Sari la conținut

Toba RAR


gabi_tro
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Acum cateva zile am fost oprit de un filtru (rar) si mi au luat talonul pt toba. Am un zx6r cu o toba mivv fara silencer (asa am luat o). 
Cum silencer nu gasesc nicaieri, nu am decat varianta inlocuirii.

Este nevoie sa iau o toba omologata sau orice toba sport cu silencer e in regula? Nu mi dau seama care s cerintele celor de acolo. E vorba doar de DB si asta masoara, sau sunt si alti parametri?

 

ps: cineva zicea pe aici ca exista baieti care “confectioneaza” silencer pe comanda. Ar fi ok varianta asta?

 

Merci frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai avand in vedere ca (din cate stiu eu) trebuie sa treci tot pe la RAR ca sa arati ca ai remediat problema si ai mobra conforma si , iti trebuie o toba cu omologare.

Adica sa aiba stantata pe ea un cerculet cu tara de omologare (Exx) si o serie care sa corespunda cu documentul de omologare.

Nu o sa iti verifice la RAR nivelul de zgomot ci faptul ca toba este fie originala fie una omologata pentru modelul tau de mobra.

 

Desi nu sunt tocmai fanul tau cu tobe fara silencer, imi pare rau ca ai ramas fara talon.

 

Am o intrebare: avand in vedere ca exista o discutie pe aici ca nu au cum sa iti ia talonul pentru zgomot, iar tie in mod evident ti l-a luat, poti sa ne spui ce a scris Politia pe PV?

 

Ce a stat la baza ridicarii talonului? Faptul ca era zgomotoasa sau faptul ca nu era omologata?

 

Cei de la RAR au masurat cu un aparat de masura nivelul de zgomot?

 

Uite un model de omologare stantata pe toba:

image.thumb.png.feeefaba2d0a20f7010122d97edb2339.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, AdrianB1 a spus:

Trebuie sa ai toba omologata, nu conteaza daca e cea originala sau aftermarket.

Merci frumos. Si cum stiu daca este sau nu omologata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Silver Arrow a spus:

Pai avand in vedere ca (din cate stiu eu) trebuie sa treci tot pe la RAR ca sa arati ca ai remediat problema si ai mobra conforma si , iti trebuie o toba cu omologare.

Adica sa aiba stantata pe ea un cerculet cu tara de omologare (Exx) si o serie care sa corespunda cu documentul de omologare.

Nu o sa iti verifice la RAR nivelul de zgomot ci faptul ca toba este fie originala fie una omologata pentru modelul tau de mobra.

 

Desi nu sunt tocmai fanul tau cu tobe fara silencer, imi pare rau ca ai ramas fara talon.

 

Am o intrebare: avand in vedere ca exista o discutie pe aici ca nu au cum sa iti ia talonul pentru zgomot, iar tie in mod evident ti l-a luat, poti sa ne spui ce a scris Politia pe PV?

 

Ce a stat la baza ridicarii talonului? Faptul ca era zgomotoasa sau faptul ca nu era omologata?

 

Cei de la RAR au masurat cu un aparat de masura nivelul de zgomot?

 

Cum spuneam..asa am luat o. Sigur ca as fi putut s o schimb dar in niciun caz n as fi luat stock. Ma intereseaza sa ma auda cei din masini..nu sa sparg geamurile la 2 noaptea pe bulevard. 
Pe PV scrie lispa amortizor sunet. Asta au si zis cand m au oprit. N au masurat nimic. Deci probabil daca aveam amortizor..era ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de info.

 

Cand ai cumparat-o trebuia sa vezi daca are sau nu amortizor de zgomot. Ai cumparat-o, este a ta, si tu raspunzi pentru starea ei tehnica.

 

Bag seama ca ai ceva vechime. Chiar ai simtit tu ca toba galagioasa ti-a folosit sa fi bagat in seama? In sensul bun ..... 🤦‍♂️

 

Succes sa iti gasesti o toba corespunzatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Silver Arrow a spus:

Multumesc de info.

