Sari la conținut

Taxa carte de identitate pe ghișeul.ro


ENEOS
 Share

Postări Recomandate

A plătit cineva mirifica taxă de 7 lei pe ghișeul.ro? Am plătit simplu taxe pt certificate de înmatriculare, impozit, însă acolo nu apare taxa asta, și nici Direcția de Evidență a Persoanelor, doar taxe și impozite sector 1. CUI-ul care apare pe site http://www.starecivila1.ro/taxe-serviciul-evidenta/ este al DITL sector 1, dar contul nu, și nu știu dacă ar fi ok să selectez DITL din listă și să plătesc așa cei 7 lei. 

Mâine sunt programat pt schimbarea cărții, știam că scrie că se plătește pe ghișeul.ro și mă trezesc acum că e mai complicat decât mă așteptam... 🤬

Mama lor de autorități și de site-uri de rahan făcute pe (mulți) bani publici! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, ENEOS said:

A plătit cineva mirifica taxă de 7 lei pe ghișeul.ro? Am plătit simplu taxe pt certificate de înmatriculare, impozit, însă acolo nu apare taxa asta, și nici Direcția de Evidență a Persoanelor, doar taxe și impozite sector 1. CUI-ul care apare pe site http://www.starecivila1.ro/taxe-serviciul-evidenta/ este al DITL sector 1, dar contul nu, și nu știu dacă ar fi ok să selectez DITL din listă și să plătesc așa cei 7 lei. 

Mâine sunt programat pt schimbarea cărții, știam că scrie că se plătește pe ghișeul.ro și mă trezesc acum că e mai complicat decât mă așteptam... 🤬

Mama lor de autorități și de site-uri de rahan făcute pe (mulți) bani publici! :angryfire:

Ai incercat sa folosesti linkul din pagina principala, pe care scrie "Plateste fara autentificare" si care te duce aici: https://www.ghiseul.ro/ghiseul/public/taxe ?

Sper ca este ce cauti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion iliescu, nu așa! În condițiile în care pe site-ul pe care m-am și programat scrie negru pe alb că se poate plăti pe ghișeul.ro! 

 

Screenshot_20220518_191834.thumb.jpg.e65219edf7e1925890ba4d29f101608c.jpg

 

Ghinion că m-am născut în țara asta, si dobitoc că n-am plecat când aveam ocazia... 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai un cont bancar acolo, nu merge sa faci transfer bancar și sa obții OP descarcat pe care sa îl printezi drept dovada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Ai un cont bancar acolo, nu merge sa faci transfer bancar și sa obții OP descarcat pe care sa îl printezi drept dovada?

Ba da. Cu comision la bancă pe care nu văd de ce l-aș plăti. 

 

Acum 33 minute, Doctor X a spus:

 

Intuitiv, nu glumă... 🤬

Buba e că dtil are alt iban decât cel în care zice să faci plata pt ci. Nu-i problemă că risc 7 lei, mai pun 7000 lângă ei și le fac și proces că încă o judecată cu statul nici nu mai contează la mine, treaba e să nu ajung la ghișeu și să zică "halt!" că nu e bună recipisa, că de ci am nevoie. 

Acum 48 minute, Spaceghost a spus:

S1  vs S2  

  0-1

 

 

 

Nu, statul român - cetățean 9999 - 0!

Later edit: @Doctor X, multumesc, am reusit, chiar am gasit acolo intr-o lista derulanta "taxa carte de identitate", dar sa mor daca as fi reusit fara explicatia aia pas cu pas din link-ul pe care l-ai pus!

:cheers:

screenshot-www.ghiseul.ro-2022.05.18-21_43_39.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit în țară special pentru a-mi schimba buletinul, și pentru plata taxei de 7 lei este un ghișeu dedicat lîngă birourile unde se fac programările. A durat 1 minut să plătesc taxa și să-mi dea chitanța. Vorbesc de Iași, dar mă gândesc poate au făcut așa peste tot....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e la capitală, cel puțin nu în locația la care m-am programat! Și primul xerox e la 1/2 km. În alte locații termenul era mult mai îndepărtat, iar programul meu e f dinamic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, paulynos a spus:

 la poștă. 

+ costul mandatului.  Nein, danke! 

Nu era o avere, aș fi optat pt transfer bancar în ultimă instanță din motive de operativitate, nu am timp și chef de umblat și stat la cozi. Eram iritat pt că scria clar că se poate plăti prin ghișeul.ro, iar alte taxe le-am plătit f simplu așa (ex. cele pt certificate de înmatriculare), doar că asta e chiar ascunsă și nu am găsit-o deși nu sunt chiar tont, mă descurc cu utilizarea netului și a site-urilor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ENEOS a spus:

Later edit: @Doctor X, multumesc, am reusit, chiar am gasit acolo intr-o lista derulanta "taxa carte de identitate", dar sa mor daca as fi reusit fara explicatia aia pas cu pas din link-ul pe care l-ai pus!

