai absolută) a prevăzut doar că:

”22. motocicleta – autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;”

https://www.e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier-simplificat/

 

(Auto)vehiculul tău este unul cu trei roți (și trei axe) și (în lipsă de prevederi în jurisprudență) nu ar putea fi folosit (de către iobagi) în România ,fără o încuviințare prealabilă a unei marii adunări naționale (a ciocoilor).

image.png.a0383195bc00b9bffa1eba5ff35a903c.png

Nu putem fi cu toții ingineri! (vorba lui Ceacea) :lol:

 

Însă ți-ar trebui un permis cat.A, cel puțin cât să nu te poți alege cu dosar penal întocmit pentru concurs de infracțiuni la un eventual accident: la orice cădere ... poate fi (auto)vătămare corporală din culpă și conducere de autovehicul fără permis corespunzător categoriei (care încă nu există).

Unii melețieni și porcuroare (de origine agricolă) sunt în căutarea permanentă a obiectului ”muncii” (și a nodului în papură), nu uita asta! :D

 

Prevederea e mama înțelepciunii!

(Paranoia e soacra).

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Alin tricity a spus:

Stres și nervii consumați …

Mai pastreaza si pentru alte "ocazii"

Bina ca s-a lamurit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, Alin tricity a spus:

Stres și nervii consumați …

Nu e problemă, ai învățat ceva cu ocazia asta.

Referitor la agregat, exact cum spunea un coleg mai sus, mergi la niște cursuri moto, chiar dacă îl poți conduce cu "B" - ul e totuși o scula mult mai periculoasă decât o mașină.

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Alin tricity a spus:

Va multumesc foarte mult ! Apreciez răspunsurile voastre ( critica e constructiva ) vina mea e ca am luat de bun tot ce am auzit, se conduce cu B.

Am prezentat argumentele expuse aici și mi-au dat actele înapoi ! Fără scuze, fara alte discuții. Nu știau cum sa facă sa plec mai repede de acolo. Nu m-am certat, Doamne ferește, mi-am expus punctul de vedere cu sprijinul Dvs! Lucru pt care încă o data va mulțumesc !!!

Am peste 21 de ani ! 
Stres și nervii consumați … păcat. 

 

Cu placere!

Fiind vara, bem bere de fete, corona, ca i light :)))

 

Lasand gluma la o parte, acum ai invatat ceva-ca in tara asta nimic nu se ia ca atare, si ca atunci cand faci ceva, trebuie sa te pregatesti in a face fata prostiei crunte. SIgur vei mai trece prin asta, pana or invata toti cap de creta cum sta treaba....

 

Legat de cursuri, iti recomand sa mergi la cursul Level 1-de safety, la Marius Bacila. Este la fix, pentru ce ai tu nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Alin tricity a spus:

 

Am prezentat argumentele expuse aici și mi-au dat actele înapoi !

Fără scuze, fara alte discuții. 

1. imi place ca la noi, inca cetateanul trebuie sa-si dovedeasca nevinovatia!

2. fwutu-le muma-n cwur, de prosti, incompetenti, neciopliti! ....si toate astea pe banii nostri, pe impozitele si taxele noastre!

 

bine ca totul se termina cu bine!!

sa ai noroc de atelaj, sa parcurgeti multi km impreuna fara evenimente !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, florinelu07 a spus:

😱

cu numar de primarie sau fara?

 

Mult înainte de a se inventa numărul de primărie! 😉

 

On: cum s-ar spune "happy end la miliție". Dar eu nu i-aș fi lăsat așa, dacă nu acțiune în instanță măcar reclamații de la unitatea de care aparține garcea până la minister și sgg, trecând pe la dgpr sau cum îi mai spune! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, ENEOS a spus:

Mult înainte de a se inventa numărul de primărie! 😉

 

On: cum s-ar spune "happy end la miliție". Dar eu nu i-aș fi lăsat așa, dacă nu acțiune în instanță măcar reclamații de la unitatea de care aparține garcea până la minister și sgg, trecând pe la dgpr sau cum îi mai spune! :angryfire:

Reclamație pentru abuz în serviciu poate face liniștit și acum. 

O primească meleteanu  o mustrare în comisie disciplinara , sau în cel mai rau caz, 5% tăiat pe o luna 🤣

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experiență știu că e mai de efect să reclami la cât mai multe instituții, puși fain frumos la destinatar a.î. să se vadă unii pe alții, se împrăștie mai mișto când arunci rahanul în ventilator! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

Mult înainte de a se inventa numărul de primărie! 😉

 

On: cum s-ar spune "happy end la miliție". Dar eu nu i-aș fi lăsat așa, dacă nu acțiune în instanță măcar reclamații de la unitatea de care aparține garcea până la minister și sgg, trecând pe la dgpr sau cum îi mai spune! :angryfire:

in 2008 am fost convocat la Politie (cu un soi de citatie) ca in urma cu vreo 3 luni am fost implicat intr-un accident si am fugit de la locul accidentului. Si musai sa vin cu autoturismul.

 

🤔

 

am ajuns la data si ora solicitata, si a mai venit un nea care sustinea ca eu i-am accidentat masina in parcare si am fugit, dar vecinii au vazut situatia si unul a retinut numarul de inmatriculare (BV10URL)... plm... declaratii pe ala cu vecinul si scandal sa dau banii ca el si-a reparat masina singur. Toate bune si frumoase (pentru ei si politist) doar ca in ziua respectiva am avut un deces in familie si nu am parasit localitatea de domiciliu... n-are cum domne... ai dat masina la altu'... hai sa vedem masina zice politistul. In paracarea politiei, aia cu gatul lung, zic: uite fieru'. N-are cum, este Renault gri si tu ai o Lada break albastra... Io PLM...