 

Cand ai cumparat-o trebuia sa vezi daca are sau nu amortizor de zgomot. Ai cumparat-o, este a ta, si tu raspunzi pentru starea ei tehnica.

 

Bag seama ca ai ceva vechime. Chiar ai simtit tu ca toba galagioasa ti-a folosit sa fi bagat in seama? In sensul bun ..... 🤦‍♂️

 

Succes sa iti gasesti o toba corespunzatoare

In primul rand, nu este ATAT de galagioasa. In niciun caz nu e din aia care se aude in tot cartierul. 
Am ceva vechime..12 ani. 
Clar DA, lumea te aude si mai atenta. 
Nu toti soferii sunt 100% focusati pe condus non stop. Mai vin de la munca obositi, mai cu probleme etc, se poate intampla oricand sa traga unu de volan peste tine. Sigur ca se poate intampla si cu toba, dar ai o sansa in plus. Cand aude zgomot se uita putin mai bine. 
 

Chiar am vazut azi la salon mobrele alea electrice. Fereasca Sfantu..n as merge cu asa ceva nici in drive test. 

Acum 30 minute, AdrianB1 a spus:

Trebuie sa ai toba omologata, nu conteaza daca e cea originala sau aftermarket.

Stii sigur treaba asta? Ca totusi cei care m au oprit n au spus ca ar fi vreo problema cu omologarea. Au spus doar ca n am amortizor de sunet. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

🙋‍♂️ Daca esti multumit de nivelul de zgomot atat pentru tine cat si pentru restul lumii, e in regula.

 

Daca nu copiii tai, sigur nepotii tai vor merge pe alea electrice. Si probabil ca pana atunci vor fi atat de destepte masinile si mobrele incat vor stii singure unele de altele, asa ca posibilitatea de accidente va fi ca si inexistenta. 😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, gabi_tro a spus:

Cum spuneam..asa am luat o. Sigur ca as fi putut s o schimb dar in niciun caz n as fi luat stock. Ma intereseaza sa ma auda cei din masini..nu sa sparg geamurile la 2 noaptea pe bulevard. 

Pentru ca am tot auzit legenda urbana cu toba nu foarte zgomotoasa ca sa fii auzit, am si eu 2 nelamuriri:
- chiar au fost soferii mai atenti cand te auzeau venind?
- ce-ti garanteaza ca nu spargeai geamurile, nu conteaza la ce ora treceai?
Succes cu recuperarea talonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, gabi_tro a spus:

In primul rand, nu este ATAT de galagioasa. In niciun caz nu e din aia care se aude in tot cartierul. 
 

Salutări, pai tocmai acel "atât" este destul de relativ. Ce ție nu-ți pare a fi problematic, pentru alții  este.

Daca vor să-și pună mintea cu tine cei de la RAR, îți măsoară nivelul de zgomot și dacă nu te incadrezi, te trimit la plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pierrotlefou a spus:

Pentru ca am tot auzit legenda urbana cu toba nu foarte zgomotoasa ca sa fii auzit, am si eu 2 nelamuriri:
- chiar au fost soferii mai atenti cand te auzeau venind?
- ce-ti garanteaza ca nu spargeai geamurile, nu conteaza la ce ora treceai?
Succes cu recuperarea talonului.

Daca citeai tot ..gaseai raspunsul

Sa inteleg ca aici pe forum sunteti toti cu electrice si touringuri, sau doar ipocriti? Ca 10 din 10 motorete pe care le vad in trafic sunt cu tobe sport

Ca sa nu mai zic ca subiectul nu era: “ce parere aveti de tobele sport”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, gabi_tro a spus:

Daca citeai tot ..gaseai raspunsul

Sa inteleg ca aici pe forum sunteti toti cu electrice si touringuri, sau doar ipocriti? Ca 10 din 10 motorete pe care le vad in trafic sunt cu tobe sport

Ca sa nu mai zic ca subiectul nu era: “ce parere aveti de tobele sport”

Io zic să pui niște gheață și s-o iei calm.

Eu merg cu motocicletă nemodificată. 

Dar să înțeleg că după 12 ani de moto, ție nu ti-a păsat de faptul că nu ai amortizor de zgomot. Că dacă vei susține că nu ti-ai dat seama, atunci tu ești cel ipocrit.