:cheers:

screenshot-www.ghiseul.ro-2022.05.18-21_43_39.png

Cu plăcere. Eu am plătit la sectorul 5 prin SMS. Altă viață! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ENEOS a spus:

Nu e la capitală, cel puțin nu în locația la care m-am programat! Și primul xerox e la 1/2 km. În alte locații termenul era mult mai îndepărtat, iar programul meu e f dinamic. 

Asa e sistemul. In favoarea cetateanului. Daca te insori, sa ai cand sa te gadesti de doua ori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, ENEOS a spus:

Ba da. Cu comision la bancă pe care nu văd de ce l-aș plăti. 

 

 

Intuitiv, nu glumă... 🤬

Buba e că dtil are alt iban decât cel în care zice să faci plata pt ci. Nu-i problemă că risc 7 lei, mai pun 7000 lângă ei și le fac și proces că încă o judecată cu statul nici nu mai contează la mine, treaba e să nu ajung la ghișeu și să zică "halt!" că nu e bună recipisa, că de ci am nevoie. 

Nu, statul român - cetățean 9999 - 0!

Later edit: @Doctor X, multumesc, am reusit, chiar am gasit acolo intr-o lista derulanta "taxa carte de identitate", dar sa mor daca as fi reusit fara explicatia aia pas cu pas din link-ul pe care l-ai pus!

:cheers:

screenshot-www.ghiseul.ro-2022.05.18-21_43_39.png

Dacă ai ING nu ai niciun comision..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Dacă ai ING nu ai niciun comision..

Am ING de firmă, nu bun că nu decontez. 

Am reușit cum scria în link-ul doctorului, s-a mirat tanti că am plătit unde trebuia, cică vine lumea cu hârtii de la ghișeul.ro dar plătit aiurea... 🤬

Bine, pierdusem dimineață pe străzi topcase-ul cu actele (certificat de naștere și acte de casă în original + copie 😨), dar le-am recuperat și pe alea între timp. 🥵

 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa aferentă eliberării actului de identitate se poate plăti și on-line, pe site-ul Ghișeul.ro / transfer bancar / Internet Banking (se va prezenta la ghișeu chitanţa reprezentând contravaloarea cărții de identitate), sau fizic la Bănci, Oficii Poștale în contul: RO05TREZ70121330208XXXXX CUI: 12293095.

 

Funny, pe ghiseul nu apare taxa vietii :)))

fa transfer si gata. iei op ul cu tine. Daca nu vrei la posta.

nu i cu mandat, teoretic e direct plata, doar taxa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Am ING de firmă, nu bun că nu decontez. 

Am reușit cum scria în link-ul doctorului, s-a mirat tanti că am plătit unde trebuia, cică vine lumea cu hârtii de la ghișeul.ro dar plătit aiurea... 🤬

Bine, pierdusem dimineață pe străzi topcase-ul cu actele (certificat de naștere și acte de casă în original + copie 😨), dar le-am recuperat și pe alea între timp. 🥵

 

Am văzut pe fb un topic cu un topcase pierdut..și pana sa postez am văzut ca iti aparținea și deja l-ai găsit. 😀 la ce conținea e bine ca l-ai găsit. ..what a day, huh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

What a Givi shit, cu cel vechi, antic și de demult de pe cealaltă mobră am cărat fiare, cred că am avut și 20 kg în el, și n-a zis nici pâs în ~50000 km, ăsta are maxim 5000 de nou, n-a văzut greutăți, are tamponașe noi pe placă să nu joace, și, deși la fel ca de fiecare dată când îl pun, am tras de el să fiu sigur că s-a clipsat, decide să zboare la plecarea de la un semafor... 🤬 O închizătoare din tablă de conservă, face "click" dar am verificat după ce l-am recuperat și dacă îl scuturi nițel mai aprig pe o anumită direcție se desprinde... Avea în el husa de cască, o șapcă și un chiloțel cu 10 foi A4 înăuntru, nici 500 g. Râdeam de un client cu o 🏍️ de 3x mai scumpă decât a mea că l-a găurit în fund și a băgat șuruburi...

Totul e bine când se termină cu bine, taxa plătită, actele depuse, cutia recuperată! :michael: Mâine leg cutia cu Kinga, că plec la Archangels Fest și nu vreau să dau cu topcase-ul după urși pe Transfăgărășan! 🤘

Și afurisit să fie ăla care o mai da vreun € pe ceva Givi, gata, i-am trecut pe listă lângă sămisung! 🤬 Mai bine pun lăzi de scule pe post de cutii, cum are colegu' Lucian. Alea laterale originale de 15 ani ale draq nu cad... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi, 19, stii cum e, eu am un givi serious de bagi sacu de cartofi In el, am legat si chestii peste el deasupra cu toate ca era plin, din grecia si a rezistat eroic! 

Asa e viata,cand ai ghinion dai de cioburi si in ... 

A fost lejer zic eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...