Sari la conținut

Probleme semnalizare


Postări Recomandate

Salut!Am observat ca am o problema la motocicleta si anume cand semnalizez pe partea dreapta nu imi apare nici in bord si nici nu merge,iar semnalizarea stanga nu are probleme.Intrebarea mea este ce sa fac si daca pot merge asa cu motocicleta fara sa se strice si altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Darius7 a spus:

Salut!Am observat ca am o problema la motocicleta si anume cand semnalizez pe partea dreapta nu imi apare nici in bord si nici nu merge,iar semnalizarea stanga nu are probleme.Intrebarea mea este ce sa fac si daca pot merge asa cu motocicleta fara sa se strice si altceva

Orice reparatie la instalatia electrica incepe prin studierea schemei electrice.

Asadar  daca ne spui exact despre ce motocicleta este vorba, gasim schema electrica, ne gandem ce ar putea fi defect, si iti putem propune ceva solutii posibile.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comutatorul sau o mufă/fir, dacă a funcționat e puțin probabil să fi crăpat ambele becuri simultan. 

Sau nu mai ai lichid de semnalizare pe partea dreaptă, se scurge tot în stânga când stă moto pe cricul lateral. 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Penetru a spus:

nu are cum să se scurgă lichidul

Pe fir, am pățit eu! Dar ciudat că am rămas fără semnal stânga.

Acum pe bune, era un pin oxidat în mufa dintre blocul de comutatoare stg și cablajul principal al 🏍️

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Silver Arrow said:

Orice reparatie la instalatia electrica incepe prin studierea schemei electrice.

Asadar  daca ne spui exact despre ce motocicleta este vorba, gasim schema electrica, ne gandem ce ar putea fi defect, si iti putem propune ceva solutii posibile.

 

Yamaha mt 125 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până găsiți schema o ia pe fire, că sunt 3 toate. Asta dacă se pricepe vreun pic, întrucât a întrebat dacă se poate strica altceva (nu se poate) bănuiesc că nu se pricepe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit eu schema si i-am spus pe unde sa caute. Nu e complicat.

Nu e vorba de nepricepere. Probabil ca nu a intervenit pana acuma la mobra si este normal sa ii fie teama ca a patit ceva. Sa ne aducem aminte cum era si la noi cand facem primele reparatii.

Are doua varinate: buton cu contacte naspa in blocul de comanda pe pe ghidon , sau lipsa continuitate fir de la buton.

Sunt sigur sa o sa o rezolve.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Darius7 said:

Intrebarea mea este ce sa fac si daca pot merge asa cu motocicleta fara sa se strice si altceva

Dacă ai un bec ars din două (depinde și de releul de semnalizare) este posibil să nu ai confirmare de semnalizare în bord.

Unele relee de semnalizare își dublează frecvența (la bec ars /curent insuficient) altele nu. Depinde de model ...

image.thumb.png.333b79d6fc29f49ef4637675fd847bc4.png

și de calibrarea bobinei acelui releu ”reed” (în schema de mai sus).

Mno ... orientativ ca principiu.

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, patrick1 a spus:

Dacă ai un bec ars din două (depinde și de releul de semnalizare) este posibil să nu ai confirmare de semnalizare în bord.

Unele relee de semnalizare își dublează frecvența (la bec ars /curent insuficient) altele nu. Depinde de model ...

image.thumb.png.333b79d6fc29f49ef4637675fd847bc4.png

și de calibrarea bobinei acelui releu ”reed” (în schema de mai sus).

Mno ... orientativ ca principiu.

Schema la mobra lui este simpla: intrare comuna in butonul de pe ghidon.

Apoi cate fir la becurile fata/spate pentru stanga si dreapta, si in plus cate un fir pentru martorii din bord, LED.urile fiind alimentate direct din buton si apoi legate la masa.

Nimica spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Silver Arrow said:

Schema la mobra lui este simpla: intrare comuna in butonul de pe ghidon.

Apoi cate fir la becurile fata/spate pentru stanga si dreapta, si in plus cate un fir pentru martorii din bord, LED.urile fiind alimentate direct din buton si apoi legate la masa.

Nimica spectaculos.

:D

image.thumb.png.c50025f973086f99558d9d67e1c1516a.png

 

YAMAHA
tail – blue
brake – yellow
left signal – brown
right signal – green
high beam – yellow
low beam – green
ground – black

 

HONDA
tail – brown w/ white stripe
brake – green w/red or yellow stripe
left signal – orange
right signal – light blue
high beam – blue
low beam – white
ground – solid green

 

KAWASAKI
tail – red
brake – blue
left signal – green
right signal – grey
high beam – red w/black stripe
low beam – red w/yellow stripe
ground – black w/yellow stripe

 

...

https://electricalconnection.com/index.php/2016/03/08/motorcycle-wire-color-codes/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
54 minutes ago, Pacurar said:

nu găsesc unde să mufez instalația de semnalizări

Glumești?

Instalația nu pare a fi (din construcție) prevăzută cu semnalizări (de direcție presupun) și nici cu mufe pentru așa ceva.

Puțin complicate desenele lor ...

image.thumb.png.ed55f54ac8d3e23fd3673d50767c86a0.png

 

Posibil ca iluminatul (prin -S22) să fie în AC (curent alternativ), situație în care nu poți folosi comutatorul principal de lumini, claxon, aprindere ca inhibitor de semnalizare (de direcție presupun) dacă o uiți conectată static.

 

Ți-ar trebui un releu (de AC) anclanșat de lumini din punctul de conexiune (-X26 AC/6) iar restul alimentat din baterie cu o siguranță fuzibilă serie separată.

Posibil să ai un plus permanent și pe claxon (activat spre masă ca și ”killer”-ul în același comutator).

 

Mno ... vezi pe aici ...

https://www.manualslib.com/manual/1319170/Ktm-Freeride-250-R-Eu.html?page=186#manual

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...