Oricum, m-ai lăsat cu întrebările. O fi și asta o confirmare.

Succesuri! Maxime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou..gaseai raspunsurile mai sus. Evident ca stiam, am

si explicat si de ce am lasat o asa. 
Tocmai ca mi a pasat..de mine. 
Ma duc la munca cu ea. Plec la 9 vin la 4. Crede ma ca nu se aude tare, nu schimb la 10k si nu deranjez pe mine. Eu cred ca te plictisesti. Sincer
 

Cu ce motocicleta mergi?

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, gabi_tro a spus:

Din nou..gaseai raspunsurile mai sus. Evident ca stiam, am

si explicat si de ce am lasat o asa. 
Tocmai ca mi a pasat..de mine. 
Ma duc la munca cu ea. Plec la 9 vin la 4. Crede ma ca nu se aude tare, nu schimb la 10k si nu deranjez pe mine. Eu cred ca te plictisesti. Sincer
 

Cu ce motocicleta mergi?

Succes la RAR. Restul nu mai contează 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, gabi_tro a spus:

Inca ceva. Daca as fi sustinut ca nu mi am dat seama..as fi fost mincinos, nu ipocrit. 

Am apreciat ca  sustii un argument pertinent in privinta tobei mai galagioase, cel putin din punctul tau de vedere. Desi formularea ''Tocmai ca mi a pasat..de mine'' nu este cea mai fericita. Poate daca spui ca ''Mi-a pasat si de mine'' are o acoperire mai larga.😊

 

Dar acuma stii si tu ca ''mult'' sau ''putin'',  galagioasa sau nu, depinde de care parte a gardului te afli.  De aceea numerele obtinute prin masuratoare sunt un reper mai obiectiv.

 

Personal nu cred in toba galagioasa care te pazeste. Dar vad o gramada de soferi care se sperie si blesteama cand mai vine cate un neterminat care da blana la motor langa geamul omulu ca sa ii faca loc ..... Nu mai pomenim de cei care ne delecteaza noaptea cu Moto GP 🤬

 

In 34 de ani de cand am carnet moto nu am simtit in vreun fel ca o toba galagioasa ar fi un atu. Am claxoane sonore, pe care le  folosesc foarte rar.

 

Prefer sa ma feresc anticipand pe cat se poate ce ar putea face restul soferilor pe care ii consider surzi si chiori (sau carora pur si simplu li se rupe - categorie in crestere numerica). 

 

 

Daca vreodata o sa ai curiozitatea sa vezi cat de galagioasa este toba ta, poti sa iti descarci de pe google play sau ceva asemanator un Decibel meter. Am si eu unul (pot verifica imediat daca de ex un motor electric sau un reductor sufera, stiind cam ce galagie face cand este sanatos)

 

Si apoi sa compari sunetul cu ce scrie pe placuta de timbru, sau in specificatii.

 

Uite ce scrie la Honda Shadow:

 

image.thumb.png.7d22f4170c8c0662187ded1995ceb6fe.png

 

Adica este destul de galagioasa dupa normativele mai noi ale UE.

 

Banuiesc ca tot pe la 90-92 dB trebuie sa fie si a ta. Iti spune si la ce turatie se face masuratoarea.

 

Uzual masurarea se face la 1 m distanta de sursa de zgomot.

 

La apreciere sa ai grija ca scara de masurare la decibeli nu este liniara, fiind logaritmul in baza zece a raportului a doua puteri.

 

Adica cand decibelii cresc de la 90 la 100, raportul de zgomot nu creste cu 10 ci creste de 10 ori (adica cu un ordin de marime). De la 90 la 110 creste raportul puterilor de 100 de ori.

 

Ca sa ai un reper: pe la 110 dB incepe nivelul de zgomot al unui motor cu reactie la decolare.  Iar tobele aftermarket sunt pe la 100-105 dB 🤦‍♂️....