 

Politistu zice: aaa, o fi gresit martoru'. Eu iarasi PLM, sunt pus pe drumuri ca unii declara si sutin falsuri? ce fac acum? pai daca vreti puteti face plangere impotriva martorului si noi ii luam o declaratie si daca nu va convine ce spune, puteti sa il dati in judecata (parte civila). Pai si politia ce face? aaa, noi suntem obligati sa raspundem oricarei cereri inregistrate...

 

Mi-am vazut de drum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla lucruri de tot felul, toti sunteti de la foarte destepti, inteligenti, corecti si exigenti, nici unul din voi nu parcati pe treceea de pietoni, nu depasiti pe dubla,nu mergeti pe trotuar, nu luati semaforul deja in verzuliu, mai pe scurt suneti un Iconostas in miscare, politistii sunt si ei din aceiasi societate, doctorii la fel si politicienii la fel, sa rezolvat si ff bine.

Probabil daca ar fi cazul sa fiti de cealata parte a baricadei cateva zile in orice alta meserie decat o aveti, ar fi o alta parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avea dreptate daca cap de stiuca nu i-ar fi luat actele! Ei au cu ei in masinile de politie codul rutier si legile, le pot consulta daca nu sunt siguri pe ei, nu a facut-o, a gresit si l-a mai si pus pe om pe drumuri. 

 

Eu daca in ceea ce fac eu le dau alora Data Center-ul pe jos si au business impact care afecteaza sute sau mii de utilizatori sa fii convins ca mi-o iau in freza rau de tot, de aceea daca nu sunt sigur intreb inainte de a face vreun config sau sa dau click. 

 

Nu stii ceva? Intrebi ca nu e o rusine, dar hai sa nu promovam incompetenta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare corect ce spui doar ca nu inteleg inversunarea asta, cu toate astea   stiu o multime de persoane care au o aversiune crancena fata de politie dar la prima privire urata pe care o primesc (nu mai zic de o palma) pe care tot ei o provoca deliberat, fug mancand pamantul la Politie, urland ca din  gura de sarpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta, macar cei ce i-au inapoiat actele trebuiau sa-si ceara scuze in numele institutiei, dar pare un "defect" sistemic acolo. Eu unul ma opream un pic mai sus cu o "hirtiuta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 15.05.2022 la 11:36, Alin tricity a spus:

Buna, am o mare problema: 

Am cumpărat de 3 zile Yamaha Tricity 300 și am fost oprit de poliție, îmi cere sa prezint actele și îmi spune ca nu am categoria A, nu pot conduce și e posibil sa ma aleg cu un dosar penal ! Am doar categoria B, peste tot unde am întrebat au spus ca se conduce cu B ( dealeri / internet / etc ) 
acum e problema … am explicat asta polițiștilor, sau gândit și se mai gandesc, mi-au luat TOATE actele și mâine dimineața trebuie sa ma prezint pt clarificări !!! 
Se poate sau NU conduce cu B ? Cum le pot dovedi ? 
Ma puteți ajuta cu o lege / articol ceva … va rog mult, îmi este foarte important ! 
la cerere va pot prezenta copie după autorizația provizorie de circulație și copie după CIV. 
 

va mulțumesc anticipat !!!

 

La 16.05.2022 la 14:02, Alin tricity a spus:

Va multumesc foarte mult ! Apreciez răspunsurile voastre ( critica e constructiva ) vina mea e ca am luat de bun tot ce am auzit, se conduce cu B.

Am prezentat argumentele expuse aici și mi-au dat actele înapoi ! Fără scuze, fara alte discuții. Nu știau cum sa facă sa plec mai repede de acolo. Nu m-am certat, Doamne ferește, mi-am expus punctul de vedere cu sprijinul Dvs! Lucru pt care încă o data va mulțumesc !!!

Am peste 21 de ani ! 
Stres și nervii consumați … păcat. 

Ce bine!!!! mi-e mi-sa întâmplat la fel pe 18.09.2023. Țin sa precizez ca sunt pregatit/cunosc legislația, le-am arătat extrase din legislație dar cu toate aste ma-u dus la Sectie si împreuna cu alți polițiști plus “sefu” s-au hotărât sa-mi facă dosar penal. 🙁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

În baza a ce? Dacă ai frâna la picior și ecartamentul specificat, ești legal.

In baza lu’ “sefu”! cei doi agenți care m-au oprit au zis ca nu cunosc bine legea și suna un coleg, asta după ce mi-au spus mie știi ca n-ai voie sa conduci ăsta si după le-am arătat extrase din legislatie. Apoi l-au sunat pe sefu, și sefu le-a spus ca e de dosar penal și trebuie sa ma ducă la Sectie. Și eu ca fraierul am acceptat crezând ca poate o fi vreunul pe acolo care cunoaște legislația. Sefu care nu s-a prezentat a susținut într-una ca el știe ca e de dosar penal fără argumente sau sa spună măcar vre-o litera de lege! După ca i-au legătura cu cei de la rutieră. După trei ore cică a venit răspunsul le la rutier si sefu a zis  “apucate sa-i faci dosar”. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...