 

Uite cum sta treaba pe la nemti:

- masini dupa 1996   max 74 dB, iar dupa 2024 vor trebui sa fie la max. 68 dB

- moto omologate dupa 2016 trebuie sa aiba max.77 dB 🙈

 

Daca ajungi in AT  pe la Salzburg, limita maxima admisa este de 88 dB, la 1/2 din turatia maxima. Nu conteaza ce stie mobra ta. Asa ca mergi usurel pe acolo.

 

Sa ai o zi buna!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, gabi_tro a spus:

Sa inteleg ca aici pe forum sunteti toti cu electrice si touringuri, sau doar ipocriti? Ca 10 din 10 motorete pe care le vad in trafic sunt cu tobe sport

Nu stiu pe unde mergi tu, poate ai orbul gainilor si nu vezi decat ce vrei.

 

Daca te duci la RAR sa iti verifice toba, se verifica daca e cea originala sau, daca nu, daca e omologata. Orice alta toba te descalifica automat. Da, stiu sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Silver Arrow said:

Am apreciat ca  sustii un argument pertinent in privinta tobei mai galagioase, cel putin din punctul tau de vedere. Desi formularea ''Tocmai ca mi a pasat..de mine'' nu este cea mai fericita. Poate daca spui ca ''Mi-a pasat si de mine'' are o acoperire mai larga.😊

 

Dar acuma stii si tu ca ''mult'' sau ''putin'',  galagioasa sau nu, depinde de care parte a gardului te afli.  De aceea numerele obtinute prin masuratoare sunt un reper mai obiectiv.

 

Personal nu cred in toba galagioasa care te pazeste. Dar vad o gramada de soferi care se sperie si blesteama cand mai vine cate un neterminat care da blana la motor langa geamul omulu ca sa ii faca loc ..... Nu mai pomenim de cei care ne delecteaza noaptea cu Moto GP 🤬

 

In 34 de ani de cand am carnet moto nu am simtit in vreun fel ca o toba galagioasa ar fi un atu. Am claxoane sonore, pe care le  folosesc foarte rar.

 

Prefer sa ma feresc anticipand pe cat se poate ce ar putea face restul soferilor pe care ii consider surzi si chiori (sau carora pur si simplu li se rupe - categorie in crestere numerica). 

 

 

Daca vreodata o sa ai curiozitatea sa vezi cat de galagioasa este toba ta, poti sa iti descarci de pe google play sau ceva asemanator un Decibel meter. Am si eu unul (pot verifica imediat daca de ex un motor electric sau un reductor sufera, stiind cam ce galagie face cand este sanatos)

 

Si apoi sa compari sunetul cu ce scrie pe placuta de timbru, sau in specificatii.

 

Uite ce scrie la Honda Shadow:

 

image.thumb.png.7d22f4170c8c0662187ded1995ceb6fe.png

 

Adica este destul de galagioasa dupa normativele mai noi ale UE.

 

Banuiesc ca tot pe la 90-92 dB trebuie sa fie si a ta. Iti spune si la ce turatie se face masuratoarea.

 

Uzual masurarea se face la 1 m distanta de sursa de zgomot.

 

La apreciere sa ai grija ca scara de masurare la decibeli nu este liniara, fiind logaritmul in baza zece a raportului a doua puteri.

 

Adica cand decibelii cresc de la 90 la 100, raportul de zgomot nu creste cu 10 ci creste de 10 ori (adica cu un ordin de marime). De la 90 la 110 creste raportul puterilor de 100 de ori.

 

Ca sa ai un reper: pe la 110 dB incepe nivelul de zgomot al unui motor cu reactie la decolare.  Iar tobele aftermarket sunt pe la 100-105 dB 🤦‍♂️....

 

Uite cum sta treaba pe la nemti:

- masini dupa 1996   max 74 dB, iar dupa 2024 vor trebui sa fie la max. 68 dB

- moto omologate dupa 2016 trebuie sa aiba max.77 dB 🙈

 

Daca ajungi in AT  pe la Salzburg, limita maxima admisa este de 88 dB, la 1/2 din turatia maxima. Nu conteaza ce stie mobra ta. Asa ca mergi usurel pe acolo.

 

Sa ai o zi buna!

 

+1!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...